Jump to content

Moto Zajednica

V Strom trzanje pri niskim obrtajima

Recommended Posts

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Suzuki Vstrom 1000

Pozz Raja, 
Imam problem sa Suzanom (DL1000 K6), nesto mi kaslje izmedju 2.5-3k obrtaja. Snimio sam video da bi se lakse razumelo sta se desava. Vozim prvom brzinom (desava se i u drugim brzinama nego mi bilo lakse tako da snimim sta se dogadja). To klikanje je praceno gubljenjem snage, kad se to klikanje na 1:15 desi bukvalno motor cima. Jel ima neko ideju odakle da pocnem sa kopanjem?
 

Inace da se pohvalim, danas sam iznajmio garazu od 25kvm na NBGD, bice mala DIY radionica pa cu postaviti slike negde po forumu. Planiram da ubacim frizider pa banite :D

 

EDIT: Motor trosi 11l po gradu :/ 

 

Promenio član ZoranVas

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5484 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Za početak, satovi sa slike su sa modela K2 i K3.

Pre bilo kakvih radova, treba uraditi ventile, svećice, sinhronizaciju. A druga faza da bi lepo radio na nižim obrtajima, remapiranje i uklanjanje tela sekundarnog leptira. Mape se po malo razlikuju po godištima, ali K2 i K3 su najgori.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Suzuki Vstrom 1000

Hvala Doktore, motor je kraj 2006 godiste pa sam zato nesto spojio da je K6 koliko sam uspeo da skontam trazeci service manual za moj motor. Motor sam tek kupio i prvi mi je motor. Volim da "wrenchujem" ali sinhronizacija tela mi je komplikovana za DIY (za sad :D ).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Ako je kliktanje iz agregata bolje nemoj više voziti. Mada liči kao da se lanac čuje. Digni zadnji točak pa okreni rukom par krugova da vidiš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Suzuki Vstrom 1000

Pa sta znam, dal moze do lanca da bude pri bas odredjenom broju obrtaja? Ovo kliktanje i to trzanje se ne desava pri manjim obrtajima od 2.5k a ni vecim od 3k. Probacu da zamenim svecice i bobine, imam neki utisak da su zvuk i trzanje nevezan, vise mi se cini da zvuk dolazi ispred mene. Nesto mi pada na pamet da zvuk dolazi iz lezaja volana (ili kako god se zvao na motoru) jer je to trzanje bas agresivno. Iz nekog razloga imam utisak da je problem sa strujom. Provericu i lanac sigurno samo da udjem u garazu, nemam stender. Svakako sledece nedelje ide kod majstora za viljuske pa cu mu pustiti snimak.. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 11 sati, doktor je napisao:

uklanjanje tela sekundarnog leptira

Zasto uklanjanje? Visak?

Zorane, motor generalno ne radi dobro. 

Treba uraditi defektazu. Nove svecice, provera ubrizgavanja, ultrazvucna kada, pranje...

Kao sto je doktor napisao. 

Ali se krene od "osnovnih" stvari.

Promenio član abarth_maniac

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Suzuki Vstrom 1000

Jasno, to se sigurno radi, svecice, kablovi, dizne, ventili... Majstor kod kog sam odvezao motor mi je rekao da sa motorom nije nista i da njemu ok radi, zato sam i napravio ovaj snimak da mu pokazem sta nije u redu. Problem mu je bio to sto su mi viljuske procurele sto cu svakako da sredim iako je majstor radio viljuske zimus... Izvinite drustvo, nemam nikakvog iskustva sa ovim, svecice bi potencijalno mogao da sredim sam, jer odrzavam sam sebi auto, ali za nesto kompleksnije stvari kao sinhronizacija tela mi treba majstor...

 

Zimus sam motor odvezao majstoru po preporuci nakon sto sam se zaleteo za prvi motor, samo da zajasem, i obzirom da mi je prvi, reko da sredim tokom zime sve, nove gume, receno coveku da provoza i da ne stedi nego da menja sta ne valja. Viljuske su bile procurele, zamenio gumice (valjda samo gumice), odradio servis i to je to. Nisam palio motor do pre mesec dana, i skontam da ima 101 problem, izmedju ostalog, u 500km viljuske opet problem. :/ :/ :/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5484 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere
14 hours ago, abarth_maniac said:

Zasto uklanjanje? Visak?

Sekundarni leptir kasni u otvaranju tokom davanja gasa, u nižim obrtajima, i tako malo "pridavljuje" motor. U višim obrtajima je potpuno otvoren i ne smeta. Kada se ukloni, dobije se direktniji odgovor na otvaranje ručice gasa, motor lakše diše. Još kada se remapiranjem obogati smeša u nižim obrtajima, dobije se motor koji mnogo bolje i elastičnije radi.

Inače, to je uobičajena praksa kod prvih Stromova 1000.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Suzuki Vstrom 1000

Zato sam mislio da ga uklonim odmah da odstranim jedan potencijalan problem, mada je ovo definitivno kvar. Procitao sam negde na nekom forumu da ovo moze biti i TPS, ali njega bi zadnjeg. Sad prvo otvaranje ce biti nove bobine, svecice, pranje dizni jer to sve mogu odraditi sam. Posle cu sigurno raditi sinhronizaciju i ventile, kupio sam skoro kilo kljuc pa eto prilike da se proba.

 

Doktore, da li da sacekam sa mapiranjem, porucio sam black widdow auspuhe, pa da promenim njih pa da radim mapiranje? Takodje ne znam da li da turim commandera, na sajtu proizvodjaca auspuha pise da za vstrom-a nije potrebno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Nemoj menjati bobine i svecice u isto vreme. Svecice, pa probas. Krenes od najjednostavnijeg. Bobine se izmere multimetrom, kapice/kablovi takodje.

@doktor znam da se skidaju, ali sam bio malko sarkastican (ne zameri, molim te). 

Jer... Mi motore vozimo godinama, a regulative i norme se menjaju. Pa ce biti isto kao i sa katalizatorima.

Kupuj nov katalizator, vracaj mape, makar da prodje tehnicki.

Tamo je gomila inzenjera reklo da treba to da bude tu i da bas tako radi, imali su razlog. Na ustrb nekih drugih stvari ali tako je kako je. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5484 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

@abarth_maniac

 

To za gomilu inžinjera se mnogo puta pokazalo da i nije neka garancija. Svedoci smo mnogih promašenih rešenja.

Inače, mnogi motori zadnjih 20-ak godina imaju siromašniju smešu zbog prolaska regulativa u vezi sa eko standardima, što posledično ima nemirniji rad na nižim obrtajima. Kod Stroma su obe navedene stvari urađene iz istog razloga. Izmenama se samo vraća u "fabričko" stanje.

A što se tiče prolaska na tehničkom, sa ovim nema apsolutno nikakvih problema.

Noviji motori imaju džek za proveru mape na tehničkom (kod nas to još uvek nije slučaj), ali stariji poput Stroma nemaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ih što volem testo s makom.., 583 postova
  • Lokacija: Sremska Kamenica
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650cc

Kreni prvo od osnovnih stvari kako bi otklonio smetnje u radu...ja bih prvo zamenio filter goriva jer on često zna da bude problem kod Stromova...

 

To možeš sam uraditi, nije problem...

 

 

Promenio član pitans

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Suzuki Vstrom 1000
On 18.3.2022. at 21:12, pitans je napisao:

Kreni prvo od osnovnih stvari kako bi otklonio smetnje u radu...ja bih prvo zamenio filter goriva jer on često zna da bude problem kod Stromova...

 

To možeš sam uraditi, nije problem...

 

 

Hvala puno, ne mogu da nadjem ovaj filteric, a svakako imam u planu da izbacim ovo i da stavim redni filter od nekog auta. Video sam na stromtrooper-u da preporucuju to da se uradi, i da znas da cu da uradim jer obzirom kakvo nam je gorivo, ne bi bilo lose taj filter menjati na svakom servisu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Suzuki Vstrom 1000

Update o problemu: 

Odvezem majstor Mirku da mi zameni ulje i semeringe na viljuskama i pokazem mu ovaj snimak. Covek skine onu gumu od sajli i nadje da je povratna sajla pukla i da je neko pre mene zalepio izolir trakom :sampion:

Sve preporuke za majstora, covek je veliki car!

 

I da ne budem lenj, ja sam kuci rasturim da zamenim sajle, drugar mi preporuci nekog lika koji pravi sajle po meri. Prilikom rasturanja, jer sam stigao do tela vidim da je filter vazduha menjan pre x hiljada kilometara pa zamenim filter vazduha, stavim nove iridijumske svecice, operem dizne (naravno kod coveka koji pere dizne, bile jako prljave ali kaze covek da su odlicne posle ciscenja). Probao sam da nadjem filter goriva da zamenim, ali sam video na kraju da ljudi prepravljaju pa stavljaju redni, dobar sam sa varenjem plastike pa je moguce da cu tu modifikaciju da uradim. 

 

Namucio se k'o pas da vratim sajle, i izgleda da su mi stare i nove bile kratke jer je na motor stavljen onaj rajzer za korman, ne znam da li to sta utice. Imam utisak da su mi sajle pretegnute, a obe sajle su popustene na max (podesavanje na kormanu zasrafljeno skroz, i i ona desetka skroz prisla 12, dakle otisle u ekstrem). Sad se vodim mislju da rasturim i da odem do ovog sto pravi sajle da probam da napravim 1-2cm duze da vidim da li cu sta da dobijem time. I dalje kad dodam gas ne vraca - imam tempomat za dz. Ako neko ima neku literaturu o stelovanju sajli na strom-u bilo bi lepo da podeli. Takodje neki hint za alat, uzasno je tesko prici sajlama, sledeci put kad ih budem skidao, a hocu, planiram da skratim 2 kljuca da mogu lakse da vrtim. Ono sto pise u service manual-u mi ne radi posao :)

Sve to sklopim nazad i neverovatno koliko mi motor lepse radi, pre je bio neujednacen rad motora na leru - reseno, motor se ne gusi pri niskim obrtajima i najbitnija stvar - nema cimanja izmedju 2.5 - 3k obrtaja. Nisam skinuo sekudarne leptire, ali hocu da poslusam @doktor da vidim sta cu da dobijem. Sad je faza pravljenja manometra i alata za stelovanje tela pa ce biti i to narednih nedelja, video sam onog nekog lika sto je napravio manometar od 2 tegle i bas imam odlicne tegle za to, uske i visoke. 

 

Mapiranje ce se raditi na kraju, skupo, a cekam izduve da stignu pa da radim mape sa novim izduvima. 

U svakom slucaju puno hvala na pomoci :)

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2814 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja