Jump to content

Moto Zajednica

Kako smanjiti potrosnju?

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ovaj tekst je pisan imajuci turing na umu, sportski motocikli imaju drugaciju filozofiju gde potrosnja goriva nije u prvom planu.

 

QCxo5o0Z_o.jpeg

 

1. Tehnicki aspekt

 

Prvi uslov je da je motocikl u besprekornom tehnickom stanju. Servisiran i podesen motor, cisti filteri za gorivo i vazduh i nadasve pravilan pritisak u gumama. Ukoliko je motocikl opterecen (prtljag, sapatnik) podesiti pritisak guma prema tim uslovima, mozda i jednu ili dve desete bara preko toga. Pritisak ne proveravati posle voznje, tada su gume zagrejane i pritisak veci, vec pre voznje, na hladnim gumama.

 

an6KuNP3_o.jpeg

 

2. Aerodinamika

 

Dobar vizir puno znaci. Sa stanovista potrosnje, bolji je veci vizir oko kojeg ce vazduh lakse strujati nego oko tela vozaca. Prtljag pakovati sto je blize moguce uzduznoj osi motocikla, tako da sto manje strci sa strane. Za lokalne voznje (obilasci gradova i sl.) najbolje je skinuti sav visak sa motora.

 

oejB4gvX_o.jpeg

 

3. Tehnika voznje

 

Najvaznija stvar. Prethodne tacke su samo preduslovi. Zglobom desne ruke mozete ostvariti najvece ustede tokom putovanja.

 

Pre voznje, optimuzujte tezinu, ne nosite ono sto vam ne treba. Gledajte da sto vise smanjite tezinu prtljaga.

 

Ne zagrevajte motor u mestu. Mnogo kazu: ja ga upalim i pustim da radi pod saugom dok ja stavim opremu. To je bacanje goriva. Motor ukljkucite kad treba da krenete. Nekoliko sekundi posle paljenja, kad motor postigne radni pritisak ulja i smiri rad, spreman je za voznju. Do duse, nemojte ga siliti dok ne postigne radnu temperaturu. Ovo je dobar savet i sto se tice veka trajanja motora.

 

Prilikom voznje gledajte da motor bude sto je moguce blizi obrtajima gde razvija najveci obrtni moment. I pored toga sto bi u nekoj situaciji lako ubrzao maksimalnim stepenom prenosa, bolje je to uraditi stepenom nize. Za maksimalni stepen prenosta, rucicu gasa morate odvrnuti mnogo vise nego za stepen nize. Ovo narocito vazi na deonicama gde se vozi dosta uzbrdo, gde je jako vazno odabrati pravi stepen prenosa.

 

Tokom voznje nizbrdo je slicno, ali postoji jedna caka. Svi moderni motori sa ubrizgavanjem goriva stede  tako sto prilikom kocenja motorom, a kad su obrtaji visi od recimo 1500 o/min, ne ubrizgavaju gorivo u cilindre. Tako da ako se negde spustate maksimalnim stepenom prenosa sa 1400-1500 o/min trosite gorivo. Voznjom u stepenu nize, podigli bi ste obrtaje na mozda oko 2500 o/min i kompjuter bi prestao da ubrizgava gorivo.

 

Dalje, svako koriscenje kocnice, teoretski je greska vozaca. Kineticku energiju treba pretvoriti u predjeni put, a ne u grejanje diskova (ili dobosa). Pratite saobracaj, ako treba da skrenete ili vidite napred prepreku, oduzmite gas i kocite motorom - nema ubrizgavanja goriva. 

 

Kao sto rekoh, motocikl najmanje trosi u najvisem stepenu prenosa, na obrtajima gde se dobija najveci obrtni moment. Sa tog stanovista, kada krecete iz mesta, ukoliko uslovi saobracaja dozvoljavaju, ubrzavajte ostro, tako da sto pre dostignete najvisi moguci stepen prenosa. 

 

Na duzim stajanjima (semafori i slicno) gasite motor. Time cete ustedeti vise goriva nego sto ce se potrositi u procesu paljenja agregata.

 

Nemojte juriti. Rast otpora vetra proporcionalan je ceonoj povrsini vozila i brzini. Sa 110km/h trosite 25% vise nego pro 90km/h. Tokom turisticke voznje, ne treba vam velika brzina. Treba nesto i da vidite, zar ne? Ukoliko vozite duze deonice autoputem, a imate cruise control, koristite ga. Ispitivanja pokazuju da se na taj nacin takodje stedi neki procenat goriva.

 

I konacno, tamo gde stignete, parkirajte motocikl. Obilazak grada je mnogo lepsi pesice nego na motoru.

 

Srecno!

 

nCpGI7DU_o.jpeg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Kako smanjiti potrosnju.....ne voditi ženu sa sobom, voziti u grupi gde drugi placaju 

Šala mala, lepo napisano ali u mom slučaju nije mi toliko bitno, zdrebica troši extremno malo kako god vozio.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Lep tekst i poucan. Mislim da na novijim generacijama ubrizgavanja i prilikom kocenja motorom ECU ipak ubrizgava neku kolicinu goriva. Razlog je emisija stetnih gasova (kad nema ni malo sagorevanja onda se u cilindru moze pojaviti podpritisak koji uzrokuje isisavanje ulja, tako da ECU ubrizgava veoma malu kolicinu goriva) Samo jedna opaska kolega. Steta kvariti ovakav tekst nepravilnim izrazavanjem:

Obrtni je moment! (sila x krak) A momenAt je trenutak u nekom vremenu.

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Lalajko,ovu voznju i stednju goriva bih kapirao da je neka apokalisa,pa moras da prezivis tako sto ces stici sto dalje.Govorim o sebi,u zivotu me bas bolelo cose koliko sam goriva potrosio,dok uzivam.Ko vozi motor,i gleda sve ovo sto si ti opisao,i upraznjava,ili nije normalan,ili je iz Pirota,a u svakom slucaju ne treba da se bavi voznjom istog.Ok,razumem taksiste,sto jure sto manju potrosnju,i nikog drugog.:takoje:Satelis je skroz u pravu.Ako hoces manju potrosnju,nemoj vozis zenu.:jee:

  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
pre 8 minuta, bocca_bastard je napisao:

A ljudi koji rade za 30.000 rsd a hteli  bi da se voze? Ja sam bio u toj situaciji pre 5-6 godina. Da sam cekao da se finansijsko stanje poboljsa nikad ne bih kupio motor, nista video ne bih. I verovatno bih odustao jer tada nisam verovao da ce se ista bolje desiti sa mojim poslom, a desilo se sasvim slucajno. Nikako jer se standard zivljenja povecao i drzava nam se unormalila.

Tada, svaki dinar je bio bitan. Ovakvi saveti bi mi mnogo znacili, a trazio sam ih po stranim forumima.

Mislis da takvi ljudi ne treba da uzivaju u ovom nasem hobiju (koji ubrzo postane nacin zivota, lek, svetlo na kraju tunela, trunka normalnosti u nenormalnom svetu) i vozaju se kao sto se i mi svi vozamo? Da nemaju pravo jer su u sranje finansijskoj situaciji? Ima jeftinih motora, Srbija je lepa, a uz malo znanja mogu da vide svasta za jako malo para.

 

Ja kazem hvala Lalajko. Ima ih mnogo kojima ce ovo znaciti

Gledaj,paradoks je da sto si siromasniji,vozis motor ili auto koji vise trosi.Sve mislim da ces gasis motor na semaforu,i da gledas u obrtaje,pa kad dodjes do 1500 onda nizbrdo kocis motorom.Ili kad treba da skrenes,kilometar ipo ranije ti ga ubaci u ler,da ne bi zagrejao diskove...Jes bre ti normalaaan maaajke ti.Ja bih samo rekao,kad nemas novca,ti ne odrzavas motocikl,vozis sa poluispumpanim trulim gumama,razjebanim karbovima,da ne nabrajam.To je problem.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 374 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Zasto se uvek nadje neki osmak da dodje i rusi sneska trecacima umesto da se igra sa vrsnjacima iz odeljenja?
Tekst moze biti od koristi svakome. Cak i onaj koji ima i moze, ako je pametan vozice racionalnije i ustedeti za novi komad opreme.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
pre 2 minuta, Slammer je napisao:

Zasto se uvek nadje neki osmak da dodje i rusi sneska trecacima umesto da se igra sa vrsnjacima iz odeljenja?
Tekst moze biti od koristi svakome. Cak i onaj koji ima i moze, ako je pametan vozice racionalnije i ustedeti za novi komad opreme.

Pa moze,dabome,za cepove za usi.:takoje:

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Boco,brate,realno saveti su ok,kao sto su saveti da se redovno vezba,i pravilno hrani.Nista vise.Ovo ni ti ni niko drugi nece usvojiti,niti ustedeti,tako da je obicna magla.Samo cemo kenjati kako je to dobro.Isto kao i za hranu i vezbanje.Neka,neka je Lalajko izneo,sve to ima naucnu potporu,i tacno je.Ali ja nikako da sidjem ispod 106 kg.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Scarabeo 250ie

Ne bih ulazio u diskusiju koja se razvila, ali Lalajku se potkrala jedna bitna greška: otpor vazduha, a samim tim i potrošnja sa povećava srazmerno kvadratu brzine, a ne brzini. Odnosno, ako uzmemo da je pri 100km/h otpor vazduha 1, pri 120km/h je otpor 1,44, pri 130km/h je 1,69%, pri 140km/h je 1,96, pri 150km/h 2,25 ... Znači, pri 140km/h je otpor vazduha otprilike duplo veći nego pri 100km/h.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
pre 1 minut, sale-kum je napisao:

Ne bih ulazio u diskusiju koja se razvila, ali Lalajku se potkrala jedna bitna greška: otpor vazduha, a samim tim i potrošnja sa povećava srazmerno kvadratu brzine, a ne brzini. Odnosno, ako uzmemo da je pri 100km/h otpor vazduha 1, pri 120km/h je otpor 1,44, pri 130km/h je 1,69%, pri 140km/h je 1,96, pri 150km/h 2,25 ... Znači, pri 140km/h je otpor vazduha otprilike duplo veći nego pri 100km/h.

Pa jeste,ali ako si pri 140 na nizbrdici,i obrtaji na 1500,pa ti saltnes u nizi stepen,sem sto ce ti izleti radilica,ustedeces.:cirka1:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
pre 2 minuta, bocca_bastard je napisao:

ALi ja ti pricam da sam 80% onih saveta odozgo sam koristio pre par godina :)

 

Sada , zahvaljujuci okolnostima, ne moram pa me bas briga za potrosnju, bas kao i tebe. Ali to ne znaci da zapravo sigurno polovina bajkera mora da stedi svaki dinar da bi se vozili. Treba to postovati

Niko to ne radi na ovaj nacin.Kao sto rekoh,rade tako sto uskracuju potrosni materijal,odrzavanje,stede na ulju i mazivima,na odrzavanju i servisima a sve to ukupno povecava potrosnju.To je paradoks moj Boco.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1016 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Nikako, pun gas samo, teraj u obrtaje, turiraj na semaforu, sve lepe stvari

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Ja vise potrosim goriva kad stanem pored neke cupi,pa ga isturiram dok se ona dole ne oznoji malko,nego sto je Lalajko ustedeo ovim za ceo zivot.:takoje:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Odlican je tekst i potpuno ispravan (sem onih par sitnica - nebitnih) ali ipak podrzavam sashac, bar u najvecem delu.

 

Tekst je napisan kako bi se digla svest sta sve utice na potrosnju i koji su sve faktori. Mozda ce neko i preuzeti svaku stvaku iz tog teksta i primeti ali ja to prosto ne verujem, sem mozda par ekstremno savesnih osoba. 

Gume doduvati je korisna stvar, da li je ti doduvao na 3.0 ili 3.2, potpuno je ista radnja pa onda ga doduvaj na 3.2 ako si vec se sageo i namestio crevo na ventil i ustedi par grama goriva. Ali bitnije od tih par grama je da si ti njih proverio i da nisu na 2.2 npr. Time si napravio prvi bezbedan korak.

Vezati prtljag uz osu motora, naravno, poboljsaces (mozda) aerodinamku takodje za par grama, ali pre svega je tu bitno da ces dobro razmisliti kako vezes prtljag pa ces samim tim to i napraviti kako treba. Ali istine radi, u optimisticnom scenariju ustedeli smo 2x po par grama, pa ako ti ides na duze putovanje i cak i tokom putovanja to isto primenis celim putem od 5000km onda ces napraviti sigurno vec neku vajdicu, bar za kafu i sok. A ako ides 2x godisnje na takav trip mozda ako se potrudis na kraju godine imas i za neku skromnu uzinu. Nije za baciti, slazem se.

 

Ali od svega najbitnije po meni a ujedno po cemu se i najvise moze ustedeti je sinergija zgloba i ociju a sve to koordinirano zdravim i razumnim mozgom. Po meni poenta ovog tekst nije bas u vezi potrosnje koliko je tu vazna skrivena poruka bezbednosti. Cinjenica da gledas daleko ispred sebe i da anticipiras na okolnosti oko sebe stede apsolutno nebitnu kolicinu goriva u odnosu na koliko dize stepen bezbednosti. Tu neku skromnu veceru koju bi ustedeo gledajuci u daljinu svako bi poklonio svetom petru unapred ali da mu on sacuva glavu na tom putu i da prodje sve bez padanja. Gledaj unapred i pusti gas na vreme, nekad je korisno i dodati mm gasa a to mozes odlicno proceniti ako gledas ispred sebe, znaci ne u tocak vec u daljinu. Pusti gas i spasi sebe, ustedi gorivo, pristedi kocnice a i gume.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 374 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Dobro, koliko se maksimalno moze ustedeti goriva? Citam da isti motori mogu da trose 4.5L i 6.5L
Kolika je prosecna godisnja kilometraza? Ako se to pomnozi sa cenom goriva, vidi se godisnja usteda.

Ne kazem ni ja da obracam paznju na potrosnju. Ali, bilo je vremena kad ni za bicikl nisam mogao da ustedim.
Nikad nisam bio na dijeti, dok nisam nabio holesterol, pa sad jesam. Nuzda cini svoje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1026 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

Stalnim paljenjem i gašenjem mislim da ćeš više naštetiti akumulatoru i zajebancijama potrebnim za startovanje nego što ćeš uštedjeti goriva..Kočenje motorom, davno utvrđeno da su pločice jeftinije od mašine...Tako da.. Najbitnija je konstantnost u brzini, na pravcu gas pred krivinu kočnica..ali ne sa 220 na 60 :) A sve ostalo je teorija i ko tako gleda da uštedi nema od njegove vožnje ništa..a vala ni od čega drugog..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Vec sam znao sve, ne mislim koliko ce da potrosi, znam kad jace peglam i kad sam natovaren da ce potrositi vise. Vecina usteda su skoro neprimetne. Kocim motorom jer sam navikao i uvek cu kociti motorom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6814 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Kad je stiska, treba voziti motocikl konstruisan kao ekonomično vozilo. Kada se ima, nek auspusi bljuju vatru i sipajte benzin onome ko nema. Jebeš 1000 dinara, 6 litra mesečno.

Promenio član Alekre

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1958 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

"Po meni poenta ovog tekst nije bas u vezi potrosnje koliko je tu vazna skrivena poruka bezbednosti"

Na isti način i ja kapiram Laljkov post.  Ako si krenuo negde nešto da obiđeš i vidiš, šta to može da se vidi sa 120-140 na sat? Ne zog toga što je to neka enormna brzina već što moraš da budeš maksimalno skoncentrisan na put ispred sebe, jer na ovim našim volovskim putevima presvučenim asfaltom jedan jedini sekund nepažnje može da bude koban. Na auto-putu je druga stvar, samo što mi koji preferiramo turističku vožnju auto putem vozimo samo pod uslovom da nema drugog izbora.  Svako od nas je brem jednom bio u prilici da se mu se noge odseku kada u sred krivine sustigne traktor, zapregu ili neku drugu poljoprivrednu mašinu, a jedina prevencija  za takve situacije je ono što Savan kaže sinergija desnog ručnog zgloba, očiju i glave. Ako toga nema džaba velika 00 ili ušteda goriva. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
Pre 4 sati, sale-kum je napisao:

Ne bih ulazio u diskusiju koja se razvila, ali Lalajku se potkrala jedna bitna greška: otpor vazduha, a samim tim i potrošnja sa povećava srazmerno kvadratu brzine, a ne brzini. Odnosno, ako uzmemo da je pri 100km/h otpor vazduha 1, pri 120km/h je otpor 1,44, pri 130km/h je 1,69%, pri 140km/h je 1,96, pri 150km/h 2,25 ... Znači, pri 140km/h je otpor vazduha otprilike duplo veći nego pri 100km/h.

Vidis, i meni je to bilo u glavi, da otpor vazduha raste sa kvadratom brzine. Ipak sam zeleo da proverim i na prva 3-4 sajta koje sam konsultovao nije bilo jasne formule, ali je receno da raste proporcionalno brzini. Pomislio sam da ja gresim i dalje nisam proveravao. Hvala na sugestiji, kao i na opasci za moment i momenat u ranijem delu :) Ispravljeno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 422 postova
  • Lokacija: Beograd / Kraljevo
  • Motocikl: Honda NC750X DCT
Pre 3 sati, Slammer je napisao:

Dobro, koliko se maksimalno moze ustedeti goriva? Citam da isti motori mogu da trose 4.5L i 6.5L
Kolika je prosecna godisnja kilometraza? Ako se to pomnozi sa cenom goriva, vidi se godisnja usteda.

Ne kazem ni ja da obracam paznju na potrosnju. Ali, bilo je vremena kad ni za bicikl nisam mogao da ustedim.
Nikad nisam bio na dijeti, dok nisam nabio holesterol, pa sad jesam. Nuzda cini svoje.

Evo ja sam recimo jedan deo sezone vozio prilično lagano i potrošnja mi je bila oko 3.3L/100km.   Onda sam se "oslobodio" i potrošnja mi je skočila na oko 4L/100km, čineći prosečnu potrošnju oko 3.7L/100km  (prema fuelly ).

 

Da sam nastavio da vozim sa prosečnom potrošnjom od oko 3.3L, prošle godine bih uštedeo oko 9300 dinara  na pređenih 15750km  (ne računajući 3000 km koje nisu zabeležene na fuelly).   Nije neka ušteda na toliku kilometražu, a malecka mi ne bi izmamila te silne osmehe tokom vožnje...

 

Iskreno, ja vodim računa o potrošnji, ne toliko zbog keša koliko zbog statistike... šta ću, to mi je slaba tačka. :)

 Kada ne planiram da se duže odvajam od motora, u njega ne pakujem zaštitni lanac od 4kg, na primer.  Kada sam išao ka Slovačkoj, nisam hteo da kupujem forinte pa sam natovaren prošao Mađarsku bez točenja goriva, sa 2/3 rezervoara.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja