Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje za mesavinu koristite?

Recommended Posts

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

samo jos da nadjem ulje pogodno za moj dzep, i za mz-a...  ;D ;D

 

To je suština jer je pitanje koliko ima opravdanja sipati ulje od npr. 1.200 dinara po litri kada je klip 10 evra. Nije sve u jednom klipu ali nije ni motor za litru ulja pa sad 'ajde, budi pametan.

 

Ova je tema kao ono pitanje: ''šta je starije, kokoška ili jaje''?  :D

;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 819 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250

U manualu pise o,2 litra ulja na 10 litara benzina, bar je tako za etz 150.

Ja sipam 2% polusintetike,do sada nije zaribao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Jel koristio ovo neko,Valvolin 2T,sinteticko,650din/litar,kupio sam ga danas da probam.... ??

Dimucka ,i nije nesto...

 

Ja ga nisam probao, al moj prijatelj je radio u servisu za skutere i kako mi je rekao " svi skuteri koji su vozili na ovaj Valvoline " su ozbiljno zacepili auspuhe i sve sto moze . - meni dovoljna informacija da ne pokusavam da eksperimentisem sa njim .  A cuo sam slicne stvari i sa drugih strana .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

ja sam licno video na jednom skuteru koristio je ono ulje najskuplje 1200 din race i imao je bogami oko 3-4mm cadji u auspuhu.. (sintetika.)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Ja ono INA sipao samo jednom i stigao do ispred Kragujevca. :(

A sto se tice ulja i marki pa kreni od prve stranice , ljudi ponavljaju price bez potrebe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 819 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250

e bas mi je drago sto si najzad nabavio tts, svaka ti cast, pa to je prosto fenomenalno.

Izvini...a sta ti je to tts :D :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 634 postova
  • Lokacija: Beograd/Vozdovac
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F-SF,Honda CM 125 Custom,Benelli Adiva 150,MZ 250 ETZ,MZ 250 TS,Kinroad 200gy,Tomos 14 tls,

@Lijan

Vidim ja da balavi,i to previse za ,,sintetiku,, ,ah da Castrol je 1300din/l,Motul je 1000din/l

Uzeo sam ga jer ga nisam koristio do sada,ili jesam al se ne secam...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Купио сам пролетос "Кастрол Актево", полусинтетичко. Мешам 2%, а кад је топлије време 2,5% и лепо ради, не дими претерано, не балави, али сам приметио интересантну појаву за коју не знам да л' је због бенцина или зејтина: месингани делови (читај - дизне) карба добили су неку сиву хомогену превлаку. која се крпчетом да скинути.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 98 postova
  • Lokacija: sabac

a da nezna neko kako rade oni uredjaji na skuterima sto sami prave mesavinu. znaci posebno ulje a posebno gorivo pa se to mesa valjda negde pa u karburator. sta je to i kako izgleda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Ja sam imao takvu pumpu na CZ 175, a imam i sad na Piaggio skuteru i na tomosu automatiku.

  Princip je prost, pumpa vuce ulje iz posebnog rezervoara i uspricava ga direktno u usisni kanal gde sa benzinom ide dalje u motor. Pumpa je obicno povezana direktno na radilicu pa prati obrtaje motora, a i povezana je sa sajlom gasa, tako da sto veci gas dajes, i motor se vise vrti, tako i ona uspricava vise ulja. I to bi bilo to .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: apatin
  • Motocikl: VN 800 tomos Suzuki AN 125 MZ 250 race jawa 350 ts

ljudi najkvalitetnije ulje je shell racing M to je ulje namenjeno za kartinge i bez problema trpi 20 000 obrtaja po fabrickoj specifikaciji jest da je to preterano za MZ ali cisto da prokomentarisem imam odlicna iskustva sa tim uljem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Самарићанин, 794 postova
  • Lokacija: тамо где Дунав љуби небо
  • Motocikl: коњусина с педес' коњића

Nakon što sam pronašao na netu ovo što ćete dole moći da pročitate, dugo sam se premišljao, da l' da otvaram novu temu. Neka ostane ovako...

 

Bio sam slobodan da sa nemačkog prevedem i na raspolaganje dam, članak koji je publikovao nemački Shell AG. U njemu je navedeno dosta toga korisnog za sve koji koriste motorna ulja za razne namene. Ovaj post ću da posvetim prevashodno nameni ulja za dvotaktne motore.

 

Osim što sublimira pronalaske i saznanja naučnika, istraživača, inženjera i drugih visokostručnih ljudi, naročito mi se dopao zbog toga što autori ne favorizuju proizvode svoje kompanije, već u njemu daju preporuke za upotrebu ulja nevezano za proizvođača.

 

DakleM, izvol'te, sve je vrlo poučno.

 

 

 

Motorno ulje - objavio Deutsche Shell AG:

 

 

Dvotaktna ulja

 

Dvotaktna ulja su po sastavu mnogo jednostavnija od četvorotaktnih ulja.

Ta prva osobina ima veze s činjenicom da dvotaktna ulja sadrže samo oko 2 do 6% aditiva i 94 do 98% baznog ulja. Na premiks dvotaktnog ulja se dodaje oko 20 - 25% od premiks komponente, vrlo slične bezmirisnom kerozinu.

 

 

Najvažniji aditivi

 

Odabir odgovarajućeg sastava aditiva dvotaktnim uljima ima značaj koji ne treba potcjenjivati.

Takođe važni, kao i kod četvorotaktnih ulja, iz poznatih razloga, to su antioksidansi, deterdženti, disperzanti i poboljšivači protoka. Osim toga, dodaju se boje radi lakše identificikacije mešavine gorivo-ulje.

Za razliku od četvorotaktnih ulja, u dvotaktnim uljima se NE primenjuju aditivi protiv habanja, pasivatori obojenih metala, supresori penjenja, umanjivači vrednosti trenja, poboljšivači indeksa podnošljivosti dihtunga na ulje i poboljšivači indeksa viskoznosti.

 

Sastav baznog ulja pri izradi dvotaktnog ulja ima još važniju ulogu nego u izradi četvorotaktnih ulja.

Taj sastav mora biti određen unapred, u zavisnosti od namene dvotaktnog ulja.

Ako je u pitanju ulje za trke, težište se stavlja na izrazito visoka mazivna svojstva, a na uštrb čistoće motora. Ako je u pitanju ulje za svakodnevnu upotrebu, u prvom planu je najviši prioritet na čistoću, jer je to jedini način da se u dugom periodu eksploatacije sačuvaju sve tehničke karakteristike agregata. Dakle, izrazito visoka mazivna svojstva nisu potrebna, kao kod trkačkih agregata, čak i ako se agregat u svakodnevnoj upotrebi eksploatiše do svojih krajnjih granica snage i maksimalne brzine.

 

 

Glavna bazna ulja

 

Koriste se mineralna i polusintetička ulja.

 

Međutim, primenjuje se sve više sintetičkih baznih ulja tipa Polyisobuthylen (PIB), smanjujući tako neželjeni dim iz dvotaktnih agregata. Prednost - sagorijevaju skoro bez ostatka i postaju osnovno gradivo za sva tzv. low-smoke dvotaktna ulja. Skupi Esteri su postali dvostruko dragoceni u primeni kod dvotaktnih mašina - poboljšavaju čistoću agregata u kritičnim područjima i poboljšavaju zaštitu klipa od zaribavanja.

 

Ricinusovo ulje se koristi samo u dvotaktnim agregatima. To je ulje biljnog porekla, sa odličnim mazivnim svojstvima, od kojih su neka još uvek bez premca. Zbog nestabilnosti na starenje, ima tendenciju da se zgušnjava i pri tom gradi naslage. Stoga, ricinusovo ulje se može sresti u primeni isključivo na moto trkama. Agregati koji u trkama koriste ricinusovo ulje u mešavini, obavezno se čiste posle svake trke.

Primenom ovog ulja za mešavinu dvotaktnih agregata za svakodnevnu upotrebu, vrlo brzo dolazi do kvarova i značajnih oštećenja.

 

 

Pri odabiru ulja za motore, neophodno je obratiti posebnu pažnju na napomene navedene u nastavku. Osnove za to su brojne i bilo bi predugačko navoditi ih sve. Suština je u uticaju specifičnih osobina motornih ulja na performanse i trajnost agregata. Taj uticaj, na žalost, pokazuje slabosti ulja kada je gotovo prekasno, tako je poželjno da svi motociklisti vrlo pažljivo razmisle o izboru ulja ne obraćajući pažnju na određenu marku. S obzirom na učestalost zamene ulja (kod naših motora, samo ulja za menjač - prim. ČD), neosnovano je štedeti novac na kvalitetnom ulju.

 

 

Dvotaktni motor

 

*** Svakodnevna upotreba

Ulje treba da zadovolji osnovne zahteve kao što su JASO specifikacije

Ulje treba da obezbedi besprekornu čistoću agregata

Ulje mora da zadrži adekvatnu mazivost čak i pri visokim toplotnim opterećenjima

Ulje treba da bude premiksovano aditivima

 

 

*** Primena kod trkačkih agregata

Ulje NE TREBA da zadovolji zahteve JASO specifikacija

Ulje treba da obezbedi najvišu sigurnost u uslovima ekstremnih termalnih opterećenja

Ulje ne treba da obezbedi čistoću agregata

Ulja ne sme da bude premiksovano aditivima

 

 

 

FAQ (Najčešće postavljana pitanja)

 

 

Koji su glavni zadaci ulja?

Maziva bi trebalo da smanje trenje i trošenje kliznih ili rotirajućih površina agregata, da štite od korozije, da hlade agregat, da ga konzerviraju, dihtuju, da ga održe čistim, da smanje potrošnju goriva i da poboljšaju performanse agregata.

 

Šta se podrazumeva pod sintetičkim uljima?

To su ulja, koja se proizvode veštački i sastoje se od molekula ugljikovodika ili drugih jedinjenja. Osnovni materijal za njihovu proizvodnju je obično, mineralno ulje iz sirove nafte.

 

Koja su svojstva sintetičkih ulja?

Vrlo dobar odnos viskozitet-temperatura, te su upotrebljiva u raznim oblastima. Imaju odličnu stabilnost na smicanje (slivanje sa površine - prim. ČD). Zadržavaju osobine u širokom temperaturnom opsegu, sa izraženim mazivnim osobinama čak i na vrlo niskim temperaturama.

 

Šta smanjuje performanse motornog ulja?

Starost ulja, prašina, opiljci metala, loše gorivo, ostaci sagorevanja i vode, ali takođe i preniske ili previsoke temperature ulja.

 

Da li mogu da se mešaju mineralna i sintetička ulja?

DA. U današnje vreme to nije problem.

 

Da li kod agregata koji je duže vreme koristio sintetičko ulje, može da se nastavi sa primenom mineralnog ulja?

DA. Ali ne bi trebalo očekivati iste performanse čak ni sa mineralnim uljem sa dosta aditiva, jer sintetička ulja uglavnom imaju bolje performanse.

 

Da li bez problema može da se pređe sa mineralnog na sintetičko ulje?

U principu da, čak iako je agregat pohaban, na taj način ne može ništa da se naškodi. Prelaskom na sintetičko ulje kod takvog agregata dovodi do sagorevanja nesagorelih ostataka, naročito u području klipa. Time se uzrokuje povećana potrošnja ulja, koja se smanjuje kada je agregat ponovo tehnički ispravan.

 

Da li je dvotaktno ulje razlog naslaga čađi u izduvnom sistemu?

DA. Često je odgovorna prebogata smeša ulja i benzina. Ako je potrebno, preći na kvalitetnije dvotaktno ulje.

 

Da li je sintetičko ulje loše za kvačila u uljnom kupatilu?

NE. Samo korištenje sintetičkih ulja za automobilske menjače mogu izazvati probleme. Takva ulja sadrže aditive za smanjenje trenja.

 

Koje su prednosti ricinusovog ulja?

U dvotaktnim agregatima ricinusovo ulje poseduje najbolja moguća mazivna svojstva.

Međutim, motor je vrlo brzo kontaminiran i čisti se posle svake trke.

Kod četvorotaktnih motora, ono se koristi samo kod agregata sa pogonom na metanol, npr. Speedway.

 

Da li se ricinusovo ulje meša sa benzinom u većem odnosu nego sintetičko ulje za trke?

Obično da, npr u kartingu 16:1.

 

 

Da li sintetička ulja za trke dovode do povećanja performansi?

Ne nužno. Racing ulja takođe mogu biti razvijena za maksimalnu izdržljivost, npr za enduro trke.

 

Da li je potrebno pojačati odnos ulje-benzin kod agregata sa pojačanim opterećenjem?

Obično to nije potrebno. U nedoumici može da se doda nešto više ulja.

 

Da li se korišćenjem trkačkog dvotaktnog ulja postiže povećanje oktanskog broja?

Teoretski da, ali povećanjem količine takvog ulja u mešavini se ne postiže ništa.

 

Dokle sme da se poveća temperatura ulja?

Najviše temperature se javljuju na prvoj karici klipa i mogu da dostignu i do 300 stepeni Celzijusa. Da li će motor doživeti havariju, veliko je pitanje. Neka ulja tolerišu temperature u komori radilice do 160, a za neka druga je pitanje da li mogu da izdrže i 125 stepeni Celzijusa.

 

Kolike su karakteristične količine metala u korišćenim uljima?

posle 5.000 km u starom ulju se nalazi do 100 mg/kg sadržaja gvožđa. Npr, sadržaj bakra, olova i aluminijuma je znatno niži.

 

 

© Deutsche Shell AG

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Loznica,Srbija
  • Motocikl: MZ ETZ 251

Je l ima neko iskustva sa ovim uljem?

Cena mu je oko 150 din za pola litra. Sipao sam ga par puta prošle sezone i čini mi se da je bolje od FAM-ovog dvotaktola.

bell_tc_2t.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Je l ima neko iskustva sa ovim uljem?

Cena mu je oko 150 din za pola litra. Sipao sam ga par puta prošle sezone i čini mi se da je bolje od FAM-ovog dvotaktola.

bell_tc_2t.jpg

Po meni sve je bolje od FAM-ovog dvotaktola...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja