Jump to content

Moto Zajednica

Super Tenere VS. Africa Twin

Recommended Posts

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Kako onda objasniti tvoje ucesce u ovoj temi? :)

 

Željom da je vratimo osnovama ;)  A i ST je Yamahin proizvod :)

Mada, moram priznati da uživam čitajući vaše doskočice i prepucavanja. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kontraš!, 1271 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KLX 650 sm/enduro

Lale, ako se na mene odnosilo, obrati paznju i videces da ja nigde ne spominjem ni kliksa a jos manje da zasluzuje da parira i da se poredi sa africom ;) 

Sa super tenerom pak ima dosta slicnosti al dobro :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Lale, ako se na mene odnosilo, obrati paznju i videces da ja nigde ne spominjem ni kliksa a jos manje da zasluzuje da parira i da se poredi sa africom ;)

Sa super tenerom pak ima dosta slicnosti al dobro :P

 

mislis po offroad sposobnostima ... pa ima slicnoti da su i KLX i ST offroad orjentisani ...  :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12250 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

 

Kepo i dalje gotivi GSA, i vrlo bi ga rado posedovao kao drugi motor pored nove AT. KTM je prelazna faza, jer u tom momentu nije bilo nista blize mojim potrebama.

I da biram novi LC ili AT, vrlo rado bi se priklonio kraljici. Nekako sam spokojan pored nje.

 

Naravno Kepo, to i jeste smisao - imati motor koji zelis i biti srecan sa njim! Bas bih voleo da te vidim na Novoj, mislim da zazluzujete jedno drugo :) U medjuvremenu bi mogao da dobacis malo do mene da bacimo nesto na zicu, pravio sam nesto ovde za tu namenu :)

 

Danas perem kola i mislim se o onome sto me je Jager pitao, kako sam bio zadovoljan. Bio sam vrlo zadovoljan sa Afrikom u smislu pouzanosti, za 4 godine imao sam 2x kvar pinjona (2x20e) i zamenio dihtunge ispod poklopca ventila, diht gumicu kod amortizacionih guma u zadnjoj glavcini, jednom pukla sajla kvacila na BJB voznji, pokvarila se i oba senzora goriva, nisam stigao do Joske da to sredim. Ostalo sve besprekorno.

 

GS je vec 6 godina i za to vreme zamenio sam sajlu kvacila, plus treba da zamenim stako prednjeg desnog migavca koje se razbilo kad mi se motor pevrnuo u mestu. Ostalo takodje besprekorno.

 

Sta je razlika? Daleko vise mi prija voznja GS-anego Afrike, ni jedna mu nije ni blizu, mislim i na 750. Sediste na GS-u je daleko udobnije za vozaca, i neuporedivo komfornije za suvozaca. Priroda motocikla je takva  - Afrika predvidjena za jednu osobu, usko sediste za balansiranje po terenu, suvozac samo u nuzdi, ne za duzi put (bar kad je vozac mojih gabarita). Sediste Afrike nagnuto napred, pa je suvozac stalno  na ledjima vozaca, narocito na kocenju. Na GS-u mogu komotno dvojica kao ja, u voznji i ne znam da nekog imam pozadi, moram da se okrenem povremeno i proverim da li je jos uvek tu.

 

Na GS-u mi se vise svidja i polozaj kormana  i instrumenata - sve je vise nego na Africi, cak i bez podizaca koje imam i mozda stavim jednog lepog dana. Instrumenti daleko kompletniji i lepsi nego kod Afrike.

Polozaj fuzastera je na GS-u za nijansu neudobniji jer su povuceni vise pozadi, dok su na Africi postavljeni tako da su podkolenica i nadkolenica maltene pod 90%, ko na stolici. Opet, verovatno zbog predvidjenog stojanja na terenu.

 

I nesto gde GS briljira u odnosu na Afriku je sama masina. Ogroman obrtni momenat i kultivisanost omogucuju lejnjo menjanje brzina, moguce ga je voziti na 1000 obrtaja u minuti. Petom brzinom je to negde oko 40-50km/h, i cak i sa dve osobe na motoru, kad se doda gas on jednostavno lepo povuce i ode. U normalnoj voznji zaista retko prelazim 2500o/min jer nemam potrebe za vise, izuzev u petoj. Potpuno opterecen motor (ja, suvozac, svi koferi i prtljag na koferima) ne oseca nikakav napor i lagano prede na 120km/h, ako se doda gas brzo ode preko 150km/h. U takvim uslovima ce i trositi znacajno manje od Afrike koja ce nedostatak obrtnog momenta (ispod 2500 ne moze da se vozi) nadoknadjivati cestim promenama stepena prenosa i vecim obrtajima.

 

I konacno - odrzavanje. Na Africi nocna mora maltene bilo sta raditi, moram da pocnem posao dan ranije, da skidam oklope i oslobadjam prilaz motoru. Zamena svecica nemoguca bez originalnog Hondinog kljuca, iste sam zamenio tek trece godine, kad sam nasao kljuc. Stelovati ventile? Uh... Skidaj sediste, dkidaj zadnje bocne plastike, skidaj prednje bocne plastike, skidaj rezervoar, skidaj air box, skidaj poklopce ventila ili poklopcice na poklopcima ventila (ko razume shvatice), zatim skidaj one poklopce na rupama gde se vide markeri na zamajcu. Cak i za proveru kolicine ulja u rezervoarcicu za zadnji tocak mora da se skida sediste i desna bocna plastika.

 

Treba li da pricam kolika preiprema je potrebna da se na GS-u nasteluju ventili? Plastika na GS-u (1100) uopste nema, nema sta da se skida. Sad mi pade na pamet, i ako padne na terenu, nema sta da se slomi sem migavaca (razmisljam da kupim migavce na elasticnim nosacima i tako resim i taj problem). Zadnje, prednje kocnice, cilindri i rezervoari, sve pristupacno i izlozeno pogledu. Podesavanje vesanja napred i nazad za tili cas, sa fabrickim alatom ispod sedista. Na Africi NIKAD,  i slovima NIKAD nisam uspeo da pristupim zvezdastoj matici ispod zadnjeg amortizera, i danas ne znam kako se ona podesava.

 

Mogu da skuvam kafu i da sednem ispred GS-a, da uradim kompletan servis motora (ventili, sinhronizacija, sva ulja) i kafa se nece ohladiti. Da ne pominjem pogonski lanac i njegovo odrzavanje...

 

Mislim, mogo bi ja ovako jos, ali ukratko - GS mnogo bolje pogadja MOJE potrebe.

 

Srecna voznja svima!

 

 

Lale,ne offuj!

 

Ovo nije tema o propelercima putno orijentisanim već o dva popularna teškaša koja mogu malo u blato i u vododerinu a da im "sise" ne zaglave levo i desno u blatu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Којекуде, 484 postova
  • Lokacija: Borča-Bgd

Da li je još neko načuo nešto o novoj Teneri 700 u 2016oj? Pročitah danas na ovoj Fb moto stranici kao najavu pod znakom pitanja  al me baš iznenadi, bilo bi lepo..  

 

https://www.facebook.com/324565054311903/photos/a.324581080976967.58761.324565054311903/766884713413266/?type=3&theater

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

E, sada! Kako ste uspeli da temu ST VS Afrika, preobratite u Afrika VS BMW? :D Carevi ste!

 

A pa lako. Propelerci su prvi počeli da se guraju kako je "njihov veći".... Jeste i veći i teži i glomazniji i lošiji.... Samo to još nikako da shvate.

 

A vidi, nije ni loše što su se javili BeMWejaši... ŠTeneraši su "sustali", pa moramo sa nekim da se mačujemo ;)

 

.....

 

Pa kaže: ... "NE MOŽE NAM NIKO NIŠTAAAAAaaaaaaa, JAČI SMO OD SUDBINEEEEEEEEEEEee..... MOGU SAMO DA NAM PUŠEEEEeeeee, ONI ŠTO NAS NE VOLEEEeeeeeeeeeeeeeeeeeeee...."

 

:D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

.

 

 

Lale,ne offuj!

 

Ovo nije tema o propelercima putno orijentisanim već o dva popularna teškaša koja mogu malo u blato i u vododerinu a da im "sise" ne zaglave levo i desno u blatu  :)

 

 

 

A pusti ga, vidiš da misli mu je "najduži" 

 

:D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

 

Jedino sto je od BMWa moglo da sidje sa puta bio je G450X. Njega pravili par godina, shvatili da ne ide i vratili se asfaltu i marketingu.

Nemci šta god odluče da naprave , naprave svetsko, ali u ovom slucaju marketing i "pratece usluge".  :P 

ne bi da te razočaram, ali za "hard" varijantu ima bmw i http://www.visordown.com/road-tests-first-rides/road-test-bmw-hp2-enduro/4579.html

 

a to da ostali ne silaze sa puta.....šta da ti kažem.....evo ti jednog samo za predstavu, koji je jako retko na asfaltu, radi ture sa dvoje po Africi (tamo baš i nema nekog asfalta), ali verovatno ni sam ne zna da ne bi smeo silaziti sa puta....čudan lik.....moj prijatelj, ali takav je.....http://www.zvoneseruga.com/?mod=gallery&id=26

Ako me pamčenje ne vara, ima i ovde  na forumu nekih likova koji voze "one teške krave" kojima su na svojim putovanjima silazili sa puta. Verovatno nisu znali da ne bi smeli....

 

Ne bih da te razocaram ali daleko je HP2 od hard varijante. Moram da se ogranicim nisam ga vozio, ali jesam sedeo na njemu i dobro zagledao i previse je velik i glomazan(pogotovo sa onim cilindrima sa strane) za bilo sta hard. Recimo da bi mogao da se ganja sa ADV950, a spomenuti G450X je prava divokoza na stereoidima u poredjenju sa njim.  :takoje:

Za ostatak posta kao odgovormogao bih i ja da kacim snimke likova na Vespama i R-ovima na offroadu ali nije to to. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

 

 

Jedino sto je od BMWa moglo da sidje sa puta bio je G450X. Njega pravili par godina, shvatili da ne ide i vratili se asfaltu i marketingu.

Nemci šta god odluče da naprave , naprave svetsko, ali u ovom slucaju marketing i "pratece usluge".  :P 

ne bi da te razočaram, ali za "hard" varijantu ima bmw i http://www.visordown.com/road-tests-first-rides/road-test-bmw-hp2-enduro/4579.html

 

a to da ostali ne silaze sa puta.....šta da ti kažem.....evo ti jednog samo za predstavu, koji je jako retko na asfaltu, radi ture sa dvoje po Africi (tamo baš i nema nekog asfalta), ali verovatno ni sam ne zna da ne bi smeo silaziti sa puta....čudan lik.....moj prijatelj, ali takav je.....http://www.zvoneseruga.com/?mod=gallery&id=26

Ako me pamčenje ne vara, ima i ovde  na forumu nekih likova koji voze "one teške krave" kojima su na svojim putovanjima silazili sa puta. Verovatno nisu znali da ne bi smeli....

 

Ne bih da te razocaram ali daleko je HP2 od hard varijante. Moram da se ogranicim nisam ga vozio, ali jesam sedeo na njemu i dobro zagledao i previse je velik i glomazan(pogotovo sa onim cilindrima sa strane) za bilo sta hard. Recimo da bi mogao da se ganja sa ADV950, a spomenuti G450X je prava divokoza na stereoidima u poredjenju sa njim.  :takoje:

Za ostatak posta kao odgovormogao bih i ja da kacim snimke likova na Vespama i R-ovima na offroadu ali nije to to. 

 

stvarno je daleko od "hard varijante".....stvarno nemam pojma, zar ne? Ali dobro što si ga dobro zagledao i sedeo na njemu. Jel Ezerbeg rodeo dosta "hard" za tebe?

https://www.youtube.com/watch?v=K6wkjOo90Kg

 

ili ni ovi na Ezerbergu nemaju pojma da nisu smeli da siđu sa puteva?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

 

 

 

Jedino sto je od BMWa moglo da sidje sa puta bio je G450X. Njega pravili par godina, shvatili da ne ide i vratili se asfaltu i marketingu.

Nemci šta god odluče da naprave , naprave svetsko, ali u ovom slucaju marketing i "pratece usluge".  :P 

ne bi da te razočaram, ali za "hard" varijantu ima bmw i http://www.visordown.com/road-tests-first-rides/road-test-bmw-hp2-enduro/4579.html

 

a to da ostali ne silaze sa puta.....šta da ti kažem.....evo ti jednog samo za predstavu, koji je jako retko na asfaltu, radi ture sa dvoje po Africi (tamo baš i nema nekog asfalta), ali verovatno ni sam ne zna da ne bi smeo silaziti sa puta....čudan lik.....moj prijatelj, ali takav je.....http://www.zvoneseruga.com/?mod=gallery&id=26

Ako me pamčenje ne vara, ima i ovde  na forumu nekih likova koji voze "one teške krave" kojima su na svojim putovanjima silazili sa puta. Verovatno nisu znali da ne bi smeli....

 

Ne bih da te razocaram ali daleko je HP2 od hard varijante. Moram da se ogranicim nisam ga vozio, ali jesam sedeo na njemu i dobro zagledao i previse je velik i glomazan(pogotovo sa onim cilindrima sa strane) za bilo sta hard. Recimo da bi mogao da se ganja sa ADV950, a spomenuti G450X je prava divokoza na stereoidima u poredjenju sa njim.  :takoje:

Za ostatak posta kao odgovormogao bih i ja da kacim snimke likova na Vespama i R-ovima na offroadu ali nije to to. 

 

stvarno je daleko od "hard varijante".....stvarno nemam pojma, zar ne? Ali dobro što si ga dobro zagledao i sedeo na njemu. Jel Ezerbeg rodeo dosta "hard" za tebe?

https://www.youtube.com/watch?v=K6wkjOo90Kg

 

ili ni ovi na Ezerbergu nemaju pojma da nisu smeli da siđu sa puteva?

 

Jel Ezerbeg rodeo dosta "hard" za tebe? Ne nije, ili ne bar ovo prikazano na videu. Baja vozi po prasnjavoj magistrali i to je hard? GS bi tuda prosao bez problema kao i neki kolega na TDMu.

Jedino vredno pomena jeste ono jedno penjanje i spustanje niz brdo ali i to bi bez problema izvukao ADV950 verovatno i stara Afrika sa modifikovanim prenosom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd-Čačak
  • Motocikl: XRV 750, TZR 125

Role sedi 1. Dodji na xross ako nisi bio prosle godine da vidis koje je to vnogo od motora. Na prvom specijalu je nas drug Vlada na njemu postavio vreme za razmisljanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kontraš!, 1271 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KLX 650 sm/enduro

 

Lale, ako se na mene odnosilo, obrati paznju i videces da ja nigde ne spominjem ni kliksa a jos manje da zasluzuje da parira i da se poredi sa africom ;)

Sa super tenerom pak ima dosta slicnosti al dobro :P

 

mislis po offroad sposobnostima ... pa ima slicnoti da su i KLX i ST offroad orjentisani ...  :D

 

 

Kad me vec vuces za jezik, mislim po servisnim sposobnostima, i jedno i drugo zahtevaju puno aganzmana u garazi, i kako ti volis da kazes kozmetickih modifikacija. Stim da je sa kliksom daleko veci osmeh na licu ;) A i pretekne po neki dinar viska za gorivo :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Role sedi 1. Dodji na xross ako nisi bio prosle godine da vidis koje je to vnogo od motora. Na prvom specijalu je nas drug Vlada na njemu postavio vreme za razmisljanje.

U kojoj kategoriji? Teskoj? Nisam ja nigde napisao da je to los motor, bas naprotiv daleko od toga, ali po meni on nije hard enduro kao sto je bmw naveo i ne moze da se poredi na ekstra teskim terenima sa manjim bratom G450X ili nekim exc-om. Po meni je on kategorija nove AT i KTM Adv950 kao sto sam vec naveo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd-Čačak
  • Motocikl: XRV 750, TZR 125

Role, nisam primetio gore navedeno poredjenje. Mada iako smatramo da nije hard enduro, batica se prijavio u Loznici na hard trasu pa ce biti zanimljivo pratiti dalji rasplet. Nadam se da si planirao da posetis i taj dogadjaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

 

Role sedi 1. Dodji na xross ako nisi bio prosle godine da vidis koje je to vnogo od motora. Na prvom specijalu je nas drug Vlada na njemu postavio vreme za razmisljanje.

U kojoj kategoriji? Teskoj? Nisam ja nigde napisao da je to los motor, bas naprotiv daleko od toga, ali po meni on nije hard enduro kao sto je bmw naveo i ne moze da se poredi na ekstra teskim terenima sa manjim bratom G450X ili nekim exc-om. Po meni je on kategorija nove AT i KTM Adv950 kao sto sam vec naveo.

 

G450X - 121kg , 41Hp , 43Nm

KTM Adv 950 - 198kg , 98 Hp ,  95 Nm

HP2 Enduro - 175kg  , 105 Hp , 115 Nm

 

koliko se meni čini, može da siđe in na izuzetno teške terene. A istina da nije to kros motor.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 522 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250

Yamaha R1 133.9 kW , 98.4 Nm , 177 kg. Šta bi tek ova Yamaha radila na off-u ... ili nije sve u brojkama?

 

Sent from my Ei Niš 4345 G

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Role, nisam primetio gore navedeno poredjenje. Mada iako smatramo da nije hard enduro, batica se prijavio u Loznici na hard trasu pa ce biti zanimljivo pratiti dalji rasplet. Nadam se da si planirao da posetis i taj dogadjaj.

Nazalost nemam vise motor za takve voznje, podlegao sam pritisku lepse polovine za necim udobnijem i vecem. Mogu samo da dodjem turisticki da podrzim akciju.  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Hmm...   mislim, nema više superteneraša, 'ebga.   To su sad sve stromaši, skuteraši i neki drgi aši.

 

 

 

 

loše misliš :D :D :D Tu smo mi ...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

bmw-jasi su mi nesto poput cigana(mislim na one gejlije navijace zvezde), toliko ih biju kompleksi da su jednostavno neizlecivi... :)

 

Toliko te boli, da u svemu vidis Crvenu Zvezdu i Delije ..... a znas sta ima novo, bolece jos vise...za nekoliko vikenda  :aha:  :lol:  :lol:  :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja