Jump to content

Moto Zajednica

Honda CM 125 Custom - zasluzeno podmladjivanje

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Motocikl: TOMOS

Hvala Vam na savetima, odradicu sve to, i tako trebam neke masine da podmazujem mazalicom, a usput cu i Hondu... Ventile nisam nikad dirao jer ne znam to da uradim, jedino da odem do nekog boljeg majstora da on to sredi. :)

Usput su dobro dosli svi saveti, kako motor uciniti boljim, kako mehanicki, tako i estetski. :)

AH aj da ti razbijem dilemu.....ne treba ti dobar majstor  neki...jer,, ventile moze da ti nasteluje svako ko je ima Ficu  ili ti Zastavu 750 :)  znaci svaki nas Srpski automehanicar :)

razlog tome je sto,....kada odvijes poklopac ventila a drze ga samo 2 srafa su ti ventili klasicn ...laki za stelovanje jer su izuzetno dostupni bez rasturanja nekoga  ai naj vaznije je sto su na takozvane ...klackalice ...znaci kljuc viljuskasti i srafciger i citava majstorija je gotova za 10 minuta nepunih :sampion:

aevo SLIKE A GDE SAM TI ZAOKRUZIO ZUTIM KRUGOM TA DVA MESTA GDE STELUJES :)  ali i link  kaaa toj raboti koju nasi majstori koji SAMO MOTORE POPRAVLJAJU  naplacuju kao da su Bogom dani :na_glavi:

 

EVO I DETALJA KOJI C E TI TREBATI ZA UBUDUCE.......predpostavljam bar....tu ti pise i ma koliko se steluju usisni i izduvni ventili. :takoje:

 

Specifications*:

post-1055-0-87563500-1479747936.png

post-1055-0-12253400-1479748337.png

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1021 postova
  • Lokacija: Vlasotince, Ladovica
  • Motocikl: Peugeot Vivacity 2, Automatik A35, Honda CM 125, Honda Shadow 600

Nisam znao da je tako prosto, svakako cu i ventile nastelovati, recite mi samo da li moram nabaviti neki dihtung, nikad nisam rastavljao poklopac?

Izgleda da je masina, u ovom slucaju, nesto malo komplikovanija od Tomosa apn 4.   :D

I da, kada ste prvi put nastelovali ventile kako treba, jeste li primetili neku razliku kasnije?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Motocikl: TOMOS

ako samo bacis pogled na samu glavu  i poklopac glave videces da je debeo gumeni dihtunh....znaci nije onaj od prespana  koji se kida ....bez bojazni da ces ga morati promeniiti....zatim inas SAMO DVA SARAFA KOJA STEZU GLAVU A I SAM POGLEDAJ JER SE GOLIM OKOM VIDI  ....NA TA DVA SARAFA IMA KAO NEKA GUMENO PLASTICNA PODLOSKA KONUSNA PRILICNO DEBELA....ONA SLUZI IZMEDJU OSTALOGA DA NEBI PRETEGNUO ALI I DA POSLE NE PISA ULJE PORED TIH SRAFOVA I NEUSLINI SAMU GLAVU :)

razilke posle stelovanja dali ima kako pitas.........hmm.......ako su sjebani ventili dosta a to je duga tema za objasnjenje  sada ovde.....onda si to morao ranije primetiti i pri paljenju ali i pri voznji a i iskreno ....vec si ga trebao i unistiti do sada ......medjutim ako je motor do sada radio kako treba i nisu ti izduvne grane pri cilindru pomodrele ono postale teget ljubicaste i t d .....velike su sanse da je sve OK  sa ventilima i da im treba samo zazore proveriti,,,,,,sto i jeste logicno jer se i oni trose .....POENTA je da nebudu pretegnuti da se nebi pregrejavali ali motor da lakse dise  ....eto ...... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1021 postova
  • Lokacija: Vlasotince, Ladovica
  • Motocikl: Peugeot Vivacity 2, Automatik A35, Honda CM 125, Honda Shadow 600

Danas sam bio kod jednog prijatelja, inace dobar majstor, pitao sam ga kad moze da pogleda ventile, trenutno je u guzvi, ali za par nedelja resavamo i njih. :)

Vasa ilustracija mi je dosta pomogla da shvatim o cemu se zapravo radi, gledao sam dosta klipova i ukapirao da je zaista prosto, ali je bolje da ipak pogleda neko sa vise znanja.

Ove godine trebam da zamenim akumulator, filter vazduha (stari sundjer se bukvalno raspao), i ulje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Motocikl: TOMOS

aj da podelim i to iskustvo oko filtera......Iako sam veliki pobornik samo ORIGINALNIH delova  dosao sam jedne godine u situaciju da nisam mogao cekati 25 dana na isporuku filtera za vazduh i bio prisiljen sledece.....uzeo sam kod tapetara ....posto oni najvise koriste sundjere raznih debljina ....10mm debeo sundjer,,,,i izmerio stari i idealno opsekao moj novi i na sastavima zalepio sintelan lepkom..

Sin je posle odlaska na more  ustanovio da je  pregust i onda smo tamo uspeli nabaviti komad od 10mm ...i setio se da ga prilikom obavijanja oko metalnog tel;a kucista blago rastegnem i onda spojim lepkom..Pokazalo se po povratku sa mora da je svecica fantasticne boje ail i potrosnja se normalizovala. NAPOMENA AKO TO BUDES RADIO.....IVICA SE LEPI DO IVICE ne preklapati sundjer jedan preko drugog.Evo i posle 5godina se tako vozi i svake godine samo promenim taj sundjer . :)

za kraj.....nebrini ja ga kontrolisem bar 2 puta godisnje  i nikada za ovo vreme nije pokazao znake krunjenja ....raspadanja :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1021 postova
  • Lokacija: Vlasotince, Ladovica
  • Motocikl: Peugeot Vivacity 2, Automatik A35, Honda CM 125, Honda Shadow 600

Posto vidim da imate dosta iskustva sa ovom hondom, imam jedno pitanje za Vas. Ponekad oce kao da stucne (puca ali ne jako) kad dodam gas u leru, da li ste primetili na vasem motoru tako nesto, ili je to da kazem 'normalno'?

:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Motocikl: TOMOS

ne....nisam te probleme imao nikada :)  to se uglavnom desava kada je motor nezagrejan ili smesa vazduha i goriva nije podesena lepo....zameni  filter....zagrej na leru motor bez forsiranja gasa da sto pre postigne radnu temperaturu....pa ga provozaj i vidi efekat :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1021 postova
  • Lokacija: Vlasotince, Ladovica
  • Motocikl: Peugeot Vivacity 2, Automatik A35, Honda CM 125, Honda Shadow 600

Kada bude sve gotovo snimicu i snimak, potrudicu se da se sve lepo vidi i cuje...  :takoje:

Razmisljao sam da ubacim i obrtomer, da li je to moguce na ovoj masini, bilo bi lepo kad bi imala tako nesto, ni na jednoj nisam video tako nesto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Motocikl: TOMOS

Kada bude sve gotovo snimicu i snimak, potrudicu se da se sve lepo vidi i cuje...  :takoje:

Razmisljao sam da ubacim i obrtomer, da li je to moguce na ovoj masini, bilo bi lepo kad bi imala tako nesto, ni na jednoj nisam video tako nesto.

hhmm.......licno misljenje...a svako ima svoje naravno :) .....taj motor vec polako spada u neku klasiku....i uvek je prepoznatljiv......sto zbog linije sto zbog legendarne kvalitete ali i broja godina koliko se vec proizvodi.....stoga mislim  da mu je ta stavka nepotrebna jer,....opet kazem subjektivno....maloturazni je to motor sa ionako malo konja pa samim time obrtomer nije bio ni potreban :)

Bojim se da gde god da stavis obrtomer a pogotovo digitalni neki...da ce samo razbiti koncepciju klasike

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Motocikl: TOMOS

a ima i jedan jakoooooooo zanimljiv detalj vezan bas za CM125......dva Francuza  su sa svoji 60 i kusur godina svaki....krenula pre 2 ili 3 godine bas sa 2 cm125 NA PUT OKO SVETA :sampion:

Ispraceni od strane novinara u Parizu upitani su pred put......dali imaju prestavu koliko ce da traje put.....odgovor je bio ....NE  jer nigde nezurimo :)

na pitanje novinara ........da  nije to malo slab motor u smislu konjaze kubikaze,,,,,odgovor je bio.......cilj nije sto pre zavrsiti put pa samim time jurcati vec videti sve a uz to i pouzdanost motora je presudna za toliki put.......

Eto toliko o legendarnoj Hondici CM125

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 444 postova
  • Lokacija: Aleksinac
  • Motocikl: BMW S1000R '15

Kakva prica, nisam cuo do sada za nju. Svaka im cast, to su pravi ljubitelji motora i avanture. Zavidim im.

Taj agregat je zver. Uz dobro odrzavanje bukvalno neunistiv, poput starih vecih uljara. Da je malo sretnije vreme ostavio bih taj motor a kupio jaci pored njega, ovako nisam finansijski to mogao da ispratim. Prodao sam je sa 61.000km (prava kilometraza) a garantujem da je bez lazne skromnosti bila jedna od lepsih u Srbiji.

Meni je takodje kao tebi znao da "stucne" ukoliko je bio bas hladan i davno vazen. Kada se malo ugreje radio je kao Svajcarski sat. Sto se tice obrtomera moj savet je ne. Takodje sam jako zeleo da to uradim ali bas kao sto kaze kolega nisam zeleo da unistim taj njen klasicni izgled.

Pratim projekat i ocekujem da vidim snimak :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1021 postova
  • Lokacija: Vlasotince, Ladovica
  • Motocikl: Peugeot Vivacity 2, Automatik A35, Honda CM 125, Honda Shadow 600

E bas tako kao sto kazes, samo kad je hladan. :-)

Trazim i hromirani branik lanca, to mi je neka zelja da izgleda jos lepse. :-)

Ipak cu poslusati vase savete i ne dirati nista u vezi sa obrtomerom. ;-)

Ako imate neki predlog koji bi, ako je moguce, ulepsao motocikl, slobodno predlozite.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1021 postova
  • Lokacija: Vlasotince, Ladovica
  • Motocikl: Peugeot Vivacity 2, Automatik A35, Honda CM 125, Honda Shadow 600

Umalo da zaboravim, satove sam polirao letos, ali sam primetio da se pomalo pojavilo nesto kao sitno oksidiranje, ima li neko zastitno sredstvo, ili neki drugi nacin da se to spreci, ja ih mogu ponovo ispolirati, samo mi treba neki savetkako to da sredim da se to vise ne pojavljuje? :)

 

Послато са SM-G531F уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Motocikl: TOMOS

E bas tako kao sto kazes, samo kad je hladan. :-)

Trazim i hromirani branik lanca, to mi je neka zelja da izgleda jos lepse. :-)

Ipak cu poslusati vase savete i ne dirati nista u vezi sa obrtomerom. ;-)

Ako imate neki predlog koji bi, ako je moguce, ulepsao motocikl, slobodno predlozite.

Ja sam isto nabavio za mog bivseg zelenka ai sadasnjeg taj hromiran stitnik lanca legao mu za sve pare :jee1:

e sada....godine cine svoje i nista nije postojano ma koliko god fabrika odradila svoje....mislim na hromirane i cinkovane delove ......a na tom modelu Hondice bas ima dosta stvari koje korodiraju i patiniraju ...jbg....zub vremena cini svoje .tako da bih ti predlozio slece a videces i po mojim slikama kako je to ispalo na kraju pa uporedi sa tvojim delovimna , za koje predpostavljam da nisi to isto odradio.

Efekat na kraju kada ga sklopis je NEBO I ZEMLJA :)  dok je sve rastureno i spremano za poliranje i zafarbavanje po radionici neces te lepote detalja primetiti ali ......kada ga sklopis ima da ti oci zasuse od srece :)  bar meni je takav osecaj kada tako nesto radim....

POTREBNO ZA TO

VREME .......zima i jesen dusu dale :)

VOLJA

Smirgla i polir pasta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1021 postova
  • Lokacija: Vlasotince, Ladovica
  • Motocikl: Peugeot Vivacity 2, Automatik A35, Honda CM 125, Honda Shadow 600

Bas bih voleo da vidim kako ste Vi odradili te detalje :)

Mene zanima da li ima neko da kazem sredstvo koje ide na vec ispolirani metalni deo, na dekli nema nikakvih promena jer je ona aluminijumska, dok se na satovima vidi mala oksidacija, ako me razumete sta hocu da kazem. :)

 

Послато са SM-G531F уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Motocikl: TOMOS

da krenemo od prednjeg kraja ......kao predlog sta bih ja da sam na tvom mestu odradio :)

Prednji tocak skini i skini nosac paknova pa ga ispoliraj ..takodje dok je skinut tocak ispoliraj i desnu stranu glavcine ....lako je jer je pristupacno a ne rasturas felnu i gumu.........ali posto je i polugica koju vuce sajla sigurno oxidirala  NESME da se polira jer skida cink i jos brze ce korodirati odnesi negde da se cinkuje....inace cena cinkovanja za nekih 30setak delova mi je bila oko 500din a zbice na prednjem i zadnjem tocku su mi iznele cinkovanje oko 300din,

 

Ujedno operi dok je skinut tocak puz za kilometar sajlu i ponovo ga napuni mascu...sajlu kmsata....skini celu i operi sa WD sprejom....uzmi neki spric od inekcije pa u soljicu neku sipaj WD sprej.....i spricem isperi PANCIR km.sajle .....samu sajlu mozes izvuci celu bez problema i onda ti ostaje suplje pancir crevo te ga je lako isprati.....zatim namazi sajlu sa MASCU i to dobro ....pa je vrati u pancir/

Ako te ne mrzi dok je skinut tocak sprejom WS isperi i sajlu za prednju kocnicu ......to ti je uz put :) posle spricem sipaj u pancir retko ulje al bas retko neko dok ne procuri dole na kraju sajle :)

Ujedno podmazi i osovinu sa ricnam  sa koje si skinuo polugu kocnice :)

Nebi bilo lose da ISPOLIRAS I CIZME  a nemoras da skidas celu viljusku .......jer vec si skinuo tocak pa ti je sve dostupno i lako za rad :)

post-1055-0-75060900-1479934066.jpg

post-1055-0-94650000-1479934640.jpg

post-1055-0-21376400-1479934653.jpg

post-1055-0-05038900-1479934752.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Motocikl: TOMOS

Srednji deo....masina..... :) ofarbao sam glavu i celu masinu sprejom koji su mi preporucili u farbari i posle sa mat lakom opet u spreju prelakirao ....evo ni posle toliko godina niti je isprskala boja i lak niti se negde izljustila ...zutom linijom sam ti zaokruzio jedan detalj a sluzi da drzi sajlu kvacila....jako se lako skida a verujem da ti je oxidirao pa nebi bilo lose da ga ispoliras ali NE SA SMIRGLOM SAMO PASTOM....ako ni tada nebude efekat kako treba cinkuj i njega :) crvenom linijom sam u krug oivicio deo dekle  jer taj deo sam ispolirao nisam ga hteo farbati.....slika je losa a li se na suncu sija fantasticno ....kao sto ii treba dobro ispoliran alumijium

post-1055-0-31959700-1479935506.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1021 postova
  • Lokacija: Vlasotince, Ladovica
  • Motocikl: Peugeot Vivacity 2, Automatik A35, Honda CM 125, Honda Shadow 600

Auuuuuuu, kapa dole svaka Vam cast, odradjeno maksimalno dobro, vidi se potpuna posvecenost i trud koji ste ulozili. :)

Ovo cu svakako odraditi. Viljuske sam vec polirao tako da je to vec resena stvar. Samo da dobijem malo vremema, jer sam malo zatrpan sa obavezama na fakultetu.

Odlican predlog, i definitivno je usvojen. :-D

Ova dva trokuta su ovako ispolirani cista perverzija, deklu sam polirao vec. Deo kod kvacila je i dalje zdrav i nije oksidirao, za divno cudo. :-D

Jedva cekam vikend da odem kuci, definitivno cu nesto uraditi, jer posle ovakvih slika je prosto nemoguce sedeti skrstenih ruku. Hvala Vam na izdvojenom vremenu, zaista cenim Vas trud da mi doslovno objasnite puno toga sto pre nisam znao. Uzvraticu svojim radom, i naravno sve postavljati ovde. :-)

Послато са SM-G531F уз помоћ Тапатока

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Motocikl: TOMOS

na mojoj cm sam silom prilika morao nesto prebaciti noznu kocnicu na levu stranu....duga prica i nebitna  zato se na slici vidi sajla umesto one poluge ......

A to ti pricam jer ima jedan meni VEOMA LEP DETALJ a jako jeftin....i imas ga svugde kuiti u prodavnicama vodovodne opreme :jee1: :jee1: :jee1:

post-1055-0-17317900-1479936878.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Motocikl: TOMOS

naime......kako na onoj polugi nozne kocnice koja ide od pedale do zadnjeg tocka je obicna sipka a ona zna da korodira i nije bas nesto ni lepa cak kada se i cinkuje onda sam kupio u prodavnici vodovodne opreme suplju bakarnu il mesinganu cev....koja je spolja HROMIRANA A PRECNIL RUPE PASEND ODGOVARA DA SE SAMO NAVUCE PREKO POSTOJECE SIPKE  :) Samo je okratis po potrebi a evo je i na slici uokvirena na sinovljevoj CM125

Milslim da je bila oko 100din....

post-1055-0-75494700-1479937128.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1021 postova
  • Lokacija: Vlasotince, Ladovica
  • Motocikl: Peugeot Vivacity 2, Automatik A35, Honda CM 125, Honda Shadow 600

Eto meni to nikad ne bi palo na pamet, odlicna preporuka. Ako nije tajna, gde ste uzeli one prstenove sto idu na viljuskama, znate na sta mislim? :-)

Primetio sam to i na zelenoj i plavoj Hondi, izuzetno lep detalj.

 

Послато са SM-G531F уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja