Jump to content

Moto Zajednica

Aluminijumski koferi - izrada i sistemi kacenja?

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12108 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Sto se materijala tice, skoro sve je reseno. Alu ploca ima u Jeep-u (3500 din 2000x1000mm u debljini 2mm), takodje imaju i 3x3cm alu vinklove debljine 2mm. Rucke i coskove imamo na linku koji je Rookie okacio. Jos je ostalo samo pitanje onog sredstva za lepljenje i dihtovanje. Korisceno je sredstvo ButaFlex 200, malo sam proguglao i nasao samo ovo:

 

http://www.bandinellispa.com/nuovo.asp?s=3&ltcid=2&ltcf=8&f=42&t=99&id=253

 

To je neki lepak sa dodatkom gume, nije klasican silikon. Posto ne verujem da cemo ovo naci u Srbiji, sta koristiti kao zamenu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 231 postova
  • Lokacija: Sremski Karlovci

Sto ne bi mogao da se koristi onaj silikon za visoke temperature!? Sto se tice lepljenja moze da se koristi onaj dvokomponentni lepak, pa jos kad iznituje nemoze to nigde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova

Ne mogu da se setim kako se zove lepak ali vidjao sam u svakoj boljoj farbari uzorak-

komad betona, cigla .....................i lajsna od aluminijuma zalepljeni za drvenu podlogu da pokaze sta sve taj lepak lepi.

Udjite u bilo koju farbaru i reci ce vam kako se zove. Stvarno drzi ko' blesav.

Kad naletim i vidim reci cu vam (nisam siguran mozda je bio BIZON )

 

ma evo ima i ovde pogledajte     

Sikadur® 31/41 Normal   

Namena: univerzalni epoksidni lepak sa normalnim vremenom vezivanja, bez rastvarača. Primena: za tankoslojno lepljenje betonskih i metalnih elemenata, keramike, kamena, poliestera, epoksida. Podloga može biti vlažna. Vreme vezivanja: na +20°C 40 minuta. Maksimalna debljina sloja u jednom nanosu 30 mm. Minimalna temperatura: +10°C. Čišćenje: sredstvom Colma Reiniger.

  a ima i jos 2-3 lepka koji mogu da se koriste u ovu svrhu

http://www.sika.rs/sr-gotovi-malteri

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nadrkani komšija, 1231 postova
  • Lokacija: Đeram
  • Motocikl: Bandit 1200S

Koliko sam ja imao iskustva, Bison jeste odličan lepak ali nije za stvari koje trpe vibracije jer hoće da se odlepi sa podloge. Probao da zalepim haubu na starom autu i posle nekog vremena se odlepilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova

Misko jel' si dobro pripremio -odmastio povrsinu.

Ima valjda vise vrsta tog Bison lepka - ili gresim?

Nemam licno iskustva sa Bisonom  a moze da bude  kako ti kazes da nije pogodan.

U svakom slucaju udjosmo i mi u XXI vek pa ima vise lepkova koji mogu da posluze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nadrkani komšija, 1231 postova
  • Lokacija: Đeram
  • Motocikl: Bandit 1200S

Jesam, a u pitanju je onaj žućkasti Bison koji je jako tvrd kad se osuši. Moguće je da i nisam najbolje uradio ali mislim da bi bolja bila neka varijanta lepka koji ima izvesnu elastičnost kad se osuši.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6315 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Gomilu stvari sam lepio obicnim silikonom i siguran sam da ce on dobro da drzi. Skoro sam menjao neke prozore zalepljene silikonom, jedva sam ga ocistio od metalne lajsne. Elastican je, pa trpi i vibracije. Uostalom moze neko da proba da zalepi dva aluminijumska parceta, ako uspe da ih razlepi bez noza posle 24h svaka mu cast.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

Mislim da nije toliko bitno sa cim zalijepiti te limove. Znam sta je najbolje ,ali i prilicno skupo ,lijepak za auto sofersajbe !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

Jesam, a u pitanju je onaj žućkasti Bison koji je jako tvrd kad se osuši. Moguće je da i nisam najbolje uradio ali mislim da bi bolja bila neka varijanta lepka koji ima izvesnu elastičnost kad se osuši.

 

ja lepio bizonom metal staklo morao da se susi deset dana sad nema sanse da odlepim cak i cekicem nemogu da odvojim staklo . ako stavljate pop nitne mozete i obican sikon nema sanse da pusti . mada ste mogli taj lim da isecete u djip komercu i da vam oni saviju i time izbegnete trosak za lajsne i samim ti bi i izgubili neke spojeve . recomo mogli su da vam saviju pa da ima spoj sa jedne strane samo i odozdo dodate dno povijeno na dole po 1 cm po ivici .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

Konacno su mi zavrsili eloksiranje kofera ,izgleda super ! Nisam znao da varovi na aluminijumu se ne mogu eloksirati ,ne prime boju nego pocrne  ??? Varovi na glavnom omotacu se svakako i ne vide ,ali oni na poklopcu su bas ruzno ispali .Nisam neki sitnicar ali volio bi da izgleda kako treba jer  ovaj nacin pravljenja kofera nije nimalo jeftin ,opet sam za eloksiranje dao 40e, sve ukupno do sada 140e i bice jos.

Da sakrijem varove na poklopcu napravio sam neke okvire od fiberglasa , ne izgleda lose a malo ojaca poklopac i stiti ga od grebanja.

Ostaju jos brave, zakacke za vezanje dodatnog prtljaga na poklopcu i jos neke sitnice. Evo par slika ...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nadrkani komšija, 1231 postova
  • Lokacija: Đeram
  • Motocikl: Bandit 1200S

Majke mi, ljudi, ja vam se divim na tolikoj pedanteriji i volji. Ovo ne izgleda ništa lošije od fabričke izrade. Svaka čast!  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

dobro ljudi, idete vi tim koferima na neku svadbu pa nosite darove ili u bespuče,po planinama i putovanjima....farbanje, lickanje i eloksiranje kofera sa vanjske strane mi se nekako ne čini baš najbolje rešenje,pošto posle prve duže ture vratit če se svi izgrebani (ako ne od padova, onda od kamenčiča i ostalog sranja na putevima...)

i da, aluminijski limovi postoje u više tvrdota, ali najgrublje rečeno su meki,polutvrdi i tvrdi limovi.....one tvrde aluminijske limove nečete moči savijati na 90 stepeni, pošto pucaju...a oni meki se previše savijaju, tako da za kofere je najbolje koristiti polutvrdi aluminijski lim....

moji koferi su u izradnji (čisto kvadratni) iz polutvrdog aluminijskog lima....svi spojevi če biti vareni,unutrašnjost če biti izlepljena samolepljuvom tapetom i to je to.Nikakve komplikacije,kockasti i to je to....ovo su RADNI koferi kada se putuje u divljinu a ne za šminku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

dobro ljudi, idete vi tim koferima na neku svadbu pa nosite darove ili u bespuče,po planinama i putovanjima....farbanje, lickanje i eloksiranje kofera sa vanjske strane mi se nekako ne čini baš najbolje rešenje,pošto posle prve duže ture vratit če se svi izgrebani (ako ne od padova, onda od kamenčiča i ostalog sranja na putevima...)

i da, aluminijski limovi postoje u više tvrdota, ali najgrublje rečeno su meki,polutvrdi i tvrdi limovi.....one tvrde aluminijske limove nečete moči savijati na 90 stepeni, pošto pucaju...a oni meki se previše savijaju, tako da za kofere je najbolje koristiti polutvrdi aluminijski lim....

moji koferi su u izradnji (čisto kvadratni) iz polutvrdog aluminijskog lima....svi spojevi če biti vareni,unutrašnjost če biti izlepljena samolepljuvom tapetom i to je to.Nikakve komplikacije,kockasti i to je to....ovo su RADNI koferi kada se putuje u divljinu a ne za šminku.

Mora da si lijep covjek kad ti estetika nije bitna ,ja sam izrazito ruzan i zbog toga volim da sve oko mene bude lijepo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

dobro ljudi, idete vi tim koferima na neku svadbu pa nosite darove ili u bespuče,po planinama i putovanjima....farbanje, lickanje i eloksiranje kofera sa vanjske strane mi se nekako ne čini baš najbolje rešenje,pošto posle prve duže ture vratit če se svi izgrebani (ako ne od padova, onda od kamenčiča i ostalog sranja na putevima...)

i da, aluminijski limovi postoje u više tvrdota, ali najgrublje rečeno su meki,polutvrdi i tvrdi limovi.....one tvrde aluminijske limove nečete moči savijati na 90 stepeni, pošto pucaju...a oni meki se previše savijaju, tako da za kofere je najbolje koristiti polutvrdi aluminijski lim....

moji koferi su u izradnji (čisto kvadratni) iz polutvrdog aluminijskog lima....svi spojevi če biti vareni,unutrašnjost če biti izlepljena samolepljuvom tapetom i to je to.Nikakve komplikacije,kockasti i to je to....ovo su RADNI koferi kada se putuje u divljinu a ne za šminku.

Mora da si lijep covjek kad ti estetika nije bitna ,ja sam izrazito ruzan i zbog toga volim da sve oko mene bude lijepo...

jok, ni slučajno....majka mi drži sliku u ostavi, da deca koja dolaze u posetu ne kradu marmeladu... ;D

inače ozbiljno....aluminijski koferi su po mome "radne mazge" , gde je važna upotrebljivost a ne lepota...a možda i grešim....to je samo moje mišljenje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 105 postova
  • Lokacija: Lopare, BIH

Vanja druze koferi su strasno dobri!

Evo sada i moje majstorije, jednostavni ali mislim da nisu losi. Ostalo je jos da ih ojacam, stavim bravice, sarke i zakacke na poklopce i to bi bilo to. Slikano je mobilnim telefonom pa kad zavrsim postavit cu koju kvalitetniju fotografiju.

post-551-12879023029642_thumb.jpg

post-551-12879023031793_thumb.jpg

post-551-12879023034094_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

@ offroad

Odlicno izgleda , kada zavrsis popakuj to nekako na motor pa dodi da pravimo nosace (naravno ako kod mene okopni snjeg ???).Ja svoje nosace sutra farbam pa cu staviti sliku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 105 postova
  • Lokacija: Lopare, BIH

@ offroad

Odlicno izgleda , kada zavrsis popakuj to nekako na motor pa dodi da pravimo nosace (naravno ako kod mene okopni snjeg ???).Ja svoje nosace sutra farbam pa cu staviti sliku.

Cim zavrsim eto me, a napakovat cu ih vec nekako na motor!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Prekidach, 1093 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin CRF1000L & Suzuki DR 650 SE

Konacno su mi zavrsili eloksiranje kofera ,izgleda super ! Nisam znao da varovi na aluminijumu se ne mogu eloksirati ,ne prime boju nego pocrne  ??? Varovi na glavnom omotacu se svakako i ne vide ,ali oni na poklopcu su bas ruzno ispali .Nisam neki sitnicar ali volio bi da izgleda kako treba jer  ovaj nacin pravljenja kofera nije nimalo jeftin ,opet sam za eloksiranje dao 40e, sve ukupno do sada 140e i bice jos.

Da sakrijem varove na poklopcu napravio sam neke okvire od fiberglasa , ne izgleda lose a malo ojaca poklopac i stiti ga od grebanja.

Ostaju jos brave, zakacke za vezanje dodatnog prtljaga na poklopcu i jos neke sitnice. Evo par slika ...

 

auuu.. svaka chast... ovo izgleda jakoooo dobro... pedantno odradjeno... drugachije ne bih ni radio :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1893 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: XRV 750

@GS

 

Vanja, koferi su fenomenalni, taman ti prolazim pored kuce kad idem na more. Ti lepo parkiraj Afriku negde da mi je zgodno, al sve sa koferima, pa da ti ih maznem ;D ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja