Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A
2 hours ago, Krokodilo said:

На твом моделу дефинитивно 15-50 MOTOREXOов полусинтетик.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 

Verovatno  si u pravu, ali posto vozim i kad je hladnije, bezim od 15. Previse je lupalo na yamahi dok zagreje malo.  Mirnija mi glava kad se ulje brze dize :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Verovatno  si u pravu, ali posto vozim i kad je hladnije, bezim od 15. Previse je lupalo na yamahi dok zagreje malo.  Mirnija mi glava kad se ulje brze dize :).
Причам о V Stromu, зајеби све друго. Пробао, возио и дошо до закључка. Иначе нисам неки обожавалац MOTOREXа али ........ у овом случају је незамењив.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8426 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
Pre sat vremena, hard_rock je napisao:

Ima li kod nas negde Shell Rotella?

Ja je za 1000f nisam uspeo naci, tada se u Evropu nije isporucivala, postoji rimula ali nije to to i ne podrzava jaso ma...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: Темишвар
  • Motocikl: Yamaha XJ600 S 1998 г.

Kako ne bih otvarao novi topic, trazim malo pomoci ovde. Naime, sredjivao sam svoju Yamaha XJ 600 S, Diversion, nastelovao ventile (4 puta proveravao zazore), napravio kvacilo da ne "galami", isprao 2 puta motor sa jeftinijim uljem (Divinol 10w40) i na kraju stavio Motul 7100 10w40 u njemu. Odvio sam jiglere na 2,5 obrtaja (za ler gas), i nastelovao karburatore (ocisceni u ultrazvucnoj kadi sa kupljenom hemikalijom za taj posao) i... motor ide kao singerica: bucan je, u svaku brzinu kad ubacim lupa (bucan je). Inace ide, vuce dobro itd. Samo, nemogu da se pomirim sa tolikom bukom iz motora i ne nalazim drugi uzrok svemu, nego ulje. Inace, koristio sam i Repsol 20w50 koji je bio bucan u prvoj brzini pa su mi neki prijatelji rekli da to nevalja i da treba da predjem na "naprednije" ulje, pa samu kupio (na nekoj akciji) M0tul 7100. 

 

Vidim da knjiga preporucuje kao prvu opciju( knjiga iz 1998 g.) ulje sa specifikacijama API SG 20w40 ili 20w50. U to vreme ne znam da je bilo podele ulja na moto i auto ulja a verujem da je mineralno ulje sa API SG koje se danas nalazi na trzistu (ima ga Elf i drugi proizvodjaci) isto kao i ono iz 1998. Takodje citam da se ljudi hvale sa Shell Rotela (koje nema u Evropi) ali i sa Mobil Delvac. U svom nekom razmisljanju osciliram da li da kupim obicno mineralno ulje ili mozda Mobil Delvac 15w40 i proverim da li se sta se menja. Inace ja prelazim oko 2000 km za 6 meseci koliko vozim motor, a na prolece cu svakako zameniti ulje. Samo, ne bih eksperimentisao toliko (sto zbog para sto zbog toga sto bih se radije vozio), trazim pomoc od vas.

 

Da li ima neko da mi moze preporuciti koje ulje da sipam u XJ 600 S, da bude manje bucan (znam da su to bucni motori ali opet...), da lepo salta (bez buke) a i da dobro stiti motor na visokim temperaturama?

Unapred zahvalan na svaki komentar i preporuku.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8426 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Probaj da promenis nacin saltovanja brzina, izvini sto ti ovako pisem ali nije mi poznat tvoj vozacki staz/iskustvo, lupanje verovatno imas samo kada saltujes na "gore", tj. u veci stepen prenosa... Probaj da polugu menjaca blago pripremis nogom za sledecu brzinu, stisnes kvacilo i blago vrati gas, ne skroz... U trenutku kada si prebacio stepen prenosa i kreces sa dodavanjem gasa za nijansu budi sporiji sa kvacilom nego do sada...

Javi ima li boljitka, pozdrav Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: Темишвар
  • Motocikl: Yamaha XJ600 S 1998 г.

Hvala na savetu. Probacu i ovu tehniku. Istina je da sam novajlija, odnosno nisam vozio motor desetak godina sa malim izuzetcima. Ali menjac je bucan kad saltam i na gore ali narocito na dole u prvu brzinu. Bukvalno trgne ceo motor. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Pomiri se sa tim da Yamahe imaju "siroviji" i samim tim i bucniji menjac nego drugi motori. Evo ja nikako da se ponovo naviknem na TDM-ov menjac. Pre njega sam imao 3 Honde gde je menjac bio kao u sir da prebacujes...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8426 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
Hvala na savetu. Probacu i ovu tehniku. Istina je da sam novajlija, odnosno nisam vozio motor desetak godina sa malim izuzetcima. Ali menjac je bucan kad saltam i na gore ali narocito na dole u prvu brzinu. Bukvalno trgne ceo motor. 

Odvaja li kvacilo kako treba? Odosmo u off, ako bude potrebe otvori zasebnu temu. Pozdrav.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: Темишвар
  • Motocikl: Yamaha XJ600 S 1998 г.

Sve radi odlicno: premerene lamele, zamenjene opruge, nema kvara nigde. Motor je kompletno sredjen. Sem sto je bucan, sve ok. Ne proklizava, odvaja lepo itd. Jedini moj problem je sto je bucan. I za to mislim da je krivo ulje koje sam smatrao da ce biti pun pogodak ali nije za ovaj motor.  Ventili se cuju, kvacilo se cuje, salta bucno u svim brzinama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: Темишвар
  • Motocikl: Yamaha XJ600 S 1998 г.

Nisu bile krive pre nedelju dana. Provereno na staklu sa spijunom. Premerene debljine, duzina opruga, sve. I sve kao novo. Nemam problema sa kvacilom. Ne proklizava. Jedino kad ubacim u prvu brzinu cimne i bucan je.

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: Темишвар
  • Motocikl: Yamaha XJ600 S 1998 г.

Zamenio sam ulje. Stavio Elf cruiser 20w50. Sta se primetilo: motor radi tise ali i dalje lupka. Na jesen cu ga otvoriti da vidim sta je unutra. Motor je manje bucan kada ubacujem u prvu brzinu i jos manje do uopste bucan kada ubacujem u ostale brzine. Kada krecem iz mesta, sa Motulom je bilo brutalnije, odnosno cim pocne da hvata kvacilo odmah krece. Sa Elfom je taj prelaz mnogo meksi, lepsi. Sve u svemu nikad vise Motul 7100 u ovaj motor. Ostajem pri Elf-u. Iz motora mi je izaslo oko 2 litre Motula a ubacio sam oko 2,5 litara Elf-a tako da mi je malo vise ulja nego sto treba. Nisam primetio do sada da mi motor trosi ulja, pa se pitam hoce li biti problem ako je malo vise ulja nego sto je potrebno?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A

Mali update, da ne bude da nisam fer, menjac se oporavio od "soka". Nakon dva tri dana saltanje je bilo ok, mozda za nijansu losije, ali ipak ok. Tako da Ecstar ulje, bar u ovom segmentu je ok. U svakom slucaju, nakon one prve nervoze, ne bih se bojao da ga opet koristim.   

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Ne bih da se pravim pametan pored Steve i Đunte, a i Sase NS1, ali mislim da svi prenebregavaju činjenicu da nakon promjene viskoziteta i/ili gradacije ulja ipak treba neko vrijeme, odnosno kilometraža, da se ispere/sapere stari "talog" na mjenjačkim sklopovima i da "uhvati" novo ulje. Pa tek nakon toga mogu da se osjete promjene. Znam da možda zvuči malo nenormalno, ali je meni sasvim logično.

 

Takođe, ono što je meni moje lično iskustvo pokazalo sa istim "modelom" ulja, ali u različitim gradacijama, a u pitanju je Motul 7100 sa meni bitnim JASO MA2 standardom, jeste da se 10W-40, 10W-50 i 15W50 - ne mogu porediti što se mjenjača na mom motoru tiče. 10W-50 mi daje najbolji rad mjenjača i uopšte zvuk rada agregata, dok su 10W-40 i 15W-50 "praktično isti" kao na primjer 300V 10W-40. Probao sam i Motorex Formula 4T Semi Synthetic 15W-50, kao i Top Speed 10W-40 4L, ali što se mene, šaltanja i mog mjenjača tiče - ipak je Motul 7100 10W-50 najbolji. Dok je motor bio u garanciji sipano je samo Motul 300V 15W-50, onda sam ja prebacio na 10W-40, pa Motul 7100 10W-50 i 15W-50, pa ova dva Motorex-a, da bih se (opet, i sa njima nezadovoljan) vratio na 7100 10W-50 i na tome ostajem.

 

A koliko vidim, s obzirom da se vozim i zimi do -5 ako je suvo i nema snijega i leda, pogodio sam i gradaciju, tako da što se mene tiče - to je to...

 

Pozdrav.

 

Djole

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Djole,

Vi ste zaista sebi našli idealno ulje.

Šematski je o.k. ... izabrati omiljeni brend, ako ste zadovoljni, ostanite na njemu, ako ne - probajte nešto drugo (drugu gradaciju ili proizvođača) pa će svako odlučiti šta mu je činiti.

Fascinantno je kako su ljudi osetljivi i na najmanje promene (nije samo oko koje "hvata" pojedinačni foton, i druga čula su nam izoštrena). Tehnički gledano, između tri ulja iste serije, približnih visk. grad. ne bi trebalo da ima promena koje bi se mogle osetiti.

Verovatno da je šaltanje kod svih o.k. ali (eto) nekome se malo više "mekoće" na menjaču toliko prisvidi da je izbor nedvosmislen.

10W-50 pomalo budi podozrenje u smislu da ne uliva poverenje (kao 10W-40 ili 15W-50) da se neće razbiti, ali obično je (ako već ne suprotno) identično, i proizvođači baš vode računa o tome.

Osim toga, 10W-50 su najčešće PAO ulja, PAO/estar ili PAO/SHC, i obično najbolje osnove.

U slučaju da se motocikl koristi i zimi, obično je i najbolja gradacija.

Uostalom mnoga vrhunska ulja (raznih proizvođača) su baš u 10W-50 (Motul, Silkolene, Ipone, Elf, Agip ... itd.).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Javljao sam se ja već ili u ovoj temi ili na PM, ali čisto da objasnim šta se dešavalo.

 

Moj motor sam uzeo nov, prve dve godine za vrijeme garancije je sipan Motul 300V 15W-50. Sve je ok prvih 3-4k km, ali poslije toga počinju problemi. Servis kaže "300V se vozi na trkama, neće tebi/motoru ništa faliti sa njime". I neće, ali - ja ne vozim trke. Druga strana medalje je što je to najskuplje ulje na tržištu. Ali - ajde, garancija, nov motor, što da ne dobije najbolje. Od 3-4k od 6k km, što je fabrički interval zamjene, problemi se ogledaju u tome da šaltanje postaje sve teže, odnosno mjenjač postaje sve bučniji i na gore i na dolje. U višu još i nekako ubodem da "ne lupa", ali u nižu pred samu zamjenu, zadnjih manje od 1500km je to očaj - mjenjač toliko zapinje da to nije normalno. Konsultacija sa servisom, podešavanje sajle kvačila, situacija se za nijansu popravila, ali pred samu zamjenu je to katastrofa.

 

Kažu drugi da Kawasaki ima kockast mjenjač, pa ga moraš naučiti šaltati, imaju cake, fore, obrtaji, ma skoro pa nauka kako se šalta Kawin mjenjač. Ajde i to se savladalo, na gore ide "kao u puter", ali naniže pred zamjenu i dalje ostaje katastrofa. I ne zavisi od broja obrtaja motora.

 

Vidim da se situacija ne mijenja, pa razmišljam o ulju. Motor je u garanciji prešao 15k km, nikome ne pada na pamet da otvara nov motor da se vidi da nije nešto do kvačila - uglavnom sam ja kriv da ne znam da šaltam. Čitam sve što može da se nađe o uljima, motorima, kvačilima, svemu - uključujući ovu temu, blog, teme na motori.hr i još par stranih. Informacija devet brda i devet gora. Dolazim do zaključka da postoji mogućnost da treba da se "traži" ulje koje odgovara meni (koji uglavnom ne vozim oštro, motor ne turiram i ne vozim na limiteru) i motoru (koji može oštro, pa i po limiteru), a većinu vremena na motoru provedem u commuting-u, sa izletima van grada manjim ili većim.

 

Odlučujem da probam Shell Advance 4T AX7 10W-40 (SM/MA2), ali ga kod nas ne mogu nigdje naći. Kontaktiram uvoznika i pola od navedenih trgovaca, niko ne odgovara slovo jedno. Mene mrzi da se vijam sa Louis-om i nabavkom iz inostranstva, pa ostajem još dve zamjene na Motul 300V Ester Core 10W-40 i situacija se popravlja, ali samo utoliko što je to teško šaltanje naniže spalo na zadnjih 750-1000 km pred zamjenu.

 

U Z750 temi na motori.hr su prezadovoljni sa Motorex-om, ali su svi na polusintetici (Motorex Formula 4T Semi Synthetic 15W-50), jer to sipa KMS i kaže da mu ništa ne fali i za izlete na stazu, pojedinci su na full synt-u (Motorex Top Speed 10W-40), a ja se "teško odvikavam" od čiste sintetike, jer je u njemu to od prvog dana, a i smatram da je najbolje (iako sam svjestan da je možda overkill, ali mi nije žao da platim ekstra da on dobije najbolje).

 

Gledam dalje sve moguće oil advisor-e proizvođača ulja i tu je situacija vrlo šarena (npr. Motul) - može i full synt (300V/7100), može i semi synt bolji (5100), može i semi synt lošiji (5000), a može i mineralno (3000). Ranije, prije nekoliko godina je u ovom advisor-u postojao i 300V kao "prva preporuka", ali ga danas eto npr. - nema.

 

Onda se odlučujem za Motul 7100 10W-50 koji je možda jedan od prvih na našem tržištu imao JASO MA2 standard, uzimam ga i rješavam sve probleme - šaltanje svih 6k km radi kao sat. Ali, onda crv ne da mira, ako je tako sa 10W-50, onda mora 15W-50 da bude bolje. Uzimam njega slijedeći put - nažalost sve je isto kao i 300V. OK, idemo dalje.

 

Dolazi red na "veliki servis" (zamjena ulja i filtera, zamjena filtera zraka, štelovanje ventila, zamjena svjećica, sinhronizacija usisa, zamjena ulja u štapovima prednje viljuške, semeringa, dihtung poklopca ventila, podloške, ...), gdje ću šta ću - KMS, Karlovac. Dolazi unutra Motorex Formula 4T Semi Synthetic 15W-50 - vrlo, vrlo, vrlo, vrlo slično po ponašanju/šaltanju 7100 10W-50, ali zadnjih 500km jednostavno to nije to.

 

Tada sam odlučio da bez obzira na sve - skratim servisni interval na 5k km i mislim da nisam pogriješio.

 

Naredna zamjena - ljeto, 50 stepeni, more, akanje, odlučim da uzmem Motorex Top Speed 10W-40 i dobijem prakično nešto lošije od 7100 10W-50 i Formule 15-50, ali bolje od 300V.

 

I onda opet odlučim da se vratim na Motul 7100 10W-50. I opet, nisam zažalio, to je to.

 

E sad, ovo je sve jedan motor, jedan vozač - od 51k km koliko je motor okrenuo danas, ja nisam proveo na njemu (čitaj vozio neko drugi) manje od 30 km. Ja ga prvi upalio, ja napravio prvu hiljadu za servis, pa i narednih 5k za prvi regularni servis.

 

Ono što mi ostaje u planu za ubuduće, da sebi to skinem iz glave u smislu da sam i to ulje probao, jeste Silkolene full (Pro4, neka me ispravi Đunta) i semi synt (Plus 4, neka me ispravi Đunta) i onda ću smatrati da sam isprobao sva regularno dostupna vrhunska ulja. Možda mi je greška, a možda i nije, ali nemam u planu da probavam Ipone, Elf, Bardahl. Ne zato što mislim da su loša ulja ili da nisu vrhunska, odnos cijene i kvaliteta je sigurno odličan, već sam jednostavno već odlučio šta ću i kako ću, a agregat ne troši ulje da bih trebao razmišljati o dosipanju ili uzimanju jeftinijeg ulja radi kalkulacije u budžetu.

 

I na kraju, da ne misli neko da imam omiljenog proizvođača ulja, opreme, motora ili bilo čega - nemam, već gledam da dobijem najbolje za uloženi novac, da motor dobije najbolje podmazivanje i zaštitu, a da ja pri svemu tome imam najbolje/najmekanije/najtiše šaltanje.

 

Takođe, primjetio sam da se šaltanje vrši sa manje ili više buke i sa manje ili više zapinjanja i od stanja podmazanosti lanca i lančanika. Naročito kada je hladnije, odnosno ispod +10 do +15 stepeni. S obzirom da sam na prethodnom motoru prvo podmazivao sa sprejem, pa uzeo Scottoiler, a i na ovom sam isto tako (lanac i lančanici su fabrički još uvijek, ali će biti zamijenjeni ove godine), znam kako se motor ponaša i sa jednim i sa drugim, i tačno mogu da osjetim i po zvuku i po šaltanju da je ulje potrošeno, a niti da gledam u bočicu, niti da pratim kilometre.

 

Ima ovdje sigurno stvari na koje neko ni ne obraća pažnju, o kojima neko ni ne razmišlja, ali kada voziš motor od novoga, znaš kako se ponaša, nemaš namjeru da ga mijenjaš, onda vjerovatno i drugačije razmišljaš.

 

Eto, malo više od "my 2 cents", ali jbga. Ne može kraće (bar ja tako mislim).

 

Pozdrav.

 

Djole

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Нек иде живот, 858 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vulkan 800 некада био Keeway Supershadow 250

Није могло краће јер си објаснио од почетка :takoje: , занима ме какво ће искуство бити са Silkolene :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Pro 4 XP (crvena etiketa) uzmi. Ono Pro 4 Plus je bas za trkalice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2027 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow

@expendable   ortak se kune u taj Pro 4 XP, al mi je to previse Hi-Tech za moju babu,

kod mene trenutno 5100 10/40 al se razmisljam na sledecoj zameni (za 2000km) da sipam Motul 7100 15/50 ili pandan njemu Silkolene Pro 4 15/50...

kaze bivsi vlasnik da potrosi oko 0,5 L od zamene do zamene (na  5k),

 ja racunam da cu sa full sintetikom jos malo guscom da to smanjim.

Koji je tvoj savet za punoletnu Hayabusu sa 50 k na satu.

Hvala unapred na odgovoru.

 

 

1191900839_UPOREDNATABLICAULJAIMAZIVAMotulSilkolene_Page_1_zpsh6cx4agy.thumb.png.c5f1bd680c4a3bfb2bad526338c6bc5e.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6819 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nadam se da niko neće zameriti što vučem sa teme. Možemo li nešto o mazivima?

Planiram da nabavim osnovna po namenama:

 

1. Bakarna

Nije skupa, koristio bih je po šrafovima crashbarova, nosača, svećicama, spojevima izduvnog sistema, kočnice, itd. Generalno na svaki navoj koji demontiram i montiram. Ako išta drugo bar kao zaštita od korozije.

2. Litijumska

Ovde se već komplikuje, ima dosta vrsta ovih masti. Ona mi treba za podmazivanje poluga kvačila, kočnice, ćopave i tako tih pokretnih stvarčica na motociklu. Koja mast je za ovu namenu?

 

Za ležajeve točkova, viljuške, takođe bih nabavio neku namensku mast, kvalitetnu. Bakarnu i litijumsku bih kupio FAMovu ili NISovu mada ne sumnjam da su loše.

 

Voleo bih da pročitam mišljenje redovnih ovde :)

 

 

 



 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja