Jump to content

Moto Zajednica

Autolimari i farbari na forumu

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 631 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

Najzad i ova tema da ozivi ;D

Moram neki dan skoknuti do Vrsca,da vidim tu skalameriju.Ja sam uz pomoc vojne gas maske,odnosno njegovog filtera napravio filter za ciscenje vazduh iz kompresora.uslikacu,p acu ubaciti slike

Jedno pitanje za kolege,zna li neko od vas gde mogu naci polovnu komoru za farbanje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Varadero 1000

Najzad i ova tema da ozivi ;D

Moram neki dan skoknuti do Vrsca,da vidim tu skalameriju.Ja sam uz pomoc vojne gas maske,odnosno njegovog filtera napravio filter za ciscenje vazduh iz kompresora.uslikacu,p acu ubaciti slike

Jedno pitanje za kolege,zna li neko od vas gde mogu naci polovnu komoru za farbanje

Dobro dosao uvek! :)

Prosto je,postojeca je nabudzena.Nadogradio sam kucista na postojece filtere u koje ulazi vazduh.Idalje se koriste fabricki filteri na maski a to je po meni bolje i jeftinije resenje od ovih malih za pojasom.Postavicu ti jos neke slike ako te bas interesuje.T razdelnik ima regulator pritiska  za masku a pre njega je mala SATA sinter bronza.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Pozdrav ljudi,jel ima neko raspolozen da mi objasni postupak nanosenja spric gita,na ispeskaren deo,popunjavanje sitnijih rupica...

I koji spric git da koristim za akrilnu boju?

 

Farbnanje cu da prepustim profesionalcu,a pripremu cu zbog finansija morati da odradim sam...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Radio sam vec par puta sa tim,ali to sto sam farbao nije imalo nikakvih rupica,,naneo jedan sloj,lagano presao vodenomn smirglom 400 pa 600 i dao nekom liku  da ofarba,ispalo je super...  Ali me muci sad sto ima dosta tih sitnih rupica,jedan farbar mi je rekao da  se lepo sve popune kad se nanosi iz vise slojeva,ali nije nista precizirao....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

Pozdrav ljudi,jel ima neko raspolozen da mi objasni postupak nanosenja spric gita,na ispeskaren deo,popunjavanje sitnijih rupica...

I koji spric git da koristim za akrilnu boju?

 

Farbnanje cu da prepustim profesionalcu,a pripremu cu zbog finansija morati da odradim sam...

Povrsinu dobro ocititi sa antisil sredstvom za ciscenje ( u svakoj farbari ,oko 3 e litar),ne preporucuje se nitro razredivac za cicsenje!

Ispod akrila najbolje ici sa dvokomponentnim filerom (spric kit),ali mislim da to nece biti dovoljno za popunjavanje rupica od peskarenja , moja preporuka da prvu ruku predes sa Spray filerom (tecni kit ,nanosi se spricom kao filer samo ide u dosta debljem sloju ,ima svoj ucvrscivac i spreman je za obradu posle nekoliko sati susenja),sve to obraditi na suvo papirom 120-240 pa onda filer i nema greske. Ako rupice nisu preduboke moze posluziti i vise slojeva filera sa medu brusenjem. Jednokomponentne filere ne bih preporucio  iz vise razloga. Na svakom pakovanju imas omjer mjesanja filer/ucvrscivac , vrijeme susenja i vrijeme za koje se mora upotrijebiti i toga se moras pridrzavati. Pitaj ako jos nesto treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Varadero 1000

Tu možeš najgore i da zajebeš celu stvar...jer to treba jako pažljivo odraditi...ako ne znaš da farbaš nećeš ni špric git naneti kako treba a šta ćeš onda...

Špric git će takođe teško napuniti i sitne rupice al ajd' ...za akrilnu boju kojom ćeš da farbaš tražiš adekvatan špric git koji ide uz nju a nipošto nemoj koristiti neki drugi...jer boja posle može da ga ''digne'' ,to kupšiš u ''boje u lakovi'' a oni znaju koja podloga uz koju farbu...

  Kad se osuši špric git on se samo lagano matira što sitnijim papirom (400 ili više) sa dosta vode i nigde ne pritiskaj jer će na tom mestu postati ''providan''...

 

Ako ti se negde ''slije'' ,pojave se ''suze'' i slično šta ćeš onda??Kad ispeskiraš ram ne čekaj duže od sat vremena - nanesi špric git odmah posle peskarenja da ne bi ponovo ''ufatila'' korozija pa ćeš džabe da krečiš...takođe posle matiranja osuši i izduvaj da ne ostane slučajno negde mokro ili farba ''istera'' vodu iz neke rupe....

 

Moje mišljenje je da je bolje da to prepustiš profesionalcu...pa šta košta -košta...farbanje i limarija su sinko jako mukotrpni poslovi  veruj mi na reč...srećno!

Cini mi se kao da prepricavas tudju pricu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Varadero 1000

Zavisi da li je gvozdje ili alu ili nesto trece.5+1 su ujedno i punioci i izolatori,sto ti zavrsava posao u jednom postupku (2k filling primer),a i meksi je za obradu.To je sto se tice tvog akrila ,dok je za metalik preporuka 3+1.Ja volim da radim sa vodenom smirglom p 1200,sto se obrade tice.Odmascivanje metala mozes raditi i nitrom ako nema ostataka materijala na njemu a odmascivanje spric gita ce raditi farbar u tvojoj prici.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Vecina je gvozdje,ali ima i aluminikuma,deo zadnjeg blatobrana,i na prednjoj viljusci nesto. Sta sa time da radim,jel na aluminijum ide nake podloga,pa moze isti taj kit,ili?

 

I sta je to 5+1?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 307 postova
  • Lokacija: Osijek

decki izvinite a ispravku,ali nije pravilan nacin za farbanje...  :o

 

ako je vec peskario ,prvo bi trebao da stavi reaktivni temelj(voš prajmer) ili epooxy temeljnu dvokomponentnu boju.

nakon toga rucno brusi sa crvenim skoč brajtm na suvo,pa poliesterski spric kit koji za ucvrscenje koristi organski peroksid 2-5%(špruca,tecni kit)

nakon toga odradjuje pripremu pa filer(dvokomponentno akrilno punilo-4:1,5:1 kako koji)

punilo brusi sa najmanje P600 na vodu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 307 postova
  • Lokacija: Osijek

Zavisi da li je gvozdje ili alu ili nesto trece.5+1 su ujedno i punioci i izolatori,sto ti zavrsava posao u jednom postupku (2k filling primer),a i meksi je za obradu.To je sto se tice tvog akrila ,dok je za metalik preporuka 3+1.Ja volim da radim sa vodenom smirglom p 1200,sto se obrade tice.Odmascivanje metala mozes raditi i nitrom ako nema ostataka materijala na njemu a odmascivanje spric gita ce raditi farbar u tvojoj prici.

omjer mjesanja odredjuje kvaliteta i vezivo ...dali je MS ili HS,sto veci omjer veci je stupanj mekoce predlaka

i ne,nemoze sa nitrom a odmascuje,antislikionsko cistilo je otapalo a nitro,kako mu i sam naziv odredjuje je razredjivac,moze ali nije po PSu.

aluminij i galvanizirane povrsine isto kao i cincane traze posebni CF ili ABF prajmer

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Varadero 1000

Zavisi da li je gvozdje ili alu ili nesto trece.5+1 su ujedno i punioci i izolatori,sto ti zavrsava posao u jednom postupku (2k filling primer),a i meksi je za obradu.To je sto se tice tvog akrila ,dok je za metalik preporuka 3+1.Ja volim da radim sa vodenom smirglom p 1200,sto se obrade tice.Odmascivanje metala mozes raditi i nitrom ako nema ostataka materijala na njemu a odmascivanje spric gita ce raditi farbar u tvojoj prici.

omjer mjesanja odredjuje kvaliteta i vezivo ...dali je MS ili HS,sto veci omjer veci je stupanj mekoce predlaka

i ne,nemoze sa nitrom a odmascuje,antislikionsko cistilo je otapalo a nitro,kako mu i sam naziv odredjuje je razredjivac,moze ali nije po PSu.

aluminij i galvanizirane povrsine isto kao i cincane traze posebni CF ili ABF prajmer

Da li si siguran da nitro ne otapa masnocu.Drugi je razlog zasto se on ne koristi kao odmascivac.Mislis da ne postoje filing prajmeri koji idu direktno na AL? :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Varadero 1000

Cisto da vidis da tvoje teorijsko znanje nije potpuno a posle ce doci i prakticno.Necu da ucestvujem u ovakvim glupostima gde svako misli  da je u pravu.Zadrzacu svoje znanje za sebe i uzak krug prijatelja,a kolegama zelim sve najbolje. ;)

post-6264-12879060947052_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

@SPORTAUTO

Prva stvar nije lijepo da onako preskaces moj odgovor i dajes svoj onako sa visine ,pritom jos vise zbunjujes covjeka svojim postom!

PRVO covjek farba MZ ES iz 1968 godine ,znaci na tako malim povrsinama moze posluziti i 3+1,4+1, 5+1 filer bez razlike ,bar njemu bitne. Glavni problem je kako popuniti rupice ,to samim filerom ne moze rijesiti ,zato smo ja i FAT BOY predlozili upotrbu tecnog kita ,koji je sigurno najbolje rijesenje u ovom slucaju ,UMJESTO DA POMOGNES JEDNOSTAVNIM ODGOVOROM ,ISKORISTIO SI PRILIKU DA NAS ZASLIJEPIS SVOJIM ZNANJEM! Kao i u mnogim drugim temama i ovde je bitnije hvaliti sebe nego pomoci nekom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Varadero 1000

@SPORTAUTO

Prva stvar nije lijepo da onako preskaces moj odgovor i dajes svoj onako sa visine ,pritom jos vise zbunjujes covjeka svojim postom!

PRVO covjek farba MZ ES iz 1968 godine ,znaci na tako malim povrsinama moze posluziti i 3+1,4+1, 5+1 filer bez razlike ,bar njemu bitne. Glavni problem je kako popuniti rupice ,to samim filerom ne moze rijesiti ,zato smo ja i FAT BOY predlozili upotrbu tecnog kita ,koji je sigurno najbolje rijesenje u ovom slucaju ,UMJESTO DA POMOGNES JEDNOSTAVNIM ODGOVOROM ,ISKORISTIO SI PRILIKU DA NAS ZASLIJEPIS SVOJIM ZNANJEM! Kao i u mnogim drugim temama i ovde je bitnije hvaliti sebe nego pomoci nekom...

Moje iskustvo sa ovim proizvodom je da moze popuniti rupice kao sto i sam proizvodjac kaze"may be applied in very thick layers,filling even large scratches or surface irregularities".Vrlo vazna stvar je da materijal odstoji.Ispravna je i vasa procedura ali je ovo jednostavnije,ide bez prajmera i tecnog gita.Deluje antikorozivno,izolira reakcije i farba se posle obrade a mekan je da se moze obradjivati i sa p 1200.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 631 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

Gorane,da li si koristo Novolove Lakove, i kako ti se cine.Dobio sam na poklon jedan set ,Nisam obracao  paznju mislim da je MS i da ide 1:1

Cuo sam da im materijali uopste nisu losi,a imaju i pristupacne cene

Sto se tice tog motora,najbolje je da ti uradi neki majstor,veruj nije skupo,a,ako vec hoces sam,poslusaj jedan od ovih saveta,jer su svi tacni.Cak  ako nemas dobru opremu imas i prajmere i filere u spreju,pa  mozes i tako.Mada,opet kazem,tesko da ce to ispasti kako treba,ako nemas bilo kakvo iskustvo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Varadero 1000

Dobri su.MS(2+1) sam koristio ali mislim da su trazili i do 3 sloja .Sada radim Mobihel.Radim iskljucivo sa svojim materijalom.Vrlo je vazno da znas dobre i lose strane laka i nekako kad se uvezbas sa jednim lakse je .Ms mi dozvoljava lakse finaliziranje i jeftiniji je a i netrazi pecenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 307 postova
  • Lokacija: Osijek

Cisto da vidis da tvoje teorijsko znanje nije potpuno a posle ce doci i prakticno.Necu da ucestvujem u ovakvim glupostima gde svako misli  da je u pravu.Zadrzacu svoje znanje za sebe i uzak krug prijatelja,a kolegama zelim sve najbolje. ;)

  skoro pa si me uvjerio.....imas u tom istomprogramu PROTECT330 koji osobno koristim,nije samo teoretsko kolega,slike stavimpopodne ;)

-moze se ali nije pravilo,i bazu MOZES razrediti nitrom...a posle? ::)

@SPORTAUTO

Prva stvar nije lijepo da onako preskaces moj odgovor i dajes svoj onako sa visine ,pritom jos vise zbunjujes covjeka svojim postom!

PRVO covjek farba MZ ES iz 1968 godine ,znaci na tako malim povrsinama moze posluziti i 3+1,4+1, 5+1 filer bez razlike ,bar njemu bitne. Glavni problem je kako popuniti rupice ,to samim filerom ne moze rijesiti ,zato smo ja i FAT BOY predlozili upotrbu tecnog kita ,koji je sigurno najbolje rijesenje u ovom slucaju ,UMJESTO DA POMOGNES JEDNOSTAVNIM ODGOVOROM ,ISKORISTIO SI PRILIKU DA NAS ZASLIJEPIS SVOJIM ZNANJEM! Kao i u mnogim drugim temama i ovde je bitnije hvaliti sebe nego pomoci nekom...

hvala...

darko , sporti kod novolaMSa trazi trisloja ali vec sada ima 2 sistema HS,jedna ruka tankoskoro magla i jedna zavrsna,lakovinovi sadrze komponentu koja nedozvoljava ostecivanje lakaposlije susenja mislim da muje oznaka HS510

vise o novolu popodne ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Varadero 1000

@ Fat b.Jel vidis ti sta pises,pricas o nitro r. u bazi?Ili brzas ili slabo tumacis moje reci.Rekao sam za ispeskiranu povrsinu i nista vise,a da se iz drugih razloga nekoristi kao odmascivac,niti sam ga za isto preporucivao,vec sam rekao da moze.

Pricas o HS kao da je to nesto novo,sta sve ima mesec dana bi mogli da kuckamo,pa i on ima svoje mane.Cini mi se da kipis od zelje za eksponiranjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2300 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Rasturio sam ceo motor i sprema se farbanje. Oko mehanike imam dosta iskustva ali oko farbanje nista/ Medjutim i pored toga sam se nameracio da sam ofarbam  motor pa kako ispadne.

 

E sad pomagajte i savetujte:

 

Ram cu farbati u crno. posto je to aluminijum i ima par ogrebotina od pada trebalo bi to izgitovati (naravno gitom za alu)

Posle bi trebao spric gitovati i farbati. E sada, kada da stavljam prajmer za alu, pre gita, pre spric gita ili nesto trece....

 

Ako ima raspolozenih mogli bi da mi opisu postupak.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja