Jump to content

Moto Zajednica

Porast prodaje motora kod nas i svuda u Evropi

Recommended Posts

  • Drug član, 3246 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

U Srbiji (6,6 miliona stanovnika) prodato je 2.170 novih motocikala + 2.300 skutera i mopeda, u 2023-oj. To je valjda broj prvih registracija za nove motore. A Grčka recimo ima 10 miliona stanovnika, i preko 65.000 prodaja novih dvotočkaša prošle godine. Đe je Evropa, a đe smo mi...

Promenio član boza_kg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3246 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Jeste, u Grčkoj je povoljnija klima, to stoji, ali ni kod nas nije baš tako loša. Ja nisam neki fanatik, ne vozim zimi i kad je loše vreme, a opet teram skuter bar 9 meseci godišnje.

A Grci su napravili pravi bum poslednjih godina, pošto 125cc može da se vozi sa B dozvolom. Ogroman zato je broj skutera i papaki motocikala po ulicama, za trkni-skokni varijantu, koja je ljudima i najčešće potrebna.

 

Gledam kolege kod mene na poslu - radim u centru, nema besplatnog parkinga, a mnogi opet dođu kolima. Sve po nekoliko kilometara puta, pa onda traže mesto po tržnim centrima, koji i nisu tako blizu i gde je ionako zakrčenje, pa onda + pešaka do posla. OK, neki voze sitnu decu u vrtić i školu, pa je to opravdano, ali mnogi su sami u vozilu, samo arče resurse i prave gužvu...

Promenio član boza_kg
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 202 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1100XX
30 minutes ago, boza_kg said:

A Grci su napravili pravi bum poslednjih godina, pošto 125cc može da se vozi sa B dozvolom. Ogroman zato je broj skutera i papaki motocikala po ulicama, za trkni-skokni varijantu, koja je ljudima i najčešće potrebna.

Mislim da bi ovo bilo pravo resenje za guzvu u gradovima, samo sto kod nas idu u suprotnom pravcu, ukinuli da se dobija Am kategorija za 50cc uz B... Mislim da bi dosta vise ljudi vozilo te 125cc skutere kad ne bi morali da se cimaju da polazu.

 

Jedan od razloga sto se motori vise prodaju je sigurno sto vec neko vreme nema pristupacnih zanimljivih automobila... Svi su preteski, preskupi, glomazni... Stari sportski auti su se ili raspali ili sad kostaju maltene kao kad su bili novi, ili oba...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3246 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Sigurno da je to rešenje za gužvu. Računam sad, kod mene u naselju - dve zgrade, 8 ulaza po 26 stanbenih jedinica, tj. ukupno 208 stanova. A otprilike imamo dva 50cc skutera, dva skutera srednje klase (300cc), i dva motocikla, dakle otprilike 6 dvotočkaša.

A svaka porodica sad ima bar jedan, a mnogi po 2 ili 3, neki čak i više automobila (ćale + keva + odraslo dete...) = ladno 300-ak automobila na malom prostoru. Mnogo je kume!

A većini auto služi za do posla, do prodavnice, eventualno do sela po trešnje i paradaiz. I za po neko duže putovanje, jednom ili dva puta godišnje.

Promenio član boza_kg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1695 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Ja sam iskoristio zakon pa poceo sa B kategorijom i triciklom ali se ipak protivim tome.

za bilo kakav motor bar neka obuka.

Kada sam kupio tricikl shvatio sam ga ozbiljno i prvih 7 dana vozikao po mojoj ulici i okolini i vezbao, tek deseti dan izasao malo na glavnu ulicu gde ima saobracaja. Uz to sam pitao kako i sta iskusnije bajkere, citao forum, gledao youtube….

 

Sada cesto vidjam po centru grada tricikle gde su ljudi pravo iz salona u beogradsku dzunglu uleteli, nesigurni, gledaju u volan ne znaju jos ni gde im je sta.

Jos gore bi bilo da puste 125ccm sa B.

Imali bi gomilu kamikaza po ulicama, a i sada ih je vec puno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3246 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Ima smisla to što veliš, ali recimo, moje iskustvo sa polaganjem za A2 se svelo na ništa. U pogledu obuke, jedan čas sa instruktorom na poligonu, i jedan po ulicama. Ostalo, daju mi motorin da sam teram i da vratim kad završim. Jedino što sam morao da se sam podsetim teorije i školske vožnje, da ne padnem na polaganju.

Svakako to sve zavisi od škole, instruktora, brojnih okolnosti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: xtx660,xjr 1200

Mislim da veliki udeo u toj povećanoj prodaji motora imaju Kinezi sa velikom ponudom svojih motora koji su jeftini i sasvim dobri,Cf moto,Zontes,QJ,Peda....

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Beograd, Zemun
Ima smisla to što veliš, ali recimo, moje iskustvo sa polaganjem za A2 se svelo na ništa. U pogledu obuke, jedan čas sa instruktorom na poligonu, i jedan po ulicama. Ostalo, daju mi motorin da sam teram i da vratim kad završim. Jedino što sam morao da se sam podsetim teorije i školske vožnje, da ne padnem na polaganju.
Svakako to sve zavisi od škole, instruktora, brojnih okolnosti...
Obzirom da sam se skoro vratio u motosvet, kupovinom skutera, a obuku polaganje i malo vozio pre 12 god na motoru, ubedjen sam da je pod obavezno da se odradi bar 2 treninga od po 4h sa nekim od pro bikera instruktora... odmah po polaganju.

Moje iskustvo u preuzimanju novog skutera... Odmah poligon i "brake in", što mene, što skutera... vredi svaku paru!!!

Mora se vezbati sa pravim ljudima na pravi nacin, u sto bezbednijim uslovima. Samo tako ce se podići bezbednost i popraviti kultura vožnje. Trening bar jednom godišnje.

Tek tada će pasti u vodu sve dogme o motociklima, skuterima i naravno povećaće se prodaja, smanjiti gužve.

Sent from my SM-S911B using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3246 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
Pre 13 sati, djo je napisao:

Mislim da veliki udeo u toj povećanoj prodaji motora imaju Kinezi

I ja tako mislim, ali bi bilo zanimljivo videti statistiku prodaje kod nas. Kriju ovde podatke, kao da su vojna tajna bokte.

Često gledam kako to izgleda kod braće Grka. Ulete tako kinezi u top statistiku tu i tamo, u nekim mesecima, ali opet dugoročno gledano, najviše se ipak prodaju klasični i poznati brendovi - SYM (u skuter segmentu), Honda, Piaggio, Yamaha...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 197 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Ninja 250r '08

Sigurno je da su kinezi zasluzni za porast prodaje novih motora, kako kod nas tako i u Evropi. Kada polovan motor iz 2005 sa 50 000 kosta 5000e, a nov sa garancijom 7000e nije tesko prelomiti.

Promenio član Mali Ika
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 880 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Cini mi se da su poceli malo vise da nas vide u saobracaju,prosto da ocekuju. Sem motora u porastu je i br automobila. To ce uskoro dostici svoj limit jer mi deluje da se sve manje koristi javni prevoz koji su doveli do ruba egzistencije i da skoro svaki zaposleni ide kolima na posao. U spicevima su kolone auta kilometarske svuda. Obzirom da metro nikada nece postojati, buducnost je na 2 kineska tocka:)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braveheart, 670 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bmw K1300s, Piaggio Madley 150.

Pomno pratim statistiku oko prodaje motocikala i vest o rekordnoj prodaji motocikla izasla je još pre skoro dva meseca, iskreno  nisam bio iznenađen jer baš se primeti i po gradu i kad odem vikendom na voznju koliko je sve više ljudi na 2 točka .

Kao neko ko koristi skuter po gradu, zbog vrste posla i pvt zivota a vikendom sam na motoru, auto palim baš kad moram.

Gledam baš po kraju ko god ima neki dinar viška kupio je ili planira da uzme nešto na 2 točka jer ne moze se više funkcionisati po Bg.u. klima je sve povoljnija vozi se skuter bez problema do decembra meseca a terao sam ga i u januaru-februaru.

Narod se opametio malo a  izgleda se i zatucani mentalitet menja kod ljudi da su četiri točka ipak četiri točka, i da ne bi seo na 2 točka da ga puškom nateraju :lol3: to kad čujem... 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: xtx660,xjr 1200

Danas čitam tekst u novinama gde se kaže da je prodaja auta kod nas porasla za 30% a motora za 66% u odnosu na prošlu godinu.

Razlozi su kažu porast standarda,visoke cene polovnjaka i povoljniji krediti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1139 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly

Evo baš sam tražio gde da stavim ovu fotku i ovde mi se čini najadekvatnije...: 

 

IMG_20240621_113008.jpg

 

Ovo da mi je neko pričao pre xy godina, ne bi mu verovao... Nije da negodujem, samo konstatujem.

A odlično se nadovezuje na postove u ovoj temi.

Promenio član PremieRacing
  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3246 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
On 17. 6. 2024. at 22:46, punisa 16 je napisao:

To ce uskoro dostici svoj limit jer mi deluje da se sve manje koristi javni prevoz koji su doveli do ruba egzistencije i da skoro svaki zaposleni ide kolima na posao

Pre neku godinu sam bio na Siciliji. Tamo je mafija sve gradila neplanski, bez odgovarajuće infrastrukture i proračuna, sa lažnim dozvolama - tipa na papiru je uknjižena pomoćna šupa za alat, u praksi je mega hotel sa 5 zvezdica...  Za gradski prevoz nemaš pojma kad će i da li će da stigne. Jednostavno, uske uličice, vazda zakrčene, da li će bus moći da prođe i kad će, bemliga. Kad stigne, stigne. Sad je slično kod nas, samo gore.

 

Na Siciliji sve premreženo prugama i voziš se komfornim i tačnim vozovima u međugradskom saobraćaju, a mali milion skutera i motora je po lokalu. Auto ti ni ne treba.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja