Jump to content

Moto Zajednica

Da li sme da se vozi bez akumulatora

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 612 postova
  • Motocikl: Suzuki GSX 750F; Yamaha TDR125R; Sprint GRIZZY 125 ; CZ 175 iz 1972

Interesuje me ako neko moze da mi objasni zasto ne sme da se vozi motor bez akumulatora,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Nikako ne pali motor bez akumulatora jer je velika verovatnoća da ti crkne regler, a i sva elektronika na motoru (jer nemaš stabilizovan napon).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Ta jawa nema magnetno paljenje a ima dinamu cini mi se na 6v, i moze sasvim uspesno da se vozi sa baterijom od 500 dinara (mislim da su to baterije za neke lampe) :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova

Ja imam skuter koji ima kurblu i nema akumulator vec dve god... Palim ga na kurblu. Jedina mana je sto kad stojim u mestu ne rade mu svetla sirena migavci... :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Na brzinu sam video da čovek ima Suzuki GSX F 750 i mislio sam da se radio tom motoru. Inače motori (a isto važi i za automobile) koji imaju alternator ne bi trebalo da rade ukoliko nije povezan akumulator.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 612 postova
  • Motocikl: Suzuki GSX 750F; Yamaha TDR125R; Sprint GRIZZY 125 ; CZ 175 iz 1972

Radi se o motoru mog druga koji vozi Hondu transalp iz 97, Bili smo na putu i verovatno je da se u akumuatoru kratkospojile celije tako da je motor radio samo do 2000 o/m a onda trokirao, a regler se mnogo zagrejavao  Ja sam predlozio da skinemo akumulator i tako dodjemo do kuce ali nam je jedan majstor rekao da to ne smemo, pa me je interesovalo zbog cega jer regler na izlazu daje do 14.8 v max a snaga alternatora dovoljna da napaja sve potrosace, jedino sto izlazni napon nije bas stabilan jer nema akumulator Pitanje sam postavio zbog mogucnosti da se kvar desi bilo kome.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Jel se uopste moze voziti bez acc. Meni se cini kada sam na Pegasu 650 otkacinjao acc da se motor odmah gasi.

 

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova

Regler je električni (kod starih sistema - elektromehanički) sklop koji reguliše NAPON i STRUJU koju generiše alternator ili dinama. Kod automobilskih alternatora generiše pobudu rotora, te u sistem konstantno daje maksimalnih 14.4V. Kod diname "jede" "višak" koji sistemu nije potreban. 
Kod automobilskih (elektriku dvotočkaša ne poznajem) sistema akumulator je svojevrstan filtar nešto slično kondenzatorima u ispravljačima.

 

U slučaju da u sistemu ne postoji bilo kakav akumulator (kapacitet ili stanje akumulatora nisu bitni) a ako regler ne radi ispravno, moguće je da regler da previsok napon i time ošteti uredjaje u sistemu.

 

Noviji sistemi gase motor kada primete da električna energnija u instalaciji nije dobrog kvaliteta, odnosno nije u propisanim granicama ili ima parazitne smetnje koje mogu da utiču na ispravnost rada odredjenih senzora. 

 

Meni se na mom automobilu desilo da je VRHUUUUNSKI majstor skinuo jedan izolator, te da je neka flandja kratkospajala regler pri odredjenom broju obrtaja motora i u sistem sam dobijao previsok napon... U jednom momentu sam izmerio čak 50V 100A (da da dobro ste pročitali, makismalna snaga koju isporučuje ovaj alternator je 5kW!!!)... Ni jedna sijalica nije izdržala. Sreća da je Siemens bio dovoljno pametan stavio ozbiljnu prenaponsku zaštitu kompjutera ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

Probaj da vozis bilo koji savremeni automobil bez akumulatora...

Bolje da si objasnio sta bi se desilo da se vozi bez akumulatora jer znam da znas, ovaj odgovor ti ne prilici :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Radi se o motoru mog druga koji vozi Hondu transalp iz 97, Bili smo na putu i verovatno je da se u akumuatoru kratkospojile celije tako da je motor radio samo do 2000 o/m a onda trokirao, a regler se mnogo zagrejavao  Ja sam predlozio da skinemo akumulator i tako dodjemo do kuce ali nam je jedan majstor rekao da to ne smemo, pa me je interesovalo zbog cega jer regler na izlazu daje do 14.8 v max a snaga alternatora dovoljna da napaja sve potrosace, jedino sto izlazni napon nije bas stabilan jer nema akumulator Pitanje sam postavio zbog mogucnosti da se kvar desi bilo kome.

 

 Meni ovo više liči na to da je tvom drugu nešto crklo ili u alternatoru ili u regleru pa da je on vozio na struju iz akumulatora. Kako se ta struja troši iz akumulatora - tako je ima sve manje za rad motora pa obrtaji padaju ( nema dovoljno struje ) . Nek vam autoelektričar sve proveri !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 612 postova
  • Motocikl: Suzuki GSX 750F; Yamaha TDR125R; Sprint GRIZZY 125 ; CZ 175 iz 1972

Bilo je do akumulatora, Predhodno je otisao regler pa je prepunjavao akumulator, Zamenili smo regler ali je akumulator isto crkao i bilo je do akumulatora, Kad smo se vratili, stavili drugi i sad je sve ok. Interesovalo me je sta radi regler kada nije prikacen na akumulator, Mislio sam da posto on daje oko 14 v i oko 500w da je to dovoljno da motor radi ali ipak koliko sam shvatio regler daje nestabilnih 14v i da to nije dobro za ostale uredjaje,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Bilo je do akumulatora, Predhodno je otisao regler pa je prepunjavao akumulator, Zamenili smo regler ali je akumulator isto crkao i bilo je do akumulatora, Kad smo se vratili, stavili drugi i sad je sve ok. Interesovalo me je sta radi regler kada nije prikacen na akumulator, Mislio sam da posto on daje oko 14 v i oko 500w da je to dovoljno da motor radi ali ipak koliko sam shvatio regler daje nestabilnih 14v i da to nije dobro za ostale uredjaje,

 

  1.  Regler nije prikačen za akumulator, već je prikačen negde na motociklu i povezan sa električnom instalacijom .

  2.  Ako regler nije povezan sa instalacijom ( samim tim i sa akumulatorom ) - regler ne radi ništa !

  3. Ako je regler povezan sa instalacijom, a motor nije upaljen - regler i dalje ne radi ništa !

  4. Regler ne daje nikakvu struju ( 14 V 500 w ) niti daje nekih nestabilnih 14 v.

 

 

  Uloga reglera je da nevezano za broj obrtaja diname ili alternatora drži napon u instalaciji motocikla na otprilike 13.5 do 14, 5 volti ( 6,5 do 7,5 volti kod motocikala koji imaju 6 volti instalaciju ). Dinamo ili alternator prilikom rada u zavisnosti od broja obrtaja motora pravi veću ili manju struju, a regler je tu da je stabiliše i drži u propisanom nivou.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 612 postova
  • Motocikl: Suzuki GSX 750F; Yamaha TDR125R; Sprint GRIZZY 125 ; CZ 175 iz 1972

Pa to sam i mislio, na izlazu iz reglera je oko 14v a alternator daje do 550w ali opet preko reglera dolazi. Na hondi je vezan za akumulator, Tri izvoda su za naizmenicni napon iz alternatora i dva izvoda za + i _ pol akumulatora i u regleru su i diode koje ispravljaju naizmenicni napon iz alternatora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja