Jump to content

Moto Zajednica

Popravka iz ugla pocetnika

Recommended Posts

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Postovane koleginice i kolege,

 

U ovoj temi cu izneti svoja iskustva iz prethodnog perioda i narednih dana. Moja draga Yamahica TZR 50 je bila ispustila dusu pre desetak dana. Bio je uradjen prolecni servis, gde sam i ja malo pomagao a sve je procackano i promenjeno u servisu kod Duleta iz Subotice, covek koji je dobar ko svez lebac. Sve osim agregata koji je lepo primao gas i nije imao nikakvih problema. Avaj, dvotaktni agregat, kitovan, sa dobranom kilometrazom (oko 18.000 km) bez ikakvog remonta, je odlucio da me ostavi na putu pre desetak dana, jedne tmurne, vetrovite subote. Odslepao sam ga uz placanje euro po kilometru. Salim se sa zenom da sam platio za prevoz motora a ja se dovezao za dzabe pa ustedeo :) Da se vratimo na temu. Prosle subote, pre par dana, odlucim da odguram motor (u medjuvremenu je zadnja guma ispustila, probusila se negde, bilo veselo gurati) kod Duleta, da se rastavi agregat i da se utvrdi uzrok smrti. Dijagnoza, mene laika, izgubio kompresiju jer vrti u prazno. Volim da cackam svoj motor, ali iz razloga sto zivim u stanu i nemam prostor a ni alat gde to da radim, uvek zamolim majstora da kod njega rastavljam i sastavljam, covek mi ustupi alat i kad god nesto ne znam, pitam.

 

I tako je i sad pocelo. Te subote, pre par dana, poskidao sve plastike, tank, dosli smo do agregata. Prvi put u zivotu rastavljam agregat. Ima vodeno hladjenje, prvo mi covek kaze uzmi kofu, nadji najnizu tacku, skini crevo i neka iscuri. Hladnjak bio skoro prazan iako u prelivnoj posudi bilo antifriza. Ovo je prvi znak da nesto ne valja. Skinuo svecicu, krecemo u rastavljanje cilinda. Skinem glavu cilindra, ono unutra ko novo izgleda sve. Ne lezi vraze u uglu klipa vidim odlomio se komad. Zovem Duleta, kaze puko je klip. Dam mu glavu cilindra da pogleda kaze vidi ovaj dihtung, ovde ti je antifriz polako sipao u cilindar i izasao na auspuh. Skinemo cilindar, karika u 3 komada. Obdukcija kaze da je karika pukla, najverovatnije od pregrevanja ili istrosenosti, otkinula deo klipa i tu je bio kraj. Kada sam kupio motor prosle godine, dobio sam uz njega originalni auspuh, karburator, cilindar, klip i dihtunge koji su prosli 4000 km, skoro sve novo.

 

Probao sam da nadjem novi klip i dihtunge za ovaj top performance kit, nema nigde u Srbiji, obisao nebo i zemlju a moze da se donese iz Italije, ceka se minimum mesec dana. Odluka je pala da ga vratimo na fabricko stanje. Imace manje snage i to osetno, sa 86 kubika na 49. Takodje, imace i duplo manju potrosnju, sto je plus. Svestan da svakako vozim moped a vaznije mi da mogu da vozim pa makar i 70 km/h nego da celo leto gledam druge kako voze i popravljam motor, mislim da se necu pokajati.

 

Posto radim, svaki dan posle posla se presvucem u firmi i pesaka nekih 15 minuta do majstora, izguram motor iz ostave i krecem da ga radim dok ne padne mrak i dok ne dosadim coveku.

 

Juce je bio dan prvi, zadatak koji sam dobio je da spahlom skinem slojeve i slojeve nalepljene zemlje i ulja sa agregata, sve lepo operem benzinom da bi mogli ko ljudi sklapati agregat i da ne udje nesto gde ne treba. Nakon skoro 3 sata posla, sa rukama crnim do lakata, agregat je dobio svoju fabricku boju. Uz obavezan razgovor sa majstorom koji se bavio drugim motorom koji je popravljao, naucio sam puno novih stvari. Danas cemo polako da proverimo sve fabricke delove i da krenemo u sklapanje cilindra, mada prvo i osnovno je izduvati karter i proveriti da li ima nekih zaostalih opiljaka unutra. Nakon posla u nove radne pobede!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

Slikacu danas. Malo je tesko slikati sa rukama prljavim do lakata :)

prika rukavice su majka, kad treba slikati skinesh, opalish sliku i vratish rukavice :takoje:

srechan rad!

 

samo da upotpunish slikama i biche ovo odlichna tema :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Danas je bio dan drugi popravke moje drage Yamahice. Majstor ne bi bio majstor kad ne bi rekao da nastavim prvo gde sam juce stao i da je sramota da ostali delovi na motoru ostanu prljavi kakvi jesu. Cetkica natopljena benzinom i krpa u ruke i nastavljam dalje, ribanje svega od felni do fuzastera. Nisam ni znao da imam crvenu saru na zadnjoj felni0staa2.gif Motor nosi oziljke od obaranja prosle sezone kada me pokupio deda u citroenu, pa sam se i toga podsetio. Nakon ribanja svih masnih i odvratnih naslaga, ostala je samo prasina koja ce se skinuti obicnom vodom i koju nije bilo svrhe skidati benzinom. Doslo je na red skidanje starog klipa, izduvavanje kartera od svih mogucih zaostalih metalnih opiljaka, provera klipnjace i lezaja, hoda radilice i trazenje odgovarajuce bolcne za fabricki klip, ciscenje fabrickog klipa od naslaga na vrhu, zamena lamelnog (reed) ventila gde je vracen fabricki i stavljanje usisa. U medjuvremenu je dosla zena da mi donese palacinke sto je napravila, ostalo je malo i za majstora0takoje.gif Jedino sto je ostalo kao nedoumica je filter za vazduh koji nisam dobio uz ostale fabricke delove. Ne sme da bude otvoren jer ce vuci previse vazduha, moramo da smislimo nesto. Pogledacu vecerac kako bi to trebalo otprilike da izgleda. Skinut je stari karburator, sutra montiranje cilinda, klipa, karburatora i nadam se nekog improvizovanog filtera i prvo paljenje0takoje.gif Zakacio sam par slicica cisto da ne bude samo tekst.

 

Oriban agregat od sinoc, pocetak vracanja starog sjaja felnama

post-29826-0-46658300-1395866647_thumb.png

 

 

Stari klip, oznacen deo klipa koji fali

post-29826-0-82012900-1395866658_thumb.png

 

 

Majstor :)

post-29826-0-98009100-1395866672_thumb.png

 

 

Nisam jeo nista vec satima, moze i prljavim rukama! :P

post-29826-0-31751700-1395866682_thumb.png

 

 

Hvala mojoj dragoj zeni sto je donela rucak

post-29826-0-16312500-1395866690_thumb.png

 

 

Skinut stari klip, izduvana masina, stavljen reed ventil i usis, ceka se nastavak sutra

post-29826-0-21064700-1395866704_thumb.png

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Da li neko ima ideju kako ograniciti usis vazduha na filteru vazduha? U originalu na motor ide tzv airbox tj kao kutija izgleda a to nisam dobio uz originalne delove. Mislim da cemo staviti otvoreni tj cone filter ali ne mogu da smislim kako ograniciti protok vazduha kroz njega? Da li ubaciti u izlaz filtera neku podlosku sa rupom u sredini koja bi ogranicila usis ili nesto staviti na sam filter od spolja sto ce mu ograniciti povrsinu? Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Hvala na idejama i lepim zeljama, za nekih pola sata krecem, nadam se da ce biti sastavljena masina danas a onda sutra zavrsni koraci. Za danas mislim da cu da krenem sa ciscenjem prelivne posude i cevkom za rashladnu tecnost jer ima smeca i jedna muva u njoj..sirotica ne znam kako je tamo dospela. Zatim ide provera karburatora, stavljanje klipa i cilindra i modifikovanje filtera za vazduh da bude malo zatvoreniji jer ce inace biti previse slaba smesa pa moze lako zaribati klip.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

Ja se ne bih mnogo igrao sa tim filterom.Jer ti ne znas koja mu je propusnost . U prevodu ako je airbox imao protocnost od recimo 55% vazduha da bi smesa bila u idealnoj proporciji,a pecurka ima propustljivost od 90% kako da izracunas tih 35% da bi dobio idealnu smesu opet ?

 

Tacnije u bilo kom momentu moze da se desi da i kada namestis smeshu da ti opet dobije veci procenat vazduha jer recimo propusti negde filter. Sta vise nije to 4T pa da probas , ovde najmanja greska ce rezultovati sjebavanjem klipa i cilindra.

 

Gledaj da nabavis airbox ili da nabavis bar dizne za karburator.Ako nabavis dizne za karb stavi neki protocan filter kvalitetniji koji moze da se lako cisti,jer se lako i prlja.

 

I kada to uradis posteluj karb prema tom filteru,da li ce tu biti dovoljna samo broj,dva dizna veca ne znam,ali moguce je da ces morati da pomeras i odnos igle u karbu.Nije ovo tako jednostavno kao sto si zamislio.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Dan treci..nisam imao snage a ni vremena sinoc da pisem. Uglavnom, ne bas puno srece, ali sam bar malo pametniji. Prelivna posuda za tecnost, crevo, dekla sto ide preko magneta i anlansera, sve ocisceno, provereno, namontirano. U medjuvremenu majstor stavio klip i cilindar kad ne lezi vraze, klip viri jedan milimetar u gmt. Isekao jos dva dihtunga za ispod cilindra, vratio, stavio glavu cilindra, dzabe, cuje se da lupa klip o glavu kad ubacim u brzinu i pomerim motor. Neko je skratio cilindar da bi podigao kanale i povecao kompresiju..znaci ni originalni delovi bas nisu originalni! Takodje, prilikom provere karburatora je otkriveno da fali iglica..glava cilindra ce biti obradjena da se skine jedna stota sa oboda jer bas i nisu nesto obradjeni kako treba a za karburator ce se pronaci nova iglica..za filter vazduha smo smislili da je najbolje staviti sloj debelog sundjera oko njega i dobro ucvrstiti vezicama. Druga opcija je stavljanje sire dizne ali dobitak na performansama i nece biti neki a potrosnja ce drasticno porasti..auspuh isto sredjen, povratna cev ce biti zacepljena jer je svakako otvaran i izvadjen je katalizator, vidi se da je secen i varen. Danas, petak, rekao majstor, radimo dok ne zavrsimo, mozes da teras kuci. Necemo staviti plastike da mozemo proveriti da li je sve u redu, da li negde pusta, boju svecice itd. Za dan dva, ako je sve u redu, skidanje ulja i masti sa unutrasnje strane plastika i stavljanje nazad da se kompletira yamahica.

 

Digresija: Ovo mi je prvi motor, moped. Bio sam jako nalozen kad sam ga kupovao prosle godine, nisam imao nikakvo iskustvo i kupio sam ga na prvu loptu, zaleteo sam se. Jeste on mene lepo nosio celu sezonu, prosli smo Vojvodinu uzduz i popreko. Gledajuci koliko para je ulozeno u njega, ne isplati se. S obzirom sta sam sve naucio, od tehnika voznje do mehanike i elektrike i generalnog iskustva, vredi svaki dinar. Sledeci motor cu kupiti pazljivije, mozda od nekoga ovde sa foruma, primerak koji je pazen i servisiran, koji bih nastavio da pazim i mazim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Izvinjavam se svima koji su pratili ovu temu, sinoc sam dosao jako kasno kuci a danas sam imao neku radnu akciju, mrtav sam umoran. Sutra cu da uslikam neke fotke i da napisem sta je bilo u petak, dan kada je motor ponovo oziveo1moto3.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Dan cetvrti..."D" day je bio u petak. Poneo sam i opremu jer majstor rece ponesi, danas ga teras kuci. I bilo je tako. Zavrsili smo oko 22h a poceli smo raditi oko 15h.

 

Dosao sam u radionicu, tog dana je Dule odneo zadnji tocak kod vulkanizera jer je zadnja guma pustala. Mislio sam da je probusena ali nije bila. Prosle godine sam naleteo na ogromnu rupu prilicnom brzinom i zadnja felna je primila veliki udarac i obod se iskrivio. Tada nije pustala ali sam je odneo da se ispravi. S obzirom da je plastificirana felna, prilikom zagrevanja i ispravljanja je plastifikacija popucala na par mesta. Sve je bilo ok do pred prolece kada je naprosto pocela da pusta i to za dva tri dana guma skoro prazna. Nisam hteo tako da vozim pa vec kad je motor u kvaru ajde da sredimo i ovo. Problem je bio taj sto je plastifikacija bas otpala na obodu i tu je izlazio vazduh s obzirom da je tubeless guma. Vulkanizer je ozuljao plastifikaciju sa unutrasnje strane, ofarbao felnu i stavio neku tecnu gumu na obod i vratio gumu nazad. Ne pusta vise. Docekao me motor na stenderu i tocak naslonjen na zid. Dule je imao motore da popravlja i ja se dadoh na posao. Ocistio odstojnike sto idu izmedju vaze i felne, osovinu, namazao i vratio tocak uz malu pomoc da namestimo osovinu na obe rupe kako treba. Stavio klesta kocnice. Dalje je vec poznata teritorija zatezanja lanca sto sam obavio rutinski.

 

Imao sam problem sa sirenom, stari nosac je bio pukao a novi nosac je napravljen od debljeg lima i kada zasarafim sirenu, nece da svira jer ne moze da vibrira. Resenje da malo ostavim maticu otegnutu je trajalo jedan dan jer se od vibracija rasarafila i otpala pa je sirena visila na kablovima. Uzeo sam mali komad plastike i stavio izmedju sarafa i matice i tako zategao toliko da sirena moze slobodno da vibrira, dakle ne skroz, a da matica ne moze da otpadne. Sirena se drzi i svira lepo posle dva dana voznje :)

 

 

Dule je zavrsio motor koji je radio, dolazi na red glavno jelo. Treceg dana je isekao 2 podloske koje idu ispod cilindra od tvrdog kartona ali klip je i dalje udarao u glavu kada smo pomerali motor. Problem je sto je neko brusio originalni cilindar u svrhu tuninga, da bi podigao kanale i povecao kompresiju. Klip je virio milimetar izvan cilindra u gmt. Ni dve podloske nisu pomogle. Stavili smo jos jednu ali je klip i dalje doticao glavu. Nismo smeli staviti vise podloski, i tri je previse. Jedino resenje je bilo ostrugati glavu cilindra. Rad na strugu mu nije jaca strana, to radi njegov sin koji trenutno nije bio tamo. Rekao sam mu da su delovi svakako moji i da ima moj pun blagoslov. Uz podesavanje struga i malo muke je uradio savrsen posao. Stavio je staru svecicu i nju uhvatio u strug da bi mogao da obradi glavu. Sve je proslo u najboljem redu. Izduvao kompresorom da odstrani sve delice metala koji su mozda ostali i montirao glavu. U medjuvremenu sam skinuo deklu kod magneta i anlansera a da bih nju odsarafio morao sam da skinem i prelivnu posudu za antifriz. Uhvatio je rukom magnet i okrenuo. Klip se vrti u cilindru i ne lupa :) Stavili smo cep sa starog cilindra na ovaj novi. Na to mesto verovatno ide senzor za merenje temperature rashladne tecnosti koji nije dosao uz delove.

 

Mrak je polako poceo da pada, a majstora zove zene na veceru. Kaze mi premesti motor unutra u radionicu i montiraj auspuh. Vratio sam deklu i posudu, i poceo da montiram auspuh. Tezak je ko djavo, rezona mu je mnogo sira od auspuha koji je do sada bio na motoru a i zidovi auspuha su deblji. U medjuvremenu je dosla njegova zena i donela i meni malo da prezalogajim na brzinu sto sam prihvatio oberucke, nikada ne odbijam hranu sto se moze i videti na mojih 100 kg :) Uz malo ubedjivanja sa gumenim cekicem, malo po auspuhu, malo po prstu, auspuh je legao u cilindar, svi sarafi legli na svoje mesto, onaj ispod motora je bio jako nepristupacan ali sam uspeo da sastavim sve. Vratio se i Dule, montirao jednu oprugu (napred se auspuh drzi sa dve opruge na cilindar) a ja uzeo sa druge strane drugu, tvrde su jako, jedva uspeli da ih montiramo (ja nisam ni uspeo, uzeo mala klesta, on uzeo veca pa je uspeo da je nategne).

 

Sipali smo antifriz i destilovanu vodu i hladnjak i prelivnu posudu, stavio je cep hladnjaka i napomenuo da stavim osigurac koji drzi cep da slucajno ne izleti. Zaboravio sam osigurac da stavim, to cu sutra kad odem po plastike.

 

Montiran je karburator, sve cevcice spojene, neke su falile pa je Dule nasao druge, karburator ima i grejanje tecnoscu sa cilindra pa i je i to spojeno. Bilo je potrebno zacepiti dve cevcice, jedna je ulje (sipam ulje u tank rucno) a druga je za vakum. Tu je smisljeno genijalno resenje, cevcice koje su zagrejane upaljacem, stisnute u stegu. U trenutku se ohlade i stegnu. Svaka je testirana duvanjem u nju, savrseno zaptiva. Ne izgleda lepo ali radi savrseno.

 

Stavljen je i filter vazduha. Trebalo ga je zagusiti jer u otiginalu motor ima airbox a ne cone filter. Primenjeno resenje je ispalo da se uzme sundjer i obmota oko filtera i ucvrsti zabicama (plasticne stegice).

 

Spojili smo filter, tank, dali benzina u karburator. Okrenuli kljuc, dali kontakt.

 

Prvo paljenje, malo je stucnuo i ugasio se. Zaverglao ponovo, motor je oziveo. Obasuo me je neobican miris, i nepoznat zvuk. Motor je radio sa svom fabrickom leru od 1200 obrtaja. Blago dodavanje gasa. Oblaci dima izlaze iz auspuha. Pustamo ga da radi malo. Miris koji izlazi mi je stran. Ocigledno da je motor trosio drugacije ulje jer to nije miris moje Yamahice. Zvuk je bio dublji i drugaciji. Pogledali smo se, ja sam mu rekao da je miris i zvuk drugaciji, rekao mi je da motor koji sam do sada imao da zaboravim, ovo je nesto sasvim drugo. Kako i nije, presadili smo mu i srce i pluca i creva.

 

Ugasili smo ga. Zasrafio sam tank i plastike repa i vratio sediste. Proverio signalizaciju, sve radi. Dule kaze, on ce prvi da ga proba, tako inace radi uvek, to vec znam. Uzeo kacigu, izlasli smo na ulicu. Prvo levo pa desno niz ulicu. Dao je zmigavac i izgubio mi se iz vidokruga. Cuo sam ga u daljini kako dodaje obrtaje. Nakon par minuta se vratio sa osmehom na licu. Kaze vuce i u sestoj. Reko koliko si ga razvukao kaze nisam ga mucio ali ima dosta snage.

 

Dogovorili smo se da ga vozim za vikend, da osetim masinu, ako krene da zaribava ili nesto odmah da stanem i laganim gasom do garaze, ukoliko nesto lupa curi ili slicno..U ponedeljak cemo proveriti boju svecice, proveriti sve jos jednom, ocisticu plastike i vratiti nazad. Motor ce biti zavrsen.

 

Seo sam na motor, dao kontakt, zaverglao, upalio je poslusno. Manje vibracije nego sto sam navikao. Drugaciji zvuk. Saltam u prvu i lagano pustam kvacilo. Poslusno krece. Svirnem i mahnem Duletu, i lagano krecem kuci. Vec je proslo 22h ali nisam gledao na sat ni ja ni Dule. Isao sam duzim putem kuci, oko Palica, kroz mrkli mrak, lagano 50, 60, vratio se u grad. Parkirao ga u garazu, potapsao po mestu suvozaca i dosao u stan. Bilo je pola 11.

 

U subotu sam se vozio sa zenom nekih 30tak km a danas isto nesto malo po gradu i onda sam jednom lagano oko grada a drugi put kad je bio dobro zagrejan onda gurao do kraja.

 

Sporije ubrzava, problem je kad nas je dvoje na motoru, tromiji smo. Preticanje je isto mali problem jer moram da planiram, ne mogu samo da dam gas i preteknem. Kada jednom ubrza, vrlo lako dostigne 80 km/h i onda saltanje u sestu brzinu i tu na ravnom distize 90+ km/h. Ne mogu vise ni da trazim od 49 kubika.

 

Sipao sam malo benzina i napravio malo bogatiju mesavinu sa kvalitetnim bardahl uljem koje sipam da se dobro omasti masina. Interesuje me potrosnja, bila je oko 4.5 L sa starim vecim karbom sa vecom diznom i otvorenim filterom i 86 kubika. Fabricki je malo preko 2 litra. Ciljam na neka 3 litra potrosnje, vreme ce pokazati.

 

Slike od jutros pre voznjice:

 

Sklopljen motor (fale plastike, sutra ih stavljam)

post-29826-0-67330200-1396198403_thumb.png post-29826-0-74744800-1396198414_thumb.png

 

 

Filter vazduha oblozen sundjerom da bi se zagusio malo

post-29826-0-54530100-1396198426_thumb.png

 

 

Sirena ucvrscena sa rucno napravljenom self locking nut (plastiku stavio izmedju sarafa i matice, matica nije dotegnuta do kraja da dam sireni mesta da vibrira)

post-29826-0-28271700-1396198435_thumb.png

 

 

Cilindar i glava, cevcice za grejanje karburatora, cep na glavi cilindra, podloske ispod cilindra, opruge sto drze auspuh na cilindru

post-29826-0-41348300-1396198447_thumb.png

 

 

 

Hvala na paznji! Okacicu jos jednu sliku sutra kada montiram sve plastike. Nadam se lepim kilometrima sa mojom dragom Yamahicom dok se ne rastanemo :)

 

 

Ovo mi je bilo nezaboravno iskustvo. Naucio sam jako puno stvari i promenio sam gledanje na motor kao masinu. Za mene to nije vise apstraktni sklop delova vec fino koordinirani balet. Ne znam sve, znam nesto. To nesto je ono sto mi je bilo potrebno da krenem da razmisljam o tome, da mi se probudi zar i zelja, da se posadi seme. Svaki put kada dam gas, znam sta se desi, znam gde pocinje i gde se zavrsava. Znam kako dise, znam kako radi. Popravka i ne mora da bude tako losa stvar!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Juce posle posla sam otisao po oklop, nismo ga bili montirali u petak da bi mogli lako uociti i otkloniti eventualni kvar. Motor inace radi lepo, svecica savrseno cokoladne boje. dakle pogodili smesu iz prve0takoje.gif Pranje oklopa i montiranje mi je oduzelo 5 sati, uz malu pomoc gde je bilo potrebno prilikom montiranja. Prvo sam spahlom skidao naslage ulja i blata sa unutrasnje strane plastika onda sam ih oprao benzinom pa vodom pa montirao na motor. I dalje su musave, ali finalno glancanje od spolja ce da saceka jos koji dan pa cu sve lepo da operem. Motor je sada kompletan. Vozao sam malo za vikend, juce i danas..od popravke prosao nekih 250 km i utisci su pozitivni. Moja Yamahica ponovo ide a upoznajemo se jer je drugacija, nije tako prgava i nervozna. Danas sam podesio ler gas jer kad se ugreje ode na 2100 a treba da bude od 1600-1900 a sada je hladan 1600 a vruc 19001moto3.gif Do sada sam pravio mesavinu 1:50 kako proizvodjac ulja preporucuje ali mislim da cu da pravim nesto izmedju 1:40 i 1:50 da bude malo bogatija, da pazim klip i cilindar kad smo se vec toliko patili oko njih. I dalje ne znam kolika je potrosnja, moracu da ispraznim tank pa da vidim. Sipao sam dva puta po 4 litre sa po deci ulja to je 1:40 mesavina i zvuk motora se odmah promenio i postao lepsi u odnosu na onaj u petak sto je bio dok se jos nisu lepo namestili i podmazali delovi. Jos ima sigurno bar pola tanka.

 

Evo i par slika, ovo sam slikao danas dok sam pravio pauzu u povratku, parking pored puta. Bilo malo oblacno pa su i slike malo tmurnije.

 

post-29826-0-27430000-1396353277_thumb.png

 

post-29826-0-65370500-1396353287_thumb.png

 

post-29826-0-97645600-1396353291_thumb.png

 

 

Ovim postom se zavrsava ova tema, bila mi je cast podeliti ovo iskustvo sa Vama. Puno lepih i bezbednih kilometara!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

E to se zove ljubav!

Nista lepse od osecaja kad upalis masinu na kojoj si vredno radio!

A verujem da si ovom prilikom i mnogo toga naucio o mehanici 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Nakon lepih 1600 kilometara opet zaginula moja Yamahica. Zavrsio s poslom, obukao opremu, sidjem dole, pustim gorivo, zavrnem kljuc, kresnem, krr krr nista. Dam malo gasa, krr krr opet nista. Prebacim na rezervu opet krr krr, sreca pa sam nedavno punio akumulator pa vergla, opet nista. Gledam a ono barica se pravi ispod motora. Stavim prst u baru, pomirisem, ne oseti se na benzin a nije ni masno kao ulje, znaci voda i antifriz iz sistema za hladjenje. Gledam odakle curi ne vidim. Opet zaverglam, vidim kapa kod pumpe znaci otisao simering ali mi nije jasno zasto ne pali. Skinem kapicu, izvrnem svecicu a ona mokra ali ne od benzina nego od vode0stabre.gif izgleda je probio dihtung glave ali ne znam kako kad je fabricki stavljen na njega. Drugo mesto gde je mogao probiti je ispod cilindra gde su stavljani rucno seceni dihtunzi a tamo prolazi kanal za rashladnu tecnost pa ako je probilo sipa u karter..ako je crkla pumpa voda je vrlo brzo prokljucala a vodena para je nabila pritisak i probila dihtung..ovo je za sada sve nagadjanje. Odgurao sam ga kod majstora, reko opet cemo da se zezamo, puno dvoriste motora, kaze dodji kad hoces, pumpa nije problem ali treba naci gde je probila voda u cilindar. Ovo kao serijal, sezona prva se zavrsila sad ide druga sezona popravki. Jedini smor ici svuda pesaka. Imam i biciklu negde, ne znam da li je u voznom stanju, moracu da vidim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

E baksuz, bar ovih dana pada kisa pa nebi ni mogao mnogo da se vozas. Alat u ruke i baci se na posao 0namigivanje.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja