Jump to content

Moto Zajednica

Prva ljubav

Recommended Posts

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

 

Koliko samo motora može da vam oduzme dah kada ih vidite. .. Ipak jedan će se uvek razlikovato od ostalih, to je onaj koji vam je prvi oduzeo dah. Prvi je prvi, nema tu priče. Setim se uvek onog stiha narodne pesme „Na jorganu tri su kapi krvi, to je znak da si bio prvi“, ja bih mogao da kažem „na rukama fleke mi od ulja, od mojeg PUCH-a otpade mi bulja“. Ja sam dosta vremena u svom detinjstvu provodio u jednom maloj gradskoj sredini u zapadnoj Srbiji. Još kao devetogodišnjak sam vozio moped PUCH i stalno se zaustavljao na ulici da pogledam u taj fenomalni, fantastični motor. Plastičan rezervoar za gorivo, oklopljena glava cilindra, visok volan, prednji blatobran tako specifičan i oštar. Sjajan dizajn. Mislim da u to vreme u mojim snovima nije postojao ni jedan drugi motor sem tog nedostižnog lidera. On je bio rezervisan za one koji su kupovali nove motore, a ja sam ovaj svoj dobio od ujaka koji je hteo da ga baci... Vratimo se u današnjicu. Juče ga vidim kod komšije, on ga vozi kao službeno vozilo. Prilagođen potrebama, u službenim bojama, sa koferima specijalno napravljenim za taj posao, ponosno stoji TOMOS APN 6, između ostalog i poštarski motor.

 

vel-apn.jpg

 

Prošle godine sam imao priliku da vozim jednog Apenca 6, takođe poštarska izvedba, sa onim štitnicima za noge. Šta da vam kažem, od takvog motora se očekuju samo performanse koje se mere pozitivnim odgovorima na sledeća pitanja:

 

Da li ću stići tamo gde sam krenuo?

Da li će moje ruke biti pošteđene nošenja kesa sa pijace?

Hoće li mi se smejati komšije (a istovremeno i zavideti)?

Hoću li ikada potrošiti te tri litre koje sam sipao?

 

Odgovor na poslednje je pitanje je takođe pozitivan, ali neke stvari dolaze vremenom. Sa tri litre, na fino podešenom Apencu, prelazi se i do 130km. To je zato što mu uvek dodate i 2 do 3 % dvotaktnog ulja, pa onda uvek vozite sa 102 ili 103% sipanog goriva.  Uopšte neću pominjati brzinu, kod Apenca je ona potpuno periferna veličina. Verovatno iz tog razloga na Apencu ni ne postoji brzinomer, uostalom uživaomer još nisu izmislili, ali bi se on sigurno našao na tom motoru. U mom slučaju, bio bi stalno u crvenom. Uopšte, mene kao nekog ko govori o tom tipu motora vuče istinska ljubav prema istom. Jednostavnije, ne postoji nešto što ja očekujem od tog motora, a da on ne može da mi pruži.  Na Apenca me asocira ljubav, detinjstvo, funkcionalnost, udobnost, sreća. Ljubav, to sigurno razumete, to je ona sila koja vam pomeri usne ka ušima kada ugledate motor na ulici. To ili imaš, ili nemaš, ali jednom kada stekneš, zauvek voliš. Detinjstvo, već više puta pominjano, vezano za motore i sreću koju oni donose, a nikada za kubikaže i konjske snage... Kada budem želeo da imam mnogo konja, promeniću pol. Funkcinalost se ogleda u tome da sam, intervjuišući komšiju poštara (tuče reon Borče, vozi žutog Apenca sa bočnim koferima, pozdravite ga ako ga vidite) opet došao do onih starih zaključaka koji nedvosmisleno pokazuju koliko je dobro voziti motorčić po gradu. Ja radim na 9km od kuće i svaki dan ubijem 35min u odlasku i 45min u vraćanju kući. 80min na tih 18km, 60min prema 80min je 0.75 te s eja krećem 13.5kmh prosečno. To unači da mi svako prevozno sredstvo koje može da napravi tih 13.5kmh prosečnih radi posao. Ostaje mi da se odlučim za ono sredstvo koje je dovoljno lako da ga prenesem preko zelene površine, da ide samo uzbrdo, i da troši minimalne količine goriva. Sa Apencom u beogradu, brži ste od formule u Beogradu. Posebno u špicu. Moja ljubav iz detinjstva ima bolje performanse od formule. Naravno, merimo performanse gde Apenac dominira. Lak je, ima sirenu, ima zadnje amortizere, i u odnosu na sve one dosadne skutere koji imaju digitalni gad (sve ili ništa) ima 4 brzine, kvačilo i izgled pravog motora. Da ne pominjem točkove od 17“ koji gaze svakog ležećeg policajca mnogo brže od najboljeg skutera. E, ne ružim skutere, ali kada je APN 6 gazio ove puteve od skutera je postojala samo Vespa, a ni ona nije bila skuter nego oblik koji je kasnije komercijalizovan. Nikada neću voleti skutere, variomat sux. APN 6 nije nikada imao migavce, da li je to mana, ne znam, bilo bi lepo da ih ima, no šta je tu je. A tu su doboš kočnice koje jednostavno zaustavljaju, ima mesta za jednog, motor rođen za sebično uživanje. Kada ste poslednji put bili teži od motora koji vozite? Pa neka ima i pun plastični rezervoar, opet je laća. Doduše, nisam ni ja baš lagan. Verujte mi, APN ide, i ide taman koliko vam treba. Cepate ga onako pošteno, a usput razgovarate sa bicilkistima. Ima samo centralni štender, pa kada ga parkirate, a on sam iskrivi volan u stanu, kobajagi odmara se. Kao da spava i čeka da vas odvede gde god poželite. Iako mu je ime APN skraćeno od Apline jer je iz Slovenije, ne treba se zanositi mišlju da je APN 6 motor kojim bi išli na put u daleke predele, no Beograd ima više od 1000km ulica, i kada bi poželeli da obiđete ceo naš grad, Apenac bi bio idealan motor za to. Obilazak grada, odlazak u prirodu, pijacu ili u pekaru je jednostavno logičan razlog za druženje sa Apencem. Ceo svet se okreće boljem iskorišćenju resurasa koje ima, dakle, ako imamo neki snažan motor za po gradu, a treba nam prosečno 13.5km na sat, onda ne koristimo njegov potencijal kako bi trebalo. Neka je njegova isplativost na nekih 50% iskorišćenja, (iako to znači da smo platili diplo skuplje performanse od onih koje nam trebaju, a verujte mi, iskorišćenje svega, od motora, preko automobila i računara je ispod 15%) opet smo bacali pare jer nam u gradu brzine ne treba, snaga ne treba, veličina ne treba, kubikaža ne treba, skupa registracija NE TREBA.. Šta nam treba? Hleba i igara! No, da bi otišli po hleb, najbolje je da pičite Apencem, a za igru, skupite društvo i sećajte se prvih ljubavi... Lepo je.

 

najzli

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

 

E,moj druze beogradski,moja ljubav za razliku od tvoje je malo starija i zvala se APN-4.  Bio je sav od metala,robustan,idealan za prepravke (citaj --secenje repa i stavljanje kraceg sedista--idealno za na zadnjaka). JB-te ,pa to bese pre 25 godina...  , Najzli--sada se ubedacih  .. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

malo starija i zvala se APN-4

 

A T-12?  :D

 

Uzgred, nedavno sam na Tomosovom sajtu video da je APN-6 na akciji i košta nešto malo iznad 1000 evra, pa se razmišljam da ga kupim klincima da se uče. Još uvek izgleda lepo, delova ima svuda, a ima menjač i dobar je za početnike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 870 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Suzuki XF650 Freewind

E taj T-12 sa rucnim menjacem i 3 brzine je moja prva ljubav kao i neki stari Tomosov automatik sa pedalama, ne secam se njegove oznake  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 547 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: BMW F650 GS

Moja prva ljubav je takodje bila APN 6 i isti sam i kupio cim sam skrpio pare za njega,nikad me nije izneverio gde god sam se uputio prosto nece da stane ;D

 

Sad ga cale tera i vidim da uziva u njemu kao i ja sto sam......samo kad bi ga jos malo ceste prao.... >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5500 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Posle Tomosa automatika negde `86-87. APN-ac je prvi motor na kome sam menjao brzine. Ostace uvek u najboljem secanju!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

a kji je ovo tomos?

 

Zar to nije T-12? Samo što je agregat od APN-ca, nije original, a nije ni auspuh. Takođe je postojao i zaštitnik za noge na luksuznim verzijama :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=mOpauP_lTgM

 

Moj nije imao ovaj trougao između rezervoara i rama i imao je manji rezervoar postavljen direktno na ram, ukoso. Nije imao ni kutije za alat ispod sedišta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Moguće.

 

Evo izvoda sa strane http://www.tomosusa.com/pages/over

 

In the 1970’s, several new models of Colibris were sent to the markets. Colibris T-03, T-12 and T-13 had Puch’s motors while Colibri 14V had inbuilt motor produced by TOMOS, according to its own design. After 1973 all motorcycles and bicycles with motors attached produced by TOMOS were equipped with in-house manufactured engines. In this period, they also developed Colibri 15 with a stronger motor which could almost compete with motorcycles.

 

Na ovoj strani su svi modeli http://www.tomos-twowheelers.com/blank.asp?naslov=Arhiv%20vozil

 

Ja sam onda imao T-03 ili T-13, ko će ga znati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 307 postova
  • Lokacija: Osijek

a kji je ovo tomos?

 

Zar to nije T-12? Samo što je agregat od APN-ca, nije original, a nije ni auspuh. Takođe je postojao i zaštitnik za noge na luksuznim verzijama :)

 

Moj nije imao ovaj trougao između rezervoara i rama i imao je manji rezervoar postavljen direktno na ram, ukoso. Nije imao ni kutije za alat ispod sedišta.

 

JOK!

apn4,kutijice za alat s colibrija,maskica od mislim 14tice,a rezervar i onaj trokut neznam,to sam dobio  ;D da imam i ono za noge,ali imam i ram za bocnu prikolicu(samoizrada) pa mitraljez s pijace onaj mali plasticni,pa sljem  ;D ;D ;D ;D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat
Da ne pominjem točkove od 17“ koji gaze svakog ležećeg policajca mnogo brže od najboljeg skutera.

Није било тако од почетка. До почетка '90-их АПН-6 је имао точкове од 18" и још пуно детаља различитих од ового са фотке. Но, свеједно - легенда у читавој бившој Југи.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja