Jump to content

Moto Zajednica

New Honda Africa Twin

Recommended Posts

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

 

Jageru, sto mislis da ktm ima poprilicno bolje vesanje i motor od at?

Mislio sam na staru AT i KTM 950. Oba sa fabričkim vešanjem.

Meni bar deluje da je bolje. Staru AT sam vozio, 950-tku (još) nisam. Biće prilike :)

Nije bas ko baba i devojka, al je ocigladna razlika. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

 

 

 

Ovo zadnje ne stoji, točno je da je razlika u afinitetima, ali i u sposobnostima je velika razlika. GS realno uopće nije motor za teren, to je čisti

cestovnjak sa ADV naljepnicom , kako je neki novinar rekao. Africa ipak puno više naginje terenskoj vožnji, ona je pravi dual.

 

I te rasprave o težini motocikla su smiješne - pa do jučer dok se vozio Dakar na 690/660/+ klasama, sa punim tankom goriva su bili to motori

od 200 kg. I šta sad, jesu to motori za off ili ne? I da li je ta vožnja onda off ili ne?

 

Mali motor je zakon za off, ali s njim možeš oko kuće ili na prikolici. Za sva ostala putovanja ipak dođeš na tu veliku klasu. I ako ništa drugo,

na Afriku bar možeš stavit prave terenske gume jer su takve dimenzije. :)

 

Ne vozim ni AT ni GS tak da mi je svejedno. Ali rasprava o kilogramima je potpuno besmislena. Pa i KTM 950 i GS su jednako teški, ali

kad se po terenu vozi razlika je ogromna u korist ktma - od osjećaja težine na volanu do upravljivosti posebno. Kako je to moguće ako

su jednako teški? :)

 

Nije nikakva kritika, samo glasno razmišljam. :takoje:

 

Druže, čisto informativno, pošto se znam sa Miran Stanovnik več više od 30 godina......motore koje vidiš na dakaru nemaju ni najmanje veze sa serijskim motorima.....sečam se davno nazad kad je Miran bio jedno x puta na dakaru i konačno primljen u fabričku ekipu i kad smo razgovarali pri povratku kako mu je samo ogibljenje na tom motoru preko 30.000 hiljada nemačkih maraka (tada su bile marke naravno). Ako me sečanje ne vara, tada je bilo samo ogibljenje 4x skuplje nego ceo standardni motor.

 

 

Pa zato i govorim da kilogrami nemaju puno veze u toj teškoj klasi. Znam jako puno o motorima sa Dakra, poznata mi je tematika. Baš zbog

vešanja, između ostalog, je KTM 950 puno bolji motor od GSa za teren, na primjer. Jedno je proći, drugo je voziti se. Proći možeš sa svime,

ali voziti se i ne baš. Nisam neki vozač, ali vozim po terenu jedno 25 godina i prošao sam dosta vukojebine, pa mi te priče o kilogramima malo

idu na nerve, jer je to najmanje bitna stvar kod tih velikh krava. :takoje:

 

Svaki motor ima namjenu, i po meni je usporedba GSa 1200 i nove AT potpuno pogrešna, jer ta dva motora nisu za istu namjenu. Prava usporedba

je GS800 vs nova AT.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

 

 

Druže, meni je drago da si kupio NOV motor, pa makar to bila i Afrika..... ;) ....ozbiljno, nadam se da če ispuniti sva tvoja očekivanja.

 

A za GS-a ne brini....imaš vremena...kupit češ ti to kad-tad.... :) ....proizvodit če se, ne brini.... ;)

 

 

Ispuniće, nego kako? ;) 

 

A za GS-a svakako da imam vremena.... tamo posle 70-te godine negde. Onda ću otprilike taman imati motor u skladu sa mojim fizičkim mogućnostima... :D

 

Potpuno te razumem jer se GS se vozi lako kao perce, pa ti nije potrebna neka velika snaga da bi vozio motor...Zato sam i napisao da ne brineš jer če se GS još uvek proizvoditi..... ;)

Ako nije tajna, jesi li imao testnu vožnju sa novom Afrikom pre kupovine ili si je kupio na neviđeno?

 

 

Točno je da se GS vozi ko perce, ali po cesti. Po terenu se ne vozi ko perce i poprilično je naporan, veliko je opterećenje na ruke, jako umara.

Kao i svi motori koji su napravljeni da budu udobni za duga putovanja, tako je i GS, sjedi se iza, kad ustaneš nije dobar položaj za vožnju na

stojeći. ide, ali jako teško. Probao 5-6 puta i to po vrlo rahlom kamenju. Po kojem ADV 950 ide ko po tračnicama, tj. puno lakše, neuporedivo.

Iako je i on preko 200 kg, da ne zaboravim naglasiti :staa2: Sve ima svoje - vožnja po cesti i van ceste nema veze jedno sa drugim, često to ljudi

zamjene. Za cestu bih vrlo rado imao GSa, to je super motor. Nisam probao GS 1200 ADV, kažu da je on puno bolji od običnog za prašinarenje

iako je veći. It could be. Al to je previše para. Kad bih birao BMW mislim da bi izbor bio GS 800. Za moje potrebe. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

Ne pišemo mi za prestižni moto-magazin pa da moramo biti precizni o klasama, NM, KG, PS i svim mogućim specifikacijama. Niti će ko proći sve moguće terene.

Neko da, neko ne. 90% će voziti na sigurno ovako skupe mašine. 

Poenta je ako imam teško zarađenih 15000€ pre ću kupiti AT sa svom opremom nego klot GS. I još će me terati i po univerzalnijim terenima. Uža je, slična težina ali se može provući. GS ni da pomislim kroz neke šumske staze i puteve.

 

Напокон да се каже поента! Без увреде икоме, лепо каже народ: "Не jаше коња ком' личи, већ к'о има!" Ал' ајд сад...

 

:takoje:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Znam da moje vozacko umece nije ni do kolena vecini ucesnika ove teme, ali cu da kazem sta je meni bitno. Bitno mi je da prodjem. Tamo gde ja volim da vozim nema stoperice, obicno ceka nekakav rostilj :) Ako se i meri vreme, koristi se kalendar, a ne sat.

 

E sad, tezina mi je ipak bitna - ako cu da se sasuljam niz neko brdo, vise bih to voleo da uradim sa APN-om nego sa 240kg gvozdja koje slomi nogu kao cackalicu. Cak i da ne dodje do loma, treba to posle postaviti na tockove. Pitanje tezine skoro svi postavljaju - ako se prati pocetak predstavljanja nove Afike, odmah je kalkulisano "kad bi bila 180 kila suve tezine" i slicno.

 

Jeste, Afrika je bolja za lose puteve od GS-a. Mekse vesanje znaci da tocak bolje prati podlogu, veci tocak takodje znaci i bolje upravljanje, ali je sve to bitno za stopericu, za rostilj nije.

 

Svako ima svoje vidjenje uzivanja u motociklizmu koje fabrike pokusavaju da pogode. Koliko je Honda pogodila, pokazace vreme i prodajne cifre.

 

U medjuvremenu je BMW proslavio proizvodnju 2.000.000 (dva miliona) GS-a.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Svaki motor ima namjenu, i po meni je usporedba GSa 1200 i nove AT potpuno pogrešna, jer ta dva motora nisu za istu namjenu. Prava usporedba

je GS800 vs nova AT.

 

E, svaka ti je ka' u Njegoša ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ako je Nova AT predvidjena kao Enduro-Touring ili Adventure motor, onda jeste za istu namenu kao 1200GS. Cross motor svakako nije, kako je mnogi vide i predstavljaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 360 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: QJ motor svt 650 x

Vise puta sam pitao, ali niko da mi odgovori - Sta je off-road?

 

Ovo...

 

image.jpg

 

ili ovo?

 

Croatia-adventure-motorcycle-tour-32.jpg

 

Jer prema ovome...

 

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/bmw/bmw_r1200gs%2013.htm

http://powersports.honda.com/documentum/model_pages/specification_pdf_files/2016_Africa_Twin_Specs.pdf

 

GS LC ima 205Kg, a Nova Africa sa manualnim menjacem 231Kg, a sa DCT 242Kg (obe u ABS verziji, kao i GS). Zasto bi onda bile dve totalno razlicite kategorije? Da li ovih 26kg odnosno 37kg razlike pomaze van asfalta? Pri tom, GS SIGURNO ima nize teziste! Da, Africa ima nesto veci klirens inesto duzi hod opruga, ali ne toliko da bi bili "totalno razlicite kategorije". Kojem procentu amaterskih vozaca bi te razlike zaista znacile?

 

Da li bi ste sa novom (ili bilo kojom) Africom krenuli na teren sa prve slike?

 

I voleo bih da znam zasto bi za uslove za koje su predvidjeni ovi motocikli lanac bio bolji od kardana?

 

PS. Samo nemojte da postavljate opet sliku one slomljene zadnje viljuske na GS-u, plz?

Druže Lalajko,

pošto vidim da niko neće da ti da odgovor na tvoje postavljeno pitanje, evo ja ću.

Prva slika je off road, a druga je on makadamski road, a treću kad staviš gs-a na autoputu to je on asfaltni road.

Eto, ipak nije loše znati engleski!!!! :)  :)  :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

Evo za orjentaciju... Visok sam 183cm i težak 85kg...


Izraz na licu govori da nisam baš oduševljen automatskim mjenjačem... Nadam se da ću ga uskoro imati priliku probati i nabaciti malo osmjeha jer kažu da je zaista jako dobar...

post-24716-0-03578500-1456485296.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12241 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Verovatno nisi navikao :) Vidiš da je trend u svetu ugradnja automatike u sve nove motore, uskoro će biti kao u Amerikama: prodaju se samo automobili sa automatskim menjačem, ručno menjanje brzina slabo ko zna da koristi :(

 

Ipak su motocikli posebna branša ali trend je odavno primetan...na stranu što se pojavilo gomila tekstova poznatih kros vozača koji hvale automatiku - kažu da se mnogo lakše popeti uz brdo DCT-om nego ručno - nožnim menjanjem brzina :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12241 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Čestitamoooooooo!.Kako lepo miriše NOV motor, a? :)

 

Nego, nešto je visoka Kraljica, vidim da si balerina?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Hvala drugari :)

 

Čika Rajko, balerina sam jer sam se nagnuo napred i dupe mi je podignuto. A ako sednem kako treba onda je TAMAN :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja