Jump to content

Moto Zajednica

ČZ 175 sport, model 477 - kompletna restauracija

Recommended Posts

  • Marko, 205 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Kwaka ZX-9R, GPz810 unitrak

Neću imati žmigavce, našao sam tehnički pregled gde može tako ako donesem originalnu brošuru iz 1960tih kao dokaz da ih nije imala.

  • Sviđa mi se 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4006 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Hvala Marko, baš ti hvala za ovu restauraciju, volim kad se ne brljavi.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Marko, 205 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Kwaka ZX-9R, GPz810 unitrak

Idemo dalje...

 

Auspuh nije bio loš koji je došao sa motorom ali je imao dva problema:

1) prigušivač je definitivno bio oštećen sudeći po zvuku

2) na jednom mestu je procurela nekad akumulatorska kiselina ili nešto slično i oštetila hrom.

 

Ispolirao sam ga i to oštećenje se nije mnogo videlo ali sam ipak rešio da proverim da li mogu naći bolji auspuh čisto iz estetskih razloga. Kao što znate 477 modela u principu nema u ovoj zemlji. Ali 350 ima višestruko više. Međutim nisam bio siguran odgovara li levi auspuh sa 350 na 175. Izgledali su isto na oko ali za kačenje nisam bio siguran. Međutim kaže moj imenjak i učesnik u projektu da je uporedio njegove sa 350 i da to izgleda zaista isto, uključujući i kačenje.


Nađem na kupujemprodajem čoveka koji prodaje polovne delove, i pošalje mi ceo lonac levi sa 350 za malu sumu novca. Kad je stigao ispregledao sam ga i rešio da napravim kombinaciju, telo auspuha i prigušivač od 350, a zadnji kraj od 175 jer je moj bio u boljem stanju na tom krajnjem delu.

 

6.thumb.jpg.0b7c45fe06545a5ce8d49594438d1c4d.jpg

 

Stavim plastificirani nosač i nove šrafove,

7.thumb.jpg.0dc213f09041b5f447a73659ed2d1b67.jpg

 

I na kraju je sve to izgledalo ovako:

8.thumb.jpg.a7c0f13eb5226aa6b3165e5f661bae4b.jpg

 

Zatim se prešlo na zadnje amortizere.

Amortizeri na motoru su cureli, a evo i zašto:

1.thumb.jpg.54b9cc80f603688e1c5ab6ecbfe4d0ae.jpg

 

Osovini nije bilo spasa.

Dok smo premeštali motor u toku rada, stavili smo privremeno amortizere sa 350 (472), koji su i duži i širi od 477 modela. Takođe smo uvideli bitnu stvar. Ako je amortizer duži od originalnog, ne može da se namontira nosač auspuha kako treba. Znači rešenje za moj problem u vidu montiranja dobrih 350 amortizera nije mogao da prođe.
Igrom slučaja imam prijatelja sa kojim sam vozio Moto Klasik Šampionat, koji ima sigurno par desetina klasičnih motocikala. I setim se da je imao i jednu 477 u delovima. Pitam ga da li ima amortizere, ima! Vrlo lako se dogovorismo oko cene. Ako čita ovo, pozdrav za Vladimira! 🙂

 

2a.thumb.jpg.44f85a609718394e1d8b70e2a317eabe.jpg

 

Rasturili smo ih i iskoristili sa njih samo osovine. Telo je ostalo moje plastificirano, hromirani delovi su ispolirani, a opruge sam stavio nove iz Češke.

 

 

2.thumb.jpg.f69b3529eb60ca3bece808040081bc35.jpg

 

Na slici sa leva na desno: Amortizer od 350/472, nova opruga za 477, stara opruga sa 477 koja je bila na motoru.

Stavljeni su novi semerinzi, sipano je novo ulje, i spakovano:

 

3.thumb.jpg.02d46b73301a1c5c1d4c3848996f88b1.jpg

 

Na kraju namontirano na motor:

 

5.thumb.jpg.cc4e381d779a500f577b3c07999a2eb0.jpg

 

Nastaviće se...

 

Promenio član markovisacki
  • Sviđa mi se 28

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Marko, 205 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Kwaka ZX-9R, GPz810 unitrak

Ovog proleća motor puni 50 godina.

Došao je i trenutak da se udaljim par metara od motora i vidim kako to sve izgleda.

 

1.thumb.jpg.15821809e15f54cf07b00fa794cf81d1.jpg

 

2.thumb.jpg.3cc1abc11e97baa8442f5534cd6ffe14.jpg

 

3.thumb.jpg.d7bfc74f4dbdde482f13cc066f6c6f4b.jpg

 

4.thumb.jpg.0f5552bdadfd069ba39174034f74f74d.jpg

 

Preostaje par zaista sitnica, npr sedište da stigne sa sređivanja (Za potrebe slikanja i vožnje pozajmio sam ovo sa 350 modela), ugradnja kontrolne lampice za dugačko svetlo i retrovizora koji ide na kraj volana.

I na kraju kratak snimak sa probne vožnje:

 

 

Biće još slika kad otopli sredinom marta i dobije tablicu.

 

Nadam se da ste uživali bar delom koliko i ja tokom ove restauracije.

Otac je oduševljen kako izgleda i jedva čeka da napravi bar mali krug i podseti se kako je to izgledalo kad je 1969 preuzeo novu iz radnje. ❤️

Promenio član markovisacki
  • Sviđa mi se 39

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4006 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Izuzetno prijatna tema i štivo.
Hvala ti.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2385 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Bas je lepa. Vidi se da je uloženo dosta ljubavi i truda. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Marko, 205 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Kwaka ZX-9R, GPz810 unitrak

Jedna od sitnica koja je preostala da se namontira jeste retrovizor. Zvuči jednostavno ali nisam hteo klasične retrovizore kojih ima na svakom uglu, već sam hteo nešto iz perioda kad je taj motocikl bio nov, a stariji će se setiti da su se tada koristili retrovizori koji se montiraju na kraj volana, hromirani. Na kraju sam uspeo da nađem tako nešto - novo. Materijal: polirani aluminijum/brušeni aluminijum.

 

1.thumb.jpg.7bb28b391bb15255b482a3e77c9a8ec3.jpg

 

I namontirano na motocikl:

 

2.thumb.jpg.7ceb45736a186516b7781ad2252de669.jpg

  • Sviđa mi se 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1535 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Moj Tomos 14V stigao sa takvim. Baš sam se pitao koja je fora, nisam viđao takve do tada.
 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Marko, 205 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Kwaka ZX-9R, GPz810 unitrak

Neko sa strane ko nije prošao kroz ovako nešto, uglavnom bi rekao nešto u stilu "Lepo, malo ste je picnuli".
Mogu samo reći da je potpuni restomod na mojoj Kawi GPz810, sa sve menjanjem kompletnog vešanja, ogibljenja, kočnica sa modernog motora, prelaska na 810cm3, pa i farbanja bio sa tehničke strane dečija igra u odnosu na posao koji je zahtevao ovaj mali motorić. Kod Japanaca je to sve u stilu "skinem staro, napravim na CNC-u adapter, i stavim novo". Kraj priče. Ovaj ČZ je pojeo toliko radnih sati da neko sa strane ne bi poverovao, i da nije bilo prijatelja Marka koji je daleko smireniji i sam rešio tonu stvari budući da je daleko vičniji sa strugom, aparatom za varenje,  pravljenjem električnih instalacija od nule, itd, pitanje je u kom pravcu bi se sve odvijalo, a evo i zašto:

1) Količina "čačkanja i pipanja od strane nestručnih lica" koje MZ, Jawa, ČZ motori prežive za tako male kilometraže na ovom podnevlju može da se uporedi sa kvakom na vratima gradske pošte. Bukvalno je retkost da je bar neki deo netaknut. Tek kad se sve rasturi kreće "Ovde je zalomljeno, ovde je polomljeno, ovde je prozviždao navoj, itd." - Čini mi se da na Kawi 1 navoj nisam razbušivao nakon 40 godina.
2) Izvorno su dolazile sa krajnje primitivnim sistemom montiranja (Sve lim na lim, bez gumenih čaura, distanci, silenblokova), i ako to planirate da malo unormalite čeka vas tona strugarskog rada - kao u ovom slučaju.

3) Od zamenskih delova ništa skoro ne paše šraf na šraf i sve traži doradu, bušenje, brušenje itd.

4) Ne vidim drugi način da se izborite sa tom količinom korozije i svega osim peskiranja/prajmera/plastifikacije.

 

Trebalo bi napomenuti i timeframe: Po motocikl sam išao 10.oktobra 2023, a slika retrovizora je od juče, znači faktički je urađena za tri i po meseca, ali se radilo na svim frontovima u isto vreme. Delovi na hromiranju, delovi na farbanju, nas dvoje na pripremi i mehanici, i još smo za neke stvari morali dosta da čekamo delove iz Češke. Ali kad je vidim kako je ispala, srce mi je na mestu. ❤️

Promenio član markovisacki
  • Sviđa mi se 17

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4006 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Marko, baš ti hvala što si sve podijelio s nama.
LP


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • festina lente, 749 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XRV

Sjajan projekat i priča o istom!
Ili mi je negde promaklo ili se još čeka na više detalja o jednoj 175 sport iz Apatina...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Marko, 205 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Kwaka ZX-9R, GPz810 unitrak

Bukvalno poslednji detalj na motociklu - obnovljeno sedište. Štep, raspored šavova je isti kao na fabričkom.

 

m1.jpg.fe1b49c462b99e142856cfb481656216.jpg

 

m2.jpg.ad8aa01b6d1f2403fca84c5e141a6974.jpg

 

m3.jpg.38364caf990a366d07197643d8cc6cb4.jpg

 

  • Sviđa mi se 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki sv650N

Naklon do poda, svaka čast. Jedan od mojih snova, da restauiram motor od početka do kraja, svaki šraf. 

 

Čestitam!

Promenio član Luka9905

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Marko, 205 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Kwaka ZX-9R, GPz810 unitrak

Ostao sam dužan par slika.
Kao što je i planirano, motocikl je registrovan (Da, bez žmigavaca kako je i izašao iz fabrike 🥰), i vozi se.

Ako bog da, i otac bi trebalo da je provoza koji krug i da se podseti 1969. godine ❤️

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

  • Sviđa mi se 33
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja