Jump to content

Moto Zajednica

Hidraulicni kocioni mehanizam

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Loznica,Srbija
  • Motocikl: MZ ETZ 251

Malo da obnovim temu...

Imam problema sa prednjom kočnicom (ne vraćaju se klipovi). Kleštima su brušeni navoji  koji se šrave na viljušku, pa klešta nisu bila u osi. Danas sam kupio polovna klešta od kolege sa foruma. E sad bih voleo da mi razjasnite neke stvari. Naime, kočioni cilindar mi nije originalan (od nekog japanca je) i na njemu piše da se koristi ulje sa oznakom DOT 4. Pretpostavljam da je to neka karakteristika AT ulja. Zanima me koja su to AT ulja (po imenima proizvođača) koja zadovoljavaju ovaj kriterijum a da su dostupna na našem tržištu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Malo da obnovim temu...

Imam problema sa prednjom kočnicom (ne vraćaju se klipovi). Kleštima su brušeni navoji  koji se šrave na viljušku, pa klešta nisu bila u osi. Danas sam kupio polovna klešta od kolege sa foruma. E sad bih voleo da mi razjasnite neke stvari. Naime, kočioni cilindar mi nije originalan (od nekog japanca je) i na njemu piše da se koristi ulje sa oznakom DOT 4. Pretpostavljam da je to neka karakteristika AT ulja. Zanima me koja su to AT ulja (po imenima proizvođača) koja zadovoljavaju ovaj kriterijum a da su dostupna na našem tržištu?

 

Ima prljavstine. Ocistis lepo leziste klipcica, izmenjas gumice i mora da radi.

Mora da poznajes nekog mehanicara, doli ulje u rezervoarce, sto bi kupovao . To se dolije 1 godisnje posle po malo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Treba se prvo raspitati kod nekog ko se razume u ulja da li mogu da se mesaju. Kolko znam, u MZ ide obicno UK 2 ulje, to bi trebalo da je DOT 2. Ako si stavio kocioni cilindar od japanca na kome pise DOT 4, onda bi za njega trebalo ulje DOT 4. E sad to ulje mozda nece biti dobro za cilindar na disku koji je predvidjen za DOT 2.  Odnosno , cilindru nece nista faliti, al gumicama hoce. Treba se raspitati o tome kod nekog ko je upuceniji u to !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

   Treba se prvo raspitati kod nekog ko se razume u ulja da li mogu da se mesaju. Kolko znam, u MZ ide obicno UK 2 ulje, to bi trebalo da je DOT 2. Ako si stavio kocioni cilindar od japanca na kome pise DOT 4, onda bi za njega trebalo ulje DOT 4. E sad to ulje mozda nece biti dobro za cilindar na disku koji je predvidjen za DOT 2.  Odnosno , cilindru nece nista faliti, al gumicama hoce. Treba se raspitati o tome kod nekog ko je upuceniji u to !

originalno od mz je DOT-3 sipao sam kod mene (imam koconi cilindar od japanca) koci odlicno ali kocnica ko kamen i ponekad ne odvaja plocice....  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Svojevremeno su mi u NIS-u rekli da je baza ulja ista ali je u aditivima razlika. Jedan od najvažnijih aditiva koji ima DOT 4 vezan je za održavanje, trajnosti celog hidrauličnog sistema.

 

Lisac je u pravu, ne treba mešati ako POTPUNO nisi siguran da može. A sa druge strane AT ulje je jeftino pa nema potrebe mešati ga kada može da se kupi novo pa se lepo celo zameni.

 

originalno od mz je DOT-3 sipao sam kod mene (imam koconi cilindar od japanca) koci odlicno ali kocnica ko kamen i ponekad ne odvaja plocice....  :)

 

Pa zar to tebi nije dovoljan pokazatelj da kočnice ne rade kako treba?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

originalno od mz je DOT-3 sipao sam kod mene (imam koconi cilindar od japanca) koci odlicno ali kocnica ko kamen i ponekad ne odvaja plocice....  :)

 

Pa zar to tebi nije dovoljan pokazatelj da kočnice ne rade kako treba?

znam,ali koci, sad idem da probam da promenim gumice na cilindru mozda ce biti bolje,,,,,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

E... kod MZ-a je lako, ima bas jednostavna kociona kljesta. Kod mog novog(starog) bmw-a po jednom tocku ima 4 kociona cilindra, odnosno sa leve i desne strane diska po dva, i dva stafa za ispustanje vazduha, kao i dve cevcice iz glavnog kocionog cilindra do kandzi (sto bi bilo ukupno 4 za prednje teckove i jedan za zadnje koji se kasnije racva)... da ne duzim pricu i idem u off evo mi ih klesta u sobi pa se solidarisem sa vama koji imate hidraulicne kocnice (na mom ts-u su mehanicke) i prudruzujem se radovima i diskusiji o uljima i gumucama.  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

imam 250ml Dot 4 ulja.....   ;D ;D ;D ali treba mi ..... ako hoces mogao bi da pogledam ovde kod mene da nema negde da se kupi i kolika je cena? :) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Postoji mogucnost da je crevo lose, zato ne vraca? Jeli crevo novo ili staro, ako je staro menjaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Loznica,Srbija
  • Motocikl: MZ ETZ 251

imam 250ml Dot 4 ulja.....   ;D ;D ;D ali treba mi ..... ako hoces mogao bi da pogledam ovde kod mene da nema negde da se kupi i kolika je cena? :) :)

;D ;D ;D E jes - najbolje da mi posaljes postom 2 dcl! Video sam danas Bergoline dot 4 - litar je oko 300 din.

Postoji mogucnost da je crevo lose, zato ne vraca? Jeli crevo novo ili staro, ako je staro menjaj.

Crevo je ok. Mislim da je osnovni problem sa ovim starim kleštma bio to što su nisu bila u osi sa diskom. Nadam se da će ova nova da reše problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Pa mator sam - kolko jesam. A napisao sam da napise neko ko se vise razume ! Ja kolko znam u nekim radnim knjigama za neke motore pise striktno koje ulje sipati i pise da se ne sme mesati. Evo u komsijin Harli ide samo DOT 5 i nista drugo.

  A posto je ovde kombinacija delova od dva motora - moze tu svasta da ispadne .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Loznica,Srbija
  • Motocikl: MZ ETZ 251

Narode, moze li neko da mi izmeri precnik klipa na prednjim klestima mz-a, i eventualno da mi posalje dimenzije gumice?

 

40 mm, sad merio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Narode, moze li neko da mi izmeri precnik klipa na prednjim klestima mz-a, i eventualno da mi posalje dimenzije gumice?

 

40 mm, sad merio.

 

Hm....hvala,  zapravo mi treba za bmw ali kako ih nema u prodaji mislio sam da nabudzim od necega sa tom dimenzijom, medjutim ja imam 4 klipa precnika 34mm... i dalje sam u portazi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Beli Manastir

vozim tj. kocim sa dot4 uljem odkad znam za sebe. sipam to i za prednju i za zadnju kocnicu. nikad nikakih problema. kocioni cilindar ne pusta, kocnica se vraca mada mi je crijevo naprijed ocajno, al imam novo jedno samo mi se neda stavljat. stavit cu kad promjenim opruge u prednjim amortizerima, moje su lose.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Opet procurelo gore na klipcicu . Mora se menja semering, gumicu sam nasao,ali ne znam dimenzije semeringa.  Ono skini pa vidi  savetovanje , znam, ali ako moze bez takvog odgovora.

Da li je 10X18X4 ili 10X20X4???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Ovako, sto se tice ulja na poklopcicu od posude lepo pise DOT3, znaci samo to ulje ide unutra!! Svako drugo neko koje sam probao propisalo je posle 7-8dana i kocnica je propadala!!

Zakljucak= Nisu ludi ni suntavi :lud: oni sto su napisali na poklopcu DOT3!! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Ovako, sto se tice ulja na poklopcicu od posude lepo pise DOT3, znaci samo to ulje ide unutra!! Svako drugo neko koje sam probao propisalo je posle 7-8dana i kocnica je propadala!!

Zakljucak= Nisu ludi ni suntavi :lud: oni sto su napisali na poklopcu DOT3!! :takoje:

DOT 3 znaci katlitet ulja, ako bi sipao DOT 4-5 sigurno bi propisao cilindar!! :moto3: :moto3: meni u kocnice na biciklo ide DOT 5

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Svi automobili sa hidraulichnim kochionim sistemom imaju kochiono ulje na spisku potroshnog materijala, a proizvodjach ce propisati tip u zavisnosti od tipa/namene automobila i konkretnog kochionog sistema.

 

Postoje dva tipa kochionih ulja, a razliku medju njima odredjuje njihov hemijski sastav. Prvu grupu chine ulja koja sadrzhe estre poli-glikola a drugu grupu ulja koja su napravljena na bazi polimera. Druga grupa, sa polimerskom bazom, se dalje diferencira na dve podgrupe: ulja sa polimerskom bazom od silikona, i ulja sa polimerskom bazom od silicijuma. Hemijski sastav pravi jasnu razliku izmedju poli-glikol i silikon tipova ulja u pogledu fizichko-hemijskih karakteristika, a pre svega po pitanju higroskopnosti, te se shodno tome vrshi i odabir konkretnog tipa ulja shodno konkretnom automobilu, njegovoj nameni i ochekivanim uslovima eksploatacije.

 

Silikonska/silicijumska kochiona ulja su sofisticiranija, imaju ogranichen spektar primene i specifichna su zbog osobine da su visoko-kompresiona. Shto je visha temperatura u kochionom sistemu - to je visha sposobnost ovog ulja da trpi visoke kompresije, shto se manifestuje "mekom" pedalom kochnice. Silikonska ulja nisu higroskopna, shto znachi da ne apsorbuju i ne meshaju se sa vodom. Obzirom na chinjenicu da voda u sistemu isparava kad temperatura kochnionog ulja dostigne tachku kljuchanja vode, dolazi do nastanka pare odnosno vazduha u sistemu. Ovo drastichno snizhava sposobnost kochnica da efikasno funkcionishu te se stoga kochioni sistemi u kojima su silikonska ulja moraju redovno kontrolisati a ulja redovno menjati. Silikonska kochiona ulja se na trzhishtu oznachavaju kao standard (Department Of Transportation) DOT 5.

 

Ulja sa estrima poliglikola su higroskopna, shto znachi da ce chak i u sluchaju meshanja sa vodom zadrzhati svoje karakteristike, a kochioni sistem ochuvati svoju funkciju. Medjutim, nakon meshanja voda u sistemu dovodi do negativne pojave u smislu snizhavanja tachke kljuchanja celokupnog fluida u kochionom sistemu. Ovo u putnichkim automobilima, visokoserijskim modelima za opshtu upotrebu, u redovnim, standardnim uslovima eksploatacije nece predstavljati veliki problem. Medjutim, kod sportskih modela i sportske vozhnje ovo postaje izrazhajniji problem jer se efikasnost kochionog sistema snizhava. Poliglikolska ulja imaju duplo nizhu kompresibilnost od silikonskih, shto znachi da se u eksploataciji ovo manifestuje "tvrdjom" pedalom kochnice. Ulja sa poliglikolskom bazom se oznachavaju po DOT standardu sa DOT 3, DOT 4 i DOT 5,1.

 

Svako ulje, bez obzira na tip, ima svoju "suvu" i "vlazhnu" tachku kljuchanja. Prva (DRY point) tachka kljuchanja se odnosi na 100% "suvo" ulje odnosno na 0 % prisutne vode u sistemu. Druga (WET point) tachka kljuchanja se obichno rachuna (i oznachava u specifikacijama) u sluchaju kad je u sistemu prisutno 3 % vode.

 

......................Dry point.............Wet point

 

DOT 3..............205 *C.................140 *C

DOT 4..............230 *C.................155 *C

DOT 5..............260 *C.................180 *C

DOT 5,1...........270 *C.................190 *C

 

Mozhe se zakljuchiti da je za "standardne" putnichke automobile mnogo bitnija vlazhna/wet tachka kljuchanja, jer se kochiono ulje redje menja u sistemu i mogucnost da je vlaga/voda prisutna u sistemu je visoka. Stoga je bitnije fokusirati se na tachku kljuchanja kochionog fluida kad je u njemu prisutna i voda (po standardu se uzima 3 % u odnosu na ukupnu kolichinu fluida u sistemu). Nasuprot ovome, kod sportskih automobila se kochiono ulje chesto menja u sistemu, pa je shodno tome za ochekivati da je mogucnost da je voda prisutna u njemu veoma mala, ili ne postoji. Zato je kod takvih automobila mnogo bitnija suva/dry tachka kljuchanja kochionog fluida. Kod sportskih automobila se ni u kom sluchaju sme koristiti ulje sa silikonskom bazom. Ne smeju se meshati razlichiti standardi/tipovi kochionih ulja u kochionom sistemu. Nije preporuchljivo koristiti kochiono ulje koje je duzhe vremena stajalo u vec otvorenoj kantici, tim pre shto vlaga u vazduhu u direktnom kontaktu sa fluidom narushava njegove fizichko-hemijske osobine, kochioni sistem sa takvim uljem u sebi gubi na efikasnosti a automobil i putnici na opshtoj bezbednosti.

 

:takoje::takoje::takoje:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

valjda nije off,al vidoh temu pa reko ajd da nesto dodam. imo sam etz250, onaj sa diskom, 90ih, pa kad mi se jedan drug skrsio otiso je komplet mehanizam djuture sa polugom. e sad ne znam tacno bas od cega,ceo mehanizam sam stavio od nekog slovenca. atx, bt ne znam. casica za ulje je bila cetvrtasta,tj. pravougaonog oblika i srafila se. poklopac za ulje se srafio sa dva srafa. i to je lepo kocilo i lepo izgledalo. (pisalo je made in italija ,cini mi se neka relativno poznata firma).nikavih drugih prepravki nije bilo. crevo onakvo kakvo je,samo se usrafi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja