Jump to content

Moto Zajednica

Savet vezano za kupovinu prvog motora bez iskustva sa motorom

Recommended Posts

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Kawasaki Er5

@Luka9905 Hvala za preporuku,  @DraganNS, hvala za link. Danas je kupljeno motorče. :)

 

Pojela me je nervoza kad smo se prvi put videli, jedva sam se setila kako se pokreće motor i još pritom vozim tudj motor a to me baš opterećuje. Kad smo danas završili sa papirologijom, kako sam sela, tako je sva nervoza nestala i bez ikakvih problema ga doterah do kuće. :)

 

@Gordak985 ja samo mogu ponovo da kažem hvala, biće mažen i pažen.

 

Hvala svima na savetima i na rečima podrške. Vidimo se na drumu. :)

 

  • Sviđa mi se 21

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1581 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Neka ti je sa srećom novi motor i, što se kaže, da te uvek vrati kući zdravu i nasmejanu! :moto3:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki sv650N

Bravo, baš mi je drago. Puno bezbednih kilometara i lepih trenutaka želim!

 

Kad se malo bolje upoznate, ti i motor, baš nam javi kako si zadovoljna sa upravljanjem i da li ti leži. Mada, čim je doteran do kuće bez problema, već vidim da je to, to. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2005 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Sve čestitke za izbor motora. Taj primerak je provereno dobar, očuvan, održavan. Ja isto vozim ER5, ali po lepoti, taj me "šije" za dve dužine... :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Kawasaki Er5

Za sada sam prezadovoljna.

 

Odradih mu servis plus svećice, antifriz (imalo ga malo) i filter vazduha, da budem mirna. Prezadovoljna sam kupovinom, iskreno, motor je odrzavan kao sto bih ga ja odrzavala i kao što ću nastaviti jer sam picajzla i volim da imam ispravno i pouzdano vozilo.

 

Već sam imala prvi peh tako da više nisam u grupi motorista koji će tek da padnu sa motora nego u grupi onih koji su pali. :)

Sva sreća nije bilo ništa ozbiljno, u mestu sam se samo prevrnula jer je put imao nagib koji sam previdela pa nisam uspela da zadržim motor i samo me je povukao, ali mi je moto patika zaštitla nogu. Malo se ugruvah ali kroz par dana je sve prošlo.

 

Prednosti su mu što je upravljiv, tačno je tu na granici za početnike rekla bih jer se po meni lepo ponaša u vožnji. Može da me povuče i izvuče, pogotovo na autoputu kada pretičem. Jedino što verujem da bih se brže opustila da sam uzela neki manji/slabiji motor jer uhvatim sebe da sam kruta dok sam na njemu (znam, znam, that's what she said momenat) i znam da to može da me košta dosta. Imam probleme sa krivinama, pokušavam da gledam u izlaz ali mi neki put odluta pogled pravo i napravim sebi bezveze situaciju jer nisam fokusirana dovoljno. Ne znam da li previše razmišljam o tome pa pravim problem koji ne bi ni postojao, baš ne znam. Eto ako neko ima savet kako da se opustim i kako da manervišem bolje u krivinama, slobodno udelite. Gledam razne snimke na youtube-u i naravno uvek korigujem brzinu da znam da ja upravljam motorom ali imam taj prokleti strah da ga nagnem jer se sve tripujem da će da mi isklizne točak.

 

Mana bi mu bila što je pun vibracija kada se vozi na autoputu pri velikim brzinama. Posle sat vremena, dlanovi mi trnu i retrovizori se tresu do te mere da ne mogu lepo da procenim koliko je vozilo udaljeno. Svesna sam da to nije motor toliko za tu vrstu vožnje tako da ga ne kritikujem samo iznosim zapažanja. Možda bih još kao manu navela doboš. Rekla bih da sam imala bolju silu kočenja na XJ6 ali treba uzeti u obzir da taj motor ima i ABS pa verujem da i to utiče na subjektivni osećaj da na Kawi treba malo više da legnem na nožnu da bi uhvatila kako treba i da bih stala tamo gde sam zamislila. To verujem da je i do navike pa pretpostavljam da kada budem imala jos km sa njim, da ću se naučiti na to.

 

U suštini, jesam zadovoljna, mislim da je bila odlična kupovina i odličan savet od vas da krenem sa Kawom.

 

Nadam se da ću uspeti da prevazidjem strahove pa posle da predjem na GS-a koji mi i jeste neki krajnji cilj (ako legnemo jedno drugom) jer bih volela da putujem sa njim.

  • Sviđa mi se 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki sv650N
1 hour ago, Marija_90 said:

Za sada sam prezadovoljna.

 

Odradih mu servis plus svećice, antifriz (imalo ga malo) i filter vazduha, da budem mirna. Prezadovoljna sam kupovinom, iskreno, motor je odrzavan kao sto bih ga ja odrzavala i kao što ću nastaviti jer sam picajzla i volim da imam ispravno i pouzdano vozilo.

 

Već sam imala prvi peh tako da više nisam u grupi motorista koji će tek da padnu sa motora nego u grupi onih koji su pali. :)

Sva sreća nije bilo ništa ozbiljno, u mestu sam se samo prevrnula jer je put imao nagib koji sam previdela pa nisam uspela da zadržim motor i samo me je povukao, ali mi je moto patika zaštitla nogu. Malo se ugruvah ali kroz par dana je sve prošlo.

 

Prednosti su mu što je upravljiv, tačno je tu na granici za početnike rekla bih jer se po meni lepo ponaša u vožnji. Može da me povuče i izvuče, pogotovo na autoputu kada pretičem. Jedino što verujem da bih se brže opustila da sam uzela neki manji/slabiji motor jer uhvatim sebe da sam kruta dok sam na njemu (znam, znam, that's what she said momenat) i znam da to može da me košta dosta. Imam probleme sa krivinama, pokušavam da gledam u izlaz ali mi neki put odluta pogled pravo i napravim sebi bezveze situaciju jer nisam fokusirana dovoljno. Ne znam da li previše razmišljam o tome pa pravim problem koji ne bi ni postojao, baš ne znam. Eto ako neko ima savet kako da se opustim i kako da manervišem bolje u krivinama, slobodno udelite. Gledam razne snimke na youtube-u i naravno uvek korigujem brzinu da znam da ja upravljam motorom ali imam taj prokleti strah da ga nagnem jer se sve tripujem da će da mi isklizne točak.

 

Mana bi mu bila što je pun vibracija kada se vozi na autoputu pri velikim brzinama. Posle sat vremena, dlanovi mi trnu i retrovizori se tresu do te mere da ne mogu lepo da procenim koliko je vozilo udaljeno. Svesna sam da to nije motor toliko za tu vrstu vožnje tako da ga ne kritikujem samo iznosim zapažanja. Možda bih još kao manu navela doboš. Rekla bih da sam imala bolju silu kočenja na XJ6 ali treba uzeti u obzir da taj motor ima i ABS pa verujem da i to utiče na subjektivni osećaj da na Kawi treba malo više da legnem na nožnu da bi uhvatila kako treba i da bih stala tamo gde sam zamislila. To verujem da je i do navike pa pretpostavljam da kada budem imala jos km sa njim, da ću se naučiti na to.

 

U suštini, jesam zadovoljna, mislim da je bila odlična kupovina i odličan savet od vas da krenem sa Kawom.

 

Nadam se da ću uspeti da prevazidjem strahove pa posle da predjem na GS-a koji mi i jeste neki krajnji cilj (ako legnemo jedno drugom) jer bih volela da putujem sa njim.

Bravo! Za kratko vreme, stekla si neku svoju objektivnu sliku koja je moram priznati i veoma realna, tako da ti super ide :)

 

Što se opuštanja u krivinama tiče, možda bih imao jedan koristan savet koji je lično meni mnogo značio i to je neki stil kojim malo brže vozim po kiši. Za početak, pokušaj malo samo da siđeš sa sedišta umesto samog naginjanja motora u krivini. Dakle, prebacuješ težište da bi skretala, a točkovi ti ostaju pravo ili je nagib blag. Poenta je da preneseš celo telo. Pojasniću sve na primeru leve krivine, pri skretanju, levi, da izvineš, guz, pomeraš skroz uz sedište ili malo van sedišta (pomeranje prati i telo, ne ideš samo dupetom). Sledeći korak, probaj da oslobodiš oslonac sa desne noge, ne da podižeš nogu, već samo nekako da imaš utisak da je noga labava, nešto slično kao kada skijaš, ako si probala skijanje.

Ovo je super vežba da malo bolje upoznaš ravnotežu i prebacivanje težine po motoru, pružiće ti neki komfor i dati sigurnost da počneš blago da ubacuješ naginjanje u krivini. Takođe, treba malo da ubaciš i savijanje ka napred, ako očekuješ neka jača naginjanja, zaboravi sedenje pod 90 stepeni, jednostavno nije ni prirodno. Ovo naravno u nešto većim brzinama pokušaj, ne baš u prvoj i drugoj, jer ćeš tu promenu težine ozbiljno osetiti i ima da te zaljulja. Sve molim te veoma blago na početku i u zoni tvog komfora. Pa da pomeriš sebe i za 1 cm, osetićeš o čemu pričam.

 

Ako pogledaš R motore i spuštanje kolena, namerno kažem spuštanje kolena, jer izbacivanje nije (a često ćeš videti da se samo izbacuje), sve je u pomeranju tela i prenosu težine. Kod njih imaš utisak da se oni, pri skretanju u levo, desnom nogom drže da ne padnu sa motora. Rame samo što nije dotaklo levi kraj kormana.

 

Dalje, šta može da ti pomogne, nemoj hvatati odmah luk krivine i tražiti idealnu putanju, pokušaj malo dublje (dublje nego trenutno) da uđeš u krivinu uz ivičnu liniju, i potom da oštrije isečeš krivinu bliže razdelnoj. Time dobijaš bolji pregled izlaska krivine, stanja na putu (ako eventualno postoji neka rupa, ulje) i daće ti mogućnost da brže izađeš iz krivine, tj. da ispraviš brže motor i da dodaš gas. Dakle, praviš efekat kao da si spremna da skreneš i samo da čekaš trenutak kada ćeš oboriti motor. Sam ulazak u krivinu je sporiji, ali je izlaz brži. Opet sam i ovde kao primer uzeo levu krivinu. Ovo važi za magistralne puteve, i situacije gde je manja preglednost same krivine. Kada dobiješ apsolutno prav pogled i mozak ti to doživi kao pravu pistu, nekako se lakše odseče ka razdelnoj liniji, a ideš i malo sporije nego da si odmah zauzela položaj kojim bi prošla kroz krivinu i izašla iz iste. Jednostavno, pogled mora da ide levo kada si već toliko duboko zašla u krivinu. To sam recimo primetio da je početnicima čest problem u kružnom toku, često ćeš ih videti da kad ulaze u kružni tok voze što bliže krugu i tako od početka do izlaska nekako su previše u krivini i preblizu kruga (nepotrebno prate ceo krug jednom nepromenljivom putanjom), sećam se da sam drugara savetovao da uđe u tok desnom stranom i da onda jednostavno samo iseče krug i izađe. Njemu je to bilo znatno olakšanje. I ovde molim te, veoma mali pomaci, pokušaj da umesto tamo gde si do sada hvatala luk, samo malo više produžiš uz ivičnu liniju (to ne znači da treba da budeš brža).

 

Pehovi se dešavaju, tek učiš i trebaće ti vreme, jednog dana ćeš se osvratati sa osmehom na svoje početke, tako da samo strpljivo i bez ludorija. Kada god da misliš da si opuštena, neka ti bude u glavi da si ipak tek počela.

 

GS je takođe upravljiv motor, visoko se sedi i možda bi ti čak komfornije bilo da se opustiš pri naginjanju, ali dobro, polako :)

 

Ovo prenosim neko moje viđanje šta može da ti pomognem, ali naravno sve je do tebe.

Promenio član Luka9905
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 581 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A

Evo, otprilike sta bi ja radio u situaciji da ucim nekoga svog voznji motocikla, iako sebe smatram za, u najboljem slucaju, prosecnog motocikliste.

Pronasao bih negde u okolini neko parce puta sa nekoliko krivina i rastereceno saobracaja. 3-4 krivine i ne duze od 3-4 kilometara. To bi bilo mesto na kojem bi se stalno uvezbavalo, skoro svaki dan. Pauze od nekoliko dana su kontaproduktivne.

U pocetku, provozas samostalno i pokusaj da upamtis tvoju brzinu u najsporijoj krivini. Karikiram, recimo 20 km/h. Onda to celo parce vozis sa 20 km/h. Ne menjas brzine, ne kocis, konstantna brzina. Tvoj fokus bi bio na liniji prolaska kroz krivinu i pozicija glave, odnosno pogleda. Progjes to koliko je potrebno, sve dok sama ne uvidis da nije nikakav problem sa tom brzinom. Onda, sve isto, samo, recimo sa 22 km/h. Polako pocinjes da dodajes novi element, recimo ovaj put, pored linije i pogleda, pokusaj da postanes svesna tvog "gripa" na upravljacu motora. Ruke i sake sto slobodnije i sto neznije drzanje rucica. Oslobodi se grca. U ovoj fazi, zaboravi na kolena, ramena, prebacivanja tezine i sl. Sedi neutralno na motoru, samo oci i nos u pravcu izlaska. Gledaj sto dalje mozes. Ako ti je pogled usmeren blizu i dole, imaces osecaj da ides brze no sto je realna brzina. Kad te neko vozi u autu, ako gledas kroz prozor dole, onaj asfalt kao da leti ispod tebe, a kad pogledas u daljinu, kao da je sporo. Kad vezbas pogled, napravi svesnu distinkciju perifernog i usmerenog pogleda. Izlaz krivine pratis usmerenim pogledom, a stanje oko tebe, levo desno, perifernim.   

Vezbanjem stignes do (opet karikiram), neke brzine od 30 km/h. Kad se osetis sasvim komforno sa 30 km/h kroz krivinu, pojacas tempo. Jos uvek u istoj brzini menjaca, vozis na pravcu 35, a pre krivine oduzmes gas cime se spustis na 30 i odrzavas tu brzinu  kroz krivinu, pa opet ubrzas do 35. Onda uvedes u putanju i neki mali nagib motocikla.  Kad ti ovo postane decja igra, podignes brzinu i pre krivine koristi kocnicu da bi spustila brzinu na onu sa kojom zelis da progjes krivinu. Pa onda vozis jos malo brze, s tim da si na pravcu u visoj brzini menjaca, pa osim sto kocis, dodas i spustanje u nizu brzinu pre krivine.  Na izlasku ubrzas opet. Budi svesna na svaki tvoj input i kako na to reaguje motocikl, suspenzija i sl. Cilj je sto manje "uznemiriti" motocikl prilikom promene brzine i kocenja. 

Kad to postane macji kasalj, a postace, bez obzira i ako sada mislis drugacije, uvedes "tezinu" u formuli. Gde i kako prebaciti tezinu tela.

Mislim da je korisno i naci neki prazan parking, pa vezbati sporu trku, krugovi, cunjevi, kocenje i sl.

Mora da se to uvezba, ali ne dozvoli da te to toliko optereti pa da se dovedes u situaciji da ti voznja postane opterecenje. Izgubis draz voznje motocikla, a kad to nije uzivanje...

I svakako, ko sto rece Luka, mic po mic. Ali konstantno mic po mic :) . Ucenje ne prestaje nikad.

Ima jos puno elemenata na koje treba paziti, ali postepeno uvogjenje svega, a da opet ne bude previse.  Moze se lako pogubiti u moru informacija na netu. 

 I na kraju, a trebalo bi biti prvo, prilagodi ergonomiju motocikla sebi, upravljac, rucice, komande... Isto, neka ti neko proveri (ako ne znas sama, gledaj dok to neko radi i nauci kako bi mogla i sama), amortizere i "sag" motocikla. To ima bitan uticaj na tvoje telo i na ponasanje motocikla, posebno u krivinama.

Srecno ti bilo ovo "putovanje" u motociklizam.    

Promenio član Petre
  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT-07 , super soco ts1200r
3 hours ago, Marija_90 said:

Za sada sam prezadovoljna.

 

Odradih mu servis plus svećice, antifriz (imalo ga malo) i filter vazduha, da budem mirna. Prezadovoljna sam kupovinom, iskreno, motor je odrzavan kao sto bih ga ja odrzavala i kao što ću nastaviti jer sam picajzla i volim da imam ispravno i pouzdano vozilo.

 

Već sam imala prvi peh tako da više nisam u grupi motorista koji će tek da padnu sa motora nego u grupi onih koji su pali. :)

Sva sreća nije bilo ništa ozbiljno, u mestu sam se samo prevrnula jer je put imao nagib koji sam previdela pa nisam uspela da zadržim motor i samo me je povukao, ali mi je moto patika zaštitla nogu. Malo se ugruvah ali kroz par dana je sve prošlo.

 

Prednosti su mu što je upravljiv, tačno je tu na granici za početnike rekla bih jer se po meni lepo ponaša u vožnji. Može da me povuče i izvuče, pogotovo na autoputu kada pretičem. Jedino što verujem da bih se brže opustila da sam uzela neki manji/slabiji motor jer uhvatim sebe da sam kruta dok sam na njemu (znam, znam, that's what she said momenat) i znam da to može da me košta dosta. Imam probleme sa krivinama, pokušavam da gledam u izlaz ali mi neki put odluta pogled pravo i napravim sebi bezveze situaciju jer nisam fokusirana dovoljno. Ne znam da li previše razmišljam o tome pa pravim problem koji ne bi ni postojao, baš ne znam. Eto ako neko ima savet kako da se opustim i kako da manervišem bolje u krivinama, slobodno udelite. Gledam razne snimke na youtube-u i naravno uvek korigujem brzinu da znam da ja upravljam motorom ali imam taj prokleti strah da ga nagnem jer se sve tripujem da će da mi isklizne točak.

 

Mana bi mu bila što je pun vibracija kada se vozi na autoputu pri velikim brzinama. Posle sat vremena, dlanovi mi trnu i retrovizori se tresu do te mere da ne mogu lepo da procenim koliko je vozilo udaljeno. Svesna sam da to nije motor toliko za tu vrstu vožnje tako da ga ne kritikujem samo iznosim zapažanja. Možda bih još kao manu navela doboš. Rekla bih da sam imala bolju silu kočenja na XJ6 ali treba uzeti u obzir da taj motor ima i ABS pa verujem da i to utiče na subjektivni osećaj da na Kawi treba malo više da legnem na nožnu da bi uhvatila kako treba i da bih stala tamo gde sam zamislila. To verujem da je i do navike pa pretpostavljam da kada budem imala jos km sa njim, da ću se naučiti na to.

 

U suštini, jesam zadovoljna, mislim da je bila odlična kupovina i odličan savet od vas da krenem sa Kawom.

 

Nadam se da ću uspeti da prevazidjem strahove pa posle da predjem na GS-a koji mi i jeste neki krajnji cilj (ako legnemo jedno drugom) jer bih volela da putujem sa njim.

Hej! ja sam bila u tvojim cipelama prosle godine, polozila sam za A i kupila mt07, pre toga sam dosta vozila moped i na njemu ucila sve osnove ali prelazak na ozbiljniju masinu mi je bio izazov, pogotovo sto sam ja par cm niza od tebe pa mi je njegova visina bila mali problem u manevrisanju po parkingu i uzbrdicama. Sada sam se vec navikla poprilicno na voznju i nije me vise strah takvih sitnica. Moja topla preporuka ti je da svaki put izdvojis barem 15minuta minimum i vezbas na nekom parkingu manversisanje sa motorom, meni je ovo BAS pomoglo oko ucenja ponasanja motora (jer svaki se ponasa drugacije naravno) , gde mu je balans, kako da vrsim polukruzno, kako najbolje da stanem, counter-steering etc.. I dalje idem vikendom na poligon i vezbam neke od ovih stvari i misljenja sam da ce ti mnogo  pomoci da razbijes strah od krivina i kontrolisanja motora.  Mozes da radis poligonske radnje kao sa testa (8mica, zaustavljanje, slalom) ili da uzmes nesto mix tipa polukruzno iz stop'a, zaustavljanje bez spustanja noge..etc (imas na yt'u dosta klipova za vezbu i kako da pristupis istoj)... Zelim ti puno srece na drumu i na ucenju ovog divnog sporta 🥰

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 194 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1100XX

Preporucio bih trening bezbedne voznje, kojih postoji nekoliko kod nas. Bio sam na obuci u Koncept 192 posle mesec dana posedovanja motora, i mnogo mi je znacilo za to pocetno samopouzdanje u voznji. Posle toga se samo nadogradjuje predjenim kilometrima u razlicitim uslovima.

Vibracije, slabije kocnice i vesanje su neke od mana te neke klase motora, zbog kojih dosta ljudi predje na vise "premium" modele. Ta ogranicenja se posebno primete na autoputu, koji doduse nije neki merak na motoru generalno, pogotovo na nakedu.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Kawasaki Er5

Hvala vam svima na savetima i komentarima!

 

 

@Luka9905 gledala sam neke savete na youtube-u koji su poput ovog tvog samo što ću videti da primenim sa savetom od @Petre, da pokušam da budem malo svesnija svojih pokreta i da ponavljam stvari na istoj ruti dok se ne opustim i ne upoznam sa motorom i čitajne krivine.

 

Pokušaću sa dobijenim savetima, trudim se da svaki dan vozim, pa makar to bilo min 20 minuta, da bih imala neki kontinuitet kad nemam volje da vozim 2 sata, pošto su mi obično toliko neke turice do okolnih gradova ili sela.

 

@PetraBG imamo mi ovde poligon gde sam i učila za motor ali se on nalazi na stočnoj pijaci gde se na jednoj trećini poligona nalazi šljunak od nekog preduzetnika. Problem je što je ceo poligon prekriven tim šljunkom koji se rasuo na sve strane i još od početka imam strah sa isklizavanjem točka jer sam imala par situacija na početku pa mi sama pomisao da idem tamo i da vežbam stvara anksioznost ali ću pokušati da nadjem neku drugu lokaciju pogodniju za to.

 

@Djeronimo ja to i planiram da upišem ali je meni moj instruktor rekao da se to upisuje tek nakon godinu dana vožnje jer pre toga neće ni da me prime a i velike su šanse da padnem sa motora. Gledala sam njihovu obuku na internetu i dopada mi se koncept Koncepta 192 (😀) tako da mi je to svakako u planu, samo eto, nisam znala da primaju početnike.

 

Još jednom hvala vam svima na lepim savetima i na želji da pomognete. Mnogo je lep osećaj biti deo neke zajednice pogotovo zajednice koja je puna podrške koliko ste vi.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki sv650N

Upravo tako, kad se objedine svi saveti dobije se prava stvar. Ja sam otišao korak ispred, ali me kolega ispravio.

Javni posle nekog vremena kako ide :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT-07 , super soco ts1200r
5 hours ago, Marija_90 said:

Hvala vam svima na savetima i komentarima!

 

 

@Luka9905 gledala sam neke savete na youtube-u koji su poput ovog tvog samo što ću videti da primenim sa savetom od @Petre, da pokušam da budem malo svesnija svojih pokreta i da ponavljam stvari na istoj ruti dok se ne opustim i ne upoznam sa motorom i čitajne krivine.

 

Pokušaću sa dobijenim savetima, trudim se da svaki dan vozim, pa makar to bilo min 20 minuta, da bih imala neki kontinuitet kad nemam volje da vozim 2 sata, pošto su mi obično toliko neke turice do okolnih gradova ili sela.

 

@PetraBG imamo mi ovde poligon gde sam i učila za motor ali se on nalazi na stočnoj pijaci gde se na jednoj trećini poligona nalazi šljunak od nekog preduzetnika. Problem je što je ceo poligon prekriven tim šljunkom koji se rasuo na sve strane i još od početka imam strah sa isklizavanjem točka jer sam imala par situacija na početku pa mi sama pomisao da idem tamo i da vežbam stvara anksioznost ali ću pokušati da nadjem neku drugu lokaciju pogodniju za to.

 

@Djeronimo ja to i planiram da upišem ali je meni moj instruktor rekao da se to upisuje tek nakon godinu dana vožnje jer pre toga neće ni da me prime a i velike su šanse da padnem sa motora. Gledala sam njihovu obuku na internetu i dopada mi se koncept Koncepta 192 (😀) tako da mi je to svakako u planu, samo eto, nisam znala da primaju početnike.

 

Još jednom hvala vam svima na lepim savetima i na želji da pomognete. Mnogo je lep osećaj biti deo neke zajednice pogotovo zajednice koja je puna podrške koliko ste vi.

Da sljunak je dosta zeznut 😅 Nemoj na njemu da vezbas nikako jer lako moze da prokliza tocak ili noga.. Mozes da nadjes neki prazan parking nekog velikog marketa ili slicno, tamo imas obelezene razmake koji su korisni kao neke smernice za polukruzno itd.. Ja imam blizu sebe stari poligon pa tamo vezbam (iako je pun pukotina i rupa) ali da to nemam verovatno bih pokusala da nadjem neki veci parking koji nije pun automobila ( mozda nekim danom ili satom kad ljudi ne dolaze toliko tamo ili kad je zatvoren) 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1095 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07

Ja sam kao totalni početnik na velikom motoru često išla na prazan poligon i sama vežbala osmice, polazak uzbrdo, naglo kočenje itd.

Pre par meseci sam uzela 20 markera za poligon i nikako da nađem društvo da ih isprobamo. :D

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova

Poydrav svima, sad sam se registrovala nemam pojma gde sta..kucala sam na pretrayivacu i vidim devojka je napisala kupovina prvog motora bey iskustva..to trazim

Potreban mi je savet koji motor da kupim, treba mi za grad posao kuca uglavnom

takodje koja oprema osim rukavica kacige za leto

gde kupiti dobru opremu

da ne bude preskupo a opet ne ni jeftino, dovoljno dobro za zastitu

takodje mi treba i dobar majstor koji ce biti moj proveren

i neko ko bi kupio samnom motor ne znam bukvcalno nista

polazem uskoro za a kategoriju

skuter sam vozila.

Za oko mi je zapala honda xtx 125 al je ne mogu nigde naci

hvala puno ako mi iko odgovori i uputi me

dakle treba mi kompletna pomoc, ako treba i platicu:)

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova
  • Lokacija: BiH
  • Motocikl: -

Pozdrav i dobrodošla.

Znam da će ti ovo zvučati bezveze, ali od opreme ti treba sve. U zavisnosti od toga koliko će ti vremenski uslovi određivati da li ćeš voziti ili ne, ide i tip opreme. Na to samo ti možeš da odgovoriš. Cijene su generalno takve kakve jesu, možda neke akcije ili da gledaš polovno na oglasima.

Što se tiče pomoći oko kupovine motora, moj lični stav je da ja idem samo kao pomoć kupcu, apsolutno ne kao kupac. To znači, ako vidim nešto što mi se ne sviđa, ja to kažem, ali apsolutno ne snosim odgovornost za neku grešku koju nisam uočio.

 

U svakom slučaju sretno sa kupovinom.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT-07 , super soco ts1200r
2 hours ago, taurunum_girl said:

Poydrav svima, sad sam se registrovala nemam pojma gde sta..kucala sam na pretrayivacu i vidim devojka je napisala kupovina prvog motora bey iskustva..to trazim

Potreban mi je savet koji motor da kupim, treba mi za grad posao kuca uglavnom

takodje koja oprema osim rukavica kacige za leto

gde kupiti dobru opremu

da ne bude preskupo a opet ne ni jeftino, dovoljno dobro za zastitu

takodje mi treba i dobar majstor koji ce biti moj proveren

i neko ko bi kupio samnom motor ne znam bukvcalno nista

polazem uskoro za a kategoriju

skuter sam vozila.

Za oko mi je zapala honda xtx 125 al je ne mogu nigde naci

hvala puno ako mi iko odgovori i uputi me

dakle treba mi kompletna pomoc, ako treba i platicu:)

Hey, mislim da bi bilo dobro da otvoris svoj topic na forumu pa da ti tamo odgovaraju ljudi, ovako kao komentar na originalni post nekog drugog nece primetiti ljudi koji bi mogli da ti pomognu.. Takodje bilo bi super da tamo ispises odakle si (cisto zbog saveta o prodavnicama gde kupovati opremu) , koliko para zelis i mozes da potrosis na motor i opremu, tvoja visina i preference za motor - u smislu naked, cruiser etc. Ima dosta dobrih motora za pocetnike u svakoj kategoriji motora. 

Promenio član PetraBG
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1057 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000
Hey, mislim da bi bilo dobro da otvoris svoj topic na forumu pa da ti tamo odgovaraju ljudi, ovako kao komentar na originalni post nekog drugog nece primetiti ljudi koji bi mogli da ti pomognu.. Takodje bilo bi super da tamo ispises odakle si (cisto zbog saveta o prodavnicama gde kupovati opremu) , koliko para zelis i mozes da potrosis na motor i opremu, tvoja visina i preference za motor - u smislu naked, cruiser etc. Ima dosta dobrih motora za pocetnike u svakoj kategoriji motora. 
Pretpostavljamo da je iz Zemuna, ne znam zašto...

Inače da, predstavljanje, tema, sve redom, najbolje tako.
Sent from my SM-S911B using Tapatalk


  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja