Jump to content

Moto Zajednica

Мотор или скутер?

Recommended Posts

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Београд/Врање
  • Motocikl: Немам

Поздрав свим искусним јахачима, нов сам и направио сам налог првенствено јер ми баш треба савет прекаљених бајкера (а и скутераша), да ли купити мотор или скутер?

Моја ситуација је следећа: имам Б категорију скоро 5 година, међутим тренутно сам највише у Београду, и ауто ми не долази у обзир. Од двоточкаша, једино искуство које имам је то да сам возио електрични бајс :oda2: добра 3 месеца у Београду, без иједног инцидента или проблема у саобраћају (притом сам 90% времена возио по коловозу, са колима и камионима, и кроз гужве, чак и кроз Славију).

На мотор или скутер нисам сео никада у животу, нисам још ни почео полагање за А2, али сам одлучан у томе да узмем неког двоточкаша. Из неког разлога сам се баш намерачио да то буде мотор, и гледао сам свашта од 125 кубика: Keeway, Zontes, QJMotors, чак и Pedu (јбг :/).

Очигледно да нисам још ни почетник, али свестан сам свог незнања и неискуства, и не бих узимао ништа јаче од евентуално 200 кубика, нити ми треба, с обзиром да планирам да возим само по граду, од тачке А до Б. Притом се не бих одмах ни уплитао у неку професионалнију опрему типа чизме/патике, панталоне и јакне, јер стварно не планирам да возим брже од 60 км/ч. Сматрам да су фул-фејс кацига и рукавице довољни.

На овом форуму сам наишао само на једну објаву овог типа, од члана Alekre, написану још 2012. г., тако да ваљда ваља да се освежи дискусија по том питању.

Коначно, моје питање је следеће: да ли бисте апсолутном почетнику саветовали да прво почне са скутером, или бих, без неких мука, могао да своју мото-каријеру отпочнем са неком лаганом 125-ицом? Засигурно знам да ћу у блиској будућности сести на мотор, само желим да знам да ли би паметније било да прво возим аутоматик. Хвала вам свима унапред на одговорима!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1213 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CF 450 MT

Dobrodošao!

 

Na ovom forumu ima pregršt informacija prednosti i mana svega i svačega, i stvarno može da bude izazovno otkriti sve informacije koje su ti potrebne.

 

Takođe, svako ovde će da ima svoje mišljenje koje je možda istina za njih, ali apsolutno ne mora da znači da je i za tebe.

 

Moj savet ti je da sve savete uzmeš kao opcije, probaš, razmisliš i vidiš šta se tebi sviđa od svega toga. Na kraju dana ćeš ga samo ti voziti, i šta drugi misle nije bitno dokle god si ti srećan.

 

Što se tiče vožnje motora, ako umeš da voziš auto i bicikl, imaš osnovu koja je potrebna da bi vozio i manuelni motocikl.

 

Motor vs skuter, bukvalno zavisi šta ti se sviđa i šta ti prija. Neko će reći da skuteri nisu motori, a opet mi ovde imamo i ceo klub maksi skuteraša koji ima jednu divnu mikro zajednicu.

 

Moj prvi motor je bio Tomos, pa posle toga skuter od 50 kubika, pa dve 125ice...

 

I generalno ti je taj smer razmišljanja da ne uzimaš nešto jače generalno pametan, ako ništa drugo, zbog bezbednosti.

I da napraviš neko sranje, bolje da ga napraviš sa 30-40 na sat nego 80-100.

 

Sada nešto konkretnije - ja bih ti preporučio da uzmeš manuelnu 125icu, u zavisnosti od budžeta i nekih pouzdanijih modela odabereš ono šta ti se sviđa na oko i šta ti paše egronomski.

Tako ćeš odmah od početka vežbati i da ti je kvačilo na ruci a menjač na nozi, ako već planiraš da nekada pređeš na nešto veće.

 

Ako si malo viši, pogledaj i Hondu Varadero 125.

 

I još jednom, dobrodošao na forum, slobodno napiši i nešto o sebi :)

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Београд/Врање
  • Motocikl: Немам

Хвала Немања на лепој добродошлици, и на брзом одговору!

Хвала и на савету, ја сам лично заинтересованији за крузер или нејкед, нпр. Keeway K-light 125 или QJMotor TRX 125. Нешто јефтиније, до 3000 евра (студентарија јебига :wacko:).

Али добро, на суштинско питање си ми одговорио. Знам и да сам на скутеру, мало са чежњом бих гледао на бајкере на улици :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2436 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

Ako ces voziti BG grad iskljucivo, uzmi beverly 250, odlican skuter. Za grad ti ne treba manuelac, niti ozbiljan motor, pogotovo sto nemas iskustva, a bg je dzungla. Na skuter ces se lako navici, nema cimanja oko saltanja, a posle izvesnog vremena ako uzmes motor ces da poludis na stalno stiskanje kvacila. Drugo je ovi koji putuju motorima pa ga koriste i za grad, a ti koji ces samo u gradu da se vozis, drugo sem skutera ti ne treba

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1213 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CF 450 MT

Rekao bih da gledaš samo nove motocikle po modelima koje si naveo?

Pored njih imaš i Sym NHX. Ako ti se svidi, kolega @slobasuper9 radi u eurosumaru.

Od polovnih bi mogao da gledaš Yamahu YBR.

 

Ovo šta kaže @drmilan_ je istina ako ti je poenta da se voziš A-B.

Ako bi da učiš i vežbaš da bi se spremio za kupovinu većeg motora kojim bi i išao negde, druga je to igra.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 86 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja 400 '20

i takodje nemoj da se neophodno opires opremi, ona nije tu samo zbog tvoje brzine i tvojih gresaka :jee2:

Promenio član zarumi
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 679 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.

Skuter ne greje noge, na njemu su ti noge slobodne, komotnije sedis, i na njemu nemas kvacilo od kog ce ti otpadati ruka u gradu, jeftinije odrzavanje, jeftinija registracija. Samo skuter, kakvi crni bajkeri ovo ono.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1166 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750x

Gledaj nesto sto ima abs, mirnija ce ti biti glava i opustenija voznja, dosta njih ce ti reci da nema potrebe da bi trebalo da se naviknes na obicnu kocnicu ali posto je u gradu ludnica i ne znas ko ce i kad da izleti. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Ajd i ja da dam mišljenje...
Čovek treba da ima 3 motora - jedan putni, kros i skuter.
E sad, po ovome što si napisao za šta ti treba, izbor bi pao na skuter (ne zbog toga da li si početnik ili prekaljeni motociklista, već zbog prvenstvene namene)

Sent from my SM-A137F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 60 postova
  • Lokacija: Sabac/Austria
  • Motocikl: Z800 ; ZXR750H1

Kao prvo dobrodosao na forum 

 

a kao drugo lepo je rekao kolega @Skittles da ce ti svako dati svoje misljenje koje njemu licno odgovara ali mozda ne i tebi 

 

a kao trece bilo sta da ti kazemo van onoga sto je kolega @drmilan_ rekao mislim da bi bila laz

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 191 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Ninja 250r '08

Добро нам дошао на форум :D

 

Ја нисам нешто нарочито искусан бајкер али скоро је сестра уписала А1 па имам и скутер на располагању, тако да ћу пренети искуства са обе стране. 

 

Пре свега немој тако олако да схваташ опрему. Ја без јакне више не седам јер сам пар пута у протеклих месец дана осећао непријатност у пределу бубрега након вожње у мајици и шорцу са скутером. Здравље најбрже страда на мотору и треба се што више пазити. Не познајем мотористу који годинама вози а да нема неки проблем са зглобовима, бубрезима, бешиком.. А боли када се мува закуца у тебе и на 30, поготово ако удари у руку. Такође, цитираћу @ProkaRoka: јесте вруће у јакни, али јел знаш како је вруће када клизаш по бетону 50 на сат без опреме?

 

Што се тиче практичности, скутер је за град мама. Мањи је, нема квачило, а и некако су људи опуштенији када се провуче скутер поред њих, или када станеш на тротоар него када то радиш са мотором. Поред свега тога имаш и гепек испод седишта и скоро на сваком можеш да носиш нешто између ногу (могло је и боље смислити ову реченицу). На све то ако додаш и кофер можеш комотно да спакујеш сву опрему у скутер када се паркираш, што је огромна предност у односу на мотор, јер ћеш скоро сигурно морати нешто да носиш са собом уколико идеш мотором. Одржавање и регистрација је исто јефтинија, и има мање одржавања, али мени је ужитак радити било шта око мотора. Делови су јефтинији тако да ћеш и ту доста боље проћи након неминовног првог пада (и другог, и трећег..).

 

Са друге стране ако је мотор нешто што те привлачи као сама појава, и то што постајеш део једне дивне заједнице, надјачаће све мане мотора. Бар је тако у мом случају. Сећам се да сам првих месец дана пишао у гаће од среће када ми се јави други моториста. И дан данас уме да поправи дан. Што се квачила тиче, мени је квачило веома меко али то варира од мотора до мотора, па мени конкретно то што има квачило и није нека незгода. Доста нејкеда мање кубикаже није предвиђано за кофер, па ће он стајати уместо сувозачевог седишта. Што се тиче ужитка током вожње по мом мишљењу нема поређења. Скутер има јако ниско тежиште и некако не осећаш никакву повезаност са њим док га возиш, док мотор ипак обухватиш ногама, осећаш га испод себе (и ово је могло боље смислити) и једноставно је осећај доста бољи (ако си јахао, тако нешто само моћније и мирније). Ту отприлике стају предности мотора. Ако мислиш да ћеш неку девојку нахватати јако брзо ћеш схватити да је ово један озбиљан sausage fest, пре ћеш неком веспом то успети него мотором. 

 

Што се избора мотора тиче, са обзиром на то да дуго учествујеш у саобраћају ја ћу мало контроверзно рећи да прескочиш 125 и узмеш нешто од 250-400 кубика, јер ћеш 125 брзо да прерастеш док те нешто мало јаче неће угрозити, али ће ти пружити и задовољство на дуже стазе.

 

Скутер који смо пазарили за сестру је QJMotors Ltr 125, и ја сам сасвим задовољан са њим уз пар ситница које можда могу мало боље да буду. Гепек је јако јако мали, не може да стане ни нормална кацига већ само оне 3/4 кациге. Мислим да онај АТR модел има већи гепек, али нема места за лубеницу међу ноге. Максимална брзина му је ~85 па баш мораш да га натегнеш преко Газеле. Дође брзо он до 80 али нема претицања никаквог, па ако иде бус испред тебе идеш и ти 60 иза њега. 

Што се саме фирме тиче они су власници Benelli-a и Keeway-a па би требало да све што важи за њих важи и за ове, за сад замерки немам за квалитет, али је још рано причати о томе. 

 

Сморио сам и себе, надам се да сам бар мало помогао :D

  • Sviđa mi se 4
  • Haha 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Београд/Врање
  • Motocikl: Немам

@drmilan_ е то је то, Немања је имао најбољу намеру, али некако се скутер чини најлогичнијим избором, хвала на савету, суштински највише сам имао недоумицу око мануела и аутоматика. 

@zarumi је л' баш мора и јакна? :oda2:

@RankoBg87 то за АБС сам већ негде чуо, то је изгледа постао неки неписани стандард

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Београд/Врање
  • Motocikl: Немам

@nedokazani за туринг и скутер се слажем скроз, крос може и да причека ;)

@Mali Ika хвала брате мој, сигурно ћу у мотор врло брзо да се заљубим, а тада бих већ и могао, што кажеш, да гледам неке од 400 кубика, живи били па видели. Што се тиче QJMotor-а, наш народ одма чим види кинеза се плаши, ал и ја сам провалио да су све то успешне фирме које послују са Италијанима, тако да нисам скептик.

Још једном хвала свима од срца на одговорима, саветима и на лепој добродошлици!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 293 postova
  • Lokacija: Mali Pozarevac,Sopot
  • Motocikl: Suzuki GS 500

Pa ako ces samo po gradu tebi dovoljan i skuter od 50 cc,ali pazi pozeleces u nekom momentu da odes do Avale pa do Kosmaja pa malo tamo malo vamo pa da povezes devojku...Sa opremom nemoj da se zajebavas jel ne daj boze kad se jednom ogulis ko krastavac....ja ni do prodavnice ne sedam u kratkim rukavima i nogavicama

Promenio član MatorKonj
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
  • Motocikl: SYM CRUiSYM α 300

Bez full opreme nigde ne kreci. Znaci kaciga, rukavice, pantalone i cipele. Ja sam pao sa burgmana na casovima, da nisam imao full opremu odrao bi se ko krastavac kao sto kaze kolega, jer sam sleteo stomakom na dole i docekao se na ruke i uklizao kao u fudbalu. Zbog opreme, malo sam bio ugruvan dva, tri dana. Bez, ne zelim da znam. A bio je pad maltene iz mesta.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1021 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Ni ja ranije nisam bio pristalica skutera, ali sam probao, i sada sam siguran da ću uvek imati 1 u posedu, dok god sam u gradu. Za gradsku voznju skuter je neuporediv sa klasičnim motociklom, mnogo je lakse i opušteniije za vožnju. Takođe skuter nije za podcenjivanje i za neke kraće ture van grada, do 100km će svaki da te odveze. Ja sam sa Tmax išao na ture ove godine 200-300km u danu bez problema sa sve suvozačicom

 

Ja lično vozim T Max 500, ali za ovu namenu koju si spomenuo 250 je sasvim dovoljno i nekako najbolji kompromis, nije prevelik za grad, može i oko grada, nije skup za održavanje...

 

A što gore spomenuše kolege,  čoveku najmanje trebaju 3 motora... a idelani broj je n+1 :)

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 86 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja 400 '20
Pre 13 sati, Bokchan je napisao:

@zarumi је л' баш мора и јакна? :oda2:

bices mi/nam zahvalan kad za'ladi malo, a sto onda ne bi vec nosio i neku profi sa protektorima :happy:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Pao sam u mestu sa motorom, nista mi nije bilo. Sutradan vidim malo odran lakat na jakni, protektor i jakna me zastitili nisam ni osetio da sam laktom udario.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Motocikl: Himalajac

Kaciga, jakna i rukavice su minimum minimuma opreme, dobre cizme super dodatak a ako imas kintu i pantalone su bitne. Kupi polovnu jaknu i pantalone. Tih sto eura zastite znace vise nego sto mozes da zamislis sve dok ne dodje do pada, onda shvatis da nemaju cenu. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: 🌍🌎🌏🇷🇸
  • Motocikl: BMW C400GT🏍 🛵Beverly300hp,Honda x-adv 750

Evo i ja da ponovim ,kupi šta hoćeš od motora,skutera (lepo su ti kolege dočarale suštinu oba)ali ostavi pare za komplet opremu!

 

Duboke moto patike ako nećeš čizme

Moto jaknu (sa zimskom postavom koja se skida)

Moto pantalone

Rukavice i kacigu naravno.

 

Pojas oko bubrega   ...evo dobacuje  moj sin..Nisi ni svestan koliko te čuva..

 

I to nosi ,budi dosledan,konstantan u tome.

 

Uživaj..pozz

Promenio član Džim Džarmuš
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2436 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

Ne treba ti full oprema da bi skoknuo negde nesto da obavis. Ako ces tako gledati nemoj ni sedati na motor, jer sama voznja po sebi je opasna. A stavi i slem kad izadjes iz kuce, mozda padne cigla sa krova.

 

od opreme kaciga, i neka mesh jakna eventualno. Kakve cizme pantalone za odlazak na posao, nije covek krenuo na moto trke. Ja licno, sto sam vise puta rekao vec ovde, leti pogotovo preferiram iskljucivo papuce, sorc, i majicu ( po mogucnosti bez rukava). Od opreme kacigu i pojas :) 

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja