Jump to content

Moto Zajednica

Motor preko 35kw,voznja sa A2 kategorijom - Iskustvo

Recommended Posts

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Africa Twin XRV 750 RD04, ex Yamaha XJ 600 S, ex Kawasaki KLR 650, ex Kawasaki KLE 500, ex Honda NX250

Vidim da će kao i meni, mnogim ljudima značiti informacija o tome šta se u praksi desava kada vas zaustave na motoru ok 40kw (kao u mom slučaju) a vi imate položenu A2 kategoriju, što znači da vaša granica snage prelazi dozvoljenu u saobraćajnoj.

 

Naime...

 

Pre dve godine sam položio za A2 kategoriju i tada sam imao informaciju da ću sa 24, koliko imam u ovom trenutku, po automatizmu steći pravo na punu A gategoriju...

...kad ono međutim, kao što su mnogi upoznati, potrebno je ponovno polaganje koje košta vremena i 150e pre svega, a testovi i vožnja su u suštini isti kao oni koje sam polagao pre dve godine, samo je jači motor u pitanju... To je izazvalo veliki gnev među motociklistima, ali šta je tu je...

 

Pre nedelju dana sam menjao motor za jači (sa KLR650, 31kw - na xj600, 40kw) i odlučio da prkosim zakonu pa da vidim šta će da se desi.

 

Ono što sam primetio još ranije jeste da MNOGI policajci nisu baš najbolje informisani o zakonu. Sa jednim sam prošle godine ubeđivao da sa A2 kategorijom mogu da vozim 650 kubika, da je bitna samo snaga u saobraćajnoj i jedva sam ga naučio zakonu... Jedno veče je bila rutinska kontrola kod Ušća, odmah posle Brankovog mosta i policajac me je pitao da li sam siguran da mogu da vozim preko 125 kubika sa A2 kategorijom itd... Mnogo vremena provodim na motoru, vozim se svaki dan kada vremenski uslovi to dozvoljavaju i bar 4-5 puta godišnje me zaustave samo zbog rutinske kontrole.

 

Danas sam bio dokon pa sam otišao do Ljermontove da probam da se pravim lud i da samo predam dozvolu i da mi upišu kategoriju kao da tako treba...1zvizduk.gif ...mislim trebalo bi da je tako, ali zakon kaže drugačije... :)

 

Za divno čudo, jako mi je malo falilo da mi to prođe. Žena na šalteru mi je rekla da idem da platim porez i da se vratim na šalter, ali je koleginica koja sedi pored rekla da mora ponovo da se polaže itd... Čuo sam da je to nekome prošlo pa kao hajde da probam... 1oda.gifKako bilo, obe su se složile da je to glupost i da nema logike a ja nisam ni prokomentarisao...

Nakon toga sam izašao ispred i zaustavio saobraćajne policajce koji su se tu zatekli te sam im ispričao kako stoje stvari... ...da imam A2 kategoriju ali sam sad uzeo jači motor, ali imam 24 godine bla, bla, bla... Našta je jedan od njih meni rekao:

"Ma ne znam ti ja to, pitaj to ove na motorima, ja te lično ne bih dirao, sve dok nosiš kacigu, dok si registrovan i dok nisi pijan" ...to je korektno... Super sa njegove strane, ali eh da su svi takvi... :)

 

Nakon toga naletim u vožnji na saobraćajca na motoru i zaustavim ja njega malo za promenu...

 

-Dobar dan -Dobar dan.

-Niste u gužvi? -Nisam...

 

Objasnim ja njemu kako stoje stvari, te se i on začudio kako to da ne mogu samo da upišem dozvolu nego moram i da polažem... Kažem mu i šta su mi rekli ovi drugi saobraćajci i on reče da deli stav i da bi zloupotrebio tu činjenicu samo ako sam jako bezobrazan ili sam bez kacige, pijan itd... Dodao je i da 5kw nije strašno, i dalje spada u kategoriju do 0.2kw po kilogramu jer moj motor ima 208kg, da vozim 100 konja pa i da dovede slučaj u pitanje...

Rekao je da je imao slučaj juče da momak vozi 37kw sa A2 i da takve neće da dira, i da on lično nikada nije napisao kaznu nekome ko ima A2... Piše samo za kacigu i tu je nemilosrdan.

Pohvali me čovek za protektore, jaknu i rukavice, raspričasmo se i svako svojim putem... 1moto3.gif

 

U teoriji je pričao sa čovekom koji mu je priznao da nema dozvolu ali je očigledno moral ipak veliki faktor u tim situacijama... Ovo je samo moje iskustvo, voleo bih da čujem još neka slična... Što se mene tiče, sutra bih izašao na ulice u cilju da se po tom pitanju ponovnog polaganja nešto promeni jer je to stvarno težak bezobrazluk i način za uzimanje para po mom mišljenju.

 

Da li ste vi čuli ili imali slična iskustva?

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 475 postova
  • Lokacija: Temerin-Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere 750

Po meni registrovan motor i obavezna kaciga na glavi , nece ti sigurno praviti problem.Ako nisi pre imao nekih prekrsaja...

 

Evo kakva je kod mene situacija : plozio sam A1 pre tri meseca, za 2 meseca punim 18 i sticem pravo za polaganje A2....sto je opet polaganje teorije, 7 casova voznje, poganje voznje , lekarsko i jos izrada dozvole na kraju te to kosta oko 18000 soma , znaci glupost da nemoze biti veca 1lud.gif ali sta ces...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 346 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Suzana je stroj ...

Ti bas cackas mecku :D zakon je jasan moraces polagati a ako te uhvate bez kategorije kazna je kao i da nemas dozvolu

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 161 postova
  • Lokacija: Блок 38
  • Motocikl: z1000sx

Чак и да ти саобраћајна полиција сваки пут свесно прогледа кроз прсте, размисли шта ће се догодити у случају било каквог удеса, макар баналног и макар не био крив.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 605 postova
  • Lokacija: Dorćol

Без жеље да ти "попујем" али морам да се сагласим са колегом "Митровским". То што су саобраћајни полицајци спремни да ти прогледају кроз прсте, не мења чињеницу, да ти правно гледано (а то је нажалост једино битно) урављаш моторним возилом без одговарајуће категорије! У случају неког удеса, којег си ти скривио (у то спада и нехат), твоја правна позиција би била управо та, "вожња без дозволе"! Поред јако високе казне (до 120.000 РСД) сносио би и целокупну накнаду материјалне и нематеријалне штете. Твоје осигурање би обештетило оштећене а тебе би гањало до судњег дана да им вратиш целокупно обештећење. То би практично значило да цео живот радиш да би надокнадио ту штету. Веруј ми, бавим се накнадом штете и знам како људи пролазе, који су те ствари узели олако. Тако да ти је моја препорука, или мотор у оквиру дозвољених 35 киловата или полагање А категорије. Да би се мирно возио и уживао у свом хобију.

 

Поздрав.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

"odao je i da 5kw nije strašno, i dalje spada u kategoriju do 0.2kw po kilogramu jer moj motor ima 208kg,"

Zakon kaze:

"A2 - Kategorija je kategorija za upravljanje motociklima čija snaga motora nije veća od 35kW I čiji odnos snage motora i mase vozila nije veći od 0,2 kW/kg"

Znaci u pitanju je dvostruki uslov, ti nemas vise od 0.2kw/kg ali zato imas preko 35kw.

Kao sto su vec rekli ljudi- ovo se vodi kao voznja bez kategorije i kazna je:-

100 000-120 000 dinara

14 bodova

minimum 8 meseci oduzimanja dozvole.

Naravno ovo ce reeetko ko da ti pise ali da li stvarno zelis da rizikujes? I naravno ostaje problem da si u bilo kom udesu, kakav god bio, ti kriv posto po zakonu ti vozis bez dozvole...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

Sad ce ovo da procita neko iz uprave i da nagazi iste te saobracajce sto oprastaju sta je zapravo prekrsaj. Brisi temu i polazi sto pre.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: Glogovac (okolina Sapca)
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R

Sa 16 sam polozio za A1 i kada sam napunio 18 otisao sam da zamenim probnu B i upisali su mi i A2 u dozvolu. Doduse to je bilo pre 2 godine,ne znam sta se menjalo od tada... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 614 postova
  • Lokacija: Beograd/Užice
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Black Widow

Sve je to u sustini kocka, ja kad sam polagao bila je ista prica da ce se posle 24 automatski dobijati puna kategorija, pravno gledano naravno da ako vozis jaci motor od 35kW sa A2 kategorijom je kao i da nemas nikakvu dozvolu, sve isto ali motor jaci, ja to lgedam kao kad bi sa B kategorijom vozio kamion, mada velika vecina saobracajaca nije upucena u to i kontam da ces lagano proci ako imas dozvolu, mislim na ove sa kolima. Motocajci 1moto3.gif su bolje informisani, ali takodje verujem da ako imas opremu vozis po propisu i ako te rutinski zaustavio u 90% slucajeva ces proci ako vozis npr motor od 37kW, jer ako nista i oni su na tom motoru jer gaje istu "ljubav" prema dvotockasima kao i mi i tog morala koji je pomenut gore, ali desice se da ces da nabasas na nekog ko je ustao na levu nogu ili sta vec, tako da sta znam, dobro razmisli. Ja takodje upadam u te dileme, gomila motora koje bih rado vozao imaju tik preko 35kW, onda se desi da odem za vikend kod matorih u Uzice, uzmem caletov CB1 izvozam se i skapiram da sam 2 puta saltao u 6 brzinu, i to kad izadjem na otvoreno, onda se zapitam sta mi zaista treba obzirom da 90% voznje mi je po beogradu od kuce do posla i vikendom malo van i retko preko 100 obzirom kakvi su nam uslovi puta 1bljak.gif i to je po meni previse, ne zurim nigde, vise uzivam razgledajuci i iduci putevima kojima nisam ranije isao, nego zavrcuci gas i zalezuci, al' naravno sve je individualno 1neznam.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Africa Twin XRV 750 RD04, ex Yamaha XJ 600 S, ex Kawasaki KLR 650, ex Kawasaki KLE 500, ex Honda NX250

Takve kritike sam i zeleo da cujem. Ovaj forum i sluzi izmedju ostalog da se medjusobno kritikujemo, savetujemo, a okreni/obrni, ovaj forum me je i vaspitao u neku ruku za mnoge stvari. Bitno mi je da cujem misljenja i cinkenice na koje nisam obracao paznju... Ok, ne gine mi polaganje i to brze-bolje... Nije mi do zezanja jer nisu male kazne a hocu i vala da vozim kao slobodan covek, bez grca da li cu morati da se izvlacim itd...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: Beograd

Gledaj, ako se desi udes gde ti nisi kriv, onda ćeš samo platiti kaznu.

Ali ako jesi kriv, onda ćeš i platiti kaznu i platiti celokupnu štetu.

Tj. tvoje osiguranje će da te tuži za regres svega što je platilo oštećenom a ako ima i povreda onda to nisu nimalo naivne cifre tako da sam proceni rizik.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1361 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

.

.

 

...kad ono međutim, kao što su mnogi upoznati, potrebno je ponovno polaganje koje košta vremena i 150e pre svega, a testovi i vožnja su u suštini isti kao oni koje sam polagao pre dve godine, samo je jači motor u pitanju... To je izazvalo veliki gnev među motociklistima, ali šta je tu je...

 

.

 

 

Nije to ništa i nije to puno, najavljeno da će od 2016.g. biti obavezno polaganje za svaki pojedinačni brend vozila (bez obzira da li u pitanju automobili, motori, kamioni,...) ako se razlikuje od onog na kom si zaista polagao. Ovo polaganje će koštati oko 20% osnovnog jer će se obuka vršiti na sopstvenom vozilu (slično kao nekad sa "L" tablicom za motore) i trajaće mesec dana, koliko su stručnjaci iz Agencije za bezbednost saobraćaja procenili da je neophodno za upoznavanje sa osnovnim razlikama svakog pojedinačnog brenda. Olakšavajuća okolnost je što neće biti neophodan lekarski pregled.

 

Ovo obrazloženo time da će se povećati bezbednost na putevima i, pre svega, da bi se znatna sredstva na taj način slila u republički budžet.

 

Pored ove, nesumnljivo ne popularne novine, uvešće se i redovan lekarski pregled za svaki jubilarni i polujubilarni rodjendan, što, kako je obrazloženo, neće znatno uticati na povećanje bezbednosti koliko će značiti oporavku zdravstvenog sistema koji je već u kolapsu.

 

Pa vi vidite da li se isplati ili ne čim prije položiti za odgovarajuću kategoriju!

 

:zvizduk:

 

hehe

Joj, ako ovo čita neko nadležan, možda i usvoje suludu ideju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 614 postova
  • Lokacija: Beograd/Užice
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Black Widow

.

.

 

...kad ono međutim, kao što su mnogi upoznati, potrebno je ponovno polaganje koje košta vremena i 150e pre svega, a testovi i vožnja su u suštini isti kao oni koje sam polagao pre dve godine, samo je jači motor u pitanju... To je izazvalo veliki gnev među motociklistima, ali šta je tu je...

 

.

 

 

Nije to ništa i nije to puno, najavljeno da će od 2016.g. biti obavezno polaganje za svaki pojedinačni brend vozila (bez obzira da li u pitanju automobili, motori, kamioni,...) ako se razlikuje od onog na kom si zaista polagao. Ovo polaganje će koštati oko 20% osnovnog jer će se obuka vršiti na sopstvenom vozilu (slično kao nekad sa "L" tablicom za motore) i trajaće mesec dana, koliko su stručnjaci iz Agencije za bezbednost saobraćaja procenili da je neophodno za upoznavanje sa osnovnim razlikama svakog pojedinačnog brenda. Olakšavajuća okolnost je što neće biti neophodan lekarski pregled.

 

Ovo obrazloženo time da će se povećati bezbednost na putevima i, pre svega, da bi se znatna sredstva na taj način slila u republički budžet.

 

Pored ove, nesumnljivo ne popularne novine, uvešće se i redovan lekarski pregled za svaki jubilarni i polujubilarni rodjendan, što, kako je obrazloženo, neće znatno uticati na povećanje bezbednosti koliko će značiti oporavku zdravstvenog sistema koji je već u kolapsu.

 

Pa vi vidite da li se isplati ili ne čim prije položiti za odgovarajuću kategoriju!

 

:zvizduk:

 

hehe

Joj, ako ovo čita neko nadležan, možda i usvoje suludu ideju

Kolega ako sam dobro shvatio, hoces da kazes da pod polaganje za svaki BREND, znaci da ako prelazim sa lupam Kawasakia na Yamahu, se placa 20%!? o.O

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1361 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Da kolega, tako je ako ne čitaš i ono što piše malim slovima. Nekad je to mnogo bitnije nego ono napisano velikim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1509 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Versys buljavi

A i sami ste svesni da nas iz godine u godinu sve više i više rutinski zaustavljaju, provere dozvole i registraciju i lepo pozdrave.

I ja sam pre nekoliko godina skoro celo leto vozio bez A, al' sad mi tako nešto ne bi palo na pamet.

Lepo si rekao, vožnja bez "grča" je neprocenjiva. :rolleyes:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 614 postova
  • Lokacija: Beograd/Užice
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Black Widow

Da kolega, tako je ako ne čitaš i ono što piše malim slovima. Nekad je to mnogo bitnije nego ono napisano velikim.

 

Prekinuh se kod ovog smajlija, i ne stigoh do malih slova, koliko god suludo delovalo, nije nerealno, barem u nasoj banana republici 0takoje.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

A i sami ste svesni da nas iz godine u godinu sve više i više rutinski zaustavljaju, provere dozvole i registraciju i lepo pozdrave.

I ja sam pre nekoliko godina skoro celo leto vozio bez A, al' sad mi tako nešto ne bi palo na pamet.

Lepo si rekao, vožnja bez "grča" je neprocenjiva. :rolleyes:

Baš to- sećam se sreće kad sam položio i osecaja- jbt ja sad stvarno smem da vozim bez cimanja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 135 postova
  • Lokacija: Vranje
  • Motocikl: Yamaha R1 rn12 Suzuki Gsxr 750 K9 Bmw Xr 1000

ma mislis da neko od policije zna do kolko se vozi s a2 kat..jedini problem ako napravis neku nezgodu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 482 postova
  • Lokacija: Jagodina Niš
  • Motocikl: Kawasaki zx6r 12'

E ovako, da dam ja neki svooj utisak...

Imam 17 god,od malena vozim motorcice i sve na strah da ce me zaustaviti...sa 16 god kupujem apriliu rs 125 i vozim je nekih 2 meseca bez dozvole i odlucim se da polozim...iscimam se za polaganje i sve sto treba i steknem a1 kategoriju,od tad mi je bila mirna savest.Ali a1 kategorija je do 11Kw a moja aprilia ima 13.54,pri svakoj kontroli milicije nikad mi nista nisu kazali za kilovate.....jednom sam isao hondom cm 125 t koja ima 9Kw za Arandjelovac,i zaustavi me milicija i traze isprave,ja dam sve na uvid i cika milicajac me pita ''jel to 125cc'' ja mu odgovarm da jeste i on mi pozeli srecan put....Moje misljenje je da vecina milicajaca ne gleda na kilovate vec na opremu i na nacin voznje motora....

Sad sam uzeo Kawasaki zx6r koji ima oko 100konja a posto zbog godin ne mogu da polazem za A mogu da polazem za A2....moje pitanje je:

Da li moze nesto prilikom prenosa ili registracije da se smanje kilovati u saobracajnoj iako sam siguran da to niko nece gledati,naravno u slucaju nesrece ja bih bio kriv...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1361 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Najjednostavniji odgovor - NE.

 

To što ti hoćeš je krivično delo, falsifikovanje. Ipak ostani u zoni prekršaja ako planiraš da voziš novu makinu, manje će te boleti džep.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

Zar ne postoji neko legalno resenje da se smanje kilovati?

 

Motor bi stvarno morao biti uštrojen da bi nešto legalno i probao da uradiš...Negde sam čitao da je to kod nas ogromna peripetija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 60 postova
  • Lokacija: Sabac/Austria
  • Motocikl: Z800 ; ZXR750H1

Zar ne postoji neko legalno resenje da se smanje kilovati?

 

 

 

Ako sam dobro shvatio zx6r sa 100 konjca je bio do neke 98me? jel tako?? ...

Ako je tako onda imas samo jedan nacin a to je da kupis droselscheibne za karburator i da ih namontiras, karburator nanovo da nastelujes pa onda na atest, kada prodje atest sa tim papirom ides u policiju i tamo to prijavljujes pa onda izdavanje nove saobracajnje... nije neka komplikacija.... Znam iz iskustva jer sam imao jedini skuter u srbiji koji je imao 49ccm, registrivao se svake god i trebala ti je A (pa sam petljao sa drugim sedistem da ga ustrojim na trajno)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlo i naopako, 545 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Kao da nema

E ovako, da dam ja neki svooj utisak...

Imam 17 god,od malena vozim motorcice i sve na strah da ce me zaustaviti...sa 16 god kupujem apriliu rs 125 i vozim je nekih 2 meseca bez dozvole i odlucim se da polozim...iscimam se za polaganje i sve sto treba i steknem a1 kategoriju,od tad mi je bila mirna savest.Ali a1 kategorija je do 11Kw a moja aprilia ima 13.54,pri svakoj kontroli milicije nikad mi nista nisu kazali za kilovate.....jednom sam isao hondom cm 125 t koja ima 9Kw za Arandjelovac,i zaustavi me milicija i traze isprave,ja dam sve na uvid i cika milicajac me pita ''jel to 125cc'' ja mu odgovarm da jeste i on mi pozeli srecan put....Moje misljenje je da vecina milicajaca ne gleda na kilovate vec na opremu i na nacin voznje motora....

Sad sam uzeo Kawasaki zx6r koji ima oko 100konja a posto zbog godin ne mogu da polazem za A mogu da polazem za A2....moje pitanje je:

Da li moze nesto prilikom prenosa ili registracije da se smanje kilovati u saobracajnoj iako sam siguran da to niko nece gledati,naravno u slucaju nesrece ja bih bio kriv...

 

jedino da ugradis blokadu. odradis atest i tako registrujes i onda posle skines blokadu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja