Jump to content

Moto Zajednica

TDM 850 potrosnja ulja

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: u perspektivi

Pricao sam sa nekim ljudima koji voze tdm-a i svi dolivaju ulje,a takodje i na forumima mnogi se zale.Vozio sam dosta starijih motora(10-15 god) i nijedan nije trosio ulje,mozda nesto mizerno od zamene do zamene.Sta je sa TDM,zasto trosi ulje(neznam dali je to slycaj sa svakim,al u svakom slucaju cesto se desava)?Ljudi koji sa tdm krecu na neki dalji put obavezno nose sa sobom i ulje da bi dolivali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 456 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: BMW K 1200 LT HONDA VARADERO

Istina. Moj trosi, al malo.Mozda je za nekoga to mnogo.Do 5000km od 0.5 do 1l zavisi od ulja i voznje i to mi se cini da u zadnjih 1000 km potrosi naj vise.Presao je 55000km. .S obzirom da staje 4l u motor da nista ne dolijem opet nista mu ne skodi. Za tako dobar motor nije steta ni sramota doliti litar ulja, a i ne mora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1902 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Isti slucaj je i sa super tenerom. Skoro isti agregat imaju sa TDM-om. Kad je ulje pred zamenu tad trosi kao lud. To su moja iskustva sa ST.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Go BIG or Go home, 413 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: honda CB 1000 - Big One

Što starije ulje lakše se troši, jer su razbijeni molekuli i aditivi su već "izvetreli"... Neki se zale i na Fazera FZS 1000 da troškari... Te Yamahine mašine su takve...

TDM 900 već nije takav... osim ako vlasnici istih ne priznaju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: u perspektivi

Posto fabricki trose ulje moramo da odbacimo uzroke zbog istrosenosti karika,gumica ventila...,pa na koji nacin onda ode to ulje?Neki mi kazu da je za neke motocikle normalno da trose ulje al meni ipak nekako nije normalno da novi motor poput tdm trosi ulje a kawasaki gpz star 20 godina ne menja nivo ulja od zamene do zamene?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Derventa, Novi Sad
  • Motocikl: DR-Z400, Benelli Trek 1130

Da malo ozivim temu, da li vam naglo potrosi ulje ili skontate kako opada na mjeracu. Ja nesto provjeravao bilo taman malo iznad polovine mjeraca i nakon mozda 500km voznje (iz vise navrata) nema ulja, nadati se da je sve ok. Novi sam na TDMu pa nisam navikao bas cesto da provjeravam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Tipicno za TDM 850 je da trosi ulje, ali nekako cudno. :neznam: Sto neko vec rece zavisno o starosti ulja, tj. predjenih kilometara. Po zamjeni jedno vrijeme veoma malo pada na mjeracu,a onda "preko noci" sune ispod minimuma da se covjek prepadne.:ups: Koliko ga ja imama ( TDM-a ) skontao sam da po zamjeni "ne trebam gledati nivo" prvih 1000 - 1500 KM. a onda svakih 7 dana ili predjenih 250- 300 KM sa neznatnim dosipanjem do cca 3000 KM i do zamjene ( 5000 KM ) kontrolisati i dosipati sto cesce. ;) Ja otprilike od zamjene do zamjene dospem jos cca 1,5 kg ulja. :aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1544 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: V-STROM

Svi znamo da tdm fabricki trosi ulje a za sad jos niko ne zna da objasni zasto je to tako!?

 

Neko je pisao da tdm 850 ima fabrički tanke karike koje se vremenom potroše i otanje i javlja se veća potrošnja ulja.Zamenom karika se rešava taj problem.Ima tema negde,pretraži forum.

 

Edit:Evo teme gde je to objašnjeno:

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/32062-tdm-srbija/page__st__1020

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

 

Ova prica mi je malo diskutabilna posto te takozvane "uljne maglice" koje izlaze oko izlazne osovine iz mjenjaca bi se vremenom nakupile u deklu malog zupcanika ( posto ulje nije lako isparljivo ) i pocelo bi ulje kapati ispod motora, pogotovo naslonjenog na copu. ;) Za emulzione tube mozda ima smisla,ali i to mi je diskutabilno, posto ulje koje proedje iznad cela klipa zbog losih karika svakako sagorijeva bez obzira na kolicinu goriva u cilindru...:neznam: Elem volio bi da svoj sud o ovom tekstu da Bokilic posto on sigurno zna zasto TDM-ovi trosi ulje, :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4829 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Da malo ozivim temu, da li vam naglo potrosi ulje ili skontate kako opada na mjeracu. Ja nesto provjeravao bilo taman malo iznad polovine mjeraca i nakon mozda 500km voznje (iz vise navrata) nema ulja, nadati se da je sve ok. Novi sam na TDMu pa nisam navikao bas cesto da provjeravam

 

Kolega,posto si novi za pocetak proveravaj svaki dan da bi postao stari TDM-as!

Meni jedino smeta sto ne mogu da skontam kada vise potrosi,nekada kada ga cepam sukne dosta a nekada ne,nekada po velikoj vrucini potrosi puno a nekada manje ali u glavnom UVEK ga potrosi!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4829 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

E ovako,dosta sam razmatrao ovu iritirajucu pojavu potrosnje ulja nasih dragih masina i uradio sledeci eksperiment.

 

Gledajuci kao prvo dimenziju iber-laufa cini mi se kao dosta sirok promer (iako ima metalno suzenje) izveden je sa ventil-dekla koji je bukvalno naslonjen na hladnjak i vreo vazduh iz hladnjaka prelazi preko celog ventil-dekla pa racunam da se uljna isparenja koja se nalaze u ventil deklu jos vise greju,narocito vecim opterecenjem motora.

Prljanjem vazdusnog filtera i smanjenjem dotoka vazduha motor se dozira vecim usisavanjem iz odnosno kroz iber i vec dobro zagrejanu uljnu paru usisava u cilindre.

 

Uzeo sam crevo ibera,umesto u vazdusni filter nabio sam ga u plasticnu posudu (uljni rezervoar od motorme testere) u nju ubacio malo zice za ribanje sudja misleci da ce dosta ulja izlaziti na drugi kraj creva koje sam sproveo do lanca odnosno prednjeg lancanika i namestio ga tako da "podmazuje" lanac tj ne izbacuje ulje zalud,to sam video na jednom starom modelu Honde,naravno rupu na air-box sam blindirao.

Sta sam dobio-potrosnja ulja koje je za zamenu i kada ga naj vise trosi drasticno je pala,mislio sam da ce bacati "zivo" ulje i time podmazivati lanac,nista,postoje mala isparenja posto je "suvi" karter i oni inace "duvaju" ali nema naznaka podmazivanju.

Skinuo sam i posudu koja je trebala da sluzi kao neki filter da ne izbaci puno ulja,medjutim i ona je bila blago zamastena,da kazem normalno jer ipak isparenja iz ibera idu kroz nju.

Vadjenjem ibera na autu se ne dobija manja potrosnja ulja samo ode na drugu stranu i ne gusi karburator a ovde efekat drugaciji.

Moje misljenje je da masina kroz iber,zbog same konstrukcije uzme malo vise ulja,da je los motor to ulje bi bilo izbaceno i lanac bi bio propisno zamasten ili bi bar posudica bila puna ulja,ali nista od toga a sama potrosnja ulja je zanemariva i kao sto rekoh vec je vreme za zamenu i "normalno" da ga trosi.

Racunam da ako se ovako ponasa sa starim uljem,sipanjem novog prve 3000 ne bi trebalo da potrosi ni grama.

Voleo bih cuti misljenje ili iskustvo majstora o ovoj pojavi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Mislim da je Yamaha na TDM-u 850 u to vrijeme 91. zbog dva cilindra i "velike" kubikaze ostavalila relativno velike tolerancije ( negdeje sam gledao ) cilindra, klipa i karika, pa radi toga provlaci vise ulja u kompresioni prostor gdje se mijesa sa ( u vecine TDM-ova povecana je i potrosnja goriva ) gorivom i spaljuje, tako da je to po meni uzrok potrosnje ulja kod TDM-a. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja