Jump to content

Moto Zajednica

Odrzavanje bazena.

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 247 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Bmw R1150RT

Pozdrav kolege, ima li neko od kolega da ima iskustva ili se bavi  odrzavanjem bazena?

Konkretno sam kupio bazen 4.57m u precniku a dubina je 1.22m.

Za 3 mjeseca 3 put mjenjam vodu i opet je malo mutna i na dnu ima prljavstine. Raspitivao se kod ljudi sto prodaju hemiju i opremu za bazene i skontam da ili oni nemaju veze ili ja nesto pogresno radim?

Treba mi preporuka za usisvac ( da ocistim dno bazena) i preporuka za hemiju ( da voda bude "zdrava") 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1920 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Javiće se već neko sa više iskustva. Mi koristimo dve stvari: hlor tablete i sredstvo protiv algi. Retko idemo tamo gde je bazen pa ništa od toga ne koristimo dovoljno redovno, samim tim ni voda nije baš idealna i ima mesta za unapređenje. Oba sredstva se stavljaju na 7 dana, a doziranje je prema uputstvu sa ambalaže.

 

Nedavno sam kupio i sredstvo koje "skuplja" prljavštinu i zajedno sa njom pada na dno. Trebalo bi da pokupi dosta toga iz vode, što bi se nakon 24h usisalo. Nisam imao priliku da isprobam...

 

Za usisavanje koristim ono crevo od pumpe. Potopim ga, napravi se vakum (k'o za pretakanje goriva, samo nema potrebe da se vuče ustima :D ) i onda lagano. Bazen je od 3m što dosta olakšava održavanje

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 3011 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Anti alge i hlor. Imam dve plutajuće za hlor tablete. Traju oko 10 dana a da su na trećinu otvorene i kad se otope tada ubacim i anti algin jednu mericu. Filter radi non stop sa redovnim ispiranjem uloška. Usisivač je klasika...kači se na pumpu od bazena i "skimer" ako nećeš sam sa mrežom da kupiš lišće i trunke. Voda bistra kao suza cele sezone. Taman posla da menjam 25 kubika stalno.

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1351 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Plovak za hlor tablete. Kupis 5 u 1 tabletu.

Stavis tabletu u plovak. Traje dosta. Prljavstina I alge padnu na dno. Udjes u bazen I brzo hodas u krug.

Sacekas da se smiri voda. Prljavstina bi trebalo da Bude u samoj sredini na dnu. Uzmes 3/4 crevo I nabacis malu papucicu usisivaca na jedan kraj. Drugi kraj napolje I usisas TU prljavstinu zacas. Odn izbacis napolje. Mozes I u usisnu diznu da ubacis to crevo da pumpa uvuce prljavstinu u filter. Tada treba cesce ispirati filter. Ili menjati.

Ako je voda bas zelena, onda primenis sok hlor tretman, ocistis filter I za dva Dana je voda bistra. Taman posla da je menjas.

Prljavstinu po povrsini skupljas mrezicom.

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 7137 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ja sam mislio da se bazeni čiste kod atraktivnih vlasnica pa kao posle nešto i to je to.

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 427 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS

Sa vremena na vreme kad se zamuti bazen,multiflok. Usisivaci su svi djubre jedno obicno.Ja sam napravio adapter za ulazno crevo na pumpu + jos jedno crevo,ono povratno raskacim i pustim na dovriste.Ukljucim pumpu i usisavam.posle toga ono djubre protiv algi i to je to,ove godine bazen nisam praznio ni jednom,a voda je cista

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5967 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 / CF Moto 450 MT

Sve je ovo lepo što su kolege navele i niko te nije slagao...Ali... Uvek ima ali...

 

Pre bilo kakvih intervencija bilo kojom hemijom, PRVO se reguliše ph vrednost vode. SVE hemije za tretiranje bazena rade kada je ph vrednost vode u opsegu od 7,2 do 7,6 ili 7,7. Ako je ph ispod ovog opsega ili iznad hemije NE RADE. Prosto rečeno hlor se oseti ali deluje kao da si ga prosuo pored bazena. Tako i ostalo: algicid, flokulant, multitablete...

 

Druga bitna stvar a nisi je naveo: kakva ti je pumpa i filter? Često ti montažni bazeni imaju one malečke pumpe sa kartonskim filterom i tu se nalazi gomila uslova za probleme sa vodom: slab protok pumpe, loša filtracija i vrlo često zaprljan filter usled neadekvatnog čišćenja.

 

Ako krenemo redom, za manjak glavobolje sa bazenskom vodom, prvo moraš nabaviti  tester za ph i hlor. Oni iole ko svet se kreću oko 20-tak eura. Pre bilo kakvih intervencija, izmeriš ph vrednost vode i na osnovu nje deluješ sa hemijom ph- ili ph+. Kod mene i uopšte u Vojvodini voda ima pojačanu ph vrednost i nju smanjuješ sa ph minus hemijom: 100 grama po kubiku za vrednost 0,1 tj jedne desete. Primer: Ako ti je ph vrednost recimo 8 a bazen 20 kubika, da bi ph smanjio na 7,2 treba ti 1,6 kg ph minusa. To se razmuti u kanti od 10-12 litara vode i sipa u krug po bazenu. Posle pola sata radiš šok tretman vode. Za vodovodnu, slabohlorisanu vodu ide 150 do 250 grama hlora na 10 kubika  - znači do 500 grama hlora opet razmutiš u kanti i sipaš u krug po bazenu. 24 sata nema kupanja i pumpa bi trebala da radi non stop.

 

Posle toga, u plutaču (plovak) stavljaš multitabletu i ona ti održava kvalitet vode. Jedna "pak" tableta je namenjena za 10 kubika. Ako je bazen 20 kubika, stavljaš 2 komada. Kad ostane oko 1/4, ubacuješ nove. Ne čekaš da se skroz otope...

 

Dobro je jednom nedeljno sipati po čašu algicida po obodu bazena. Pumpa se postavlja u redovan režim rada, ne više od 12 do 14 sati rada dnevno. U intervalima naravno. Jednom nedeljno proveravati vrednosti ph i hlora. Kao što napisah, ph treba da je u opsegu 7,2 do 7,7 a hlor do 0,3. Dobro je proveriti ph posle kupanja većeg broja ljudi u bazenu odjednom, recimo ceo dan (rodjusi i žurke) i posle obilnih padavina.

 

Što se tiče pumpe i filtera... Snaga pumpe se uzima da za 3 do 4 sata "provrti" vodu iz bazena a filter bi trebalo da ide barem 5 kg peska po kubiku pumpe. Primer: na 20 kubika, snaga pumpe barem 5 kubika a filter od bar 25 kg kvarca. Tako se i programira pumpa da radi: 3-4 sata rada, 45 min do sat pauze. Takva 3 do 4 turnusa i preko noći da miruje. Inteksove peščane pumpe su dosta dobre i lepo rade.

 

Usisivač vakuumski koji se kači na skimer. Pre usisavanja i posle naravno odraditi čišćenje filtera ako je potrebno...

 

Evo ti od kakvog užasa od vode kod nas u Žablju, ovakvim načinom tretmana šta dobijem za oko 2 nedelje. Vodu ne menjam cele sezone...

 

 

IMG_1417.jpg

PXL_20220729_095601201.jpg

  • Sviđa mi se 11
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 624 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: TDM 850, DKW RT175

Ja na Čeneju kupujem kod jednog lika tecni hlor (10 lit je 1.700 dinara), svakog dana sipam 0,5% (kod mene je to 3 dcl) i nista vise. Bistra voda, ali se mora svaki dan sipati. Nikad niceg sem fizickih mrvica....

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 247 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Bmw R1150RT

Hvala svima na odgovorima.

Imam plovak sa 5u1 tabletom i on je non stop u bazenu, imam i mrezicu i mlatimo sa njom, pumpa je standarna sto se dobije uz bazen i radi skoro pa non stop, sem kada su djeca u bazenu. Filter perem na dan-dva max, a mjenjam na 7-10 dana.

Odoh da jurim tester da kupim pa dalje po uputstvu kolege alexanto.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 247 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Bmw R1150RT

Nisam napisao mozda najbitniju stvar, 4 tvoro djece je redovno u bazenu a cesto bude i vise. Tako da veci dio prljavstine oni unesu. Trenutno mi je prljastina na dnu najveci problem. Pokusacu sa crijevima od pumpe da ocistim. Hvala jos jednom svima.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2847 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: strom 650

Prvo punjenje bazena 1 litar tečnog hlora po kubnm metru vode,uključite pumpu i 24 sata nema kupanja.

Svaki naredni dan 1 decilitar po kubnm metru vode uveče i upalite pumpu.

Ili

Tablete u plovku na 5-7 dana ali ja preporučujem i kada se menja tableta da se uradi i hlor 1 deciliar.

Usisavanje i čišćenje se podrazumevaju.

Filter se ne može večno prati mora se zameniti to zavisi i od spojnih uticaja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5967 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 / CF Moto 450 MT

Ovo sa tečnim hlorom je sjajno i dosta pojednostavljuje stvar ali samo kad je ph vrednost vode koja se naspe u bazen dobra. Kad sipate ovu brlju kao ja ne pomažu ni kožne gaće dok se ph ne unormali...

 

@drazenye za dogodine investiraj u onu malu Intex pumpu, preporodićeš se. Ta pumpa što dodje sa njim nije ni za qrac. Patnja živa... Dok nju ne uzmeš, kupi za ovu pumpu filter sa onim sundjerom ili vlaknima u mrežici. Mnogo bolje filtrira i on može da se pere cele sezone...

 

 

WWW.KUPUJEMPRODAJEM.COM

MODEL: INTEX Krystal Clear 1200 pumpa za pesak (26644)   Tehnički podaci: Snaga: 180 W / 0,25HPKapacitet sistema: 39741 litara po satu (4m3/sat)Maksimalna brzina protoka:...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 624 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: TDM 850, DKW RT175

Kod mene nikad nisam uspeo unormaliti ph vrednost. Merio, dozirao hlor i nisam mogao promeniti. Voda u bazenu je bila kao bazna sredina. Sto je ok, bitno da nije kisela sredina....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 3011 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
Pre sat vremena, drazenye je napisao:

Nisam napisao mozda najbitniju stvar, 4 tvoro djece je redovno u bazenu a cesto bude i vise. Tako da veci dio prljavstine oni unesu. Trenutno mi je prljastina na dnu najveci problem. Pokusacu sa crijevima od pumpe da ocistim. Hvala jos jednom svima.

Ovo je definitivno najvažnija stvar. Kod mene bazen koristimo žena i ja. Tuš pored bazena, ne ulazimo masni od ulja i raznih pomada, ispred stepenica bidon za pranje nogu.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1351 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Kad Sam imao bazen 366*76 nikada nisam koristio ph+/-. Jednom Sam zabokrecinu uspeo da pretvorim u bistru I cistu vodu. Potrajalo par Dana. Multitab u plovak I usisavao redovno.

Sad imam Novi bazen 8*4,16*1,5m, pa je trud oko odrzavanja dosta veci.

Kad je supruga TU, ona radi sok tretman hlorom I gleda kvalitet vode preko listica Ili digitalnog testera 

Ja samo mrezica, usisivaca I multitab. 

 

IMG-20240821-114902-506.jpg

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 402 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Imam isti taj bazen i vodu naravno sipam samo jednom. Moje održavanje vode je, rekao bih, malčice drugačije od ovoga što rekoše mnogi pre mene, ali radi. Voda je čista i bistra. Vodu kada se kupa u bazenu hlorišem svako veče, a ako se ne kupamo onda i na dva, tri dana. Otprilike dve kašike granulata hlora razmutim u flašu vode i to raspem po bazenu uveče dok pumpa radi(nekih 3-4 sata). Ono što je drugačije jeste da jednom u sedam dana, u onaj plastični deo gde pumpa uvlači vodu, stavim otprilike 6-7 grumenčića plavog kamena ili recimo jednu kašičicu tog praha raspem po vodi. Nema algi niti drugih nečistoća osim onih fizičkih koje se unesu u vodu. Za to, kao što je rečeno, hodanjem u krug zavrtim vodu u bazenu i sve se skupi na sredinu. Usisavanje i to je to. Ja tako. 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3174 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Moj je 4, 5x2,2x0,86. Koristim samo tablete i pumpa non stop radi. Jedino mi se ove godine zamutila voda dok sam bio na moru. Kao prljavština na stranicama, ukloniš trljanjem rukom. Skupljao, usisavao, dva dana, ispizdeo, ispustio vodu, podigao na kant, oprao, napunio. 

IMG_20240813_192416.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki sv650N

Ovo sam video na netu. Neverovatno prosto rešenje, a tako dobro izgleda. 

 

Možda će nekome značiti kao ideja. 

 

Potpuni je OFF što se tiče održavanja, izvinjavam se. 

 

 

Screenshot_20240824_213917.jpg

Screenshot_20240824_213933.jpg

Screenshot_20240824_213901.jpg

Promenio član Luka9905
  • Sviđa mi se 13

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1229 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000 L

Sve sto ti je @alexanto je tako kako treba, ali za ove male kadice 3,4 metra i dubine metar nemas potrebe toliko brinuti, samo moras neke stvari raditi stalno.

Iako imam pH metar vrednosti 600,700 evra,kalibrisan svake 2 nedelje, nikad ga nisam umočio u bazen jer je mali 6-7m3, ali neke stvari sam provalio iskustveno,pa da podelim:

Na dva dana jedna mala tableta, ali ja je ne ubacujem u taj plovak nego je ubacim na izlazno mesto na pumpi gde ulazi u bazen,brze se rastvara i bolje distribuira.

Tablete ove sa slike,probao i druge i nije efekat kao sa ovima.

Nista drugo ne koristim osim ovih tableta,,algicid nisam stavio od 2020 od kad sam provalio ove tablete.

Bitno je da se svaki dan neko kupa i izmesa malo vodu kako bi sve ono sto ne treba zavrsilo u filteru.

Kupim 3 filtera za celu sezonu i svaki dan menjam,kad padne protok stavim čist,prljav operem i spreman je za sutra.

Perem ga bastenskim crevom odvrnutim na skroz:lol3:.

Svakih 5,6 dana uzmem parče baštenskog creva i obmotam kesu oko njega i taj kraj gurnem u crevo gde se usisava voda u pumpu, tako napravim usisivač i sve završi u filteru, posle promenim filter i to je to.

Svi se kupamo, drugari od klinca svi, šurakova deca ,keva kad dodje.

Svaku noć ga pokrijemo i svako jutro ga otkrijemo.

I to je to ,nista više oko bazena ne radimo.

Napunjen oko 15 maja,  jebem li ga ne znam tačno, evo kako izgleda sad upravo i evo slika tableta.

Znači cela sezona sa 3 filtera i kad deca izbace malo vode kad podivljaju ,to dopunimo i to je to.

 

20240824_144908.jpg

20240826_170258.jpg

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2479 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: AfricaRD07 KAD TAD OPET
On 8/24/2024 at 10:40 PM, Luka9905 said:

Ovo sam video na netu. Neverovatno prosto rešenje, a tako dobro izgleda. 

 

Možda će nekome značiti kao ideja. 

 

Potpuni je OFF što se tiče održavanja, izvinjavam se. 

 

 

Screenshot_20240824_213917.jpg

Screenshot_20240824_213933.jpg

Screenshot_20240824_213901.jpg

I sta kad zazimi? :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1229 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000 L
pre 3 minuta, drmilan_ je napisao:

I sta kad zazimi? :) 

kako se u vojsci pravilo kuvalo od zileta i dugmeta, tako i ovde ,samo nadjes veće zilete:lol3:

Promenio član piki
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja