Jump to content

Moto Zajednica

XTZ 750 Super Tenere, početnička avantura!

Recommended Posts

  • Drug član, 1324 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Da li je na njemu od početka ista bobina? Zna ona da nekada radi kako treba a povremeno da "probija" i ne baca varnicu u zavisnosti od temperature ili čega već...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 483 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD
36 minutes ago, Novola said:

20220306-103831.jpg

 

Nivo ulja u mašini, posle 5min rada. Ne sme se više paliti dok ne zamenim ulje.

Ubacio dve očišćene svećice, lepo je upalio, opet izbacio gomilu plavog dima i posle 2min opet radio "normalno"

Samo da napomenem, ove dve godine nikad nije bilo viška ulja u mašini, to se sad dva puta dogodilo da je išao samo na levi cilindar, u prethodnih par dana. Razumljivo da je slio sve u mašinu.

 

Što kaže Bigor, svećice zadnjih dana uopšte nisu bile masne i crne, samo nisam imao priliku da je provozam duže da pokaže pravu boju, bar ja tako mislim. tako da stvarno mislim da sa plovcima nema problema. Ali iskreno, šta ja znam.

Proveri da ne curi gorivo na pumpi, da ne vuce gorivo kroz vakkum kanal.
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Samo da kazem da se nivo ulja u njima stalno mijenja, ne znam od cega to zavisi, tako da ja to bas i ne bih uzeo kao neki vazan faktor za sada. Svaki put je problem usuti novo ulje jer prosto nema mjesta, posle paljenja moze stati i vise nego sto je propisano, opet posle voznje ako se naspe to vise, mora se vaditi.
Ne pitajte kako znam
Po meni je najrelevantnije nasuti koliko kaze servisna i onda prekontrolisati posle voznje sutra dan i to je pravi nivo

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4837 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 52 minuta, Novola je napisao:

UVEK desni cilindar pravi problem.

Sa kog cilindra uzima vakuum za pumpu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 754 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Moglo je i to da se proveri ( da li pumpa pravi problem) , ali konkretno sta dobijes kad se opet vratis na nivo u loncetu. Ili glavi plovak ili iglica. To je sto se tice veceg nivoa goriva odnosno nalivanja. Ako plovak radi kako treba i iglica zatvara. To je to. E sad, da li je menjan sic iglice ili samo iglica ili je lepovano. To su ti detalji gde je zajeb ( bar po meni). Nivo gorivo=plovak(pvc, plovak, osovinica, poluga) +iglica( sic iglica). Kakav gremlin, samo kafa i deshperat i pratis, resices 100%.

Ako je kedo set onda su neke dizne vece, ali verujem da ne bi iz servis karburatora to doslo a da nije majstor upeglao.

Pogodio sam za nivo, desi se kad je motor nagnut, nisi probao na centralnom ili bar sa ciglicom ispod copave.

Znaci isprazni karb,lonce, ili najlije dok se hladi ugasen, pa takvog upalis kao sa prejakim saugom ili u prvi par minuta proguta sve.

Samo utvrdi kad nalije to ce ti odrediti sta je zajeb. Svecice su ti sporedne. Sreca pa i proguta sve to. Da su iglice i tube, zezao bi te samo u voznji.

A vozio si ga na jedan sa razredjenim uljem, Ako nisi testirao kao majstor hladnog u pune obrtaje, ne bi trebalo da mu fali nista. Licno ne volim taj stil utvrdjivanja stanja agregata, ali je nepogresiv sto se tice utvrdjivanja stanja agregata. Iako mi je shac metoda..

-Nije struja, bar po meni. Ne moze on onako da radi i prima gas da bilo sta od struje zeza. Znas koliko treba da vozi da podigne nivo u karteru. Prolupao bi dosad. Ili bi sjb samo jedan cilindar ( gde zeza struja) i tu bi svecica bila uvek vrlo brzo mrtva

 

jos jedna sumnja. Aj skini creva sa karburatora ( od slavina) i stavi ih u neku flasicu. Cisto da vidim da li je tvoje sklapanje  i slavine ubacio u kombinaciju. Jer to i losija iglica= pun karter.

Ne bi se meni ta tenera izvukla da ne isteram te bube iz nje. :)

 

 

Promenio član Gvozden

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4018 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Kladimse daje sa desnog, lijevi je slobodan i na njega se more zakačit vakumski scottoiler.
To je tvornički setup.


Poslato priko Ténéré

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 754 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Orginalno crevo mislim da prati oblik karba i ide do desnog, na levom je cepovano. Za vakume. Kucam, brisem.. kreni od slavina i zavrsi na loncicima.

Promenio član Gvozden

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 112 postova
  • Lokacija: Foca, Republika Srpska
  • Motocikl: Super Tenere 750

Slažem se desni ide vakum, levi je zablindovan gumenom kapom i metalnom stezaljkom. Može kočiti plovak na osovini vama, ali najčešće je problem u uglastim ventilu ako ne zatvara i pusta gorivo. Po meni karburator, nivo ili plovak tj.ventil. još proveriti ventile i ja ne vidim drugi problem. 

P.S. Kad si sve ovo izdrzao još i ovo reši zainati se, pa da pišemo u onoj temi putovanja da ovu zatvorimo    

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 754 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Sad jos sumnjam na tu slavinu. Ne znam koju je sredjivao. Jer ok, nek preliva, nek ne zatvara, odakle jos benzina ako je slavina zatvorena. Ili ako sumnjas na prelivanje, UVEK se zatvori dovod goriva, pa dok ne resis. Malo ce bacii peglu kad palis ( visak goriva/crn dim-pegla) i teraj dalje.

Remontovana je i pumpa. I to proveriti. Sve u flasicu ili ako hoces da si bas majstor filozof u menzuru i gledas fabricke podatke. Ali to je mazohizam, a toga je Novoli verujem dosta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 112 postova
  • Lokacija: Foca, Republika Srpska
  • Motocikl: Super Tenere 750

Ja sam imao lično iskustvo, slično njemu. I dok nisam namestio nivo goriva po svećici ništa nije davalo rezultat po manualu 5,1-6,1 zato kažem da nivo ne možemo tako odrediti pogotovo posle toliko godina bar se tako kod mene pokazalo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

On covjek ima realno sve dijelove da zamjeni jer smo mu i ja i Deki obecali dati sve sto treba ali ocito da nema vremena da se ganja oko toga. Samo malo strpljenja i istjeracemo mi to na cistac ili cu ja za njega opet tu cigancicu da ovjerim.
Naravno da cu ocekivati status viteza posle takve pozrtvovanosti za kolegu

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
32 minutes ago, Gvozden said:

Sad jos sumnjam na tu slavinu

Vrtimo se u krug. Slavine na rezervoaru obe drže gorivo i ne cure. Vakumska pumpa ili ventil kako je zovu, ne propušta gorivo! Provereno 100 puta. Plovci i iglice plovka rade dobro, sad ću postaviti video:

 

 

To je što se tiče plovaka i iglica. Sve su zamenjene i sve su nove i sve radi kako treba.

 

IMG-7ea5bee7a5711b33715f30166614d7fc-V.j
 

IMG-ec80081860d34dd5249c979a77d07d8c-V.j

 

Nivo goriva u karburatorima.

 

Nove tube i namontirani plovci.

 

IMG-fff6cb0c3dee8d1df32ef07a9af9f0c9-V.jScreenshot-20220117-232100-Viber.jpg

 

Ovo ništa nije rađeno pre 5 godina pa da se raštelovalo, već pre mesec dana a pritom nije ni vožen. Radio je čovek koji važi za jednog od najboljih majstora za karburatore u Srbiji, ko sam JA, seronja, da ja proveravam njegov rad? Ako on kaže "spusti iglice za jedan podeok" ja ih brate spustio bez pogovora, nema tu šta da se dodaje. Pretpostavljam da je sa karbovima gotovo.  Tamnije su svećice bile, al video sam i 3x gore svećice pa je motor radio bez problema, malo trošio više goriva i to je to, jača smeša bila. Nije motor eksplodirao jer je malo jača smeša. Radi dalje dijagnostike, pretpostavljam da je karb ispravan.

 

Ajde za sad da pretpostavimo da je dovod goriva dobar, sledeće hoću da isprobam tu struju prokletu, da vidim da li baca dobru ili lošu varnicu. Koliko ja sad mogu da zaključim, SVI ovi simptomi bi mogli da budu i zbog loše varnice! Možda čak u određenim uslovima samo, jer me jebe samo kad je hladno napolju! Možda neki mrtvi kontakt zajebava, javlja mi se neka bela skrama na minusu akumulatora, oksidira nešto, ne znam zašto, možda treba bolja masa, da se žica druga stavi, svi kontakti prekontrolišu. Nedovoljno sagorevanje, loša eksplozija, izbacuje dim na auspuh, čade se svećice... Ispravite me ako grešim, ali deluje da bi to mogao biti uzrok. Možra nije ni do bobine, možda ona ne dobija dovoljno jak impuls ili napon ili šta već da baci dobru svećicu.. možda signal iz TCIja nije dobar, jebi ga, MOŽDA! Ovaj ortak Zoki neki dan gledao to sa mnom, kaže da mu je katastrofa varnica! 

 

Bobina nije menjana od prvog dana, BDada mi je slao drugu bobinu, ja sam to kao nešto merio i jebavao, ni ne sećam se više tih vrednosti i otpora i čega već, navodno sam ja to skontao da je to u redu. Pomozi bože ako je to tako.

 

Probajte da me razumete, meni u istom trenutku 10 ljudi šalje poruke i 10 ljudi sumnja na različit problem i 10 ljudi je 100% UBEĐENO da je baš taj problem uzrok svega ostalog! 

 

Ne znam bre ni kako se zovem više a ne kako da rešim problem koji DEBELO prevazilazi moje skromno "poznavanje" mehanike, ako se to uopšte može tako nazvati...

Promenio član Novola

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 754 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Ok, ja se izvinjavam ako sam te nesto iznervirao. Iz najbolje namere da pomognem. Ako bih ti sad pola stvari rekao sa majstorima i njihovim postupcima sta mislim i kako su uradili to sto uradili, pola foruma bi se zapalilo. Inace sam diplomirao saob. nisam pekar.

Priznajem, nisam sve te snimke odgledao. Moja greska. Prvo sam sumnjao da su porozni kao sto su bili moji, ali ne ide to ovako sa porukama.Nivo goriva nije od struje.  Ili si vozio vise nego sto sam mislio, procitao, Verujem da ce neko imati strpljenja da sve prodje i ukloni kvar.

Puno srece u ovoj popravci, nadam se da cemo bar provozati nekad.

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1324 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Znam da ti je svega dosta a ponajviše raznog mudrovanja ali te molim da probaš sa drugom, ispravnom, bobinom. Ništa je ti nemoj meriti, ako je ispravna sa drugog motora skinuta, nego je prosto montiraj i probaj! Lakše je montirati drugu bobinu nego promeniti svećice!

Možda je otišao njen kalem za desni cilindar, koji te zajebava od početka, i prekida rad u zavisnosti od temperature ili nekog drugog parametra. Pa ne mogu karbutatori ili ventili večeras da valjaju a sutra ujutru da zajebavaju...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
1 minute ago, Gvozden said:

Ok, ja se izvinjavam ako sam te nesto iznervirao. Iz najbolje namere da pomognem. Ako bih ti sad pola stvari rekao sa majstorima i njihovim postupcima sta mislim i kako su uradili to sto uradili, pola foruma bi se zapalilo. Inace sam diplomirao saob. nisam pekar.

Priznajem, nisam sve te snimke odgledao. Moja greska. Prvo sam sumnjao da su porozni kao sto su bili moji, ali ne ide to ovako sa porukama.Nivo goriva nije od struje.  Ili si vozio vise nego sto sam mislio, procitao, Verujem da ce neko imati strpljenja da sve prodje i ukloni kvar.

Puno srece u ovoj popravci, nadam se da cemo bar provozati nekad.

 

Ma nije moja frustracija upućena tebi druže, naprotiv, i vi provodite ovde vaše dragoceno vreme i pokušavate meni da pomognete, na čemu sam vam od srca zahvalan. Ja ne znam koliko se ko razume i ko je koliko stručan , ali svakako da ste svi stručniji od mene. Ja se trudim da vam predočim informacije koje imam, kako bi mogla jasnija slika da se stvori, to mi je cilj, a ne da nešto mudrujem.. 

 

Al ne popravlja se motor preko interneta i tu boga nema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
2 minutes ago, bajker71 said:

Znam da ti je svega dosta a ponajviše raznog mudrovanja ali te molim da probaš sa drugom, ispravnom, bobinom. Ništa je ti nemoj meriti, ako je ispravna sa drugog motora skinuta, nego je prosto montiraj i probaj! Lakše je montirati drugu bobinu nego promeniti svećice!

Možda je otišao njen kalem za desni cilindar, koji te zajebava od početka, i prekida rad u zavisnosti od temperature ili nekog drugog parametra. Pa ne mogu karbutatori ili ventili večeras da valjaju a sutra ujutru da zajebavaju...

To je plan! Prvo promena ulja, pa bobina i provera kablova, napona, kontakata i uzemljenja. Onda ako ne nađemo uzrok, dalje! Ventili, antifriz u cilindrima itd itd

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 594 postova
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tenere
8 hours ago, Bigor said:

Samo da kazem da se nivo ulja u njima stalno mijenja, ne znam od cega to zavisi, tako da ja to bas i ne bih uzeo kao neki vazan faktor za sada. Svaki put je problem usuti novo ulje jer prosto nema mjesta, posle paljenja moze stati i vise nego sto je propisano, opet posle voznje ako se naspe to vise, mora se vaditi.
Ne pitajte kako znamemoji3.png
Po meni je najrelevantnije nasuti koliko kaze servisna i onda prekontrolisati posle voznje sutra dan i to je pravi nivo

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока
 


napisao sam ovo valjda 5x po forumu, meri posle voznje od min 10-15 minuta i to CIM ugasis motor ili dok motor radi.
da ne pitas kako znam, pri zameni sipam 4.1l ulja koliko i pise u uputstvu, kad merim (ovako kako sam opisao) merac mi pokazuje mm-dva iznad sredine.
ako sam menjas, ispustas ulje na oba srafa, menjas i filter i sipas 4.1l, nikakvo dolivanje ako ne meris ovako kako sam ti opisao

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 594 postova
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tenere

..da dodam i ovo, pri zameni sipam prvo 2.5-3l pa upalim na minut-dva, dolijem do 4.1l, zatvaram i to je to, znam koliko je ulja unutra i koliko ide po uputstvu, ne merim nista tokom zamene dok motor stoji jer nema smisla. moj motor pocinje da troskari ulje posle predjenih 2500-3000km od zamene (kvalitet ulja pretpostavljam, bardahl polusintetika 15w-50), u poslednje vreme tad prvi put odvrcem merac posle zamene (i merim kako sam opisao)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

napisao sam ovo valjda 5x po forumu, meri posle voznje od min 10-15 minuta i to CIM ugasis motor ili dok motor radi.
da ne pitas kako znam, pri zameni sipam 4.1l ulja koliko i pise u uputstvu, kad merim (ovako kako sam opisao) merac mi pokazuje mm-dva iznad sredine.
ako sam menjas, ispustas ulje na oba srafa, menjas i filter i sipas 4.1l, nikakvo dolivanje ako ne meris ovako kako sam ti opisao
Da ali kada ga upalis on povuce ulje i realno tada moze stati sve ukupno 4.5 cak i vise litara, a onda se posle voznje nivelise i povrati tokom stajanja. To sam htjeo napomenuti Novoli da mozda ima dovoljno ulja ali ga treba posle voznje mjeriti kada odstoji.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 594 postova
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tenere

zato sam dodao ovo gore
kad sipas ulje (moze i posle prvih 2.5-3l) prvo provozaj motor pa onda meri (cim ugasis motor ili dok radi), ne znaci ti nista provera dok motor stoji, radio ne radio, ono kao da sipas malo po malo pa proveravas. u stvari bolje je da se meri posle sipanja sva 4.1l, da tacno vidis koliki je nivo ulja kad unutra ima ulja tacno po uputstvu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 594 postova
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tenere
16 minutes ago, Bigor said:

Da ali kada ga upalis on povuce ulje i realno tada moze stati sve ukupno 4.5 cak i vise litara, a onda se posle voznje nivelise i povrati tokom stajanja. To sam htjeo napomenuti Novoli da mozda ima dovoljno ulja ali ga treba posle voznje mjeriti kada odstoji.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока
 


tek sam sad registrovao kraj tvoje poruke. ako ste dolivali ulje ja bi ga na vasem mestu ispustio i sipao 4.1l pre nego sto sledeci put upalim motor....po mom iskustvu, do max na meracu moze da stane 4.35l plafon

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK Obrenovac, 529 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Novola samo jedan savet sto se tice svecica. NGK su odlicne ali dosta ima falsa i cesto hoce da zezaju, u zadnjih nekoliko godina samo Denso i nikad nisam imao problem za razliku od NGK.

I jos jedan bitniji savet svecice kad ih nalije gorivo retko kad posle toga rade kako treba, baca ona varnicu ali nije to to. Na dosta motora nalivanje goriva sjebe svecice i posle nece da radi kako treba. Obavezno nove svecice !

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
2 hours ago, NIKOLA 1 said:

Obavezno nove svecice !

Staviću nove,.nema brige! Hvala.

Da sam na ova svakodnevna štelovanja stavljao nove, koštale bi me ko generalna :)

 

Idem sad da uzmem ulje i to da zamenim, pa posle ako bude lufta da krenem da radim dalje..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja