Jump to content

Moto Zajednica

Letenje dronom - Pravilnik, zakonska akta i regulative

Recommended Posts

  • BJB Maxi Scooter Club, 5684 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Dronovi ili bespilotni vazduhoplovi su sve prisutniji na nasem nebu pa ih tako i sve vise motociklista koristi. Posle incidenta na fudbalskoj utakmici u Beogradu kad je dronom spustena albanska zastava na stadion JNA iliti Patrizana, drzava je navrat - nanos donela Pravilnik o upotrebi bespilotnih vazduhoplova koji je bio vrlo manjkav i u biti onemogucavao legalno letenje.

 

Prvo resenje je bilo da je sve sto leti preko 15 metara visine i 7,5 metara dalje od operatera potpada pod bespilotni vazduhoplovni saobracaj i bilo je "regulisano" tim Pravilnikom. Za svaki let je bila potrebna alokacija terena koju izdaje DCV (direktorat civilnog vazduhoplovstva) i zahtev za to se podnosio, nemojte me drzati za rec min. 5 dana pre leta sa strogom satnicom i za svaki dan posebno, odnosno ako se snima jedan dan na vise lokacija, za svaku lokaciju posebno. Sve se naravno naplacivalo taksama. E onda je isao pravi bioskop: dozvolu za snimanje je izdavalo Ministastvo odbrane a zahtev se podnosio mesec dana ranije! Zatim su krenula Osiguranja i registracija dronova, tu je tek bilo dranje koze sa ledja... U to vreme ko je hteo legalno da leti je opstio sa jezom u njegova ledja... 

 

Bogu hvala ta vremena su iza nas pa je od 10. januara na snazi novi tj izmenjeni Pravilnik u kome su prepoznati dronovi tezine ispod 250 grama, brzine manje od 19 m/s i kineticke energije u polasku manje od 80 J na koje se Pravilnik o besp. saobracaju ne odnosi! To u praksi zanci da su dronovi marke DJI klase Mini (1, SE, 2, i 3) izuzeti od ovog Pravilnika i sa njima se moze leteti na raznim mestima. To opet NE znaci da njima moze da se leti gde vam padne na pamet i kad vam padne na pamet jer je Pravilnikom zabranjeno leteti nocu, iznad ili u neposrednoj blizini ljudi (me manje od 30 metara horizontalno)

 

Takodje letenje je zabranjeno, da ne prepisujem, evo citata iz Pravilnika:

 

Није дозвољено коришћење беспилотног ваздухоплова на хоризонталној удаљености мањој од 500 m од објеката Народне скупштине, Владе, Генералног секретаријата председника Републике, републичких и покрајинских органа државне управе и локалне самоуправе, Војске Србије, судова, јавних тужилаштва, страних дипломатских представништва, као и од значајних инфраструктурних објеката у области енергетике, саобраћаја, телекомуникација и водоснабдевања, осим ако је власник, односно оператер беспилотног ваздухоплова прибавио одобрење власника или корисника објекта.

 

Druga stvar na koju treba obratit paznju je sledeca, jer se i kod nas vrlo lako ostaje bez drona uz priznanicu:

 

1) је дужан да обезбеди да лет беспилотног ваздухоплова не угрожава живот, здравље и имовину људи и да не нарушава јавни ред и мир;

 

U praksi ovo znaci da strogo vodite racuna da prilikom snimanja ne narusavate neciju privatnost, ne plasite necije zivotinje, ne ucinite da se neko oseti ugrozenim vasim letenjem jer prijavom Policiji ako oni dodju do vas, vrlo lako ostajete bez drona dok se "ne utvrde sve okolnosti prijave" a to ume da potraje... Ovo sto pisem se kod nas vec nemalo puta dogadjalo ljudima.

 

Srecno letenje i pamet u glavu ;)

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5684 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Pravilnik:

 

 

CAD.GOV.RS

Direktorat civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije

 

Linkovi vezani za polaganje za licencu operatera basp. vazduhoplova:

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

Leteo sam puno po Evropi sa donom, ali me bili priveli u policiju u Petrovaradinu zbog drona i to tudjom krivicom. Velika je razlika samo letenje i letenje sa snimanjem.
To sam bio okacio i na DJI Srbija, pa se momak javio da se izvini sto sam bio priveden u policiju zbog njega. :takoje:

Evo video tog dogadjaja. LINK VIDEA
.

THUMBMAIL FINAL.jpg

SLIKA SA DJI SRBIJA PREPISKA.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1891 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Treci dan kako sam kupio Mavic mini ,lose vreme kisa vetar.Prvo vece probao u dvoristu ,tesno mrak,pa dan pauze kisa i vetar.I konacno danas suvo i vetar oko 4m/s.

Obala Tamisa velika  ravna povrsina,nigde nikog,vetar duva.

Da probam,da skontam kako sta funkcionise,dron na zemlji,ja pored kola naslonjen i daljinski u ruci i gledam.

Sledi situacija kao kod kolege Kawa dolazi civilni Punto i dva uniformisana policajca.Masem rukom stani ,da mi ne pregazis dron,i pokazem rukom na mini.Kazu da vidimo sta radis.Reko kupio sam i nemam pojma kako se upravlja ovom stvarcicom.Smeju se,objasnjavam da je ovo Mavic mini ispod 250gr.Da sam leteo pre ovoga sa jeftinim kinezima od 30 eur.Da nisu niza q.r.c,kamera ocajna.

Kazem probao sam u dvoristu i zamalo u kucu da udarim,pa sam dosao ovde na cistinu

Kaze to ti verujem i smej se.

Pitaju koliko sam platio,kad su culi ,cudjene.Sta ceti to?

Napalio sam se,evo pise mi error.

Smeju se pozdrave i odu dalje.Valjda ce uvek biti ovako glatko?

Promenio član cezarpa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5684 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Hajde da ova tema ostane za ono sto je navedeno u naslovu a za iskustva letenja i upotrebe dronova ima ona druga tema. Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 367 postova
  • Lokacija: Zapadna Bačka
  • Motocikl: Honda Africa Twin
On 24. 9. 2022. at 12:32, alexanto je napisao:

Bogu hvala ta vremena su iza nas pa je od 10. januara na snazi novi tj izmenjeni Pravilnik u kome su prepoznati dronovi tezine ispod 250 grama, brzine manje od 19 m/s i kineticke energije u polasku manje od 80 J na koje se Pravilnik o besp. saobracaju ne odnosi! To u praksi zanci da su dronovi marke DJI klase Mini (1, SE, 2, i 3) izuzeti od ovog Pravilnika i sa njima se moze leteti na raznim mestima. To opet NE znaci da njima moze da se leti gde vam padne na pamet i kad vam padne na pamet jer je Pravilnikom zabranjeno leteti nocu, iznad ili u neposrednoj blizini ljudi (me manje od 30 metara horizontalno)

Nažalost po svim karakteristikama Mini 2 i 3( za SE i 1 ne znadem) i nisu baš izuzeti. Primera radi Mini 3 leti čak do 1800-2000m u visinu, a limit je 100m. Takođe je opremenljen kamerom i vrši snimanje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1891 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Tehnicke mogucnosti Dji minija su solidne,ali u klasi je dozvoljeno leteti 500m u daljinu i 100 u visinu.Kamera je nephodna dronu za let,sad pitanje sta snima.I sa mobilnim smes da snimas prirodu,ljude i privatnost ne,strateske objekte ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja