Jump to content

Moto Zajednica

Da li mogu voziti motor na Bugarske tablice u Srbiji

Recommended Posts

  • U prolazu, 1 post

Valjda nisam mnogo omasio rubriku ali pitanje je da li mogu voziti motor na Bugarske tablice u Srbiji pritom da imam samo Bugarsku licnu kartu jer tek za 5 godina mogu dobiti drzavljanstvo jer studiram u Bugarskoj...U Bugarskoj bi kupio motor i sad nisam siguran da mogu da vozim taj motor u Srbiji kad se budem vracao na neko vreme...

jos jedno pitanje, da li je moguce uraditi blokadu na kawasaki zx636 jer imam samo a2 a treba vremena i godina da bi polozio za A.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 656 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Evo sta kazu na to (valjda vazi i za motocikl):

 

Ko i kako u Srbiji može da vozi "stranca"?

 
Rešenje je relativno jednostavno. Kada naši građani koji trajno ili privremeno žive u inostranstvu (sa dvojnim državljanstvom ili na privremenom radu u inostranstvu), to jest, lica koja imaju prijavljeno boravište u Srbiji i istovremeno imaju prijavljeno prebivalište (lična karta i slično) ili boravište u inostranstvu (radna dozvola i sl.) dolaze u Srbiju svojim autom sa stranim tablicama, moraju da imaju kod sebe neki od sledećih dokumenata:zdravstvenu knjižicu, radnu knjižicu, dokaz o adresi članova uže porodice (bračnog druga,dece…), potvrdu o zaposlenju u firmi čije je sedište ili ogranak u inostranstvu, dokaz o mestu školovanja dece i slično. Ukoliko građani sa prebivalištem u Republici Srbiji(vozač inostranog vozila)poseduje neke od navedenih dokaza,smatraće se da mu centar životnih i poslovnih aktivnosti nije u Republici Srbiji, što mu daje pravo da upravlja vozilom inostrane registracije. U policiji kažu i da će se “dokumentacija koju budu prezentovali vozači inostranih vozila smatrati kao skupina cinjenica kojom se sa sigurnošću može utvrditi da je tom licu centar životnih i poslovnih aktivnosti van Republike Srbije.” Tom prilikom vozači moraju da daju na uvidi overeni prevod nekog od navedenih dokumenata.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 363 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Varadero XL1000V '09

Gotovo sam siguran da možeš, čim imaš LK odnosno regulisan status, znači imas prijavu prebivališta, odnosno boravišnu u ovom slučaju studentsku vizu..

 

Uzmi na primer naše vozače u Sloveniji, svi voze SLO tablice kad se vrate kući, a niko u početku nema pasoš vec samo lične karte.. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2404 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

Moras imati prijavu prebivalista ili boravista u bilo kojoj drzavi EU, u ovom slucaju u Bugarskoj, i onda mozes EU tablice tj strane tablice voziti u nasoj zemlji. Ja npr imam hrvatsku licnu ALI pise prebivaliste Subotica, i dzabe mi sve onda, al ako prijavim boraviste ili prebivaliste bilo gde u EU onda mogu EU tablice voziti u Srbiji bez problema

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2404 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

Ovo gore je sve provereno, sto u zakonu sto u mupu licno, jer vozim EU tablice cesto u Srbiji u poslednje vreme pa sam isao da se raspitam, ali uvek imam EU drzavljanina pored sebe u kolima pa je to onda po zakonu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 671 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100

Opet jedan dodatak mali.

 

Vozila sa stranim tablama potpadaju pod dva zakona - ZOBS (Član 273), i u tom je situacija uglavnom kao što su kolege gore rekle.

 

Međutim, ova vozila potpadaju i pod Carinske zakone, a tu kazna može da bude i oduzimanje vozila. Čak i ako vozač ima strano državljanstvo i prebivalište, nakon najviše 3 meseca mora da izvrši privremeni uvoz.

Precizno definiše sve Uredba o carinskim postupcima i formalnostima, ali ima previše toga da kucam. Ovde je relativno sažeto:

https://www.usudprek.org.rs/pub/download/predmet.pdf

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 856 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Ja imam bugarsku LK i Pasos raspitivao sam se . Ako se neko zainati a to je drzava koja samo dere ljude jer drugi prihod nema...moze da ti traze dokaz da si usao/izasao iz zemlje u okviru 3 meseca. Ako nisi onda si u carinskom prekrasaju.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 34 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: Piaggio Vespa 134ccm 1982. Yamaha Dragstar 650 2008.

Pozdrav mene zanima sadasnji zakon u vezi Bugarskih papira i licne karte i svega ,hocu da sredjujem papire i da otvorim tamo neku firmu(nista ono bum npr prevoz ili taksi s nekim autom da radim od 0 sto bi rekli ) videcu sta cu jos,hvala na informacijiama ako ima neko.zivi bili! Moze i u PP nije problem .

Promenio član pedja atlantic 200

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 237 postova
  • Lokacija: Leicester , Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM900

To sa automobilom ili motorom, nema veze sa državljanstvom već gde si rezident.

 

Primer, registruješ automobil.

Pasoš je dokaz državljanstva a lična karta (za domaća ili strana lica) dokazuje rezidenciju. Zbog toga se insistira da pokažeš važeću LK a ne prihvataju pasoš.

 

A plaćanje poreza je vezano za residence card ne za državljanstvo, odatle dolazi i to pravilo da ne može da se vozi strano vozilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 34 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: Piaggio Vespa 134ccm 1982. Yamaha Dragstar 650 2008.

Kontam ja apsolutno vas nego vi niste mene razumeli al mene konkretno interesuje koliko to zadovoljstvo sve izadje,i da li sa tom vazecom licnom kartom mogu voziti BG auto ili motor na ime firme koju otvorim npr taxi prevoz , i da li mogu prelaziti granicu s tim automobilom i moram li vozacku da menjam u BG il sta vec ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350
On 25.8.2023. at 1:10, pedja atlantic 200 je napisao:

Pozdrav mene zanima sadasnji zakon u vezi Bugarskih papira i licne karte i svega ,hocu da sredjujem papire i da otvorim tamo neku firmu(nista ono bum npr prevoz ili taksi s nekim autom da radim od 0 sto bi rekli ) videcu sta cu jos,hvala na informacijiama ako ima neko.zivi bili! Moze i u PP nije problem .

 

On 25.8.2023. at 19:58, pedja atlantic 200 je napisao:

Kontam ja apsolutno vas nego vi niste mene razumeli al mene konkretno interesuje koliko to zadovoljstvo sve izadje,i da li sa tom vazecom licnom kartom mogu voziti BG auto ili motor na ime firme koju otvorim npr taxi prevoz , i da li mogu prelaziti granicu s tim automobilom i moram li vozacku da menjam u BG il sta vec ?

 

 

Ukratko:

 

Kada registruješ firmu u Bugarskoj, da bi na ime te firme tražio dozvolu za boravak, moraš ili da investiraš minimum 300.000 Evra :ups: ili da imaš barem 10 zaposlenih u toj firmi. Bez toga ne možeš da dobiješ boravak. Ako to ispuniš i dobiješ dozvolu za boravak, uz nju možeš po Srbiji da voziš kola ili motor registrovane u Bugarskoj ali samo do 3 ili 6 meseci (ne znam sigurno), inače ćeš biti u carinskom prekršaju u Srbiji.

 

Kada dobiješ BG boravak, posle godinu dana treba da zameniš srpsku vozačku dozvolu za bugarsku. Problem je što ti za to treba dokaz da imaš minimum završeno osnovno obrazovanje… a srpska diploma o.š., pošto nije iz EU, treba da se nostrifikuje (2-3 meseca). 

 

Inače, u ovom slučaju se ne dobija lična karta već dozvola za privremeni ili stalni boravak (vizualno sličan dokument kao lična karta). Ona važi samo uz srpski pasoš. Ličnu kartu dobija samo onaj ko ima BG državljanstvo. 

 

izvan ovoga, na linku imaš nabrojane druge moguće načine za dobijanje boravka: https://pravatami.bg/11004

 

  • Hvala 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 34 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: Piaggio Vespa 134ccm 1982. Yamaha Dragstar 650 2008.

Hvala na informaciji.Jasno mi je sve sad.Nisam se ja izrazio lepo jer se jeb*ga ne razumem,mislio sam na privremeni boravak .No da imam 300000 eura sigurno ne bih bezao odavde  :lol:U svakom slucaju nacicu neko resenje vec da kao stranac pocnem tamo da radim  ,to mi je bitno jako jer vidim da ovde nema neke vajde pa sam se odlucio za ovo ,jos jednom hvala ziv bio  .

Promenio član pedja atlantic 200
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 34 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: Piaggio Vespa 134ccm 1982. Yamaha Dragstar 650 2008.
On 26.8.2023. at 21:02, Furious Panda je napisao:

 

 

 

 

Ukratko:

 

Kada registruješ firmu u Bugarskoj, da bi na ime te firme tražio dozvolu za boravak, moraš ili da investiraš minimum 300.000 Evra :ups: ili da imaš barem 10 zaposlenih u toj firmi. Bez toga ne možeš da dobiješ boravak. Ako to ispuniš i dobiješ dozvolu za boravak, uz nju možeš po Srbiji da voziš kola ili motor registrovane u Bugarskoj ali samo do 3 ili 6 meseci (ne znam sigurno), inače ćeš biti u carinskom prekršaju u Srbiji.

 

Kada dobiješ BG boravak, posle godinu dana treba da zameniš srpsku vozačku dozvolu za bugarsku. Problem je što ti za to treba dokaz da imaš minimum završeno osnovno obrazovanje… a srpska diploma o.š., pošto nije iz EU, treba da se nostrifikuje (2-3 meseca). 

 

Inače, u ovom slučaju se ne dobija lična karta već dozvola za privremeni ili stalni boravak (vizualno sličan dokument kao lična karta). Ona važi samo uz srpski pasoš. Ličnu kartu dobija samo onaj ko ima BG državljanstvo. 

 

izvan ovoga, na linku imaš nabrojane druge moguće načine za dobijanje boravka: https://pravatami.bg/11004

 

Prijatelju izvini sto se nadovezujem,cuo sam da ce da uvedu da se moze doci lakse do drzavljanstva dal je to istina? i zanima me kako su moji prijatelji Rusi mogli dobiti vec licnu kartu i sta vec a otvorili su firmu tamo i voze na Bugarske table automobil po  Srbiji i svuda. Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

On 1.9.2023. at 22:42, pedja atlantic 200 je napisao:

Prijatelju izvini sto se nadovezujem,cuo sam da ce da uvedu da se moze doci lakse do drzavljanstva dal je to istina? i zanima me kako su moji prijatelji Rusi mogli dobiti vec licnu kartu i sta vec a otvorili su firmu tamo i voze na Bugarske table automobil po  Srbiji i svuda. Hvala.

Kolega, poslao sam ti poruku da ne spamujemo forum.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja