Jump to content

Moto Zajednica

Najgora prepreka za izbegavanje

Recommended Posts

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: gsxr600
47 minutes ago, Savan said:

Meni kroz glavu već prolaze scene tipa, mladić nije video na vreme majku sa detetom kako prelazi ulicu. Umesto da zakoci on je u zadnjih par metara dodao pun gas.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

http://www.msgroup.org/Tip.aspx?Num=058

 

 

clanak je pisao

 

Motorcycle Safety Credentials

 

  • Former Certified Motorcycle Safety Foundation (MSF) Instructor
  • Gold Wing Road Riders Association (G.W.R.R.A.) Chapter Rider Education Director
  • Gold Wing Touring Association (G.W.T.A.) Texas State Rider Education Director
  • Texas Lone Star Ladies State Rider Education Director
  • Author of 230+ Motorcycle Safety Articles published in thousands of motorcycle publications all over the world
  • Webmaster of Motorcycle Tips & Techniques web site (www.msgroup.org) which has received international awards for information content
  • Recognition from the National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) on the merits of various articles written on motorcycle safety issues
  • Currently working with the Motorcycle Safety Foundation (MSF) in a curriculum modification to correct certain inaccuracies that they have promoted for the last 31 years

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Davanje gasa verovatno pomaze kod udarca tj prelazenja preko niskih prepreka. Mislim da ne vazi za udarac u kola, osobu i slicne predmete/bica vece od pola tocka motora.

 

Kad udarimo u kamen recimo, prednji moze biti izbacen iz pravca i ako je tezina na njemu zbog kocenja onda ce proklizati. Davanjem gasa ili pustanjem kocnice skida se deo tezine sa prednjeg. Tu je i prica o amortizerima kao sa linka crnog. Ima tu sigurno i drugih faktora poput ziroskopakog efekta tockova, inercije i slicnih....

 

To je nesto sto mi deluje kao moguce objasnjenje ali samo teoretisem i ne stojim iza toga sto sam napisao... Ovo pricam cisto sa strane fizike voznje motora, na trenutak zanemarujuci moralnu stranu citave teme

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison S250

Ako pretrcava, obilazis sa ledja. Tesko da ce neko ko trci u tom delicu sekunde da krene u rikverc. Obicno se ukopaju u mestu ili ubrzaju kad osete frku. Meni pre neki dan istrcao pesak iza nekog kombija. Nije bilo šanse da ga vidim. Da sam skrenuo levo ko zna šta bi bilo. A i šta ću levo kad on ide tamo! Ulica mokra, nema kocenja, mada nisam ni išao nešto brzo ali dovoljno da ne mogu da ukocim na vreme. Dakle neprilagodjena voznja. Prva reakcija kontra. On tamo ja vamo. Omasih kombi i kola iza kombija za dlaku. Da nisam držao rastojanje, opalio bih u auto ispred sebe. E sad, kad neko nonšalantno krene preko ulice van pešačkog, tu pravila nema. Nema tu razmisljanja ovo ili ono. Te nonsalantne predvidis na vreme pa i nije neka frka

 

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
Pre 5 sati, crnodete je napisao:

http://www.msgroup.org/Tip.aspx?Num=058

 

 

clanak je pisao

 

Motorcycle Safety Credentials

 

  • Former Certified Motorcycle Safety Foundation (MSF) Instructor
  • Gold Wing Road Riders Association (G.W.R.R.A.) Chapter Rider Education Director
  • Gold Wing Touring Association (G.W.T.A.) Texas State Rider Education Director
  • Texas Lone Star Ladies State Rider Education Director
  • Author of 230+ Motorcycle Safety Articles published in thousands of motorcycle publications all over the world
  • Webmaster of Motorcycle Tips & Techniques web site (www.msgroup.org) which has received international awards for information content
  • Recognition from the National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) on the merits of various articles written on motorcycle safety issues
  • Currently working with the Motorcycle Safety Foundation (MSF) in a curriculum modification to correct certain inaccuracies that they have promoted for the last 31 years

"Sooner or later you will find something in the road just ahead of you and you are going to hit it. Maybe a small animal. Possibly something that falls off of the vehicle in front of you."

I ti si u sve ovo uveo udarac u osobu.Ti nisi dete-ti si kreten.(poskocica iz filma)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2582 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Kaze Bora Corba:

Teoretski ljubav lepo zvuci, malcice je drukcije u praksi, mnogo toga jos uvek se uci.....

 

Svako ko je imao situaciju sa preprekom zna da bas tako ne biva kao sto teorija govori. Obicno se desi boooom, trassss, jaooooo jer  sve to u praksi mnogo kratko traje. Ekspertima koji analiziraju usporene snimke bi dao da voze motor a ja da im postavljam prepreke, bas me zanima koliko bi ih savladali. Kad dodjete u takvu situaciju sve ce vam pasti na pamet ali da proracunavate kad je pola sekunde pre udara vrlo tesko. 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5774 postova

Mikulinac lepo objasnio. Ovo sto crno dete "zagovara" jeste ispravno ma koliko surovo zvucalo i napisano je kao "uputstvo" za vozace motora. Uputstvo za pesake takodje postoji i kaze da se gleda prvo levo pa desno pa jos jednom levo pre nego sto krenes da prelazis ulicu. Najkorisnije za nauciti ovu tehniku je za sutuacije kada ti "istrci" rupa bilo da si u kolima ili na motoru. Ja sam to uvezbao tokom godina voznje po Srbiji gde i rupe imaju svoj zivot. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
pre 2 minuta, dvlns je napisao:

Mikulinac lepo objasnio. Ovo sto crno dete "zagovara" jeste ispravno ma koliko surovo zvucalo i napisano je kao "uputstvo" za vozace motora. Uputstvo za pesake takodje postoji i kaze da se gleda prvo levo pa desno pa jos jednom levo pre nego sto krenes da prelazis ulicu. Najkorisnije za nauciti ovu tehniku je za sutuacije kada ti "istrci" rupa bilo da si u kolima ili na motoru. Ja sam to uvezbao tokom godina voznje po Srbiji gde i rupe imaju svoj zivot. 

 

E hajde da prekinemo vise ova proseravanja oko uputstava za vozace motora.Ljudi bre jeste vi svesni?Daj edituj nam to uputstvo,gde treba u zadnjim momentima pred udarac u coveka dodati gas...Daj bre pa retard zna da kad naletis na psa ili sitnu divljac treba dodati gas i spasiti sebe...Ali to su sitne prepreke.Vec kad ti se ispreci konj,jelen ili ne daj boze covek to pravilo ravno je idiotizmu.Pa daj nemojmo brkati babe i zabe.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Ono sto je iritantno u postovima crnogdeteta je nedostatak zdravog razuma i empatije.Sad da li se on zajebava sa nama,ja ne znam.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5774 postova

Sashac druze "don't kill the messenger". Uputstvo sam stavio pod navodnike jer ne mislim da je to adekvatna rec a ja bolju nemam a tekst je kopirao Momentum. Kada kazem iz ugla vozaca motora mislim da je napisano kako bi vozacu motora dalo vece sanse da prezivi a ne da li je eticki ispravno. Kao kada vojniku kazes pucaj prvi da ubijes, nije eticki ali iz tog ugla je ispravno.

 

Sa tobom se slazem da to treba posmatrati sa empatijom prema ljudima i zbog toga sam pisao o primeni kod rupa na putu. Inace prosle godine u NS je covek na motoru stradao jer je lik odlucio da pretrci put bila je tema ovde. Nije poginuo koliko sesecam ali je prilicno najebao. Kultura svih ucesnika u saobracaju je niza nego u Ugandi verovatno ali to je druga tema.

 

P.S. zaboravih danapisem da u tom "uputstvu" postoji prepreka i ne bave se time koja je vrsta prepreke bas kao sto su neprijateljski vojnici ziva sila a ne ljudi. Jbg strucnjaci to tako valjda...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Još bolji primer od rupa na puta su možda lezeci policajci. Ako si se nekad zaleteo i držao kočnicu do samog kraja onda si primetio koliko to odvali prednji trap (govorim o autu). Ukoliko propustiš gas malo pre toga i stabilizujes auto onda je to puno bezazlenjje. Ali to je visinska razlika od možda 20cm i potpuno nešto drugačije od čovekovog tela koje nećeš preskočiti kao sto to radis sa lezecim.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5774 postova

Naravno Savane ja nisam u fazonu da gazim ljude i nikada necu to uraditi samo polemisem u smislu tehnike. Sustinski strucnjaci su indijanci koji se bave statistikom i kapiram da je ovo napisano u nekom ekspozeu kako smanjiti broj poginulih motociklista. U isto vreme mozda u drugoj sali neko izlaze teoriju kako smanjiti broj poginulih pesaka i savetuje odstrel motociklista. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drumski ratnik, 158 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: Africa Twin DCT 2020
Pre 8 sati, jboban je napisao:

Jedino što se po fizici postiže jeste zakon akcije i reakcije, motor malo ubrza, tebe malo uspori. Slično je kod padova u borilačkim sportovima kada se rukom udara o podlogu i time ublažava pad.

 

Sad u kolikoj je to meri značajno i ispravno, ne znam.

 

Aaa joooj džejbobane, Njutn se sad okreće u grobu... To bi važilo da ti trčiš i guraš motocikl, pa ga onda odjednom jako poguraš, a ti usporiš i staneš, znaš, onako, kao kad smo bili klinci, pa gurali ortaka na bajsu, pa ga lansiraš, a ti staneš. ;)

 

Pre 9 sati, Savan je napisao:

...

Nisam nikad vozio motor sa abs-om i ne znam koliki je njegov ucinak u svemu ovome, da zalegnes na kočnicu i da možeš da manevrišes?

...

Ako nađem snimak, pokazaću ti izbegavanje pešaka, kočenje i manevrisanje, sa ABS-om. Znači, pomaže, ali ne može da te spasi od bočnog proklizavanja, ako preteraš, osim ovih najnovijih koje trenutno razvijaju, koji valjda i nagib i ne znam šta već uzimaju u obzir...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5774 postova
1 hour ago, sashac said:

Ono sto je iritantno u postovima crnogdeteta je nedostatak zdravog razuma i empatije.Sad da li se on zajebava sa nama,ja ne znam.

Ne verujem da se radi o nedostatku zdravog razuma i empatije mada ne znam coveka. Misljenja sam da je covek u fazonu da ne voli orkestrirane stavove. U svakoj temi ima nekoliko ljudi koji podrzavaju odredjene stavove zarad "uklapanja" u vecinsko raspolozenje. Ja u Moto GP temama potpuno razumem kada ljudi opletu po Rosiju cak i kada nije tema jer iritira jednoumlje. Znam da si covek sa stavom i postujem ali pogledaj koliko ima ljudi koji se trude samo da budu u ekipi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2497 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Svi drugačije reagujemo kad nam se nešto ispreči na putu, mislim na veće prepreke tipa kola, pešak...

Neko će se ukočiti od straha i neće ni kočiti, imate takvih snimaka na YT.

Neko će odreagovati kako treba. Neko će instiktivno fiksirati pogledom prepreku i ići u nju i kočiti iako ima mesta i vremena da je zaobiđe.

Delići sekunde su u pitanju i naša reakcija neće biti ista kod svakoga. Tako da ove teorije o dodavanju gasa čisto sumnjam da će mi pasti na pamet u takvoj situaciji. Tada reagujem instiktom i nadam se najboljem.

A to da li će motor biti stabilniji prilikom udara mislim da je manje bitno kad se zalepim u prepreku ili preletim preko nje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 803 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blok 63
  • Motocikl: Honda Hornet S,Yamaha R1
pre 5 minuta, dvlns je napisao:

Ne verujem da se radi o nedostatku zdravog razuma i empatije mada ne znam coveka. Misljenja sam da je covek u fazonu da ne voli orkestrirane stavove. U svakoj temi ima nekoliko ljudi koji podrzavaju odredjene stavove zarad "uklapanja" u vecinsko raspolozenje. Ja u Moto GP temama potpuno razumem kada ljudi opletu po Rosiju cak i kada nije tema jer iritira jednoumlje. Znam da si covek sa stavom i postujem ali pogledaj koliko ima ljudi koji se trude samo da budu u ekipi.

Ni ja ne mislim da je u pitanju nedostatak zdravog razuma,(al sto bi rekao Robin,nisam pio kafu sa covekom pa ne znam sta stvarno misli)samo prosto,covek voli da dize prasinu i kao sto sam napisao u prvom postu u ovoj temi,uziva u tome da bude provokator i zagovara kontraverzne stavove....jedini problem je sto nekada pretera u tome

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 803 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blok 63
  • Motocikl: Honda Hornet S,Yamaha R1

I teoretski nisam siguran da je bio u pravu,ta ''tehnika'' koju on zagovara ima efekta na manjim preprekama (kao sto je neko gore napisao) ali verujem da ne vazi za prepreke vece od psa,macke,zeca,rupe (ovo je samo moje misljenje,ne znam da li sam u pravu ili ne)...drugo,izjava ''pesaci su najgori sljam'' nema nikakve veze sa moto temom (a on se busa da je tu  da pise samo o tehnici voznje motora) nego je apsolutno njegova licna i pausalna procena koja moze i ne mora biti tacna pa ga dvostruki arsini sa njegove strane diskredituju vise od svega ostalog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Lično,puca mi za bivstvovanje u većini.Ali većina u dosta slučajeva pokazuje ispravnost.I uopšte treba da prestanem da reagujem na mišljenja klinaca koje ni ne poznajem.Pročitaju negde neke gluposti,pa pokušavaju da od toga naprave pravilo.Većina ljudi recimo vozi trezno.Neki se napiju pa voze.Pa šta,da ne bih bio većina,ja ću da pijem.Ovi tehničari koji bi da raspravljaju o predkočenju ili ti podbadanju,pa dodavanju gasa.. no koment,jer oni nemaju iskustva,a busaju se znanjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5774 postova
11 minutes ago, Vaske4s said:

I teoretski nisam siguran da je bio u pravu,ta ''tehnika'' koju on zagovara ima efekta na manjim preprekama (kao sto je neko gore napisao) ali verujem da ne vazi za prepreke vece od psa,macke,zeca,rupe (ovo je samo moje misljenje,ne znam da li sam u pravu ili ne)...drugo,izjava ''pesaci su najgori sljam'' nema nikakve veze sa moto temom (a on se busa da je tu  da pise samo o tehnici voznje motora) nego je apsolutno njegova licna i pausalna procena koja moze i ne mora biti tacna pa ga dvostruki arsini sa njegove strane diskredituju vise od svega ostalog.

Pa gledaj druze Vaske4s, ako se osvrceno na izjavu "pesaci su najgori sljam" hajde da ne budemo licemeri pa da pogledamo da je pokretac teme pesake nazvao preprekom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3126 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

svakim delićem sekunde pri kočenju smanjuješ brzinu i kinetičku energiju, a svaki delić tog smanjenja ti može smanjiti posledice pri udaru u bilo koju prepreku.

 

 

pošto sam inženjer po struci, a fiziku i matematiku razbijam (držim i časove ako imam vremena), a svoj motor imam od daleke 1991 godine, glupiranja i padanja sa istog na pretek (nije bilo interneta i foruma pa nisam naučio preko tastature, jbga) stojim iza svake nepisane reči.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 803 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blok 63
  • Motocikl: Honda Hornet S,Yamaha R1
pre 1 minut, dvlns je napisao:

Pa gledaj druze Vaske4s, ako se osvrceno na izjavu "pesaci su najgori sljam" hajde da ne budemo licemeri pa da pogledamo da je pokretac teme pesake nazvao preprekom

''hajde da ne budemo licemeri''

Bas iz tog razloga ja uopste ne ocenjujem niti jednog niti drugog,jer i sam X puta opsujem pod kacigom kad mi pesak izleti,al isto tako sam siguran da sam i ja X puta izleteo kao pesak i bio opsovan od strane drugog vozaca...jedan od razloga sto ne zagovaram teoriju da su pesaci najgori sljam,ne mozes generalizovati (ti prvi ne volis da generalizujes i svrstavas sve u isti kos :) )

Sa druge strane,retko sam vidjao ovde na forumu da je neko toliko nadmen i nadrkan (usudicu se da pretpostavim,bez realnog pokrica za tako nesto) kao sto je crnodete,ali evo,ponovicu sada i ne vise,verujem da je razlog tome skretanje paznje na sebe sto je samo po sebi legalno,legitimno i u vecini slucajeva prihvatljivo,ali ako uzmes i izlistas njegove postove,uvideces i sam da u njima nema 3% konstruktivnih odgovora (on se upravo hvali time kako je tu da razgovara o tehnickim detaljima,a ne da ulazi u price sa ljudima odavde jer ih ne voli i gade mu se) a u realnosti upravo to radi,iskljucivo se raspravalja i svodi svaku pricu  na licnu nivo.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rossista originale, 1063 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX-9R C1

Nisam se dobro izrazio kad sam pisao post. Oni "koraci" prilikom nailaska na prepreku se odnose na manje prepreke, tipa rupe, izbocine na putu, ili neke druge cvrste prepreke preko koje se "moze" preci tockovima a ne na vece prepreke.

Ipak ostaje ono da je jedino ispravno resenje svega (ako u tom kratkom vremenskom periodu uspes da odreagujes) je da maksimalno kocis do udarca. Nije isto udariti u nekoga sa 60 km/h i sa 20 km/h. Ako je vec nesreca neizbezna, uvek cu birati "srecniji" ishod za drugu stranu.

Mislim da je to "uputstvo" napisano bas za te sitne prepreke na putu, tipa macka ili neki manji pas, neka dublja rupa na putu, gde bi imalo smisla dodati gas i rasteretiti prednji kraj motocikla. Primenjivati to isto u trenutku kada je u pitanju udarac u "nepremostivu" prepreku, cini se krajnje nelogicno.

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250
pre 42 minuta, dvlns je napisao:

Pa gledaj druze Vaske4s, ako se osvrceno na izjavu "pesaci su najgori sljam" hajde da ne budemo licemeri pa da pogledamo da je pokretac teme pesake nazvao preprekom

 

Ovaj, verujem da je jasno da sam izraz prepreka upotrebio za nešto/nekog što/ko se nalazi na putanji kretanja, a ne nešto preko čega treba preći, tj učiniti sve da do kontakta ne dođe...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Da bih objasnio pojam ljudska empatija crnom detetu i njemu slicnima...postavite svoju majku (jer vi je nemate za druga bica,sem svog roda,prrdpostavljam)u poziciju pesaka ispred vas...i onda dodajte gas pre udarca,jer to tako pise tamo u nekim pravilima kad su manji predmeti u pitanju.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: gsxr600
13 minutes ago, sashac said:

Da bih objasnio pojam ljudska empatija crnom detetu i njemu slicnima...postavite svoju majku (jer vi je nemate za druga bica,sem svog roda,prrdpostavljam)u poziciju pesaka ispred vas...i onda dodajte gas pre udarca,jer to tako pise tamo u nekim pravilima kad su manji predmeti u pitanju.

Postavi i okolo jos pesaka i saobracaj recimo. I onda zamisli kako se odvajas od motora koji nekontrolisano ulece u punu autobusku stanicu npr, umesto da posle tog udarca ostanes na motoru i stanes. Opet kazem, to sto se tebi ne svidja kako zvuci otvaranje gasa pola sekunde pre udarca ne znaci da nije ispravno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja