Jump to content

Moto Zajednica

Super Tenere VS. Africa Twin

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

pa afrike naravno.... ti najbolje znas kako se  kod njih se rade generalke :)

mislim i tu imas razradjenog iskustva.. :P

 

Ako pod generalnom nazivaš menjanje KARIKA (i ničeg više) nakon 200.000km, čudi me da još uopšte i imaš posla kao serivser...

 

:P:D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12094 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

 

Lalajko,

 

Aj ponovo, neto si pobrkao.

 

Naravno da je pobrkao. Nekada je vozio Afriku pa još uvek pod utiskom... Sad mu se pričinjava da ta debela bedevija koju sada ima ide isto tako. Ma mlad je, naučiće...

 

:D

 

 

Kepo, nisam nista pobrkao, znam dobro sta pisem :)

 

A da to i potvrdim, podseticu Jagera da je i Kepo imao GS i pre je kupio njega nego Afriku. Zatim je zamenio neispravnog GS-a glavu za glavu za Afriku, pa ti sad vidi koliko vredi GS. Taj covek i dan-danas vozi tog GS-a.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12094 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

I pre nego komentarise neko, GS je bio neispravan zahvaljujuci predhodnom vlasniku koji ga nije uzubio kako treba...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

 

e ovo boldovano gore mi je polepšalo dan.....svaka čast :takoje:

 

Pazi ovako....živ ti bio i da te duuugo služila ta tvoja Afrika ( a znam da hoče, jer danas se ne prave više loši motori), ali ja se polako povlačim u "ilegalu" pošto mnogo "Afrikanaca" ovde jako slabo čitaju to što napišem i odmah kreču prozivke. Šta češ, nisu oni krivi što su kupili Afriku ;), valjda jih je tako zadesilo.....žao mi je što sam ti tako grubo uništio snove o "mršavoj gazeli", nije mi bila namera. U nekoj 55-oj verziji če možda biti "mršava", ali bogami sada je više "debela berta".

 

 

Hehe, drago mi je da se dobro zezamo ovde :) Ovo je ipak tema za ljude koji znaju i da uključe mozak, a ne samo da čitaju šta je napisano :) Bilo je par slučajeva, ranije, kada su se prozivke ovde baš ozbiljno shvatale, pa i uvrede krenule i svašta... Drago mi je da su se takvi sami uklonili :)

 

A da se mi ipak vratimo temi...

 

55-ta verzija, kažeš.... hmhm.. Ovo je tek PRVA verzija ove nove, redizajnirane Afrike. I već vas šijemo... Zamisli tek kakve će biti buduće verzije?? Znam da ne želiš da priznaš, ali pre ili kasnije i tebi će doći iz dupeta u glavu, pa ćeš skontati da si sve ove godine živeo u zabludi... i kupićeš jedino što ti preostaje - Afriku!!

 

Ili, ako si zreo za penziju, onda dolazi neki GS1200ADV u obzir...

 

:D

 

pa pazi ovako, čuo sam da se ovim u švabiji tresu gaće zbog nove Afrike....al zbog smeha da ne bude zablude.... :lol:

 

pa majku mu 13 godina su gledali remek delo (GS-a naravno) i planirali kako da preuzmu prestol i šta se desi na kraju? Izbace "pothranjenu debelu Bertu"...pa ni honda više nije kao nekad, ali ipak ima pristalica.....Iskreno, hteo sam več da kupim jednu Afriku i to dosta novu.Bila je super očuvana,lepa, sa malo kilometara (ko sve Afrike naravno... ;) ...osim u Srbiji gde kruže priče o Afrikama sa pređenih 100.000 kilometara. Naravno ta mitološka biča još ne bivaju viđena... ;) ), pa da je dovezem u Srbiju. E i tu je bio glavni point. U Srbiji bi je lepo raskomadao, prodao po delovima i uplatio novog vodenjaka GS-a.Jer samo u Srbiji se Afrike prodaju za suvo zlato.......A ako ostane koji deo, Bokilič bi mi sigurno dao Harlija za te ostatke....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Sto se bemwejasi loze na GS, kad imaju putni RT?

Zašto bi se ložili na GS-a? Svatko kupuje motor za svoje potrebe naravno. Netko ko voli da putuje samo asfaltom i lepim evropskim putevima bira RT, e ako voliš balkan (i naravno lepe asfaltne puteve... :) ), voliš da siđeš sa asfalta na "dirt road", voliš veliku amortizaciju, biraš GS-a. GS je nekako najbolji "allrounder" kod BMW-a....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kontraš!, 1271 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KLX 650 sm/enduro

bmw-jasi su mi nesto poput cigana(mislim na one gejlije navijace zvezde), toliko ih biju kompleksi da su jednostavno neizlecivi... :)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Kepo, nisam nista pobrkao, znam dobro sta pisem :)

 

A da to i potvrdim, podseticu Jagera da je i Kepo imao GS i pre je kupio njega nego Afriku. Zatim je zamenio neispravnog GS-a glavu za glavu za Afriku, pa ti sad vidi koliko vredi GS. Taj covek i dan-danas vozi tog GS-a.

 

 

Kepo je možda nešto loše sanjao pa je onako bunovan otišao i kupio GS-a. Kad se razbudio, shvatio je da se debelo zajebao i brže bolje je našao sledećeg sirotana koji je loše spavao. A vidi, to što je taj još uvek zadovoljan znači jedino to da čovek i dalje živi u gadnom košmaru. Siroma, meni ga je žao...

 

:D

 

I pre nego komentarise neko, GS je bio neispravan zahvaljujuci predhodnom vlasniku koji ga nije uzubio kako treba...

 

Taj GS je toliko zakukuljena kanturina da to Bog nije video.... Nedaj Bože da padne, odma sve pocrka. Pih... Ajd sad, ali iskreno, koliko si problema imao sa Afrikom dok si je vozio, a koliko sa GS-om? I šta te je skuplje izašlo da održavaš? ;)

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

bmw-jasi su mi nesto poput cigana(mislim na one gejlije navijace zvezde), toliko ih biju kompleksi da su jednostavno neizlecivi... :)

pa za cigane i ima nade o izlečenju, za bmwejaše nikad :takoje: .....kad te jednom uvati taj virus, nema ti spasa... :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

... GS je nekako najbolji "allrounder" kod BMW-a....

 

 

Obratiti pažnju na boldovani deo... 

 

Samo kod BMW-a, a to baš i nije nešto.... :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

bmw-jasi su mi nesto poput cigana(mislim na one gejlije navijace zvezde), toliko ih biju kompleksi da su jednostavno neizlecivi... :)

 

Pa vidi, neki su zreli i za posmatranje.... za razliku od STeneraša, koji su samo nenormalni.

 

Jbg, boles' ne bira...

 

:D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

 

... GS je nekako najbolji "allrounder" kod BMW-a....

 

 

Obratiti pažnju na boldovani deo... 

 

Samo kod BMW-a, a to baš i nije nešto.... :D

 

Kako to misliš "baš i nije nešto"?.....nemci šta god odluče da naprave , naprave svetsko, pa čak i rat..... :). Evo čak i daju kredite bez učešča da mogu ljudi da kupe Afrike, ali đaba....hoče ljudi da kupe najbolje, pa to ti je..... ;) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Jedino sto je od BMWa moglo da sidje sa puta bio je G450X. Njega pravili par godina, shvatili da ne ide i vratili se asfaltu i marketingu.

Nemci šta god odluče da naprave , naprave svetsko, ali u ovom slucaju marketing i "pratece usluge".  :P 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Jedino sto je od BMWa moglo da sidje sa puta bio je G450X. Njega pravili par godina, shvatili da ne ide i vratili se asfaltu i marketingu.

Nemci šta god odluče da naprave , naprave svetsko, ali u ovom slucaju marketing i "pratece usluge".  :P 

ne bi da te razočaram, ali za "hard" varijantu ima bmw i http://www.visordown.com/road-tests-first-rides/road-test-bmw-hp2-enduro/4579.html

 

a to da ostali ne silaze sa puta.....šta da ti kažem.....evo ti jednog samo za predstavu, koji je jako retko na asfaltu, radi ture sa dvoje po Africi (tamo baš i nema nekog asfalta), ali verovatno ni sam ne zna da ne bi smeo silaziti sa puta....čudan lik.....moj prijatelj, ali takav je.....http://www.zvoneseruga.com/?mod=gallery&id=26

Ako me pamčenje ne vara, ima i ovde  na forumu nekih likova koji voze "one teške krave" kojima su na svojim putovanjima silazili sa puta. Verovatno nisu znali da ne bi smeli....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Kepo i dalje gotivi GSA, i vrlo bi ga rado posedovao kao drugi motor pored nove AT. KTM je prelazna faza, jer u tom momentu nije bilo nista blize mojim potrebama.

I da biram novi LC ili AT, vrlo rado bi se priklonio kraljici. Nekako sam spokojan pored nje.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

U bre, Bokiliću, ubiše se STeneraši od vožnje izgleda... Do Ušća i nazad - eventualno...

 

Stvar je u tome što sad već i propelerci počinju da napadaju nakon što su STeneraši popušili. Nije problem, samo navalite. Ko je sledeći? 

 

:D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

U bre, Bokiliću, ubiše se STeneraši od vožnje izgleda... Do Ušća i nazad - eventualno...

 

Stvar je u tome što sad već i propelerci počinju da napadaju nakon što su STeneraši popušili. Nije problem, samo navalite. Ko je sledeći?

 

:D

Pa ukapirali i oni da te tarabice nista nevaljaju
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12094 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Kepo i dalje gotivi GSA, i vrlo bi ga rado posedovao kao drugi motor pored nove AT. KTM je prelazna faza, jer u tom momentu nije bilo nista blize mojim potrebama.

I da biram novi LC ili AT, vrlo rado bi se priklonio kraljici. Nekako sam spokojan pored nje.

 

Naravno Kepo, to i jeste smisao - imati motor koji zelis i biti srecan sa njim! Bas bih voleo da te vidim na Novoj, mislim da zazluzujete jedno drugo :) U medjuvremenu bi mogao da dobacis malo do mene da bacimo nesto na zicu, pravio sam nesto ovde za tu namenu :)

 

Danas perem kola i mislim se o onome sto me je Jager pitao, kako sam bio zadovoljan. Bio sam vrlo zadovoljan sa Afrikom u smislu pouzanosti, za 4 godine imao sam 2x kvar pinjona (2x20e) i zamenio dihtunge ispod poklopca ventila, diht gumicu kod amortizacionih guma u zadnjoj glavcini, jednom pukla sajla kvacila na BJB voznji, pokvarila se i oba senzora goriva, nisam stigao do Joske da to sredim. Ostalo sve besprekorno.

 

GS je vec 6 godina i za to vreme zamenio sam sajlu kvacila, plus treba da zamenim stako prednjeg desnog migavca koje se razbilo kad mi se motor pevrnuo u mestu. Ostalo takodje besprekorno.

 

Sta je razlika? Daleko vise mi prija voznja GS-anego Afrike, ni jedna mu nije ni blizu, mislim i na 750. Sediste na GS-u je daleko udobnije za vozaca, i neuporedivo komfornije za suvozaca. Priroda motocikla je takva  - Afrika predvidjena za jednu osobu, usko sediste za balansiranje po terenu, suvozac samo u nuzdi, ne za duzi put (bar kad je vozac mojih gabarita). Sediste Afrike nagnuto napred, pa je suvozac stalno  na ledjima vozaca, narocito na kocenju. Na GS-u mogu komotno dvojica kao ja, u voznji i ne znam da nekog imam pozadi, moram da se okrenem povremeno i proverim da li je jos uvek tu.

 

Na GS-u mi se vise svidja i polozaj kormana  i instrumenata - sve je vise nego na Africi, cak i bez podizaca koje imam i mozda stavim jednog lepog dana. Instrumenti daleko kompletniji i lepsi nego kod Afrike.

Polozaj fuzastera je na GS-u za nijansu neudobniji jer su povuceni vise pozadi, dok su na Africi postavljeni tako da su podkolenica i nadkolenica maltene pod 90%, ko na stolici. Opet, verovatno zbog predvidjenog stojanja na terenu.

 

I nesto gde GS briljira u odnosu na Afriku je sama masina. Ogroman obrtni momenat i kultivisanost omogucuju lejnjo menjanje brzina, moguce ga je voziti na 1000 obrtaja u minuti. Petom brzinom je to negde oko 40-50km/h, i cak i sa dve osobe na motoru, kad se doda gas on jednostavno lepo povuce i ode. U normalnoj voznji zaista retko prelazim 2500o/min jer nemam potrebe za vise, izuzev u petoj. Potpuno opterecen motor (ja, suvozac, svi koferi i prtljag na koferima) ne oseca nikakav napor i lagano prede na 120km/h, ako se doda gas brzo ode preko 150km/h. U takvim uslovima ce i trositi znacajno manje od Afrike koja ce nedostatak obrtnog momenta (ispod 2500 ne moze da se vozi) nadoknadjivati cestim promenama stepena prenosa i vecim obrtajima.

 

I konacno - odrzavanje. Na Africi nocna mora maltene bilo sta raditi, moram da pocnem posao dan ranije, da skidam oklope i oslobadjam prilaz motoru. Zamena svecica nemoguca bez originalnog Hondinog kljuca, iste sam zamenio tek trece godine, kad sam nasao kljuc. Stelovati ventile? Uh... Skidaj sediste, dkidaj zadnje bocne plastike, skidaj prednje bocne plastike, skidaj rezervoar, skidaj air box, skidaj poklopce ventila ili poklopcice na poklopcima ventila (ko razume shvatice), zatim skidaj one poklopce na rupama gde se vide markeri na zamajcu. Cak i za proveru kolicine ulja u rezervoarcicu za zadnji tocak mora da se skida sediste i desna bocna plastika.

 

Treba li da pricam kolika preiprema je potrebna da se na GS-u nasteluju ventili? Plastika na GS-u (1100) uopste nema, nema sta da se skida. Sad mi pade na pamet, i ako padne na terenu, nema sta da se slomi sem migavaca (razmisljam da kupim migavce na elasticnim nosacima i tako resim i taj problem). Zadnje, prednje kocnice, cilindri i rezervoari, sve pristupacno i izlozeno pogledu. Podesavanje vesanja napred i nazad za tili cas, sa fabrickim alatom ispod sedista. Na Africi NIKAD,  i slovima NIKAD nisam uspeo da pristupim zvezdastoj matici ispod zadnjeg amortizera, i danas ne znam kako se ona podesava.

 

Mogu da skuvam kafu i da sednem ispred GS-a, da uradim kompletan servis motora (ventili, sinhronizacija, sva ulja) i kafa se nece ohladiti. Da ne pominjem pogonski lanac i njegovo odrzavanje...

 

Mislim, mogo bi ja ovako jos, ali ukratko - GS mnogo bolje pogadja MOJE potrebe.

 

Srecna voznja svima!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

 

Kepo i dalje gotivi GSA, i vrlo bi ga rado posedovao kao drugi motor pored nove AT. KTM je prelazna faza, jer u tom momentu nije bilo nista blize mojim potrebama.

I da biram novi LC ili AT, vrlo rado bi se priklonio kraljici. Nekako sam spokojan pored nje.

 

 GS mnogo bolje pogadja MOJE potrebe.

 

 

 

Mislim da je ovo suština!

E, sada! Kako ste uspeli da temu ST VS Afrika, preobratite u Afrika VS BMW? :D Carevi ste!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kontraš!, 1271 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KLX 650 sm/enduro

Sumadinac, rekoh ti malopre, sve su to samo kompleksi :)

 

Oni su se pronasli na tim motorima i za njih je to svetinja al im smeta sto ih niko ne zapaza ne poredi sa legendama poput africe. Pa se onda trpaju sami ko gace u dupe ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja