Jump to content

Moto Zajednica

Skladištenje motora preko zime

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 645 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
Upravo sada, Tošbo je napisao:

Hahahahha slobodno, ne ljutim se ja

 

Ali svakako, ako si u mogućnosti, kupi ili napravi stender, lako skidanje točka i podmazivanje lanca, to nije skupo, oko 3000 din, ili još bolje ako imaš nekog da ti napravi, da si bliže, odradio bih ti ja :jee1:

Interceptor, kao i svi ostali RE modeli (osim možda Continental GT-a) dolaze sa ugrađenim centralnim štenderom :) 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

Pa ti onda nemaš nikakvih problema ;)

 

I moj je dolazio fabrički sa centralnim stenderom, al su ga svi redom skidali jer ima 5kg :staa2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600
Pre 2 sati, Tarmi636 je napisao:

Apropo teme - ako nema centralnog stendera, moze li motorce na nogaru bocnu i mora li nesto pod gumu i okrecete li gumu ako motor stoji dugo ?

Mnogi motocikli nemaju centralni štender (zbog raznoraznih ušteda) ali tu su spas oni podesivi štenderi, sa točkićima, pa se lepo sa dva univerzalna podignu i prednji i zadnji točak.

 

Danas sam kupio moment ključ da imam za dotezanja matica na točkovima ali i za šrafove na šapama itd.

Kakav majstor takav i kilo ključ...  :)

 

IMG_20221206_173010.jpg

 

IMG_20221206_172955.jpg

Promenio član bajker71

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 645 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
Upravo sada, Tošbo je napisao:

Pa ti onda nemaš nikakvih problema ;)

 

I moj je dolazio fabrički sa centralnim stenderom, al su ga svi redom skidali jer ima 5kg :staa2:

Imam problem jer nemam čime da skinem točak, a i da imam, ne znam šta bih sa njim :D Šalu na stranu, ako pričamo o skidanju točka zbog zamene gume, imam unutrašnju  pa nisam siguran kako bi zamena gume izgledala. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

Što se tiče zamene guma, to je previše jeftino kod vulkanizera koji ima namenski alat, nego da ti čačkaš i rizikuješ da sjebeš felnu

 

Ipak ako čovek popravlja vulkane, šta mu je teško da zameni unutrašnju :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

Al mi nije jasno kako nemaš čime da skineš točak, odšrafiš osovinu, izvučeš je i to je to

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 222 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Vespa GS 160, Vespa GTS 300 HPE
4 minutes ago, bajker71 said:

Danas sam kupio moment ključ da imam za dotezanja matica na točkovima ali i za šrafove na šapama itd.

Kakav majstor takav i kilo ključ...  :)

Veruj mi, za takve stvari, ovaj je najbolji. Svi ostali, komplikovaniji ključevi traže baždarenje s vremena na vreme, ovaj radi uvek jednako, bez greške. Kad sam bio klinac ovakav ključ je imao samo jedan majstor u kraju, čuvao u sunđeru i nije nikome davao. A sad, klikću, pište, cvrče, svašta nešto, a rade istu stvar...

Ali, odoh u off, sorry :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Zezam se ja danas pa pitam čoveka što prodaje gde je na ključu ono za prebacivanje levo-desno on samo sleže ramenima i kaže kako on to ništa nije dirao...  :lol2:

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 645 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
Pre sat vremena, Tošbo je napisao:

Što se tiče zamene guma, to je previše jeftino kod vulkanizera koji ima namenski alat, nego da ti čačkaš i rizikuješ da sjebeš felnu

 

Ipak ako čovek popravlja vulkane, šta mu je teško da zameni unutrašnju :jee:

Ja sam ubeđen da su šanse da mi vulkanizer sje*e felnu podjednake ako ne i veće nego da to sam uradim. Većina vulkanizera  kod kojih sam imao čast da menjam gume na autu se odnose prema felnama i gumama kao potrošnoj robi (to je jedan od razloga zašto sada imam all season gume). Ukoliko znaš za nekog ko nije takav, budi slobodan da mi ga preporučiš. 

 

Pre sat vremena, Tošbo je napisao:

Al mi nije jasno kako nemaš čime da skineš točak, odšrafiš osovinu, izvučeš je i to je to

Nemam nikakav alat :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

I ja imam All Season gume, ne zbog vulkanizera nego što sam lenja škrtica što se tiče automobila :jee1:

 

A što se tiče alata, veruj mi, onaj set u Lidlu što sam okačio u onoj temi koju smo ti razorili bi bio odličan za tvoje potrebe, sve veličine su tu za samo 5000

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 645 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 20 minuta, Tošbo je napisao:

I ja imam All Season gume, ne zbog vulkanizera nego što sam lenja škrtica što se tiče automobila :jee1:

Ja imam Michelin Cross Climate, ali ne zato što sam cicicija, nego zato što najviše odgovaraju mojim potrebama kao i uslovima u kojima vozim i odgovorno tvrdim da su za naše zime ubedljivo bolji izbor od zimskih guma. Naravno, zimske gume su u prednosti na zavejanim putevima, ali kad zaveje (ako uopšte zaveje) ja ne prilazim autu. Drugi razlog je što nemam gde da držim vansezonski set guma i što sam izračunao da uštedom na montaži i demontaži i skladištenju guma u nekom hotelu za gume, za 5 godina, na koliko obično i menjam gume na autu, mogu da kupim novi set. I na kraju, ako nemaš i drugi set felni (kao ja), svaka montaža/demontaža donekle oštećuje gume.

 

pre 20 minuta, Tošbo je napisao:

A što se tiče alata, veruj mi, onaj set u Lidlu što sam okačio u onoj temi koju smo ti razorili bi bio odličan za tvoje potrebe, sve veličine su tu za samo 5000

Hvala! Pogledaću.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4733 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Proizvođači guma kažu da treba okrenuti točkove malo sa vremena na vreme, da slučajno ne bi došlo do deformacije guma ako motor dugo stoji na gumama. 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 645 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 25 minuta, Jovan Ristic je napisao:

Proizvođači guma kažu da treba okrenuti točkove malo sa vremena na vreme, da slučajno ne bi došlo do deformacije guma ako motor dugo stoji na gumama. 

Isto važi i za gume koje se skladište bez felni: treba da stoje uspravno i da se rotiraju s vremena na vreme. Ja sam moje auto gume rotirao na dve nedelje, dok sam imao dva seta guma (za auto) i nešto ne verujem da u hotelima za gume baš to rade.

 

Pošto smo već u off-u iskoristiću priliku da pitam da li je još nekom čudno to što Royal Enfield Interceptor ima tubeless gume, sa unutrašnjim gumama na žičanim felnama, ili samo meni? :/

Promenio član Lone rider

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4733 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 9 minuta, Lone rider je napisao:

Pošto smo već u off-u iskoristiću priliku da pitam da li je još nekom čudno to što Royal Enfield Interceptor ima tubeless gume, sa unutrašnjim gumama na žičanim felnama, ili samo meni? :/

Jok, to je praksa od pre par godina. Dosta modela sa žbičanim točkovima je tubeless. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 645 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 3 minuta, Jovan Ristic je napisao:

Jok, to je praksa od pre par godina. Dosta modela sa žbičanim točkovima je tubeless. 

Da li ima smisla uraditi konverziju sa TT na TL u tom slučaju? Malo sam paranoičan kada su tube gume u pitanju i to je jedina stvar zbog koje sam se kolebao prilikom kupovine Interceptora, mada mi se žičane mnogo više sviđaju od alu felni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4733 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 5 minuta, Lone rider je napisao:

Da li ima smisla uraditi konverziju sa TT na TL u tom slučaju? Malo sam paranoičan kada su tube gume u pitanju i to je jedina stvar zbog koje sam se kolebao prilikom kupovine Interceptora, mada mi se žičane mnogo više sviđaju od alu felni.

Samo vozi i ne brini 

 

EDIT: kad imaš unutrašnju gumu, jedini problem je na visokim brzinama. Npr. na Teneri ne bi trebalo dugo da voziš preko 175 km/h, da ne bi došlo da samozapaljenja gume usled trenja između unutrašnje i spoljašnje gume. Spoljašnja guma se vrti brže nego unutrašnja i prave međusobno trenje. 

Promenio član Jovan Ristic
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 645 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 1 minut, Jovan Ristic je napisao:

Samo vozi i ne brini 

Sa Meteorom sam već pokupio šraf u toku vožnje, a da nisam ni primetio, jer sam na njemu imao tubeless gume, pa se nadam da neću i sa Interceptorom. Uočio sam ga tek prilikom rutinske provere pre naredne vožnje. Guma, naravno, nije ispustila ni najmanje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

Tubeless je mnogo bolji za asfalt od TT, za šumu je druga priča tj. za kros i enduro vožnju, a i kod TL se ne dešava eksplozija gume, kod TT eksplodira i zbaci te, TL se izduva kad staneš

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 645 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 1 minut, Tošbo je napisao:

Tubeless je mnogo bolji za asfalt od TT, za šumu je druga priča tj. za kros i enduro vožnju, a i kod TL se ne dešava eksplozija gume, kod TT eksplodira i zbaci te, TL se izduva kad staneš

 

Znam sve to. Ne vozim offroad i zato i razmišljam o konverziji. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

Ako ti fabrički nisu plastikaneri, ne menjaj dok se ne potroše, a to će biti vrv sl sezone

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 890 Duke R

Bitno je da vidis da li felna podrzava konverziju.

U biciklizmu, na primer, TL se vise koristi za offroad jer mozes da je pumpas na manje a nemas rizik od pinch flata (busenja gume od udarca koji dodje do felne)
Za road ti je sve jedno, cak ti je prakticnije da imas unutrasnju...ali brzine nisu neke, do 80kmh na nekim spustovima.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 890 Duke R

Meni je na meteoru bitno da imam TL da bi u slucaju busenja izbegao skidanje tocka. Mada bi teoretski moglo i bez skidanja...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja