Jump to content

Moto Zajednica

LED stop svetla i migavci za kofer - nabavka i ugradnja

Recommended Posts

  • U prolazu, 46 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Mustang 125cc

Kao što naslov kaže... Voleo bih da malo povećam vidljivost svoje signalizacije tako što ću u zadnji kofer ugraditi LED trake. Pošto su mi zadnje svetlo i migavci malo zaklonjeni otkad sam stavio kofer i bisage, plašim se da vozači iza mene ne vide baš najbolje kad kočim i kad želim da skrenem, pa bih zato da ugradim još koju lampicu na vidljivije mesto.

 

Gledao sam nekoliko klipova na Youtube-u i otprilike kapiram šta sve treba uraditi. Isplaniram kuda će da idu kablovi, izbušim kofer, postavim LED trake, provučem kablove, fiksiram ih, izolujem... to je lako. Ali tri stvari imam nedoumice, pa ako je neko radio isto ovo na svom motoru, bio bih zahvalan za savete:

 

  • Koje konektore koristiti? Voleo bih da se cela instalacija sastoji (najmanje) iz dva dela, kako bih ponekad mogao da lako skinem kofer i ponovo da ga vratim. Vidim da su ljudi koristili sve i svašta, uključujući i USB priključke.
  • Kako od postojećih kablova izvući "granu" koja ide za nova svetla? Pretpostavljam da je najsigurniji način da se skine deo izolacije i da se tu zaleme novi kablovi? Postoji li još neki proveren način, a da se instalacija ne raspadne nakon 100 km?
  • Jedan način je da kupujem "repromaterijal", pa da sve sam pravim i sklapam, što je zanimljivo, ali vremenski zahtevno i verovatno zahteva određeno znanje elektronike (koje još uvek nemam, al' mogu da naučim) i alat (koji nemam, al' mogu da kupim). I najverovatnije bih išao tim smerom. Druga opcija (ukoliko shvatim da nemam vremena ili volje da se previše mučim) je kupovina nekog "polugotovog" proizvoda koji se lako montira, recimo nešto kao ovo: 
    ADMORELIGHTING.COM

    This LED light kit gives you everything you need to equip your GIVI V56 top case with brake, taillight and turn signal functions. No modifications needed!
    . Ali da me neko ne bi odrao za cenu samog proizvoda i za poštarinu od Amerike do Srbije, interesuje me da li negde kod nas ima nešto slično da se uzme. Tražio sam, ali nisam uspeo da nađem...
     

Inače, skuter je kineski, Mustang XRS 125cc. Kofer, da me ubijete, pojma nemam koji je, ali evo slike kako izgleda :)

Screenshot2024-07-01at16_01_38.thumb.png.088e979c0b68dbfd740ad62a1e1f1afc.png
 

Hvala :) 

 

Edit: kriv sam što nisam pročitao pravila... izgleda da je ovo tema za Garažu a ne za DIY. Neka prebaci neko ako nije problem.

Promenio član vtomic85

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2185 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Sve je to lepo što ti hoćeš da uradiš, imaš želju i volju, ali nemaš prakse, alata, materijala. Nije ovo ništa strašno povezati, malo je "pipavo", treba i lepo sve da izgleda.

Da li si možda razmišljao da ti neko drugi to uradi, čini mi se da je gosn @Arakis već nekome radio, ti malo gledaš kako to ide, pa eventualno za sledeći motor / kofer probaš sam ?

Samo predlog, bez ljutnje...

  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 46 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Mustang 125cc
1 hour ago, Blaza said:

Sve je to lepo što ti hoćeš da uradiš, imaš želju i volju, ali nemaš prakse, alata, materijala. Nije ovo ništa strašno povezati, malo je "pipavo", treba i lepo sve da izgleda.

Da li si možda razmišljao da ti neko drugi to uradi, čini mi se da je gosn @Arakis već nekome radio, ti malo gledaš kako to ide, pa eventualno za sledeći motor / kofer probaš sam ?

Samo predlog, bez ljutnje...

E, razmišljao sam i o tome da mi neko drugi to uradi, ali ovo više gledam kao neki moj "projekat", zanimljivo mi da probam :)

Skroz sam svestan da možda neće uspeti iz prvog pokušaja, da estetski neće biti ni približno onako kako bi neko iskusniji uradio (jer jednostavno nemam tu crtu da vodim računa o lepoti i urednosti kad nešto radim), da će možda to što skarabudžim da se raspadne posle 1000 km... ali eto, probao bih, pa da učim na svojim greškama. Osim ako mi usput skuter ne izgori zbog požara na instalacijama ili tako nečega 🤣

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2185 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Samo dobro izoliraj i neće da gori !

Ništa onda, ako ćeš sam, kreni prvo od materijala za osvetljenje. Da li ćeš da bušiš rupice i guraš led diode, ili led traku, da bude jakog intenziteta, zatim tražiš konektor za spajanje, pa na kraju kablove.

Kreni, tu smo da pomognemo ako zaškripi...

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki sv650N

Stvar se malo komplikuje ukoliko želiš da postigneš efekat pozicije i stop svetla, to znači da bi morao da razdvajaš led diode/led trake, tj. da na jedan deo svetiljki dovedeš + sa pozicije, a na drugi deo + sa stop svetla (napon se dobija kada stišneš polugu kočnice).

Možeš i da dovedeš oba plusa (sa pozicije i sa stop svetla) na jednu svetiljku, pa da onaj sa pozicije obaraš optornikom, ali tu već moraš da imaš i relej i ispravljačke diode. Jačina tih led svetiljki nakon obaranja napona je baš slaba, pogotovu na dnevnom svetlu, tako da je više uzaludni posao (ja shvatio na teži način). Ako hoćeš pun efekat, da to bude kako treba, savet da se držiš navedenog u prvom pasusu.

 

Konektore možeš da uzmeš kao one za automobile, mislim da ih ima svuda (na KP sigurno), lepo izgledaju i poprilično su jednostavni za montažu/demontažu. Prilažem fotografiju kao primer.

 

Ja sam kod sebe ogulio instalaciju sa STOP-a, povezao dodatna svetla i izolovao izolir trakom. Naravno da je moglo i lepše i sigurnije. Mada ni na ovaj način nema šta tu da mrdne ni posle 20k, 30k kilometara, ali svakako ako nisi siguran u sebe, prepusti nekome ko se nešto više razume.

images.jpg

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 46 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Mustang 125cc
11 hours ago, Luka9905 said:

Stvar se malo komplikuje ukoliko želiš da postigneš efekat pozicije i stop svetla, to znači da bi morao da razdvajaš led diode/led trake, tj. da na jedan deo svetiljki dovedeš + sa pozicije, a na drugi deo + sa stop svetla (napon se dobija kada stišneš polugu kočnice).

Možeš i da dovedeš oba plusa (sa pozicije i sa stop svetla) na jednu svetiljku, pa da onaj sa pozicije obaraš optornikom, ali tu već moraš da imaš i relej i ispravljačke diode. Jačina tih led svetiljki nakon obaranja napona je baš slaba, pogotovu na dnevnom svetlu, tako da je više uzaludni posao (ja shvatio na teži način). Ako hoćeš pun efekat, da to bude kako treba, savet da se držiš navedenog u prvom pasusu.

 

Konektore možeš da uzmeš kao one za automobile, mislim da ih ima svuda (na KP sigurno), lepo izgledaju i poprilično su jednostavni za montažu/demontažu. Prilažem fotografiju kao primer.

 

Ja sam kod sebe ogulio instalaciju sa STOP-a, povezao dodatna svetla i izolovao izolir trakom. Naravno da je moglo i lepše i sigurnije. Mada ni na ovaj način nema šta tu da mrdne ni posle 20k, 30k kilometara, ali svakako ako nisi siguran u sebe, prepusti nekome ko se nešto više razume.

images.jpg

Hvala na savetima. Pozicija mi nije neophodna, ne bih dodatno komplikovao (bar ne za prvi put). S obzirom na to da vozim isključivo po danu, neće ništa posebno doprineti vidljivosti. Stop svetlo mi je mnogo bitnije.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1019 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Ako si iz BGa, možemo uz pivce povezati...

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 46 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Mustang 125cc
On 7/9/2024 at 2:02 PM, Štef said:

Ako si iz BGa, možemo uz pivce povezati... emoji123.png

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Aha, iz BGa. Pivce može, ali prvo bih voleo sam da probam, pa kad/ako se za'ebem onda ću da kukam i da tražim pomoć :). Ovo mi je više nekako da se ja igram i da probam da napravim nešto. A i problem je to što zbog svih privatnih obaveza teško da ću moći da odvojim dovoljno vremena da odjednom sve bude završeno, nego ću verovatno jedan dan da rašrafim kofer i stavim diode, pa onda posle 10 dana da ga izbušim i provučem kablove, pa posle mesec dana da izvučem instalaciju iz motora i da povežem sa koferom, pa posle još 2 nedelje da konačno izolujem i zatvorim sve i isprobam ga 🤣

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja