Jump to content

Moto Zajednica

Zaptivanje felne sa žbicama-prepravka za tube les gumu

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: BMW F 650 GS

Vozim BMW F650 GS, 2005. g. Nedavno sam se vratio sa dužeg puta, na kome sam celo vreme brinuo da mi se probuši guma. Pola kofera su zauzele rezervne unutrašnje gume,

montažeri i kompresor. Na you tubu sam pronašao dosta prikaza kako da se felna sa žbicama preradi radi tube les montaže guma. Kupio sam i diht masu, diht traku i ventile, ali se još nisam

odvažio da to uradim. Bojim se šta će biti sa gumom ako je probušim. Hoće li spasti sa felne? Moj vulkanizer kaže da ne radim preradu. Molim da mi date mišljenje o ovom pitanju, ako imate ličnog iskustva sa time.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6496 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Razlika između tubeless i tube type točka je u vremenu spadanja pneumatika, tjubeles zadrži gumu neku sekundu duže na obruču i za to vreme se iskoči i značajno uspori, dok kod bandaša sa unutrašnjom, dolazi do  gorovo trenutnog spadanja i vožnje na felni, što je ko po ledu. To je delom zato što tjubeles bolje zaptiva i pušta samo na mestu proboja, barem prvo vreme, to se kod unutrašnje isto može postići podloškama od gume oko ventila unutrašnje, tjubeles obruč ima orebrenje uz naležuću ivicu i koji ne dozvoljava tako lako da pneumatik spadne preskačući ga i samim tim je vožnja i dalje na gumi a ne na obruču, a delom i sporije ispušta od drugog tipa. Praktično je  pravi tjubeles bezbedniji točak zbog tog orebrenja, konverzojom običnog na bilo koji način, ne dobija se ta bitna konstruktivna  karakteristika.

 

Što se tiče krpljenja proboja, tjubeles se popravi priručno i do prve moguće prave popravke, čep je samo prva pomoć, ali nije moguće ni sva bušenja zaptiti čepom, bok pneumatika recimo, ili podužne posekotine, tako da u tom smislu jeste prednost tjubelesa ali ne baš možda kolko se misli. Juče se spremao motor na dugu turu, metute nove gume i savetovao sam da pored tjubels kita za krpljenje i kompresorčića, čovek ponese barem jednu unutrašnju gumu u uskoj među dimenziji, upravo da bi mogao rešiti proboje koji se ne mogu čepovati, ubacivanjem unutrašnje. Doduše, postoji lepak za hladno lepljenje i podužne flekice i armature za krpljenje linijskih oštećenja spoljneg pneumatika.

 

( Inače ću u toku naredne nedelje par žičanih točkova prepraviti na tjubeles.)

Promenio član đunta
  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: BMW F 650 GS

Zahvaljujem na detaljnom objašnjenju. Po ovome zaključujem da je najbolje ostaviti kako jeste sa unutrašnjom, ili menjati felnu na tubeles

Pozdrav

Promenio član jovan.v

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc

Glas plus za uhd gume, evo kod mene je pozadi uhd vec tri spoljne bez problema i busenja

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 631 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

Ja sam na mojoj Africi pre par nedelja radio prebacivanje,ne želim više da vozim sa unutrašnjom gumom

Za sada sam uradio samo prednju,planiram nekih 2000 km da vozim,i posle menjam gume,i ako je sve ok,uradicu i zadnju

Kolega jedan naš je to uradio pre dve godine sa najobičnijim silikonom, ja nisam smeo ,uzeo sam neki koji je dosta jak,elastičan i ne nagriza metal

Ako koga interesuje,slikacu da vidite o čemu se radi

Za sada je ekstra,imam i uredjaj da pratim pritisak,i ne spada uopste

 

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6496 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Tjubeles pneumatik je bolji i zbog manje mase, a takođe ima i prednost u elastičnosti, jer unutrašnja guma kruti, svojevremeno je Mišlen pravio najkvalitetnije unutrašnje gume koje su bile tanke i rastegljive, tako da kažem, debelozidne jesu jako robusne, ali zato umanjuju voznu performansu, pa se pretežno koriste za off.

 

Žičani točak je elastičan, ali ako je previše mekan, niplovi upadaju unutar obruča i mogu podići zaptivku. Konverzija otežava, ili čak i onemogućava, servis točka, pa je uputno pregledati stanje predhono.

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4785 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Tjubeles je prvenstveno napravljen zbog bezbednosti. Kada se guma probuši, može se još voziti i u nekom trenutku skontaš da je guma popustila, bezbedno se zaustavljaš. Kod unutrašnje toga nema, momentalno ispušta i tada postoji mogućnost padanja a kod auta gubitak upravljanja...

Ko ja vozio Fiće, Lade....zna taj osećaj. :oda2:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4785 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Ja sam na Hondi XL stavio novu gumu Mitas E09 120 90 17 i pokušao da stavim debelozidnu Mitas. Ubio sam se, naravno nisam mogao da završim, tvrda je kao kamen unutrašnja. Ondneo sam kod drugara i on je sa demonterkom sastavio. Ako mi pukne negde u prirodi, ja sam puko. :stabre:

Promenio član srbac
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2694 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Auu ozbiljna tema.

Dakle, sutra prekosutra uzimam novog CRFa, moj prvi ikad motor sa unutrašnjim gumama, do sad su svi bili ulični, ovo je prvi dual sport, nikad ali nikad nisam vozio off. 

Takoreći početnik posle 15 godina.

Slušam:

Mišelin UHD 

Dalje?

 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: BMW F 650 GS

Ja na motoru imam MITAS TERRAFORCE R, napred19˝, nazad 17˝. Na njima piše da su tubeles, a da se na tubetyp točkovima montira

sa unutrašnjom. Znači što se gume tiče mogla bi prerada, ali nisam siguran za felne. Đunta me malo pokolebao.

Nekad sam vozio Yamahu Virago i zadnju gumu je razderao klin iz konjske potkovice. Guma se u trenu izduvala i samo me sreća spasila od ozbiljnog pada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4052 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue, 1985 Honda XLV750-RD01

Ja to na svojim motorima 3x i na svojim felgama 6x nikad ne bih napravio.


Poslato priko Ténéré

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2351 postova
  • Motocikl: Umočiću...
Pre 6 sati, Andrej_Hotstepper je napisao:

Auu ozbiljna tema.

Dakle, sutra prekosutra uzimam novog CRFa, moj prvi ikad motor sa unutrašnjim gumama, do sad su svi bili ulični, ovo je prvi dual sport, nikad ali nikad nisam vozio off. 

Takoreći početnik posle 15 godina.

Slušam:

Mišelin UHD 

Dalje?

 

Dva montirača kraća, 30-35 cm da stanu u repnu torbu. Unutrašnja što reče Srbac. I ozbiljni kramponi da se ustvari nikad ni ne izbuši

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova

Vozio sam bmw f800 gs. Uvek sam imao paranoju sa tim unutrasnjim gumama i pred svaku sezonu sam kupovao neke debelo zidne unutrasnje. Jedan od razloga sto sam promenio motor bile su gume.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 631 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000
pre 1 minut, mradomir je napisao:

@darko dav vidim lepak, a fleka?

Pokušao sam sa sprejom da je režim dok je bila na tocku,ali nije pomoglo, pa se vidi lepak

Sreća da sam imao unutrašnju,ali i nju kad su stavljali,ustipe je i icepaju

Pa fleka na novu  i tako do Srbije

5 dana pre pucanja governar se toliko tresao na manjim brzinama da je to bilo strasno 

Sta se desilo,ne znam 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1831 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
pre 7 minuta, darko dav je napisao:

Sreća da sam imao unutrašnju,ali i nju kad su stavljali,ustipe je i icepaju

Klasika.

Prešao sam stotinu puta preko trnja i nisam nikad probušio unutrašnju, ali kad menjam spoljnu nema šanse da je promašim. Jedna, dve, maksimalno tri fleke i ko nova :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6496 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 2 sati, darko dav je napisao:

Evo moje unutrašnje,nigde oštećenja na spoljnoj,a unutrašnja bukvalno eksplodirala sama od sebe 

IMG_20220604_173424.jpg

 

Unutrašnja mora da bude u tačnoj dimenziji, ili nešto uže širine, a nikako šira, jer tad se zgužva i žvaće i lako pukne bez spoljneg proboja. Takođe ni svaki radnik ne ume da uvuče unutrašnju, pa je često on podvrne, jednostavno se vrlo malo sreću i nemaju divoljno iskustva i umeća.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 350 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Dodao bih da obavezno talkirate (talk - bebi puder) unutrašnje gume pre montaže. Tačna dimenzija se podrazumeva.

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2694 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
6 hours ago, ekozelj said:

Dodao bih da obavezno talkirate (talk - bebi puder) unutrašnje gume pre montaže. Tačna dimenzija se podrazumeva.

Upravo to hteo da napišem. Iz iskustva sa biciklima. 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6322 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ne znam čemu tolika paranoja sa unutrašnjim gumama, preko 20 god vozim isključivo motore sa unutrašnjim gumama i nije nikakva drama, samo nosite rezervnu unutrasnju kad idete na put i to je to. Bušila mi se guma više puta, uglavnom rešavao sam na licu mesta, flekice, mali pajseri i mini kompresor rešavaju problem u većini slučajeva, a dodatna rezervna u 100% slučajeva.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja