Jump to content

Moto Zajednica

Filter goriva-izmeštanje iz rezervoara

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

http://forum.bjbiker...spric-agregata/

Za našeg sabrata koji ne može da nađe konkretnu temu van BMW poglavlja a došlo mu vreme za zamenu. Zanimljivo je da je u jednom BMW-u iz 96 godine zatečen filter iz 95, motor prešao oko 80k i odlično radio.

Da napomenem, valja filter jastuče na samoj pumpi nežno isprati. Pre skidanja rezervoara moguće je istočiti svo gorivo na spoju gumenog creva i plastičnog uvodnog u račvu regulatora pritiska, kod desnog TB-a, odspoji se crevo i da kontakt, pumpa krene da druka i istisne sve u kanticu.

Na ovu temu neka od sledećih zamimacija će biti izmeštanje i same pumpe za gorivo iz rezervoara ili dodavanjem druge spolja a originalna samo da se električno isključi pa neka je za ne daj Bože. Namera mi je da stavim sa nešto višim pritiskom i podesivim regulatorom, nešto malo veći pritisak pogoduje boljem raspršivanju goriva i samim tim je bolje mešanje sa vazduhom što pogoduje motoru ne samo zbog nešto više snage. Naravno, prevelik pritisak topi klipove tako da ova ideja nije za zezanje. Ajnšpric dizne su arhaik i sa jednom mlaznicom tako da kažem i daju krupnu kap plus se mlaz lako poremeti ako dođe do nečistoće. Neprovereno, trebalo bi da odgovaraju neke dizne od VW-Audi grupacije koje su bolje i drastično jeftinije. Pošto sam reparirao TB-e i napravio modifikaciju kojom sam obezbedio veće podbijanje vazduha, sve u kompletu bi trebalo da da zavidan rezultat. Još samo da drugaru mrdnem trkaću Šnicerovu pumpu i da joj nađem dobro mesto na motoru. :lol: Naravno, sve ovo nije neophodno al me još uvek tera želja za poboljšanjima.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Doživotno lud i zbunjen !, 241 postova
  • Lokacija: NBgd Vamos - U Romingu Tamos
  • Motocikl: 1250 Triple Black...Vel.ki baš !!!

Potvrdjujem Djuntinu priču da je u mom BMWu R1100RT/96g izvadjen pre 10tak dana filter goriva sa datumom 17.06 1995g :zbunjen:?

Samo da dodam da je moj teran do X.2013(tada je uvezen) po Švajcarskoj,a njhovo gorivo je,TU NEGDE KO NAŠE 1hmm.gif:stabre: Očiti pokazatelj šta mi sve ovde trpamo u naše makine i koji je to kvalitet goriva na našim pumpama,kad na svakih 20-25hk mora da se menja isti.

Hvala Djunti :care:što mi je omogućio da u zameni stavim skoro orginal(ako ne i orginal)MANov filter pa se nadam da ću sa istim da izguram :moto3: barem trećinu sadašnje km.a da nemam problem sa njim.

 

VELKI POzzzzz Djunti i svima ostalima ovde :BMW2:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Hvala, pod OEM etiketom se naizmenično nalaze Mahle i MANN filteri tako da imaš ono što je za prvu ugradnju i narvno oriđinale si dobio, ništa drugo ne prolazi kod mene. Jeste da ima "sličnih" filtera i za četvrt cene al neka hvala, mada je ovaj malte ne upola jeftiniji a jednak OEM etiketiranom. Naravno da u Serbiji treba ići sa nešto kraćim intervalom zamene od predviđenog, svima jasno zašto. Naj banliniji primer je što se ne poštuje potrebno vreme da se gorivo po istakanju iz kamiona smiri i istalože uzburkane nečistoće već čim majstor izvuče napojno crevo, odma pumpa toči, to treba zaobilaziti.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

MWK 44 nije orig. filter (koji je deo pumpe za gorivo) na 2012. Adv. Verovatno đunta misli da stavi to posle pumpe (ili pre?). Originalan filter je, kao što rekoh, deo pumpe, mada može da se zameni. BMW zamenu ne traži kao deo redovnog održavanja, tretira deo kao life-time nepromenjiv, mada stvar može da se uradi bez promene pumpe.

 

pz.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

MWK 44 nije orig. filter (koji je deo pumpe za gorivo) na 2012. Adv. Verovatno Đunta misli da stavi to posle pumpe (ili pre?). Originalan filter je, kao što rekoh, deo pumpe, mada može da se zameni. BMW zamenu ne traži kao deo redovnog održavanja, tretira deo kao life-time nepromenjiv, mada stvar može da se uradi bez promene pumpe.

 

pz.

 

U suštini je tako, kod tih modela BMW-a je kako si naveo, sama pumpa ima integrisanu filtraciju goriva mada se takav vid filtera na ulazu ili samoj pumpi ne smatra pravim klasičnim filterom za gorivo već se to podvodi žargonski kao sito i po pravilu ima grublju filtraciju a post filtracija zadržava najsitnije nečistoće i štiti same dizne od začepljenja i praktično se to smatra klasičnim filterom goriva. Iz Mann-ovg pdf kataloga svm BMW-ima, počevši od nekod od 125 kubika pa do 1.2, odgovara MWK 44, al zaista nigde nema 1.2GS-a.

 

Ne poznajem dovoljno 1.2 seriju i nisam ništa ni mislio već samo solomonski odgovor u temi o izmeštanju filtera. Kako god, pomenut integrisan filter se može zameniti po potrebi, po mom mišljenju bi u srpskim uslovima valjalo ponekad izvršiti kontrolu iako je life-time, na koliko ne znam, al zbog drugojačijeg protoka goriva kroz pumpu mislim da ne treba pre 50-70k.

 

Da li staviti dodatni filter za gorivo, hmm, ovako, ako je life time i nije predviđen po manualu za zamenu ili pranje, to mene navodi na zaključak da ipak ima veće propuštanje u odnosu na "pravi" i samim tim je manje podložan začepljenju, što može da funkcioniše u Nemačkoj gde je gorivo ko iz apoteke ali ovde se ne poštuje ni osnovno pravilo da gorivo po istakanju iz cisterne mora da se smiri pre točenja da bi se nužan talog slegao. Ako je pak "tesan", sumnjam da kod nas može ostati ne zagušen pre ili kasnije. Kako kod bilo, principijelno se filter goriva stavlja do ispred dizni jer su one naj osetljivije na zapušavanje. Možda nije loše u ovom slučaju samo staviti neki mali linijski providni filterčić, (ne pijačni), čisto radi vizuelne kontrole al bi valjalo da se negde skemba i zaštiti od pucanja pri eventalnom padu. Dodatni MWK 44 ko što je u temi neće da škodi, naprotiv.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

čisto da se ne zaboravi, da je pritisak u vodu goriva posle pumpe oko 3 bara, tako da lično osim filtera koji je kod serije R 11.XX i R12.XX do godišta 2004 ne bih stavljao nikakav filter. Naime filter goriva u rezervoarima je poprilično velik, tako da mu je i propusnost velika, što se za te male linijske filtere ne može reči..... R1200GS čak nema filtera goriva, osim mrežice u rezervoaru pre pumpe.....

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Apsolutno, za 1.2 GS nema nikakve koristi stavljati pre-filtre (osim možda psihološke), a post-filtri zbog visokog pritiska iza pumpe generalno nisu dobra ideja.

 

Takođe, nemam sada uslove i vreme da ulazim u detalje, ali na 1.2 seriji protok goriva kontroliše računar i višestruko je manji nego u prethodnim serijama, pa je to glavni razlog zašto je filter life-time. Zaista još nisam ni čuo ni video da je neko na 1.2GSu imao bilo kakav problem zbog začepljenog filtra i zato je ta tema u realnoj upotrebi (i na gorim mestima no u Srbiji) deplasirana. Inače, NIS gorivo sada uopšte, ali uopšte nije loše (a njega uglavnom svi prodaju).

 

Još jednom da upozorim kolegu koji je postavio pitanje: MWK 44 nije originalan filter za 1.2 GS i ako moraš da menjaš filter, a ovaj mwk staviš posle pumpe, nećeš ništa postići. A nećeš postići ni pre pumpe ;). Filter (sito) može da se zameni, ali VELIKO je pitanje da li ti to zaista treba.

 

pz!

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Još ono jutro sam razgovarao sa čovekom iz Mann-ove prodaje, radi se o njihovom proizvodu isključivo za internu BMW upotrebu i nije ga moguće dobiti nikako a ugrađuje se u modele od 2005 kao sastavni deo benzinske pumpe za razliku od MWK44 koji može da radi i spolja i unutra, ko što je i prikazano u temi i koji takođe radi u vodu visokog pritiska od 3,5 bara i montira se iza pumpe, pokriva niz predhodnih modela:

 

11_zps1bgwny9m.jpg

 

Novi model napajanja grafički se nalazi:

 

01_zps3exapnhc.jpg

 

šematski izgleda:

 

02_zps9vjbx6f0.gif

 

a fizički:

 

03_zpsw0loq6bm.jpg

 

nalazi se u kućištu:

 

05_zps4bldkhbk.jpg

 

06_zpsfgrxnpmx.jpg

 

nosi oznaku Mann PU907:

 

07_zpslafe2pq0.jpg

 

08_zpsfdwjsye7.jpg

 

09_zpsombctpeh.jpg

 

Filter je poprilično velike filtrirajuće površine i sasvim sigurno može da traje ko zna koliko, sam pojam "life time" je trenutno aktuelan kod mnogih proizvoda razne vrste i vode se debate šta to u suštini znači tokom upotrebe, za mene je to recimo, radiće dok radi. Pošto ništa nije večito a po najmanje filter i sam BMW ipak navodi:

 

10_zpsd8wfz0ph.jpg

 

Napojni ansambl, pumpa sa integrisanim filterom, kontroler varjabilnog protoka, plovak / senzor goriva i crevo košta cca 870-910 "zelembaća" ali ni tolika cena nije garancija, do aprila 2011 se dešavalo:

 

12_zpsiamtilif.jpg

 

13_zpskhxjpeed.jpg

 

14_zpsfyezpqcm.jpg

 

pa je usledio "opoziv":

 

15_zpsvvbv6tav.jpg

 

50.000 motorcikala u SAD, 26.000 u Engleskoj, za osatali svet nemam podatke:

 

16_zpsou6opd9s.jpg

 

Ispravljanje je otpočeto početkom 2014, deset godina nakon proizvodnje. Verovanje u kvalitet bezrezervno je čista utopija. Meni je pre neku godinu stao Golf D, začepio se filter goriva na sred ulice, na svu sreću imao sam rasklopivi stakleni predfilter, očistio ga i premostio glavni vod goriva i dovezo se do servisa gde sam stavio nov filter i sutradan izvadio 4-5 litara mulja iz tanka, poslovođa na OMV pumpi na Adi se "pravdao" da je to dospelo iz transportne cisterne. Godišnje trošim petnaestak litara benzina za kosilicu, točim u istu providnu flašu od kole na NIS-ovoj pumpi u kraju, ajd što na par godina moram da čistim karburator nego u flaši se nakupi đubreta i na kraju sezone po pola litre završi u posudu za pranje delova.

 

Ono što sam izguglao je da pored pucanja holendera ume i kontroler da ode da gekne pumpa, a filter ko filter... Holender se sanira nabacivanjem prstena, šelnom ili lepkom:

 

18_zpstg7vvyef.jpg

 

kontroler se može premostiti kablom:

 

17_zpsv9utyaoo.jpg

 

a pumpa:

 

19_zpsroj9uiso.jpg

 

može da se nabudži:

 

20_zpsfgojinpx.jpg

 

 

 

 

.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

1Mina.gif

 

Prijatno uživanje i usput da ne ispadne da samo kudim ono što nemam; kod predhodnih serija crkava pumpa ko i ustalom bilo koja benzinska pumpa, međutim češće se dešava pucanje creva iza filtera, onaj U nastavak, što nije ništa neobično, na svakom kolenu je gumeno crevo sklono cepanju iz čiste starosti i naprezanja. Obično bude mala pukotina što može isprva da prođe neosetno, pumpa radi stalno i čuje se kako se napreže da ostvari radni pritisak a ne može zbog procurivanja u tank. U kasnojoj fazi dolazi do pada pritiska u diznama i motor slabije vuče.

 

21_zpsrb54mkqb.jpg

 

Postoje nastavci od mesinga i plastike, bilo L ili U, no ja nisam za to jer onda ima dodatnih spojeva i šelni a u principu je to uvek slaba tačka. Zato je u baznoj temi nabačena spirala koja pored držanja oblika ima zadatak da ne dozvoli cepanje usled pritiska:

 

11_zpsb730c161.jpg

 

Takođe na izlazu iz tanka može doći do popuštanja tako da se izmeštanjem filtera ujedno i to, ili sva, creva se zamene:

 

22_zpswhm4fcqe.jpg

 

Ceo set za reparaciju, aftermarket ali sa odličnom pumpom:

 

23_zps7i0fuskq.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/86838-filter-goriva-izmestanje-van-rezervoara-kod-ajnspric-agregata/?p=1780825

 

Da se nadovežem na gornji post i prodžakam sa Žikom56. Imao sam želju sa početka teme da izmestim pumpu napolje ali jednostavno nisam uspeo da nađem dobro mesto da bude nevidljiva i sklonjena od toplote  agregata. Može se ubudžiti iznad alternatora ali smatram da je previše rizično  jer je tu bobina, kablovi visokog napona  a donkle i prevruće mesto. Kod modela bez ABS  se može smestiti na njegovo mesto i ova pumpa može da radi i napolju, kod dosta VW-Audi modela ona je u gepegu ili ispod karoserije, bitno je da nije izložena temperaturi sunca. Postoje trkaće pumpe, čak i dvostruke sa ventilom za prebacivanje, za spoljnu montažu al su preskupe bez obzira što garantuju sigurnost.

 

Puno je iskustava o preporodu motora nakon zamene pumpe što je u suštini vraćanje u ispravno stanje. Diskutovo sam sa nekim Amerom koji je na merenju izmerio 62, ili 68, konja a redovno ispravni primerci postižu na Dajno testu punih 80. Još veći napredak bi bio ugradnjom drugog regulatora pritiska koji se ugrađuju na Boksere i koji daje na samoj dizni nekih 3,2 bara umesto 3 koliko je konkretno na našim  hiljadu stotkama. Moj motor je na mapi od 80 konja a po podacima koje sam našao sa Dajno testa Staintune izduv koji imam daje, lonac 5 a top 3,75 konja,( ne znam da li sa ili bez DB kilera, bolje je bez naravno, tako ga i vozim), znači bez malo 89. Prijatelj koji vozi 1.2 GS druge edicije, 105 konja, je provozao moju makinu i pohvalio da ide skoro  kao njegov i to se poklapa sa mojim predviđajnjem da se modifikovanim TB-ima, indirektno povećanje prečnika ususnog difuzara adekvatno većem prečniku za 1 mm uklanjanjem zaslone prepreke, dobija efektivno još  10-15 konja. Na našim BMW-ima postoji 6 mapa i jedna za još 10 konja pa ću i to u nekom periodu probati, net iskustva kažu da se oseća lepo.

 

Na temu snage,1100GS ima najniži kompresioni odnos od svih agregata do danas, 10,3:1.  Povećanje kubikaže za 50-100 kubika ne daje neki značajan rast snage već povećanje stepena kompresije, prva edicija 1.2 GS-a ima 11:1 i 98 konja, druga 12:5, a vodenjak 12,5: 1 i 125 konja. Stepen kompresije direktno utiče na performansu, što veći odnos to više snage i više korisnog koeficijenta odnosno smanjenje potrošnje, a nus pojave su povećanje temperature, smanenje trajnosti i osetljivost na gorivo. Inače je lako dostići kod serijskog 1100 GS-a stotku prostim brijanjem glave i podizanjem stepena ali sam ja rešio da ne naprežem agregat fizičkim prepravkama jer hoću da pokušam da dostignem Henka koji već ima 800K na satu, što znači da planiram da vozim do sto godina a posle da dodam prikolicu a ne da menjam motore ko "Ciganin konja" i da vičem svaki put da je taj najbolji na svetu, naravno, svaki BMW je odličan.

 

Pričali smo o knedli manjoj ili većoj koja se javlja otprilke između 3.000 i 4.000 obrtaja. Postoje više TPS-ova koji se razlikuju po kataloškom broju i odgovaraju svaki bez obzira što im se i date razlikuju i otuda i različiti podaci za podešavanje od-do, što potvrđuje i niz iskustava o različitim vrednostima sa kojima im motor naj bolje radi dok se BMW takođe ne drži jedne egzaktne vrednosti. Da bi se došlo do idealnog potrebno je fino podešavanje. I dan danas se vode debate koja vrednost je naj bolja i kako uopšte uvesti TPS u optimalan režim, previše je komplikovano ili preopširno jer ima niz kombinacija i činioca. Jedna od odlika je što TPS ima više opsega tokom  celog otklona i  koji se razlikuju po kataloškim brojevima, i moje mišljenje je da pri prebacivanju, otvaranju gasa,  iz jednog u drugi opseg dolazi do zadrške jer Motroniku je potrebno vreme da se prekalkuliše posebno kad  očitani podaci odstupaju od programiranih. Zaključak je da je ECU na neki način živ i da stalno ne samo kalkuliše već da figurativno uči i pamti podatke i u nekom trenutku izvrši korekciju. Ja sam podesio agregat po raspoloživim podacima ali mi se dešava da pri odvrtanju ručice iz nule dobijam previše gasa što me navodi na zaključak da TPS nije u idealno uveden u režim što se kasnije projektuje kao uvećana greška koju Motronik hoće da koriguje i na neki način virtuelno pomera opseg u odnosu na fizički preko reostata na TPS-u što čini kolebanje u odzivu. No, uz malo opremice i zezanja mislim da će se ispeglati. Nešto slično iznose ljudi sa ugrađenim busterplugom, nakon nekog vremena sa poboljšanim preformansama motor se ponaše lošije nego pre ugradnje.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

ja se izvinjavam što ovako ulečem u raspravu, ali bi samo neke stvari napomenuo (iz ličnog iskustva naravno.....). 

Izmeštanje pumpe vam rezervoara ne bih nikako preporučivao, jer se obično dešava da pumpa "rikne" usled velikog i dugotrajnog naprezanja (recimo dugotrajne vožnje u visokim obrtajima po autoputu). Pumpa je sa razlogom locirana u rezervoaru, jer se hladi i sa benzinom u kojem je potopljena.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

ja se izvinjavam što ovako ulečem u raspravu, ali bi samo neke stvari napomenuo (iz ličnog iskustva naravno.....). 

Izmeštanje pumpe vam rezervoara ne bih nikako preporučivao, jer se obično dešava da pumpa "rikne" usled velikog i dugotrajnog naprezanja (recimo dugotrajne vožnje u visokim obrtajima po autoputu). Pumpa je sa razlogom locirana u rezervoaru, jer se hladi i sa benzinom u kojem je potopljena.

 

Nije rasprava već smo Žile i ja ćaskali pre neko veče pa reko ajd da metem na forum svoju opservaciju. Pumpa kod VW Džete je u prtljažniku, kod jednog Citroena isto recimo a ima ih ispod poda ili u podkrilu, nije to problem ako je pumpa dizjnirana za te uslove a ova jeste bar po specifikaciji koja vozila pokriva. Trkaće pumpe su isključivo napolju ali se slažem da sa pažnjom treba pažljivo  proceniti svaki konkretan primer. Pumpa se hladi i samim protokom i da sam našao zgodno mesto a da ne štrči, mertuo bi je ja samo tako, mada kad je nova i original Boš ko što uzeh, nema nikad da rikne pa ni nema svrhe komplikovati i preventivno stavljati napolje radi lakše zamene. Ako se pumpa čuje glasno i postoji bojazan da može da gekne, treba je zameniti ne samo zato što će da stane na putu već zato što to može da bude u nekoj kritičnoj situaciji kad može i glava da strada, to je cela poenta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 231 postova
  • Lokacija: Beograd Avala Pinosava
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3vd,mz etz 251,mz ts 150, BMW R1100RT

Što se tice U creva ja to kod mene rešio ovako.PVC rebrasto crevo namenjeno za benzinske pumpe koje su potopljene u benzin.dužina creva 15 cm ima i od 14 cm.Morao sam da skratim za po 5-7mm pocetke creva koji namlaze na metalnu cev.Prilikom montaže se vrhovi creva potope 10-15 sekundi u vrelu vodu  da omekšaju i lakše se navuku.Obavezno i šelne

IMG_20220820_151304.jpg

IMG_20220820_151244.jpg

Promenio član Vlada malinoa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Jeste ovo rebrasto crevo potapajuće, ali ne znam podatak o izdržljivisti na pritisak, prekid pumpe je na 7 bara, a takođd nije poenta u gumenom kolenu, već o izbacivanju filtera napolje i izbegavanju svege što iziskuje zamena u samom tanku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja