Jump to content

Moto Zajednica

Nova koncepcija motora

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 978 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MZ 175/1 ES , MZ 250 ETS ,ETZ 250 , 2 komada trkacka MZ-a (u pripremi), KTM LC4 , MZ 660 Mastif

Definitivno : zanimljivo i novo . Pitanje moze li zaziveti u eri nadolazece elektro i hibrid tehnlogije .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Ima tih koncepata po youtube koliko hoces a ako citas komentare tamo, ima bas inzinjera koji su strucnjaci iz oblasti mehanike i kinetike, svaki ima neki problem zbog koga ga ne uzimaju u produkciju jos. Ovom mislim da je trenje, ova radilica bi se otopila na 10000 rpm.

 

Najveci problem danasnjih motora je klip koji ima svoju inerciju tj ne ide u liniji kontinualnoj liniji, pa makar to bila i kruznica vec ide vamo pa tamo i tu se gubi energija. Drugi problem je sto i dalje palimo vatru da bi dobili energiju umesto da izvlacimo energiju putem neke vrste gorivne celije koja ima mnogo veci stepen iskoriscenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Meni je novo, jbg-a, nikad nisam rasturao kompresor od klime za auto ! :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2730 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Idetican princip rada kao svaka klipno axialna pumapa. Baš sam sinoć malo istraživao. (inače sam freak za SUS motore i apsolvent mašinstva, pa volim ovakve stvarcice)

+ ove koncepcije je odnos masa/snaga

- ima ih dosta, prvo, princip rada je bez razvodnog mehanizma. Razmena smaše zavisi od fizičke konstrukcije, nema mogućnosti štelovanja tajminga (fazni dijagram). Ista stvar je ubila i 2T i wankell motore.

-Veliki broj pokretnih delova cak i u odnosu na 4T motore, i veliki broj prenosa snage. Običan motor: Pravolinijsko u kružno kretanje; Wankel kružno u kružno (vrhunska karakteristika za SUS motor) Ova koncepcija: Pogledajte snimak pa prebrojte.

 

Snaga se troši na trenje tj. zagrevanje u svakom kontaktnom sloju. Ovde bi trebalo pola energije koju proizvodu potrošiti na hlađenje.

 

Odnos snaga/zapremina mu je veoma nizak. Kod Wankela je taj odnos velik, a nije zaživeo zbog pokretnih delova, čak i kad ga je Rotax usavršio.

 

Pih al se raspisah, a mogao bih još 30 strana, sorry! :D

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12248 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Pa piši, ko ti brani, otvori posebnu temu o raznoraznim SUS motorima kroz istoriju da bajkerska raja nauči nešto :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Veruj mi da bi to radje citao neogo neke gluposti. Pisi ;) I meni kao nekome ko nije inzenjer su pale iste stvari na pamet kao minusi. A inace Wankel mi je uvek bio zanimljiv i egzotika. Ali i to je bio corsokak. Poslednji auto je bila ona Mazda RX8

Izgledala je ludilo i isla super. Ona je bila oko hiljadu i nesto kubika ali kazu ekvivalent 2500 obican. Ali bila preskupa i trosila minimum 15l/100km A odrzavanje ne smem ni da zamislim.

Sto neko ranije rece mislim da je buducnost neki hibridni ili elektro pogon. A ovo samo moze biti dobar doktorski rad. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

RX7 je imala 1300ccm i 250ks vankel, to niko nije gledao koliko troshi jer je ishla kao mechava.

 

abarth maniac otvori temu i razvezhi, naprichasmo se onda al to je bilo kratko, daj da se neshto nauchi :takoje:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5249 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Ja i dalje ne mogu da se pomirim da preko 100godina čovejk pored sve tehnolohije i silnih inženjera nije u stanju da napravi funkcionalniju stvar.Pa nije sus motor perpetum mobile..Slicna stvar sa livadom..do prije nekoliko godina sjeno se kupilo vilama i grabljama kao prije 500god..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

uopshte nije stvar u perpetum mobile vech u zaradi, kako onda da plovi jahtom koja pije 500l/h sa nekim golotinjama i ne radi nishta dok mu lezhe gomila love od nafte?

ubijali ljude zbog elektrichnih reshenja.. pardon nestajali su :lol:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3503 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Što se tiče SUS motora, najpouzdaniji, najdugovečniji, najprostiji za održavanje, sa najmanje pokretnih delova, sa najboljim odnosom težina-snaga je ubedljivo turbo-motor (gasna turbina). Uz to, ovi motori mou da troše bilo koje gorivo (naftu, kerozin, benzin, gas, ugljenu prašinu, mazut, ,,,, ). Kod tog motora nema ciklusa u radu, nema pravolinijskog kretanja elemenata pa pretvaranje u kružno, .... .

Kod njih je glavni problem ekonomičnost (uglavnom zbog nemogućnosti da se postigne veća kompresija), problem je i inercija (kašnjenje prilikom promene režima rada), problem je i veoma uzak opseg obrtaja na kojima takav motor može da pruži dobar obrtni moment, problem je i visoki broj obrtaja na kome rade ti motori (uglavnom preko 50.000 o/min). Problem je i cena (jer se za izradu koriste specijalne legure).

Zbog ovih specifičnost ovi motori se koriste tamo gde su režimi rada bez čestih i bez naglih promena (avijacija, brodovi, stabilni agregati, ....) i uglavnom su to mašine od nekoliko stotina pa do više desetina hiljada konskih snaga.

E kada bi ovaj princip mogao da se nekako usavrši i prilagodi za upotrebu na putu, kud bi nam kraj bio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3503 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

I da se nadovežm na moj prethodni post. Moguća kombinacija za korišćenje na putu bio bi turbo motor spregnut sa generatorom (koji bi proizvodio struju) i jedan elektromotor koji bi koristio tu struju i prenosio pogon na zadnji točak. Zadnjih godina su već konstruisani elektromotori malih gabarita i masa, a velike snage tako da smatram da će ova kombinacija uskoro da bude moguća.

 

p.s.

Povremeno me baš strah što sam ovoliko pametan!1zvizduk.gif1nanana.gif

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Ja i dalje ne mogu da se pomirim da preko 100godina čovejk pored sve tehnolohije i silnih inženjera nije u stanju da napravi funkcionalniju stvar.Pa nije sus motor perpetum mobile..Slicna stvar sa livadom..do prije nekoliko godina sjeno se kupilo vilama i grabljama kao prije 500god..

 

Постоји много функционалнија "СТВАР" али плашим се да је измишљена прекасно:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Прављење кугличног мотора:

 

http://youtu.be/DZ_yTGwOyQs

 

С'обзиром да се цео мотор склопи за 90 минута (толико је појединцима потребна да промене гуму) а развија веома солидну снагу мислим да је ова машина феноменална али као што рекох прекасно измишљена јер је преовладао електро-лоби...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5249 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Ma sve je to los odnos dobijene snage i potrosene energije(goriva). Da je nesto revolucionarno neka vojska bi ga koristila ili sl..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3503 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ziko, pretpostavljam kad kazes turbo motor mislis na mlazni?

Pa turbo motor ne mora obavezno da bude mlazni. Turbo motor može da pokreće avionsku elisu (turbo-elisni), ili bila šta drugo. Uglavnom radi se o motoru koji nema klipove, cilindre, ...., već su na jednoj osovini dve turbine (od kojih je jedna kompresorska a druga radna). Kod turbo-mlaznog motora radna turbina služi samo da bi pokretala kompresor,dok potisak daju vreli izduvni gasovi. Kod ostalih tipova turbo motora radno kolo služi i za pokretanje kompresora kao i i za pokretanje nekog drugog elementa (elisa,agregat, ..... ).

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja