Jump to content

Moto Zajednica

S01 E06 - Problemi motociklista u Srbiji

Recommended Posts

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Ja isto ne mogu nikako da se složim oko cene polise obaveznog osiguranja. Pisao sam već jednom u onoj temi vezanoj za protest protiv cene osiguranja (koja je btw., slavno umrla i na ovom forumu a i na drugim forumima/medijima na kojima se tada povela rasprava - što je još jedan dokaz da se tu dirnulo u osinje gnezdo i da je koordiniranom akcijom državnih "službi" javnost ućutkana u rekordnom roku), pa ću i ovde ponoviti iste teze na ličnom primeru: naime, mene polisa osiguranja za moj motocikl iz 1996. godine od 601ccm i 25 kW košta ravno 11.741 din. Istovremeno, polisa osiguranja za automobil iz 2008. godine od 1399 ccm i 55 kW košta me 11.824 din. Cena poreza je za nekih 1000 din veća za motocikl, ali u odnosu na cenu polise je taj iznos smešan (cca 3 puta manji). Ukupna cena registracije za moj automobil ove godine jeftinija je za nekih 1000 i kusur dinara nego za taj motocikl - od toga 60% odlazi na cenu polise osiguranja.

 

E sad, broj registrovanih motocikala u odnosu na broj registrovanih četvorotočkaša je sledeći:

 

Mopeda: oko 25.000

Motocikala: oko 37.000

Četvorotočkaša: oko 2.000.000 (od toga preko 1.700.000 automobila)

 

Znači, ukupan broj dvotočkaša čini cca 3% od ukupnog broja registrovanih vozila. Ako isključimo mopede iz kalkulacije dolazimo do oko 1.8% učešća motocikala u ukupnom broju registrovanih vozila.

 

Osiguravajuća kuća naplaćuje rizik od moguće štete koju ćete vi kao vlasnik vozila napraviti trećem licu. E sad, u kolikom broju štetnih događaja su motociklisti učestvovali u odnosu na broj štetnih događaja u kojima su učesnici četvorotočkaši, i što je još bitnije - u kolikom broju tih događaja je vozač motocikla krivac da bi njegova polisa bila pokrenuta??? Nemam sada preciznu statistiku, ALI siguran sam da je to ispod 5% ukupnog broja štetnih događaja. Prema tome - koliki je ukalkulisani rizik osiguravajuće kuće prilikom osiguranja motocikla???

 

Hajdemo dalje... Polisa osiguranja za skuter od 244ccm i 12 kW iz 2002 iznosi 4.560 din. Koja je razlika u riziku vožnje gore pomenutog motocikla i ovog skutera?!? Rizik je apsolutno isti (čak i tu bi se moglo argumentovano tvrditi da će za skuter koji se uglavnom vozi po gradu rizik po pređenom kilometru biti veći), ali je polisa za motor skoro 2 i po puta veća.

 

..... i tako dalje i tako bliže... Suština je da ovo gde živimo NIJE odgovorna država.

 

BTW., juče sam išao da platim porez na prenos za motor (opština Rakovica, poreska služba). Na stranu što im čitava procedura traje minimum 4 radna dana, od čega vi kao građanin morate da izađete sa posla u radno vreme tri puta ali - iznad šaltera im stoji nakačeno parče papira na kome piše: "JA MOGU DA TI OBJASNIM ALI NE MOGU DA RAZUMEM UMESTO TEBE". Mislim da je ovime sve rečeno o odnosu države prema građanima od kojih žive. Uopšte ne želim da ulazim u to da li je ova krilatica zvanični stav poreske uprave ili je to umotovorina nekog lokalnog činovnika, ali činjenica je da su nama kao građanima time jasno rekli da smo idioti. Pri tome se nisu potrudili ni da nam makar persiraju - da nam govno uviju u oblandu... Pa i na pijaci vam Seljak kaže "gospodine", "gospođo" i "Vi" - ali eto država ne mora...

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8144 postova

Dobro argumentovan post. Mislim da je ova argumentacija oko osiguranja pravi kandidat za dopunu liste problema u sledećoj emisiji, o kojoj smo u podcastu pričali. Bravo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Pa ne morate zaista vi da nam govorite koji su nasi problemi.Dobro ih znamo.I onda mi kao svi vicemo...braaavooo...Poznajem vas obojicu,momci ste na mestu,inteligentni,porodicni ljudi.Mene licno nerviraju prazne price...Niko ne trazi da vas dvojica budete vodeci u buni protivu dahija,ali vi imate pristup sirokom auditorijumom,i kao takvi mogucnost uticaja na veliki broj ljudi,zeljnih organizovanja raznih protesta.Ja licno cu doci na svaki,jer me se veoma tice.Hajde lepo da ne budemo misevi,vec da malko uzmemo stvari u svoje ruke.Oprostite na malo grubljem kontekstu.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2358 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Bez MAS-a nema rešenja jer oni predstavljaju motoriste u Srbiji na globalnom nivou. Sve ostale organizacije,samostalne ili ne,realno nemaju tu snagu. Ali,problem je u stvari sasvim druge prirode. Nije mi namera da bilo koga prozivam,ali oni (MAS) nemaju ni volju ni interes da učine da bude bolje. Ja ne znam zašto je to tako,ali iz priloženog se da videti. Ako se neko dva dana pred protest povuče iz istog,bez valjanog obrazloženja,ako neko organizuje "veliki centralni skup" baš na dan kada se tradicionalno ide na Kosovo...

Ja ne vidim tu želju da se nešto promeni na bolje...

A možda i nije tako kako men' se čini...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Стари рокер је погодио све и изнео мало лепше него ја. Уз његове опаске, додао бих још: ако неко неће да учествује у протесној вожњи кроз Београд, а организује дефиле кроз Београд као да је све тако сјајно и бајно...

Такође је и Sashac погодио срж. Подржавам.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8144 postova

Pa ne morate zaista vi da nam govorite koji su nasi problemi.Dobro ih znamo.I onda mi kao svi vicemo...braaavooo..

 

Ne slažem se sa tobom, doduše samo u smislu da dobro znamo koji su nam problemi. Možda više naslućujemo. Bilo je pokušaja organizovanja onoliko i uvek, baš uvek, pre ili kasnije dolazilo se do situacije da se ljudi raziđu na zahtevima kada ih treba formulisati, a onda ih i dobro _argumentovati_. Ovo, naravno, ne pričam napamet.

 

Zato smatram da je argumentovano formulisanje liste problema daleko od prazne priče. Upravo je o-ruk protestvovanje prazna priča, tj. priča sa često drugačijom motiviacijom od one istaknute.

 

Imali smo i imamo ideju i motiv da pričom, u koju je ovaj prvi podcast uvod, baš poput pojedinih pametnih poruka gore, fino nafiilujemo i obraložimo listu problema koje nas kao motocikliste tište. Šta će dalje da bude, videćemo, ne zavisi to ni isklučivo, ni pretežno, od nas dvojice. Mada, ni od čega mi ne bežimo i bilo kakav konflikt, sa bilo kim, nije nam stran.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Prošle godine je organizovan protest povodom poskupljenja cene osiguranja.

 

 

Protest je organizovala beogradska asocijacija motoklubova (ili tako nešto). Krovno je ovo, navodno, trebalo da bude u organizaciji MAS ali tamo već sede provereni BIA-CIA likovi pa nije bilo za očekivati da oni stanu iza bilo čega... Ono što znam iz prve ruke je da su organizatori bili pod ozbiljnom "operativnom obradom" mile nam države, da ne kažem da im je sugerisano da će da najebu. Kao što rekoh i na ovom i na drugim forumima priča oko toga je zamrla i ja potpuno razumem zašto. I ja imam porodicu, posao, decu - nije svejedno zameriti se ekipi iz kafane koja se dogovorila kako da pokrade narod i slije milione evara u privatne džepove i pri tome ima kompletan represivni državni aparat iza sebe. Ko je bio na tom protestu zna da je policije svih oblika i vrsta bilo skoro više nego motorista - znači da se državno-tajkunsko-partijski lobi tada prilično uzentao...

 

E sad - najinteresantniji je epilog cele šarade... Dva dana kasnije pojavio se jedan bajker na RTS -u sa sve klupskim bojama (predsednik jednog kluba, da sad ne imenujem) i kompletnu priču ispinovao ka cenama putarina :D :D :D :D Ceo intervju je izgledao kao da mu neko iza kulisa drži uperen pištolj u glavu dok on mučenik deklemuje dobro naučen tekst (cenim da nije bilo daleko od toga).

 

I onda je sve završeno u stilu naše pobede nad NATO paktom 99-te. Motoristi su "uspeli u protestu" - cene putarina su snižene :D, a na naplatnim rampama (kao što ste svi verovatno već videli) su na određene trake postavili znakove zabrane prolaska motociklistima tako da nikada u budućnosti sličan protest ne bi mogao da uspe (u prevodu policija bi imala sasvim legitiman razlog da primeni silu, da ne kažem kulturno ispendreči motoriste koji bi blokirali naplatne rampe)...

 

I tako... ;)

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

To je kao da stanemo ispred sivog zida,i sad svi vidimo sivo,ali neko mora to da nam isprica,al niko ne sme da uzme cetku i ofarba u belo.To su sve onda prazne price.Dzaba posao.Kao sto rekoh Seve,nagledao sam se i naslusao pricaca i besednika,Koja je svrha.Ideje o resenjima su druga stvar.A toga ovde nema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8144 postova

Vidi, ovo je podcast, nemoj od toga da ocekujes da boji svet umesto npr. tebe. Razumem da si ogorcen, ali masis adresu. Evo, necemo o tome vise da pricamo, hoce li ti od toga biti bolje? U stvari, koliko kapiram, ne smeta ti sto pricamo, vec sto ne pokrecemo opstu akciju posle toga (mada to i ne mora da bude tacno). Sto se mene tice, probali smo sa AMS (organizacija koja je zelela da dodje u situaciju da predstavlja motocikliste), nije uspelo, red je na nekog pametnijeg...

 

Ni u cemu se nas dvojica ne razlikujemo od tebe, to je poenta.

 

Nego, da ne nastavljamo pisano, caskom se ljudi ne razumeju, a mislimo vrlo slicno. Videcas uzivo...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6325 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Motociklisti ce se mozda nekako i dogovoriti (cinjenica da ima toliko organizacija govori o jedinstvu), ali problem je samo i iskljucivo drzava. O narodu koji u njoj zivi, necemo...trebala bi tu doktorska disertacija.

Imam informacije da je zakon (kao  i mnogi drugi) o osiguranju bio u pripremi, ali su 'neki' morali 'onim drugima' da naprave kombinaciju...i kako...naravno preko ledja naroda. Nepodobni su sklonjeni sa mesta gde su mogli nesto da promene....i to je to....i u velikoj vecini vaznih sfera zivota je tako. Apsolutni uzas!!!

Reci cete, prazna prica, svi to znamo...itd. Ali zaista je tako.

Odrasta se generacijama uz 'normalne' stvari kao sto su mito, korupcija....sve okretne igre iz domena manipulacije sredstvima i ljudstvom. Nizak nivo obrazovanja, unistena kupovna moc, nizak nivo nacionalne svesti i samopostovanja, pa i prilicno prisutna apatija su idealna atmosfera za rast i razvoj pomenutih radnji.

Ima ova drzava i placeni cinovnici (pomenuti) gomilu primera....koji savrseno funkcionisu u zemljama ciji bi drugari da postanemo, ali oni nece biti dobri za 'kombinaciju'. Zivi se, odrasta i umire u necijoj kombinaciji!!!

Zasto da ne bude kao u Italiji, motor ili auto registrovan JEDNOM ZA UVEK. Zato sto onda propada kombinacija onima sto stancuju tablice i dozvole.

Zasto se novom vozilu NERADI tehnicki pregled 4 godine (a kasnije svake DVE). Propada kombinacija za nalepnice (sa hologramom, molim vas).

Zasto se ne uvede bonus-malus. Taman posla da neko zato sto je bio savestan sledece godine plati manje....

I tako dalje i tako blize, kosa mi se dize (ovo malo sto je ostalo) od raznih kombinatora i kombinacija.

A vreme neumitno tece u zemlji na brdovitom Balkanu, gde nista ne moze, a moze i sve...samo ako si deo 'prave' ekipe...i ako imate dobru kombinaciju naravno.

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Vidi, ovo je podcast, nemoj od toga da ocekujes da boji svet umesto npr. tebe. Razumem da si ogorcen, ali masis adresu. Evo, necemo o tome vise da pricamo, hoce li ti od toga biti bolje? U stvari, koliko kapiram, ne smeta ti sto pricamo, vec sto ne pokrecemo opstu akciju posle toga (mada to i ne mora da bude tacno). Sto se mene tice, probali smo sa AMS (organizacija koja je zelela da dodje u situaciju da predstavlja motocikliste), nije uspelo, red je na nekog pametnijeg...

 

Ni u cemu se nas dvojica ne razlikujemo od tebe, to je poenta.

 

Nego, da ne nastavljamo pisano, caskom se ljudi ne razumeju, a mislimo vrlo slicno. Videcas uzivo...

 

:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 534 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: Suzuki GSF 650 S Bandit

Pronto... toliko si dobro opisao situaciju da sam se i sam trgnuo i najezio u trenutku. Svi mi znamo u kakvoj "drzavi" zivimo, ali nije lose da se ponekad i podsetimo. Svaka cast na komentaru. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Zasto se ne uvede bonus-malus. Taman posla da neko zato sto je bio savestan sledece godine plati manje....

 

Uveden je bonus-malus, s tim sto je bonus na nivou osiguranja pre uvodjenja, a ako napravis stetu, da vidis kako primenjuju malus samo tako. Znaci nagrada ne postoji, samo kazna. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2358 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

A ne daj Bože da se šteta isplati kako Bog zapoveda... Ako neko i uspe da izvuče novac koji mu pripada,ili bar deo,ima mečku da rodi dok ne ostvari svoja prava...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Evo ga jedan primer skretanja pažnje javnosti na jedan od problema (u ovom slučaju na neadekvatne odbojnike u mogućim zonama izletanja vozila - tzv. "giljotine" pomenute u podcastu). Odličan primer...

 

ograda.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Beograd - London
  • Motocikl: Honda CBR 600FS, KTM Adventure 990, Suzuki GSX-R 1000

Odslusao sam citavu epizodu i zelim da se odmah prijavim za bilo koju akciju ali u isto vreme bih zelio i da iznesem moje videnje kao i da napravim par opaski na recene stvari koje i nisu bas najtacnije

- Osiguranje/registracija- mislim da pricati o aspektu pojeftinjenja, ukidanja poreza i sl. je potpuno OK ali uvoditi registraciju na par meseci za mene licno je besmisleno na danasnji dan kad barem trecina bajkera nije ni registrovana. Kako bi se npr. provodila kontrola toga kad nasa policija jos uvek ne moze da u kolima proveri registraciju vozila.  Drugo trazeci tako nesto mi sami uvodimo motor kao luksuz, a ne prevozno sredstvo koje se vozi svaki dan. Ja licno ne znam koje zemlje to praktikuju ali znam da sve EU zemlje imaju osiguranje vozaca a ne vozila (npr 3 osiguranja u jednom domacinstvu) Osiguravajuca drustva su kao pijavice i pitanje je samo vremena kad ce se preci na taj sistem. Sta raditi kad te u novembru na lep dan spuca motor koji je ne registrovan- plakat i platit stetu (meni se to desilo sa biciklistom, ostadoh bez retrovizora i 100£ a dobih jedno sorry)

-Zona ispred kola  trenutno u EU postaje zona za bicikliste i to je trend koji napreduje. Bajkeri zajedno sa kolima iza linije. Ako te snimi kamera - kazna

-Zuta traka nije za motore u Engleskoj osim u pojedinim zonama koje se smenjuju sa zonama u kojima nije dozvoljeno tako da pored svih ostalih info sa puta moras citati i te table ako vozis u zutoj traci.

-Motori ne koce bolje od kola, to je stvar fizike i tu ne mozemo nista.

-Zone za parkiranje- e to je posebna prica, svako ko to pokrene iz taka me iznervira jer ne zna sta trazi. Moje objasnjenje (bez uvrede za bilo koga ) je da su to bikeri koji dolaze u centar povremeno na kaficu po lepom vremenu i zele da im motori budu sigurni, lepo smesteni i zgodni za gledanje. To za par meseci postane upravo obrnuto, postanemo prinudeni da kruzimo gradom u potrazi za parkingom, zatim setamo sa svom opremom od parkinga do mesta gde smo krenuli. Onima koji vole da parkiraju motor na siroko oni drugi posle par krugova obicno ostave podsetnicu na motoru, a ostali slazu motore kao sardine ( za info malo google  kao izgleda u stvarnosti)

- voznja motora bez filtriranja tj prolaska izmedu kola je besmislena, mislim da nema EU zamlje koja ima taj zakon

- sto se tice udarnih rupa i rizle mislim da treba traziti evropsku praksu gde za to odgovaraju putari tj opstina koja odrzava put.

 

Moj predlog ja da se krene na samo par problema odmah:

1. Bele linije i pesacki prelazi koji nas "napadaju" svaki dan (mislim da sam cak negde procitao da sad po zakonu moraju biti folije a ne boja)

2. Zuta traka i za Bajkere

3. Traziti da se policija na motorima baci svom snagom na proganjanje korisnika telefona, poruka i fejsbuka u toku voznje tako da se nahvataju straha od motora

 

pa onda

 

4. Osnovati malo grupicu advokata koji bi pro bono zastupali interese citave bajkerske zajednice i pojedinaca u individualnim slucajevima (npr u UK biciklisticka zajednica ima tako dobro organizovanu advokatsku grupu da ne postoji slucaj da je biciklista za nesto optuzen)

5. Traziti smanjenje republickih i opstinskih taksi pri registraciji motora

6. traziti odgovornost putara

 

Toliko od mene

Pozdrav svima

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 534 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: Suzuki GSF 650 S Bandit

Nemam nista protiv da se ugledamo na primere iz sveta ali isto tako smatram da nisu sva stranjska resenja najpametnija... a pogotovo nisu primenjiva za Srbiju na brdovitom Balkanu. Neke stvari na ovim prostorima jednostavno ne piju vodu. Ideja sa advokatima mi se svidja ali opet kazem... ova zemlja nije uredjena I advokati ne funkcionisu najbolje (osim ako se ne podmazu) ni na drugim poljima a kamo li u odbrani interesa motociklista. Ipak... kad se saberu svi utisci, ideje, predlozi... izrodice se I pravo resenje ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Beograd - London
  • Motocikl: Honda CBR 600FS, KTM Adventure 990, Suzuki GSX-R 1000

Kolega nikad se nista nece ni promeniti ako se ne pokusava. (i devojke startujes, ne odustajes odmah zar ne ;)) Advokati bi bili naravno bajkeri i zainteresovani za promene a posto su pro bono (besplatno) nema potrebe da ih podmazujes. Ako nista verovatno cemo u sledecih par godina da dobijemo i advokatske firme koje funkcionisu po sistemu "no win no fee"

Pozdrav

Nemam nista protiv da se ugledamo na primere iz sveta ali isto tako smatram da nisu sva stranjska resenja najpametnija... a pogotovo nisu primenjiva za Srbiju na brdovitom Balkanu. Neke stvari na ovim prostorima jednostavno ne piju vodu. Ideja sa advokatima mi se svidja ali opet kazem... ova zemlja nije uredjena I advokati ne funkcionisu najbolje (osim ako se ne podmazu) ni na drugim poljima a kamo li u odbrani interesa motociklista. Ipak... kad se saberu svi utisci, ideje, predlozi... izrodice se I pravo resenje ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja