Jump to content

Moto Zajednica

Zaječar - Zvezdan 14.05.2021

Recommended Posts

  • Drug član, 3975 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Bože smiluj se dušama njihovim.

Kod nas u HR je bila preventivna kampanja prije par godina na velikim bilbordima su bile slike prekrivenih pokojnika na obdukcijskom stolu, samo su virila stopala i na palcu obješena ceduljica sa npr “Ivan 23 godine” i velikim tekstom još “smanjite brzinu”...

Na mene je djelovalo jako, iako sam bio samo na godišnjem i bez motora.




Poslato priko Ténéré

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2839 postova

ja sam zadnjih godina imao više puta priliku da se oprostim od desetak ljudi u starijoj dobi a i ne tako starih koji su umrli od raka pluća.Pušači umrli od raka pluća učestvuju 99%.Moj predlog je da svi pušači posete Institut u Sremskoj kamenici pa da se upoznaju sa tom bolešću naročito sa njenim završnim fazama.

 

Promenio član sasa ns 1
  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 237 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit GSF 650; BMW F800 GT

Prošle jeseni sam bio na uvodnom predavanju jedne škole bezbedne vožnje. Fotografije i snimci koje su nam pokazali vrede više nego sati i sati priče. Potpuno necenzurisani snimci fatalnih sudara i slike mlevenog mesa iz prvog plana izazovu bol u stomaku i ne zaboravljaju se. I to sa naših puteva, ne sa interneta. Teško je opisati taj užas. Dobar je to način za edukaciju.

Samo što ne želim ni da pomislim kako bi se osećali bližnji stradalih da to vide.



Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300
2 hours ago, N.F.S. said:

Strahota!!!

Sto vise ovakvih slika, ne gurati pod tepih nikako, da se ureze u memoriju....

Nazalost oni koji voze vodeci se devizom zivi brzo i slicno, ne citaju crne hronike. Ne prate desavanja, a i kad im neko ukaze na ovako nesto, ne dotice ih ili se prave da su hrabro ludi. Uglavnom nastavljaju po svom. Nazalost.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300
1 hour ago, sasa ns 1 said:

ja sam zadnjih godina imao više puta priliku da se oprostim od desetak ljudi u starijoj dobi a i ne tako starih koji su umrli od raka pluća.Pušači umrli od raka pluća učestvuju 99%.Moj predlog je da svi pušači posete Institut u Sremskoj kamenici pa da se upoznaju sa tom bolešću naročito sa njenim završnim fazama.

 

U srednjoj skoli smo imali edukativni cas o raku pluca i pusacima. Grozne scene. Cim smo izasli na odmor, pusaci iy razreda su zguzvali paklice cigareta i bacili. Jak utisak nema sta.

Medjutim vec sledeci odmor su isli okolo i zickali cigarete od ostalih.

 

Majcin ujak u Sremskoj Kamenici je operisan od kancera na plucima. Tamo je i preminuo.

Kad smo bili u poseti, on je od mog oca uzickao cigaretu.

 

Ovo su samo primeri koje znam licno, smatram da je potrebno  mnogo vise edukacije u svakom pogledu.

Medjutim niko nikada nece uspeti da ovo iskoreni, nazalost.

 

Zao mi je preminulih u nesreci, motociklista je bas vozio brzo u trenutku udara, mozda je i vozac automobila napravio gresku i izazvao udes, i obojica su kaznjenji najgorom kaznom. Doduse vozac auta je ziv, ali je izgubio nekog. U nesrecama cesto stradaju neduzni.

 

Kako dopreti do usijanih glava kolega po vozilu, i ohladiti ih. Kako bahate vozace putnickih vozila edukovati. Ne moze samo jedna strana da promeni rizicne situacije u saobracaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Pitanje da li je ok dehumanizovati žrtve u cilju preventivne kampanje je vrlo klizavo, a ni pametniji od nas ovde nemaju na tu temu kristalno jesan, jednoznačan stav.

 

Znam ovo. Nikada nisam pušio, čak ni zapalio cigaretu. Verovatno nemam predispoziciju, slažem se... No, intimno ZNAM koliko je na mene uticalo jedno davno predavanje Crvenog krsta, na koje sam kao sasvim mali dečak otišao u Opštinu Novi Beograd, samo kako bih izbegao školu za taj dan. U rukama smo držali posude sa plućima pokojnog nepušača, pa onda i pušača... Da, rekoh već da nikada nisam ni zapalio cigaretu.

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1016 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250
Cuo sam da Rusi (ako neko zna neka potvrdi ili demantuje) ne pokrivaju tela tokom uvidjaja, da bi prolaznici videli posledice nezgoda...
Bio je svojevremeno na YT i kanal sa istim tim uviđajima... Tačno, ne pokrivaju, čak ni na snimku ne zamagle...

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 981 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 Inazuma

Sto si stariji znas sve vise pokojnika, a to se i tebi i meni smesi!

Ovde nije poenta bolest,kamenica, srce, kancer, Monsanto, Bajer, radijacija, utapanje na bazenu itd.

Ovde se govori o saobracaju i brzini. 

Promenio član Ponoćni jahač
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1522 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

Strašan prizor. Saučešće porodici.

 

Pisao sam već nekoliko puta, ja često na poslu kad imam viška vremena gledam kompilacije saobraćajnih nesreća. Gledam, učim na tudjim greškama, skupljaju mi se muda... Ne kažem da sam u pravu, samo kažem da ja tako radim.

  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 897 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987

Tuga za dva izgubljena života 

 

Ako ste nekada na YT gledali neke snimke sa pesmom u znak sećanja na nekog poginilog sa motorom (obično ide pesma "suza za brata" ili tako nešto, ne sećam se), videli ste šta je svima njima bilo zajedničko na slikama koje se vrte u videu. Mladost, R motor i divljanje na zadnjem točku. Ali bukvalno sve isto, samo likovi različiti. 

Pametnom treba ovo da bude lekcija, dok budale u ovome gledaju heroje.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Kao sto rece kolega Markone88, nama sto izvlacimo pouke iz ovih tema ce se malo skupiti mu.a a otvoriti cetiri oka.

Problem je sto drugi razmisljaju kao sto navodi kolega Yanco. Nekako normalno nam je primetiti, sam pao sam se ubio, tj sam je kriv za sebe, ali je tuzno i opasno sto i nevini mogu da nastradaju.

A u nesrecama su cesto i ucesnici putnickih automobila, koji sem malog broja izuzetaka opstaju citavi nakon izazivanja saobracajnih nesreca sa smrtnim ishodima. Takodje neki nadobudni i bahati u toj kategoriji vozila takodje ne fermaju ovakve teme i loze se kao neke kolege motociklisti.

Kao u ratu, kom obojci, kom opanci. A neduzni su kolatelarna steta.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
9 hours ago, Satelis said:

Meni si skrenuo paznju u drugoj temi na skoro isti nacin i koliko vidim izgleda da je jedino tebi problem da gledas ovakve uzasne scene.

 

Ovakve prizore treba vrteti na svim bilbordima s'pocetka sezone, mozda bi bolje uticalo na svest vozaca motocikla i automobila.

Jedni da smanje gas, ludilo mozga.... drugi da pogledaju 3x ako treba.

 

Ne znam sada kako uce u autoskolama ali znam da bi uveo (ako ga nema) dodatni cas i to bas ovako da se zove "crna hronika" sa crnim, mucnim i realnim slikama stanja na drumu.

Klik slika, deco gledajte uz kratko objasnjenje sta se zbilo, treba da vide sta im se moze desiti ako iskljuce mozak u saobracaju.

Citirao sam ovaj post zato što sumira stavove iznete u ovoj temi, i 100% se slažem sa ovim. I ja ponekad pogledam kompilacije koje pominje Markone (ali to su uglavnom snimci sa onboard kamera), i definitivno se neke scene urežu u sećanje i utiču na povećanje opreznosti u vožnji. Dakle nije mi problem da vidim takve scene.

Problem imam sa tom morbidnom opsesijom ljudi da slikaju i snimaju ovakve nesreće. Znači prolaziš slučajno tu, pa daj kao da zastanem, svratim, da opalim par slika i neki video ?! Neka to rade oni kojima je to posao. Pišem ovo zato što sam se jednom prilikom zatekao na mestu nesreće - i nisam mogao da verujem koliko mnogo ljudi je prišlo, slikalo, snimalo - bez ikakvog blama ili osećaja da rade nešto pogrešno. Apsolutno odsustvo empatije ili poštovanja onih koji su učestvovali u nesreći. Šta ako je neko od porodice ili prijatelja već tu ? A ne verujem da je svim tim ljudima motiv bio prevencija ili nešto slično.

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Sta ste napali momka sto je slikao, i treba da slika, nije zabranjeno zakonom koliko se razumem.

Ako ove fotke opamete bar malo jednog forumasa i potencijalno mu spasu glavu, nema pravo da mu kaze niko nista.

A i 21. vek je ljudi, snimaju i slikaju nas na svakom cosku, ja zaista ne vidim nikakav problem sa ovim sto je kolega slikao.

Promenio član gavrela
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Zbog gore navedenog ponašanja je u Nemačkoj uvedena kazna koja ide od 1000€ do 5000€ za snimanje mesta nesreće. U Indiji sam stajao sat vremena u mestu jer se nije moglo proći ulicom. Autobus, 'ej gradski autobus je stao, vozač je bio prvi od svih putnika koji je izašao da snima otvorenu lobanju nesrećnika na putu. Podizali su prekrivku kako bi bolje snimili leš! Ja sam jedan od onih koji ne voli snimke nesreće. Iz pijeteta ili kako god ali nisam za to. Ima mnogo boljih načina za prizivanje pažnje. Sećam se jedne "Noći reklamoždera" gde je sat vremena išao set reklama koje su imale za cilj podizanje pažnje i svesnosti. I sada se naježim kada ih se setim. Za moje viđenje ove problematike, to je jedno krajnje elegantno rešenje.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3975 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Neki dan sam gledao neku Njemačku emisiju o prometnoj policiji i te radoznale paparace su izvlačili iz auta i vodili ih do mrtvih ljudskih tijela da im pokažu do kud seže glupost istih hobi paparaca.
Teka tada bi pojedinci skužili šta ustvari rade slikajuči takve scene.


Gesendet von iPad mit Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
5 hours ago, lomitelj said:

Zbog gore navedenog ponašanja je u Nemačkoj uvedena kazna koja ide od 1000€ do 5000€ za snimanje mesta nesreće. U Indiji sam stajao sat vremena u mestu jer se nije moglo proći ulicom. Autobus, 'ej gradski autobus je stao, vozač je bio prvi od svih putnika koji je izašao da snima otvorenu lobanju nesrećnika na putu. Podizali su prekrivku kako bi bolje snimili leš! Ja sam jedan od onih koji ne voli snimke nesreće. Iz pijeteta ili kako god ali nisam za to. Ima mnogo boljih načina za prizivanje pažnje. Sećam se jedne "Noći reklamoždera" gde je sat vremena išao set reklama koje su imale za cilj podizanje pažnje i svesnosti. I sada se naježim kada ih se setim. Za moje viđenje ove problematike, to je jedno krajnje elegantno rešenje.

Slazem se, ima definitivno elegantijih resenja. Ali do onih koje ovo dopire, dopire najjace.

Ali odoste daleko, u neke ekstremne primere koji nemaju veze sa ovim. Zaista glupo poredjenje Indije i Nemacke koji su daleko odstranjeni od te vrste empatije od nas, mi nismo takav narod prvo. Nije ovo slikano da bi neko dobio koji lajk na forumu ili fejsu, ovo nema veze sa tim.
Tako da je stvarno neukusno porediti ovo sa tim primerima, nemaju nikakve veze. Drugo, ta dva primera i kazna u Nemackoj nije zato sto je "zabranjeno slikanje", vec iz bezbednostnih razloga,  vec da se ne stvara guzva, ne gubi paznja na putu, lakse ce doci do nove nesrece i slicno.
Ovde se polemise o moralnim vrednostima da li je u redu uopste slikati mesto nesrece pokojnika iz ovog ili onog razloga.

Na ovim fotkama se realno i ne vidi nesto mnogo ekstremno, ne vide se ni tablice dobro od kola, ni telo celo. Po mom misljenju je ovo u redu slikati ako se slika koristi da se osvesti bar jedan covek. Jeste morbidno i nije za one sa slabim stomakom, ali onda i ne treba da ulazite u crnu hroniku, realno.

Nikad nisam video u Srbiji da se gomila skupila nad saobracajkom da slikaju i ometaju saobracaj do neke ekstremne mere, desilo mi se mozda jednom da je neki magarac na autoputu usporio 40km/h  gledajuci u kontra smer sta se desava i slicno.

 

Promenio član gavrela
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3118 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

Podržavam fotografisanje,pre svega kao upozorenje, preventiva... ali bez ljudskih obličja, povredjenih-nepovredjenih... To nikako, a i nema razloga... Nismo novinari, da živimo od bombastičnih fotografija! 

Krivo mi što moju nezgodu ne fotografisa... Pa tamo nekada dokumentovano prezentovati mladjima... evo šta se desi ako ne gledate kuda vozite!?! 

 

Nek' im je laka zemlja! 

Promenio član shoyyka
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Ovde bas nije vazno sta se desilo,iako nam je svima jasno. Jedan je vozio prebrzo,drugi nije gledao....

Na zalost obojica su mrtvi,nek pocivaju u miru.

Jadne su njihove porodice.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 753 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Član foruma @Djokic je iz tog mjesta.

Mislio sam da će on da da neke konkretne detalje o udesu ali sad vidim da i nije baš aktivan zadnjih mjeseci na forumu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja