Jump to content

Moto Zajednica

Naplata osiguranja na osnovu evropskog obrasca

Recommended Posts

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Mislim da je najprimerenije da ovu temu postavim ovde, a ako nisam u pravu, admini će joj već naći mesto.

Ovom temom nastojim da pomognem kolegama, koji, kao ni ja do skoro, nemaju iskustva sa evropskim obrascima o saobraćajnim nezgodama. Već sam pisao na forumu da sam imao nesreću da je pre desetak dana kamion, idući u rikverc na semaforu udario u motor kojim je upravljao moj sin, a par dana nakon toga, komšija je oštetio naš auto. U oba slučaja je sačinjen EU obrazac. U prvom slučaju smo pozvali policiju, ali nismo vršili uviđaj, već je policija sačinila službenu belešku i platio sam taksu od 660 dinara, da dobijem uverenje o prijavljenoj nezgodi, a to uverenje, skoro uvek, zahteva osiguravajuće društvo, iako nije obavezno.

Procenitelj osiguravajućeg društva je fotografisao oštećenja i sačinio zapisnik. E, sada sledi ono zbog čega sam i postavio temu, a radi pomoći kolegama. Sve osiguravajuće kuće pokušavaju  da isplate što manju štetu , a na osnovu procene njihovog procenitelja . U konkretnom slučaju, meni su za oštećenje blatobrana i branika i lomljenja nosača branika na Fordu uplatili 12130 dinara i naveli u rešenju,  da je za "ruke" majstora procenjena vrednost 1100 dinara, što ne pokriva ni pola sata rada majstora (radni sat je između 1500 i 2200 dinara). A gde je, skidanje delova, ispravljanje, kitovanje, farbanje, komora... Kada se moj sin pobunio zbog takve procene, navodeći im da za taj iznos ne može da popravi ni bicikl, predočavajući im mogućnost tužbe, neformalno je dobio savet da ode u prijavljeni servis (ne mora ovlašćeni) i uzme predračun potrebnih radova i to dostavi osiguranju. Na osnovu krajnje realne procene majstora, Uniqa osiguranje je odmah narednog dana (danas) isplatilo razliku između prvobitno isplaćenog iznosa i iznosa po predračunu. Što se tiče Dunav osiguranja, gde je osiguran vinovnik nezgode u kome je učestvovao motor mog sina, jutros sam im preporučeno poslao predračun, mada je nezgoda na motoru bila ranije od oštećenja auta, do danas nije uplaćen bilo kakav iznos, što će me opredeliti gde da osiguravam motore i automobile u mom vlasništvu.

Da rezimiram, ODMAH nakon procene osiguravajuće kuće, idite u servis, uzmite predračun i odmah im dostavite, ako želite da vam u potpunosti bude nadoknađena šteta.

U nadi da nikome od vas to ne zatreba! :zdravo:

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Nadam se da admini ovo neće shvatiti kao reklamiranje određenog osiguravajućeg društva, jer mi to upšte nije namera, a i bitnije je gde je osiguran onaj koji je prouzrokovao nezgodu. Ipak, za mene bi bilo bitno, u slučaju da prouzrukujem nezgodu, da oštećeni bude namiren u celosti i na vreme. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • μαλάκα, 120 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6

Moj poznanik je imao totalnu stetu na autu prosle godine (plus je bio povredjen, zavrsio sa kragnom) i krivac za nezgodu je bio osiguran u Dunavu.

 

Do danas nije dobio ni dinara.

 

Izbegavati ih u sirokom luku. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Moj poznanik je imao totalnu stetu na autu prosle godine (plus je bio povredjen, zavrsio sa kragnom) i krivac za nezgodu je bio osiguran u Dunavu.

 

Do danas nije dobio ni dinara.

 

Izbegavati ih u sirokom luku. 

Tužba!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Sve je to razumljivo... samo kad vrsis izbor osiguravajuce kuce ti ustvari vrsis izbor koja ce kuca da isplati ŠTETU drugom ucesniku u NEzgodi!

Kao i ako druga strana bude krivac Vama se isplacuje šteta preko njegove polise, tj. isplacuje njegova osiguravajuca kuca!

Izbor osiguranja za nas ima veze samo ako koristis KASKO.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Nadam se da admini ovo neće shvatiti kao reklamiranje određenog osiguravajućeg društva, jer mi to upšte nije namera, a i bitnije je gde je osiguran onaj koji je prouzrokovao nezgodu. Ipak, za mene bi bilo bitno, u slučaju da prouzrukujem nezgodu, da oštećeni bude namiren u celosti i na vreme. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Поставио сам пре пар месеци тему где сам се распитивао о сличној тематици.

 

Епилог. Од 18.04 када се десила незгода, у полицији је речено да се чека извештај неких месец дана. То сачекали и кад смо добили однесемо у Дунав. Негде средином јуна месеца је исплаћена одштета за штету на возилу. Значи мање од месец дана од како смо поднели захтев.

Одштету за повреду (крагна) још увек чекам.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1061 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Dva puta mi je isplaćivana šteta ovim putem. U Triglavu bez bilo kakvih problema i cimanja dok je u Dunavu bilo natezanja sa njihovim proceniteljem i ako se dobro sećam, tri puta veću sumu sam dobio od one koju mi je ponudio. Ali tek nakon što sam rekao da ako mi ne napiše cifru koju tražim, idem u ovlašćeni servis po predračun.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Dva puta mi je isplaćivana šteta ovim putem. U Triglavu bez bilo kakvih problema i cimanja dok je u Dunavu bilo natezanja sa njihovim proceniteljem i ako se dobro sećam, tri puta veću sumu sam dobio od one koju mi je ponudio. Ali tek nakon što sam rekao da ako mi ne napiše cifru koju tražim, idem u ovlašćeni servis po predračun.

To je poenta! Ili predračun, ili pretnja tužbom (retko je potrebna tužba, koliko sam se raspitao, jer su i oni svesni da će na kraju morati da plate + troškovi suđenja).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kontraš!, 1271 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KLX 650 sm/enduro

ja evo da pohvalim Generali osiguranje. Imao sam udes krajem prosle godine. Procenitelj maksimalno korektan. Naravno prvo pokusavaju da vas upute na majstore sa kojima oni saradjuju da vam srede komplet auto i da oni to izmire izmedju sebe. Meni se naravno nisu svideli njihovi saradnici pa sam poceo da skupljam racune od svega sto sam kupovao i radio. Receno mi je da ce mi oni ponuditi neku cifru a ako mi se ne svidi cena da onda skupljam racune pa ce mi sve isplatiti. Kada sam zvao da proverim koliko ce da ponude rekose mi da izvadim predracun i da im posaljem. 

Predracun uradio u ovlascenom servisu na osnovu zapisnika o steti. Kada sam opet zvao da pitam na koju adresu da im posaljem predracun, rekose da mi je vec uplaceno nesto para koliko su oni procenili da je dovoljno a ako nisam zadovoljan da posaljem predracun. Kako je predracun bio i vise nego duplo veci nego njihova procena(koja je inace bila zadovoljavajuca) ipak sam ga poslao i dobio skoro jos toliko sledecu uplatu!

 

O dunavu sam cuo sve najgore, tako da cu nastaviti da uplacujem Generali polisu, pa da ako nedaj boze ja nekome nesto skrivi, da se ne pati bar sa osiguranjem!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Pre par godina mi je polupan motor na parkingu. Covek koji je to uradio je osiguran u Uniqua. Mesecima sam se zajebavao sa njima sa sve predracunom iz Rodic Yamahe. Na kraju su isplatili po predracunu uz smanjenje od 10ak % uz obrazolozenje "nerealne cene delova", iako su bile prilicno realne kada sam ih placao.

 

Pre toga je procenitelj osiguranja lagao i sluzio se obmanom preteci nepostojecim tackama zakona i slicno. Izmedju ostalog rekao je da je u najavi izmena zakona  o osiguranju (2010 godina valjda) i da ce meni biti racunato po novom iako je u tom momentu steta vec bila par meseci stara i uveliko u proceduri. Retrospektivna primena zakona nije ustavna, sto je on naravno i znao.

 

U pitanju je filijala u NS.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Mislim da je najprimerenije da ovu temu postavim ovde, a ako nisam u pravu, admini će joj već naći mesto.

Ovom temom nastojim da pomognem kolegama, koji, kao ni ja do skoro, nemaju iskustva sa evropskim obrascima o saobraćajnim nezgodama. Već sam pisao na forumu da sam imao nesreću da je pre desetak dana kamion, idući u rikverc na semaforu udario u motor kojim je upravljao moj sin, a par dana nakon toga, komšija je oštetio naš auto. U oba slučaja je sačinjen EU obrazac. U prvom slučaju smo pozvali policiju, ali nismo vršili uviđaj, već je policija sačinila službenu belešku i platio sam taksu od 660 dinara, da dobijem uverenje o prijavljenoj nezgodi, a to uverenje, skoro uvek, zahteva osiguravajuće društvo, iako nije obavezno.

Procenitelj osiguravajućeg društva je fotografisao oštećenja i sačinio zapisnik. E, sada sledi ono zbog čega sam i postavio temu, a radi pomoći kolegama. Sve osiguravajuće kuće pokušavaju  da isplate što manju štetu , a na osnovu procene njihovog procenitelja . U konkretnom slučaju, meni su za oštećenje blatobrana i branika i lomljenja nosača branika na Fordu uplatili 12130 dinara i naveli u rešenju,  da je za "ruke" majstora procenjena vrednost 1100 dinara, što ne pokriva ni pola sata rada majstora (radni sat je između 1500 i 2200 dinara). A gde je, skidanje delova, ispravljanje, kitovanje, farbanje, komora... Kada se moj sin pobunio zbog takve procene, navodeći im da za taj iznos ne može da popravi ni bicikl, predočavajući im mogućnost tužbe, neformalno je dobio savet da ode u prijavljeni servis (ne mora ovlašćeni) i uzme predračun potrebnih radova i to dostavi osiguranju. Na osnovu krajnje realne procene majstora, Uniqa osiguranje je odmah narednog dana (danas) isplatilo razliku između prvobitno isplaćenog iznosa i iznosa po predračunu. Što se tiče Dunav osiguranja, gde je osiguran vinovnik nezgode u kome je učestvovao motor mog sina, jutros sam im preporučeno poslao predračun, mada je nezgoda na motoru bila ranije od oštećenja auta, do danas nije uplaćen bilo kakav iznos, što će me opredeliti gde da osiguravam motore i automobile u mom vlasništvu.

Da rezimiram, ODMAH nakon procene osiguravajuće kuće, idite u servis, uzmite predračun i odmah im dostavite, ako želite da vam u potpunosti bude nadoknađena šteta.

U nadi da nikome od vas to ne zatreba! :zdravo:

Kad imate zapisnik o nastali šteti s njime idete u servis i tamo OBAVEZNO tražite predračun po EUROTAX -u. i nema veze, ako je šteta samo 50 € ili 500 € ili 5000 €.To rade svi (oni) servisi, koji imaju sklopljen ugovor sa dotičnom osiguravajučom kučom. Bez Eurotaxa ništa. Zato vas i kradu, da boli glava. Jedino po Eurotax-u se odradi sve 100%,  jer je taj "alat", kojeg mora imat svaki ovlašteni servis jedini koji obuhvača ma baš sve, od cene novih djelova, ruku majstora, lakirara i to do zadnjeg šrafa. Zato se i kod eurotaxa jednostavnije ustanovi, dal se popravka isplati ili da se oceni totalka.Tako je barem svugde u EU a mislim da je i Srbija u tom sistemu. Inače te osiguravajuče kuče ne bi bile kod vas.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Kod nas ne mora ovlašćeni serviser za određene marke vozila, dovoljno je da servis regularno radi, da je prijavljen. Takođe je fora osiguravajućih kuća da navodno po evropskom obrascu nadoknađuju štetu do 500 evra, što su mi u Dunavu, u prvom kontaktu i rekli, ali sam im stavio do znanja da to jednostavno nije tačno i da ćemo lako to rešiti, ukoliko iznos bude sporan. Inače, Dunav mi još uvek nije isplatio ništa, zvali su me pre par dana da mi kažu da je odluka komisije da je moj zahtev za nadoknadu štete osnovan i tada sam im i preneo da sam im dostavio predračun. Videćemo šta će biti oko iznosa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

Imao prosle godine neko naletanje otpozadi na moj auto . U sustini . Ta beleska koju sacini policija i uzme izjave posle , nevredi nista jer uvek mozete izjaviti posle i drugacije . Sledeci put il se dogovaram odmah ili uvidjaj , nikakvi izvestaji ili sluzbene beleske . AMS osiguranje mi je isplatilo stetu na vozilu 100% koliko je bila . Uzeo predracune za delove , mada mi nije trebalo . 

Kod vozila do 5 godina starosti , naplacuje se 100% steta na delove i rad . starija vozila od 5 godina umanjuje se cena novih delova za svaku godinu preko 5 godina 5% . Kod polovnih delova neumanjuju . 

P.S. u sluzbenoj belesci pisalo . tog i tog dana dogodio se sudar dva vozila tu i tu . imena vozaca podac i o vozilima itd . nigde nepise ko je koga udaro i sta su vozila radila u vreme sudara (kretala staja). Da nije bilo par slika mogao sam i ja biti posle kriv .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Zvao sam Dunav, rekoše mi da su priznali 60% od predračuna, a da ću, ako želim razliku, morati da im dostavim fakture. Takođe mi je rečeno da će mi biti uplaćeno ovih 60% u roku od 14 dana, od kada oni "likvidiraju" štetu. Zbog njih ću zamrznuti i svoju omiljenu reku!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kontraš!, 1271 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KLX 650 sm/enduro

a jesu ti rekli na konto cega ti oni priznaju samo 60% od predracuna?Ako je predracun iz ovlascenog servisa i radjen po izvestaju procenitelja moze da ti umanji nekih 10ak % posto su ovlasceni servisi znatno skuplji a tebi nisu bili svi novi delovi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Kod nas ne mora ovlašćeni serviser za određene marke vozila, dovoljno je da servis regularno radi, da je prijavljen. Takođe je fora osiguravajućih kuća da navodno po evropskom obrascu nadoknađuju štetu do 500 evra, što su mi u Dunavu, u prvom kontaktu i rekli, ali sam im stavio do znanja da to jednostavno nije tačno i da ćemo lako to rešiti, ukoliko iznos bude sporan. Inače, Dunav mi još uvek nije isplatio ništa, zvali su me pre par dana da mi kažu da je odluka komisije da je moj zahtev za nadoknadu štete osnovan i tada sam im i preneo da sam im dostavio predračun. Videćemo šta će biti oko iznosa.

Isto tako je i kod nas ali taj regularni servis ili "limarska radiona" mora imati ugovor sa dotičnom osiguravajučom kučom. A ako ima ugovor, onda mora imati u sistemu i EUROTAX (o kome sam govorio) i raditi po tome. Samo pomoču tog "alata" mogu se izvršavati popravke i nadoknade štete na oštečenim vozilima. I nije se desilo, da osiguravajuča kuča posle ne isplati štete, procenjene po zapisniku-sistemu Eurotax. Sve ostalo nije regularno i veruj mi postoji velika verovatnoča, da če oštečenik na kraju biti tako ili onako pokraden. Zbog toga se i dešavaju ovakve anomalije između osiguravajučih kuča i oštečenih lica prilikom takvih slučaja koje opisuješ. A kad imaš zapisnik štete, a predračun po Eurotaxu, onda če se i popravka izvršiti po Eurotaxu. Zato, ako več dože do sranja, uvijek tražite procjeno štete po Eurotaxu i to je to. Ako dotična osiguravajuča kuča DUNAV nije u stanju držati se toga, onda je treba što pre zamjeniti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

a jesu ti rekli na konto cega ti oni priznaju samo 60% od predracuna?Ako je predracun iz ovlascenog servisa i radjen po izvestaju procenitelja moze da ti umanji nekih 10ak % posto su ovlasceni servisi znatno skuplji a tebi nisu bili svi novi delovi. 

Predračun je radio serviser koji mi je radio i predračun za auto, na osnovu koga su iz Uniqe za par dana isplatili kompletan iznos po predračunu. Ni drugi predračun ništa nije budžen, broj radnih sati po izveštaju procenitelja, delovi za zamenu po izveštaju procenitelja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Ma zatežu kao po običaju, kockaju se sa tim da nećeš imati živaca da ih tužiš

Pretpostavljam da je to, ali ću ih brzo demantovati :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja