Jump to content

Moto Zajednica

kikinda

Recommended Posts

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3546 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 54 minuta, Blaza je napisao:

Ja sam položio još davne 87. godine i priznajem, ne sećam se ovog znaka gore, tako da čekam pametnije, tj. učenije od mene da objasne.

A što se tiče piva, to uvek može ! :jee1:

Kada sam ja polagao (1977.) nije bilo tih saobraćajnih znakova, (ali ni puteva na kojima bi mogli da budu postavljeni).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1678 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Nije ih bilo ni kad sam ja polagao.

Štaviše, mislim da je prvi takav koji sam video postavljen na Ibarskoj kad je polovinom 2000-tih sređivana, i proširen deo od Šarića do Orlovače, pa je, iz pravca Lazarevca na prvoj uzbrdici posle Šarića postavljen takav znak.

Istina, većina je na prvu mislila da je leva traka za spora vozila, uključujući i mene - jeste bilo čudno, ali eto...

Ne znam tačno koliko je vremena prošlo dok negde nisam video objašnjenje znaka (u to vreme nije bilo sve na internetu).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2745 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Jel realno da je neko stvarno pomislio da je kod nas (gde se vozi desnom stranom) leva traka za spora vozila a desna za brza!?

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3546 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 23 minuta, abarth_maniac je napisao:

Jel realno da je neko stvarno pomislio da je kod nas (gde se vozi desnom stranom) leva traka za spora vozila a desna za brza!?

Realno je jer:

"To su pametni ljudovi smislili, a sad sto mnogi ne znaju to je druga problematika:stabre:. Leva je spora da ne bi napaljeni obilazili na punoj ili duploj punoj. Svi znakovi sa usponom su takvi. Stvarno izneverovah":grr:

Promenio član zika56
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1257 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Pa i ne bi baš moglo ovako kako je.

Ako bi bio desno, morao bi da bude okrugli beli znak sa crvenim okvirom i crnim brojevima - što je inače znak za ograničenje maksimalne brzine kretanja.


Ovde je definisana minimalna brzina kretanja u levoj traci.

Desnom se mogu kretati vozila brzinom i većom od 30, ali ako se kreću levom trakom, moraju da se kreću minimalno 30 km/h.

Plavi okrugli znak sa belim brojevima je inače znak za minimalnu brzinu kretanja.

 

A da znak ima falinku u dizajnu, to govori sama činjenica da jeste zbunjujući.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1339 postova
  • Lokacija: BGD
17 minutes ago, vasa.93 said:

Pa i ne bi baš moglo ovako kako je.

Ako bi bio desno, morao bi da bude okrugli beli znak sa crvenim okvirom i crnim brojevima - što je inače znak za ograničenje maksimalne brzine kretanja.


Ovde je definisana minimalna brzina kretanja u levoj traci.

Desnom se mogu kretati vozila brzinom i većom od 30, ali ako se kreću levom trakom, moraju da se kreću minimalno 30 km/h.

Plavi okrugli znak sa belim brojevima je inače znak za minimalnu brzinu kretanja.

 

A da znak ima falinku u dizajnu, to govori sama činjenica da jeste zbunjujući.

Tako je. Lepo objasnjeno. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1106 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07
pre 19 minuta, vasa.93 je napisao:

Pa i ne bi baš moglo ovako kako je.

Ako bi bio desno, morao bi da bude okrugli beli znak sa crvenim okvirom i crnim brojevima - što je inače znak za ograničenje maksimalne brzine kretanja.


Ovde je definisana minimalna brzina kretanja u levoj traci.

Desnom se mogu kretati vozila brzinom i većom od 30, ali ako se kreću levom trakom, moraju da se kreću minimalno 30 km/h.

Plavi okrugli znak sa belim brojevima je inače znak za minimalnu brzinu kretanja.

 

A da znak ima falinku u dizajnu, to govori sama činjenica da jeste zbunjujući.

Jasno kao dan. Hvala na objašnjenju. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 418 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS
6 hours ago, vasa.93 said:

Plavi okrugli znak sa belim brojevima je inače znak za minimalnu brzinu kretanja

Plavi okrugli znak sa belim je znak obavestenja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1678 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Gde ste vi polagali vozački? Palo neko prasence?? :zvizduk:

 

PRAVILNIK O SAOBRAĆAJNOJ SIGNALIZACIJI

 

Znakovi izričitih naredbi - opšte karakteristike

 

Član 29

Osnova znakova izričitih naredbi koji određuju zabrane, odnosno ograničenja je bele boje, a znakova izričitih naredbi koji određuju obaveze je plave boje. Simboli i natpisi na znakovima sa belom osnovom su crne boje, a na znakovima plave osnove su bele boje.

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 778 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle

Kažu sudari su najčešće zbog nepoštovanja saobraćajnih znakova. 

Ne bre, sudari se dešavaju zbog nepoznavanja znakova. ;)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1257 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
42 minutes ago, zaludan said:

Gde ste vi polagali vozački? Palo neko prasence?? :zvizduk:

Gde i svi - u auto školi. A definitivno ne na Google-u. Što?

 

E sad kad bismo se uozbiljili, složili bismo se da su testovi za polaganje vozačkog ispita jedno, a ZOBS drugo.

 

Prilično se dobro sećam da su u testovima svi znakovi plave boje pominjani u kontekstu znakova obaveštenja, a kako vidim po online testovima (prvih nekoliko pogodaka na Google-u), tako je i dalje. Evo jedan primer:
 

IMG_6777.thumb.png.34c4824ec326946acf927650cf8c31a0.png

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1678 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -
pre 34 minuta, vasa.93 je napisao:

Gde i svi - u auto školi. A definitivno ne na Google-u. Što?

 

E sad kad bismo se uozbiljili, složili bismo se da su testovi za polaganje vozačkog ispita jedno, a ZOBS drugo.

 

Prilično se dobro sećam da su u testovima svi znakovi plave boje pominjani u kontekstu znakova obaveštenja, a kako vidim po online testovima (prvih nekoliko pogodaka na Google-u), tako je i dalje. Evo jedan primer:

 

Pa bogami, biće da i jeste problem sa vama što ste za polaganje učili na mobilnom ili kompu na aplikacijama koje ko zna ko je pravio.

Da ste učili iz knjiga, možda biste i zapamtili nešto. :P

 

Po tom "plavi su obaveštenje" ispada da je poštovanje ovih znakova proizvoljno:
 

image.png.d1d1a0c6ee0655398d5b5b56494f93cb.png

 

Ili ovih:

 

image.png.e436903ea93ac0cf3aa4908e9a3842ef.png

 

 

Naredbe druže, naredbe, i to izričite, a nikako obaveštenja :D 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 778 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle

Vaso nije baš tako,čini mi se. Postoje plavi okrugli znakovi sa belim znacima i to znacima obaveze, recimo plavi okrugli znak obaveze kretanja u kružnom toku, obavezno obilaženje sa leve ili desne strane, sve znaci obaveze. Četvrtasti plavi znakovi sa belim oznakama bi trebali da su obaveštenje itd. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1257 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
17 minutes ago, zaludan said:

Pa bogami, biće da i jeste problem sa vama što ste za polaganje učili na mobilnom ili kompu na aplikacijama koje ko zna ko je pravio.

Da ste učili iz knjiga, možda biste i zapamtili nešto. :P

Online testovi su samo digitalizovana verzija te knjige iz koje si ti učio. Bukvalno. Od onda se ništa nije menjalo, makar onda kada sam ja polagao.

 

Drugo, otkud ti znaš kako sam i odakle ja učio? I kako to da je problem u meni? Ja u svom vozačkom stažu što na 2, što na 4 točka nisam imao ni jedan jedini saobraćajni prekršaj. Osim jednog prekoračenja brzine prvog januara tekuće godine u 10h ujutru (pisao sam o tome u nekoj drugoj temi). Suštinski nisam nikada nikoga ugrozio, iza čega mogu da stojim sa priličnim samopouzdanjem. Grešaka je bilo, nije da nije, ali mi je bezbednost osnovno načelo, podjednako svoja i tuđa.

 

Dalje, zašto bi za trenutno (tadašnje) uređenje države i sistema, a za koje su mahom zadužene neke starije generacije od moje, problem bio u meni? Šta je to moj problem? Radio am što su mi u školi dali i to je to. I čitao sam istu tu knjigu koju pominješ. I opet ti kažem, ZOBS je jedno, on je i kako tako evoluirao. Ono drugo nije.

 

Na kraju, što polazite od pretpostavke da nešto što je obaveštenje nije obavezujuće? To je totalno pogrešna pretpostavka.

 

E sad, ako je problem i dalje i meni, onda jbg.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1257 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

I na kraju da dodam zašto sam ovoliko detaljan. Sve je u redu dok diskusiju ne spustimo na neki lični nivo i zajebanciju i klevetu. A ono prasence je upravo to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1257 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
23 minutes ago, Atorn said:

Vaso nije baš tako,čini mi se. Postoje plavi okrugli znakovi sa belim znacima i to znacima obaveze, recimo plavi okrugli znak obaveze kretanja u kružnom toku, obavezno obilaženje sa leve ili desne strane, sve znaci obaveze. Četvrtasti plavi znakovi sa belim oznakama bi trebali da su obaveštenje itd. 

Da, postoje neki navodi o razlici između okruglih i četvrtastih znakova.

 

Ali kakav je znak za pešački prelaz? Četvrtasti, a moramo se složiti da je on ipak obavezujući uvek i svugde. :)

 

Suština je da je sistem truo, toga smo valjda svi svesni. Nije problem u meni ili vama, sve do onog momenta opisanog iznad. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1691 postova
  • Motocikl: /

Hteo je da kaze da ste bubali testove napamet... "Polagali" online testove po 20x za vece i tako mesec dana u krug. Kad dodje pravo polaganje samo klikces, ni ne citas do kraja pitanje... I to znanje obicno kod vecine ispari posle par meseci jer nisu aktivni vozaci.

Zato je i uvedena ona teorijska obuka sto je dobra stvar, knjigu vise niko ne cita. Samo da je predavac strucan.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 778 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle
pre 6 minuta, vasa.93 je napisao:

 

 

Ali kakav je znak za pešački prelaz? Četvrtasti, a moramo se složiti da je on ipak obavezujući uvek i svugde. :)

 

Četvrtasti za pešački obaveštava tebe vozača da je pešački prelaz. Postoji okrugli plavi sa pešakom koji je znak obaveze, znači okrugli plavi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1691 postova
  • Motocikl: /
pre 12 minuta, vasa.93 je napisao:

kakav je znak za pešački prelaz? Četvrtasti, a moramo se složiti da je on ipak obavezujući uvek i svugde

I samo te obavestava da nailazis na pesacki... Tj da je tu mesto gde pesaci prelaze ulicu, a ne vidis zebru jer je izbledela npr

Promenio član ser
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1257 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Tako je. I uz to obaveštenje imaš implicitnu obavezu da propustiš pešaka.

 

A zebra može i da ne postoji, znak je sasvim dovoljan i kao što smo već apsolvirali - obavezujuć.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 778 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle

Obaveštenje je jedno, obaveza drugo. 

Vozi se po pravilima saobraćaja, a ne po impliciranju, a ne po logici, itd. 

Kao što znak plavi četvrtasti obaveštenje, za motel, hotel, ne implicira da imaš obavezu da noćiš u istom. 

 

Promenio član Atorn
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1257 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Ovo na kraju - apsolutno. A to da obaveštenja ne podrazumevaju određene obaveze, tu se nikako ne slažemo.

 

Evi još jedan primer - znak za jednosmernu ulicu. Četvrtast, obaveštenje, ne obavezuje te da skreneš u jednosmernu ulicu. Ali ako to uradiš, itekako je obavezujuć u pogledu smera kretanja.

 

I možemo tako još, siguran sam. Kažem, polazite od pogrešne pretpostavke, i sve to o obaveštenjima nije nešto što sam ja izmislio, nego su me tako učili. A vi kao da pokušavate da me ubedite u suprotno, a prilično sam siguran da se dobro razumemo i da bismo se složili da o istim stvarima govorimo iz drugačijih uglova.

 

U svakom slučaju je dalja diskusija besmislena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 778 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle

Dosadno je i meni trenutno, 1:1 sa Crnom gorom. 

Ipak, nije mi dosadno baš kao tebi. 

Ćao, pozdrav, uživaj u vožnji i čuvaj sebe i druge. Svaku sreću ti želim. :ljubav:

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja