Jump to content

Moto Zajednica

Motor pod garancijom, kako je ostvariti?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 308 postova
  • Lokacija: Ripanj
  • Motocikl: Honda Helix CN250

Prošle godine u septembru, šurak je u Rodiću (Cvijićeva) kupio novu Yamahu R1. Posle pređenih 3.500 km (od kojih 2.000 po gradu, bez paljenja guma i sličnih gluposti), "riknula" mu je lamela. Garancija na motor je 2 godine. Lamela nije izuzeta iz garancije (nije napisano). Ovlašćeni serviser nije želeo da prizna garanciju, već je naplatio zamenu iste. Naplatio je:

Lamela - 170€ (U Gevari je lamela 130€)

Ruke -      50€

Motul iz bureta - ne znam tačno u € ali mislim da je oko 30

 

Posle je šurak na preporuku otišao kod drugog majstora, da bi se konsultovao, kako je došlo do kvara, obzirom da vozi stvarno normalno za moje pojmove (mislim da R nije za njega, ne ume da ga prži; ili je mator, pa zentuje  ;D). Taj majstor mu je rekao da je vrlo verovatno sipano "divča" ulje, te da bi bilo poželjno da zameni i njega i filter, ali da zna šta je kupio i sipao u mašinu, što je ovaj moj i uradio. Bogu hvala, motor sada ide ko oluja. Na moj nagovor, okrene šurak inspekciju i ispriča inspektoru celu priču, na šta je ovaj rekao da bi voleo da vidi garantni list. Pošto je šurak odneo do njega garantni list, inspektor se samo nasmejao, i rekao da će mu biti zadovoljstvo da zatvori radnju tom (inače jako poznatom) serviseru. Šurak se predomišljao i odustao, kao, možda će mi trebati (zentara  :P ) . Ovo pišem, jer mi je muka kada čitam Saxi-jeve probleme sa majmunčinama od servisera, ma koliko bili poznati.

 

Voleo bih da čujem vaše komentare...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1668 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kilo Smor L8

Dok je ovaca bice i sisanja.....zao mi je tvog suraka sto im je dozvolio da se ovako ne adekvatno izvuku.Mnogo je ljudi koji slabo poznaju pravila i zakone ove drzave, pa je to i razlog sto u najvecem broju skucajeva spustaju glavu pred dilerskom tiranijom i nepostovanjem garantnih uslova.Na njegovom mestu bih zvao inspekciju, novinare, presavio tabak i pravac pismo Yamahi da vide kakvi im slepci kaljaju posteno stecen ugled ??? ??? ???

Ako treba neki pravni savet tu sam ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd, Cukaricka padina

Moja iskustva nisu vezana za motoer vec za kucne aparate.

-Kupio sam samootapajuci frizider koji poceo da ledi. dodje serviser i kaze , kao zapusila se instalacija i produva je stavi freon i nista. Na kraju prisatao da napise da je doticni komad sranje i zamenili mi ga.

-Bojler nisko montirajuci , crko u garantnom roku , dolazio serviser budzio i posle par dana opet isto - crko nacisto.  Posle se nije javljao na telefon.

-Ves masina, se sjebala nije pustala omeksivac. Dosao majstor sredio , kad pocelo i da cangrlja nesto u njoj. Ja bio dosadan zvao, zvao , zvao i dodje on opet da vidi u cemu je stvar. Konstatovao je da kada je rasklapao masinu prvi put , nije dobro namestio nesto i onda je drndala. Sad radi kako treba.

Dalje nemam komentara sem da i o prodavcima i o vajnim ovlascenim serviserima mislim sve najgore. Samo gledaju kako da ti otmu kintu a za posle ih bole....a da ne govorim kako unistavaju imidz svim stranim proizvodjecima. Koliko samo energije potrosis  da ih naters da rade svoj posao. Necu da psujem ali zamislite .....po spisku. Nisam imao slucaj za inspektora, ali bi ga odma zvao, pa neka ih osamari po dzepu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ovlašćeni serviser nije želeo da prizna garanciju, već je naplatio zamenu iste

 

Koji serviser? Da li je zvao uvoznika? Zašto je tako lako pristao da plati?

 

Ako je motor pre toga uredno servisiran u ovlašćenim servisima, morali bi da priznaju takav kvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 216 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: Yamaha XV535 Virago

coolair,ja imam nekoliko pitanja umesto komentara.

dali je tvoj surak isao na servis na 1000 km,i kod koga?

nigde nepise kako je motor isao posle zamene lamela,i ulja.

znaci zanima me kako je motor isao posle zamene lamela i ulja?

samo pise kako je motor isao posle zamene ulja,i filtera za ulje  kod drugog majstora.

da li si hteo da kazes da je tvom suraku motor isao lose posle zamene lamela,pa je zbog toga morao da menja ulje i filter ulja,kako mu je taj drugi majstor rekao da bi trebao da uradi.

tok dogadjaja:

surak menja lamele i ulje-znaci sipa novo ulje!

odlazi kod drugog majstora da pita sta moze biti uzrok propadanju lamela,

majstor konstatuje da je ulje,i da bi bilo pozeljno zameniti i njega i filter ulja---pazi sad!!

znaci on konstatuje da je ono ulje koje je zamenjeno novim,ustvari bilo lose.

ulje je zamenjeno novim,zasto bi ga sada opet menjao?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 308 postova
  • Lokacija: Ripanj
  • Motocikl: Honda Helix CN250

coolair,ja imam nekoliko pitanja umesto komentara.

dali je tvoj surak isao na servis na 1000 km,i kod koga?

nigde nepise kako je motor isao posle zamene lamela,i ulja.

znaci zanima me kako je motor isao posle zamene lamela i ulja?

samo pise kako je motor isao posle zamene ulja,i filtera za ulje  kod drugog majstora.

da li si hteo da kazes da je tvom suraku motor isao lose posle zamene lamela,pa je zbog toga morao da menja ulje i filter ulja,kako mu je taj drugi majstor rekao da bi trebao da uradi.

tok dogadjaja:

surak menja lamele i ulje-znaci sipa novo ulje!

odlazi kod drugog majstora da pita sta moze biti uzrok propadanju lamela,

majstor konstatuje da je ulje,i da bi bilo pozeljno zameniti i njega i filter ulja---pazi sad!!

znaci on konstatuje da je ono ulje koje je zamenjeno novim,ustvari bilo lose.

ulje je zamenjeno novim,zasto bi ga sada opet menjao?

Da, išao je na 1000km, kod istog servisera i motor je išao normalno

Posle zamene lamele, motor je išao normalno, ali je šurak želeo da zna pravi razlog "riknjavanja" iste, obzirom da je serviser tvrdio da je lamela otišla, zbog nepravilne vožnje. Zato se šurak raspitivao i kod drugih servisera za mogući kvar i eventualnu naknadu preko inspekcije. Pošto je odustao od tužbe, rešio je da posluša drugog servisera, koji mu je izbacio novo ulje (MOTUL) sipano posle zamene lamele i sipao potpuno drugu marku ulja (IPON Katana), a filter menjao, da ne bi ovo prethodno ulje ostalo i napravilo isti problem. Uz to, nije naplatio ništa, jer su poznanici, ali on nije ovlašćeni za Yamahe pod garancijom.

 

Koji serviser? Da li je zvao uvoznika? Zašto je tako lako pristao da plati?

 

Ako je motor pre toga uredno servisiran u ovlašćenim servisima, morali bi da priznaju takav kvar.

 

Pošto nisam ja u pitanju, ne bih da imenujem servisera, a da je motor servisiran kod njega, jeste. Znam, jer sam ja vozio šuraka da pokupi motor po izvršenom servisu.

Pre R-a, šurak je godinu dana vozio FZ6Fazer, takođe kupljen kod Rodića i servisiran kod istog servisera. I njega je servisirao redovno, i nije imao ovakve probleme, jedino mu nije bilo jasno, kako servis na 1000km (samo zamena ulja), može da košta 120€.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Znači Spale je u pitanju...

 

Toliko je i mene koštao servis na FZ6n na 6k km... Samo zamjena ulja i filtera - 120 eura... Dao sam i dodatnih 20 za navodno uštelavanje ubrizgavanja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Da, išao je na 1000km, kod istog servisera i motor je išao normalno

Posle zamene lamele, motor je išao normalno, ali je šurak želeo da zna pravi razlog "riknjavanja" iste, obzirom da je serviser tvrdio da je lamela otišla, zbog nepravilne vožnje. Zato se šurak raspitivao i kod drugih servisera za mogući kvar i eventualnu naknadu preko inspekcije.

 

A da li je kontaktirao uvoznika? Uvoznik je iznad servisa i prvo je njemu trebalo da se požali, a tek kasnije inspekciji. Uvoznik bi verovatno tražio pregled u sopstvenom servisu.

 

Pre R-a, šurak je godinu dana vozio FZ6Fazer, takođe kupljen kod Rodića i servisiran kod istog servisera. I njega je servisirao redovno, i nije imao ovakve probleme, jedino mu nije bilo jasno, kako servis na 1000km (samo zamena ulja), može da košta 120€.

 

Da je bio član ovog foruma, znao bi gde šta koliko košta  ;) Prvi servis Fazera kod Neše Lazarevića u Kragujevcu mene je koštao ukupno 80 evra, a stavili su originalni filter i sipali Yamalube full synthetic ulje. Ruke je naplatio 15 evra, a za te pare je i kompletno opran motor i lanac i obilno podmazan lanac Motulovim sprejom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 543 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Kawasaki zzr 1400 i Bmw r1200gsa

tok dogadjaja:

surak menja lamele i ulje-znaci sipa novo ulje!

odlazi kod drugog majstora da pita sta moze biti uzrok propadanju lamela,

majstor konstatuje da je ulje,i da bi bilo pozeljno zameniti i njega i filter ulja---pazi sad!!

znaci on konstatuje da je ono ulje koje je zamenjeno novim,ustvari bilo lose.

ulje je zamenjeno novim,zasto bi ga sada opet menjao?

Vaistinu zboriš!!!

Lamele je mogao da sjebe samo ako je manijak koji pali gume, cima motor na kvačilo a uostalom smrdela bi lamela kao otrov...

Ulje koje se sipa iz bureta je isto kao u flaširanoj ambalaži, a i ipon je jednak kao i motul  ???  ??? Znači da nema nikakve veze....

Serviser je bio dužan besplatno da mu zameni i lamele i ulje ako je motor u garanciji. . .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Beograd

poz svima...

 

moje misljenje je sledece :

 

Lamela je potrosna stvar kao i kocione obloge te nespada u garanciju ni u jednom servisu i to mora da pise u svakoj servisnoj knjizici ( ...u garanciju nespadaju potrosne stvari : kocione obloge ,gume , creva itd.....)

 

Naravno desi se da je lamela loseg kvaliteta i rikne na 1000-2000km i stvar je dobre volje prodavca da li zeli da ispostuje kupca i promeni u garanciji , sto je kod nas u 80% slucajeva bilo tako.

 

Sto se tice ulja : Normalno je da serviseri sipaju ulje iz bureta nego da otvara flase svaki put, isto je ulje samo druga ambalaza !

 

Majstori su manje vise svi slicni, ko kad promenis frizera pa te pita ko te sisao sestra ?

 

Ja sam imao iskustvo gde mi se kupac zali kako je isao kod drugog majstora i ovaj mu rekao kako ga je neko prevario, I ONDA lepo pozoves tog majstora i svog da sej objasne kako ga je to zajebao i ispostavi se odgovor : Ma kupac je dalabu , to sam mu rekao da ga kao skinem da nesmara nisam to ja tako mislio ....

 

U 99% slucajeva sa korektnim odnosom i dobrom recju sve zavrsis.... bar je tako kod mene

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Sto se tice ulja : Normalno je da serviseri sipaju ulje iz bureta nego da otvara flase svaki put, isto je ulje samo druga ambalaza !

 

Ne, nije normalno da se sipa iz kante, kanistera ili bureta. Ja sam na servisu na 6000 bio kod Spaleta (i "opekao" se, što se cijene i servisa tiče, btw), a na 12000 i u petak na 18000 km sam bio u Rodiću. Kod Spaleta sam na 6000km tražio da mi se sipa Motul 300V, koji i dalje sipam - dakle i na 12000km i na 18000km u Rodiću. Kada mi je isipano ulje na 12000 km - bilo je crno kao da je od uglja. U petak, na 18000 mi je serviser rekao da mi je ulje kao novo (dakle, zeleno). Sad postavljam pitanje da li mi je kod Spaleta uopšte sipan traženi Motul 300V ili je sipan Huang-Džong full synth za kineske kosilice... Jer, kod Spaleta nisam vidio nijednu (slovom - nijednu i brojem - 0) flašicu/kanticu bilo kog Motul ulja, osim Motul brendiranog bureta od 200 litara sa pumpicom. Kod Rodića imaš izložena ulja koja se prodaju - Yamahina (Motul se sipa iz kantica/flašica od litre), a kod Spaleta imaš pun q.ac Motul naljepnica, ali kod Spaleta maltene ne možeš da uđeš u servis da vidiš svoj motor, a kamoli da vidiš šta se sipa i stavlja.

 

Toliko o tome... Sve što mi je stavljeno u petak u motor (filter zraka, svjećice, ulje, filter ulja) mi je prošlo kroz ruke i pregledao sam. Sve je bilo u Yamaha kutijama, odnosno Motul flašicama/kanticama (sa Mass-ovom naljepnicom). I sve to zajedno me izašlo 17750 dinara (u cijenu su uračunate i ruke 5000 dinara), a rečeno mi je da će me koštati 245 eura...

 

Znam da je relativno udaljeno od teme i da je dijelom offtopic, ali ima i veze sa temom. I znam da je moguće da ulje bude crno zbog razrade motora, uslova rada i sto drugih q.aca, ali se moj stil i način vožnje za ovih godinu dana nije nimalo promijenio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 543 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Kawasaki zzr 1400 i Bmw r1200gsa

Ne, nije normalno da se sipa iz kante, kanistera ili bureta. Ja sam na servisu na 6000 bio kod Spaleta (i "opekao" se, što se cijene i servisa tiče, btw), a na 12000 i u petak na 18000 km sam bio u Rodiću. Kod Spaleta sam na 6000km tražio da mi se sipa Motul 300V, koji i dalje sipam - dakle i na 12000km i na 18000km u Rodiću. Kada mi je isipano ulje na 12000 km - bilo je crno kao da je od uglja. U petak, na 18000 mi je serviser rekao da mi je ulje kao novo (dakle, zeleno). Sad postavljam pitanje da li mi je kod Spaleta uopšte sipan traženi Motul 300V ili je sipan Huang-Džong full synth za kineske kosilice... Jer, kod Spaleta nisam vidio nijednu (slovom - nijednu i brojem - 0) flašicu/kanticu bilo kog Motul ulja, osim Motul brendiranog bureta od 200 litara sa pumpicom.

Kada bi otisao u bilo koji servis u inostranstvu primetio bi da skoro svi serviseri sipaju ulja iz bureta.. Ja licno uzimam godisnje oko 200 litara motula ali u flasicama, ali bi mi bilo jeftinije da uzmem odjednom celo bure...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Beograd

sto se tice ulja normalno je da ti serviser sipa iz bureta, sem ako ti netrazis iz nekog razloga litarske flasice.

 

sad kako koi serviser radi i sta radi necu da ulazim , ali mi je normalno da neko neda kupcu da mu stoji iznad glave dok popravlja motor.

 

Pa kad odes u bilo koji ovlasceni servis za kola svi imaju posebnu cekaonicu za kupce dok je auto na opravci.

 

e sad ako mislis da ce te neko prevariti za ulje onda najbolje promeni servisera tj idi kod onoga u koga imas poverenje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 573 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: SKUTERAŠ :)

Video sam u Horgosu super foru, posto Vector (suzuki diler) tamo sprema novi salon motora, smislili su foru da izmedju cekaonice (treba da izgleda kao mali kafic) i servisa stoji veeeeliki prozor, da mozete dok cekate da gledate sta rade majstori, a da im ne stojite nad glavom :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Kada bi otisao u bilo koji servis u inostranstvu primetio bi da skoro svi serviseri sipaju ulja iz bureta.. Ja licno uzimam godisnje oko 200 litara motula ali u flasicama, ali bi mi bilo jeftinije da uzmem odjednom celo bure...

 

Ja sam mislio na naše servise... Ali, nebitno...

 

A ja sam servisera i promijenio... ;) ;) ;) ;) ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 308 postova
  • Lokacija: Ripanj
  • Motocikl: Honda Helix CN250

sto se tice ulja normalno je da ti serviser sipa iz bureta, sem ako ti netrazis iz nekog razloga litarske flasice.

 

sad kako koi serviser radi i sta radi necu da ulazim , ali mi je normalno da neko neda kupcu da mu stoji iznad glave dok popravlja motor.

 

Pa kad odes u bilo koji ovlasceni servis za kola svi imaju posebnu cekaonicu za kupce dok je auto na opravci.

 

e sad ako mislis da ce te neko prevariti za ulje onda najbolje promeni servisera tj idi kod onoga u koga imas poverenje

 

Gledaj ovako: ako ne svake, ono bar svake druge godine, za potrebe firme (gradilišta) kupujemo rashladnu tečnost (antifriz, korsantin ili kako god...) u buradima od 200 l. Količina je znatna, oko 30-50 buradi. Kupujemo od poznatog dobavljača (NIS) koji daje garanciju, a mi istu prenosimo na korisnike. Normalno je da niko normalan, ne bi kupovao isti u flašama od 1-5 l, i isto utakao u rashladne sisteme. Analogno tome, nemam ništa protiv točenja ulja iz bureta. Čak nisam preterano zainteresovan za proizvođača ulja, ali sam jako zainteresovan za kvalitet, sertifikat i slično, da bi se uklopilo u neophodan kvalitet, propisan od strane proizvođača agregata/motora. Proizvođač ulja, marka i tip me interesuju u tom smislu, a i da bih u slučaju eventualne potrebe, dolio isto.

Promena servisera je jednostavna, ako ti vozilo nije u garanciji; ako pak jeste, u obavezi si da ideš tamo, gde ti piše u garantnom listu. Pretpostavljam da Rodić nije bezrazložno izabrao svoje servisere po Srbiji, te da imaju poverenja u iste. Servisera ima relativno dosta, ali raštrkano. U slučaju kvara u garanciji, bez obzira da li se na taj deo garancija odnosi, jako je nezgodno a Boga mi i skupo, plaćati šlepanje motora do servisa, u drugom gradu.

Vezano za "blejanje" dok majstor radi, nisam bolji ni gori od drugih. Volim da gledam šta se radi zbog lične zainteresovanosti, a ne zbog kontrole majstora (uostalom nije mi to struka, bavim se termo-tehnikom, iako se prilično dobro snalazim sa auto/moto mehanikom) Naravno, ako me serviser zamoli da izađem, tako i uradim. Ako hoće da me pređe, mogu ja da "buljim" do iduće godine, on će me zavrnuti. Poenta je u korektnosti samih servisera. Na forumu je odlično, što razmenjujemo mišljenja i o njima, pa, ko je pametan, može da izvuče mnogo zaključaka.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Benelli BN125

Cisto da se nadovezem, ide mi motor u desno kad pustim volan u garanciji je od prvog dana se ponasa tako, kuliraju me samo tako govore da je to uredu i da tako treba... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 991 postova
  • Lokacija: Beograd

Pa idi u neki drugi servis da bace pogled i vidi šta će ti reći.

 

Inače taj što sipa iz bureta se ni posle 14 godina nije promenio. Naplatio kao da su mu zlatne ruke kojima je polomio čep od ulja...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4394 postova
48 minutes ago, Paksi said:

Cisto da se nadovezem, ide mi motor u desno kad pustim volan u garanciji je od prvog dana se ponasa tako, kuliraju me samo tako govore da je to uredu i da tako treba... 

Ja znam da je moj novi aerox isao pravo dok ne stane kada pustis ruke.... Ne treba da vuce. A nije vukao ni posle 10 godina...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja