Jump to content

Moto Zajednica

Setopis

Recommended Posts

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Nije auto ,nije  motocikl, nije ni kvad. Obicne noge, osnovno prevozno sredstvo vecine zivih bica. Malo smo zaboravili na koriscenje istih. A nekada je to bio glavni prevoz. I nista mu ne fali. Cak je i zdrav...

 

Ustao sam rano, dan je obecavao. Doduse za poslepodnevne casove su najavili kisu i sneg, al ne mari. Ta nisam u dzungli da se zagubim.

Ukljucim aplikaciju da merim duzinu puta, a otprilike sam planirao da idem od magistralnog puta Pozega -Valjevo, sto ide  preko Divcibara do partizanskog spomenika na grebenu, pa dole u etno selo Milogosce il Gostoljublje u Skakavcima. Odande nazad al preko drugog brda, ili planine.

Medjutim vec posle 1,2 km napada me komsijin pas. Mlad vucjak il mesanac, vec veliki. Nekako ga pridobih, i on krenu ispred mene. Misljah sad ce on da odustane, al jok, morao sam da ga vratim vlasniku i da planiranu rutu, koja inace nikada nije striktna, izmenim zarad tog psa. A nisam mogao zbog njega ni u etno sela da svratim na sok.

 

Otprilike pri povratku me zove , komsija  komsije ciji sam mislio da je pas , koji me inace sreo na polasku, pita da li je neki pas sa mnom. To je u stvari njegov pas, bio je ispred komsijine kuce kad sam naisao. Komsinica videla da je pas otisao za nekim covekom. Cuj covekom?! Mladicem. 😀

Moli me da ga vratim. I bez problema je bilo, isao je za mnom. Ali kod Gostoljublja, izlete iz nekog domacinstva tkz loveci trobojac, te se njih dvojica omirisase, upoznase i stadose trkati po livadama, a sve iduci za mnom. Upravo je taj trobojac bio problematican. Cesto je odvlacio ovog mog psa u borove sume, jendeke da sam jedva uspeo da dozovem svog Medu. Odnosno Vukija, kako ga komsija zove. Loveci pas je cudo , gubio se u dolinama i sumama, peo se na bregove, kevtao kad prati trag divljaci i nepogresivo nas je pronalazio uvek. Iako smo isli u tisini. Dok ovaj mladi vucjak nema pojma gde se nalazi, ni kad sam ga doveo do kuce.

 

Da vam  napomenem, bice fotografija vise neg teksta, a ni njega nece faliti.🙂

 

Novi put usecen u Goles, nizu omanju planinu u Tometnom Polju, ali gusto obraslu borom i bez kolskih puteva. Zaseok Divnici.

 

IMG-20240119-092358-280.jpg

 

Meda


IMG-20240119-092422-599.jpg


IMG-20240119-092559-247.jpg

 

Put je napravljen zbog novog vlasnika i seta brvnara, koje ce se ovde graditi.


IMG-20240119-092918-425.jpg

 

Vec u podnozju Golesa na grebenu. Prirodnoj medji Pozeske i Kosjerske opstine. Pogled puca na sela Skakavce, Rosice i kosjersku Mionicu. Kao i na kosjerski kamenolom od cementare i valjevske  planine. Povlen, Jablanik i Medvednik.

Goles pocinje odmah desno. Kroz taj prevoj sam se neplanirano vratio.

Ima vise kolskih puteva, sto zaraslih sto prohodnih uglavnom samo za kros i kvad izmedju sela Tometno Polje i Skakavci, a  zanimljivo je da je razdaljina izmedju dve susedne kuce ovih sela oko 3 km.

 

IMG-20240119-094410-649.jpg

 

A ovo na slici ispod su Divcibarski vrhovi. Crni vrh, Velika Plec i Kraljev sto.


IMG-20240119-093954-071.jpg


IMG-20240119-094351-166.jpg

 

Pogled na jug prema Pozegi Velika i Mala Zajcica iznad sela Duskovci.


 


IMG-20240119-094426-349.jpg

 

Pogled k Cacku. Repetitor na Gojnoj Gori. Ispod je sva velicina i lepota Tometnog Polja. A u onim golim ridovima u senci se smestio ranc Orlovo Gnezdo.


IMG-20240119-094429-014.jpg

 

Grebenski put, medja, ka Okolistima i partizanskom spomeniku. Odmah kad se u dnu grebena, zadje putom u sumu  400m,nailazi se na prirodnu zaravan tepsiju, medj borovima. Sad vec zarasta u borje. A nekada su se tu momadija iz susedna dva sela ispinjala i igrala fudbal. Cak su se i vasari tu odrzavali. Slabo ko to od mladjih i zna. Stari mahom otisli na vecni put, pa nemas od koga nista vise ni saznati. A mene bas to interesuje...

 

Greben. Pravo vrsak Subjel sa repetitorima.
IMG-20240119-094743-413.jpg

 

Meda na tepsiji😀


IMG-20240119-100626-552.jpg

 

Ovi iz gostoljublja ili neko planinarsko drustvo je obelezilo stazu do partizanskog spomenika i etno sela.


IMG-20240119-100801-557.jpg

 

Moze se lako zalutati, ovde na sredini fotografije ispod je ulaz na put za Skakavce, preko Ravnog Gaja. Nije to bas put, ali moze pogotovo s ove strane, jer je nizbrdo. Veliki nagib. Deo puta prolazi kroz potok sa kamenim kaskadama, tako ili hard terenci, kvadovi, kroseri ili noge. Ne bi ni valjalo da je drukcije. Do skora je tu domacin iz Skakavca  u samom potoku pustao volove i netucane mlade bikove. A joj, spustis se dole, naletis na njih. A oni se samo precaju, saginju glave do zemlje i namestaju rogovlje. Volovi su ok. Preko tonu i nesto svaki, a mirni. Ovi netucani, a zatucani su problem. Jednom smo morali da ih gadjamo kamenjem ne bi li odustali od napada. Uzbrdo smo se strmo, jedva vratili. Nisu nas pustili. Sad ih nema, al zapatice to domacin opet. Jednom su napali  pecurkase. Srecom bili sumari, pa ih obranili.


IMG-20240119-100816-001.jpg

 


I posle 5 km dolazim do spomenika. Nize dole, u vododerini, su ih pobili cetnici.


IMG-20240119-102334-772.jpg

 

Tu ima dva grebena , rta, na kojima postoje kanali. Ja bih rekao da su to grudobrani iz I sv. rata. Okrenuti su ka severozapadu i stite pozdinu srpskim jedinicama u Kolubarskoj bitci. Pretpostavljam da ovde borbi nije ni bilo, ali svakako grudobrani iskopani u kamenu i veoma dugi govore o moci zajednistva ljudi pod komandom. Tu je i jedan stecak, ali nisam mogao razaznati sta na njem pise. Cak ni stari ne znaju sta su ti kanali. Sramota za srpski rod, ta nije to tako davno bilo. Inace ispod vrha Maljen 10km dalje postoji spomenik srpskim junacima iz Kolubarske bitke. Sta je 10km za toliku vojsku...


IMG-20240119-102848-628.jpg


 

 


IMG-20240119-103024-935.jpg

 

Retka fotografije Mede, jer ne voli da miruje.


IMG-20240119-103031-767.jpg

 

Mislim da su tu dole, u vododerini,  cetnici pobili partizane, cija su imena na spomeniku. Cinjenica je da su pomenuti partizani odasvuda osim iz tog kraja. Uglavnom CG i Bosna, dok su cetnici uglavnom iz okolnih sela. Dobro je za odmazdu. Kad ubiju Nemca, nece njihovu rodbinu i prijatelje, neduzne, skupljati sa ognjista i njiva...

Iza je vrh Subjel iznad Kosjerica.
IMG-20240119-103139-528.jpg

 

Ispod u selu Skakavci je etno selo Gostoljublje, a malo zatim i Milogosce. Najstarija etno sela u Srbiji.Uglavnom rekreativne nastave ih posecuju. Imju i bazene za vrela leta.

Daleko u podnozju brda je kamenolom cementare Titan.

Onim grebenom nad brezama sam isao i spustio se  u Skakavce. I tamo je grudobran celom duzinom. Do dole.


IMG-20240119-103141-912.jpg

 

Stecak pored grudobrana.

Zanimljivo je da je Meda piskao pored svakog kamena , mislim da je posle samo dizao nogu, jer nije bilo vise moce. 🙂 Ali na spomenik se nije...

Mislio sam da hoce, onjusio ga je i mislio sam da hoce da izvrsi taj necivilizovani cin, ali pre no sto sam podviknuo, on je samostalno odustao. Dal nesto i on sluti... Zanimljivo je to.


IMG-20240119-103335-204.jpg


IMG-20240119-103352-678.jpg


IMG-20240119-103524-458.jpg

 

Desno iznad zadnjeg domcinstva u Skakavcima cudna livada, ispod samog sumovitog Golesa. Odozdo sam posle prosao, vracajuci se u Tometno polje. To je i najblizi put, ali tesko da i kvad moze tu jer je bocni nagib i imaju stenovite kaskade u bocnom nagibu. Te je rizicno. Ali nesumnjivo je da su tu nekad volovskim kolima i peske seljaci isli na posela i posete jedni drugima. Mnogo je i rodbine i tazbine u oba sela.

Ta sta je par kilometara kad si mlad i pun elana. A tamo devojka ceka. Da je ne vide njeni. U tajnosti je najlepse. Odnosno u mladosti.

Kroz sumicu sa pesmom da oteras strah od vukova do devojane iz susedna sela.


IMG-20240119-103528-873.jpg


IMG-20240119-104556-741.jpg


IMG-20240119-105148-027.jpg

 

Nazire se gudobran.


IMG-20240119-105225-418.jpg

 

Kozomor i vrh Paljba u oblacima.


IMG-20240119-105717-066.jpg

 

Gostoljublje se siri i s druge strane puta.


IMG-20240119-111547-185.jpg

 

Tu je i Meda nasao svog druga.


IMG-20240119-113438-836.jpg

 

Koliko ih se ovde izrodilo, odraslo , odskolovalo, pozenilo, poudavalo.  Sad niko da je sacuva od zuba vremena. Lepa je zar ne?

A malo fali. Druge ruine nisam fotografisao. Mnogo ih je vise, neg onih iz cijih se odzaka dim vije.


IMG-20240119-115209-826.jpg

 

Tu je udario severac, zabacujuci ostre kapi najavljene kise, u lice. Bas je duvalo i namrcilo se. Srecom sumoviti Goles me ubrzo iz livade prihvati medj borove.

Ovu kravlju glavu okacenu o stenu pamtim vec skoro 20 godina. Po prici, krava je tu nekako skoncala, a neko se poigrao sa lobanjom.


IMG-20240119-121327-779.jpg

 

Uspon da izbijem iznad Tometinog Polja, a pored Golesa me je bas umorio, jer sam jurio za Medom. Onaj loveci ga je stalno vabio da odu. Ne bi se Medo vise ni vratio. Ali pametan je bio. Par puta ga pozovom i on zastane, okrene se i saceka me.  U nekim momentima mi se pleo ispred nogu, ko da ga je macka rodila. Psovao sam ga,kao kocijas. I odgurivao nogom. Al on to oseca kao da ga mazim.🙂


IMG-20240119-121334-837.jpg

 

Vec sam se i umorio, povratak istim putem odatle nije zahtevao novo fotografisanje.

Zvao sam Medinog vlasnika da izadje ispred kuce i da prihvati Medu. Izasao mu je sin i dozvao ga. Meda je poleteo ka njemu. Ali se okrenuo i kad me je video da odlazim, on za mnom. Nije hteo vise kod vlasnika. Morao sam da se vratim skroz do coveka,a on ga je uhvatio za ogrlicu i odvukao.

Mogu misliti kako je Medi bilo lepo. Da ume da pise kkvu bi on pricu napisao. On bi sigurno imao vise da kaze od mene. Pobegao je prvi put od kuce. Obisao 15km kroz najlepsu prirodu. Pio vodu iz potoka, igrao se sa granama noseci ih u ustima. Na kraju krajeva, on je upoznao dva druga. A ja samo jednog.

E da. Onaj loveci pas je dosao 200m iznad Medine  kuce, i nestao u sumi. Verovatno se vratio cak 10km u svoje domacinstvo. Tu se videlo koliko lovacki pas ima bolju orijentaciju, samostalnost od ovog velikog mesanca. Iako je i on mlad...

Dodjoh kuci, nalozih vatru i smlati me umor. Legoh u krevet i vise kroz polusan docekah prvi mrak. Takodje i sneg...

Sutradan je ovako izgledalo.

 

0-02-05-c26b815554e1f34f4deed3fabb93ced4

 

0-02-05-8abf7f3aae1ab8ad669314f9ab6b16c5

 

Pozdrav.

 

 

  • Sviđa mi se 24
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

BRAVO,

tacno sam znao da i ovako nesto praktikuješ jer sam video da si u kondiciji onda kad smo se peli uzbrdo do one kafane.

 

Skakutao si ko bambi s kamena na kamen a ja pustio jezičinu do trave.

 

A Meda ... Lako ti je bilo sve ovo kad ti je on bio izvidnica i odstupnica :) ...

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2826 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Ima da postavim ovu zadnju sliku fameliji u grupu, popadace samo da me pobjede i vise predju
Inace lijep... To, setopis, nogopis ili kako vec

Послато са 2303CRA44A помоћу Тапатока



  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300
35 minutes ago, Bigor said:

Ima da postavim ovu zadnju sliku fameliji u grupu, popadace samo da me pobjede i vise predju emoji23.png
Inace lijep... To, setopis, nogopis ili kako vec emoji106.png

Послато са 2303CRA44A помоћу Тапатока


 

Jednom ce stvarno postati setopis. Sa S bez kvacice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1851 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Stalno pričam,kako imamo prelepu zemlju,ove slike,i ovakvo pisanje to i dokazuje.Nisam ljubitelj,a nisam ni protiv,da se ide i vidi nešto što nije naše,što je mnogo dalje,ali, daj da prvo osetimo čari i lepote onoga što je pored nas. @slave74 hvala na ovom nogopisu.Mada,kad god vidim tvoj ,,nick"očekujem uvek da se kupaš po nekim vodama u ovo doba.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Hteo sam , bilo bas bogojavljanje i plivanje za casni krst. Al ne smem bas, nisam spreman.

Ima izreka, upoznaj svoju zemlju da bi je vise voleo. Nekad je to bila deviza u SFRJ.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Jako lepo napisano i opisano, vidi se da si dete prosvetnih radnika (pročitah maločas u drugoj temi). :takoje: Ti ove krajeve baš poznaješ kao svoj džep.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300
36 minutes ago, DraganNS said:

Jako lepo napisano i opisano, vidi se da si dete prosvetnih radnika (pročitah maločas u drugoj temi). :takoje: Ti ove krajeve baš poznaješ kao svoj džep.

Hvala. Da poznajem dosta dobro, ali ne dovoljno. Nekad sam samo koristio noge, al mi se voznja kvadom osladila. Moram se potruditi da cesce hodam po planini. Al uvek neko zove, mogli bi u voznju...

Niko nece da hoda. I kad hoce ,to je 3/4km max. Malo je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y
Pre 8 sati, slave74 je napisao:

Niko nece da hoda. 

Ako mislis da imas dovoljno kondicije da ispratis moj tempo onda kad grane sunce idemo zajedno u osvajanje Kablara 😀 ...

 

To mi visi nad glavom, nisam navikao da se odnekud vracam sa pola puta i neobavljena posla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300
5 minutes ago, travelman said:

Ako mislis da imas dovoljno kondicije da ispratis moj tempo onda kad grane sunce idemo zajedno u osvajanje Kablara 😀 ...

 

To mi visi nad glavom, nisam navikao da se odnekud vracam sa pola puta i neobavljena posla.

Paa da ti kaaazem, Kablar nije laka staza.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

To sam kasnije uvideo pa mi zato i nije bilo krivo a tek kad sam seo u kola skapirao koji sam mentol.

 

Sam po zimi u cipelama i flasicom vode aj gore, dijabola al dobro, nije lose 2/3 uspona savladati.

 

Bravo jos jednom al Meda :care: ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja