Jump to content

Moto Zajednica

Partizanska Eskadrila

Recommended Posts

  • Drug član, 2071 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Moj pradeda Obrad imao jednu zutu kobilu.
Imao je i 22 godine kade je mobilisan zajedno sa svojom zutom kobilom. Kao konjovodac i pomocnik  istom tom kobilom je presao Albaniju preko Prokletija do Draca pa kroz mocvaru na jug do Valone i Srande. Odatle u Grcku pa nazad kuci preko Kajmakcalana sa sve zutom kobilom.
Kad sam pre par meseci rekao svojima sta mi je namera da kamilkom (Yamaha TDM) krenem slicnim putem kao i pradeda Obren, u najmanju ruku su mislili da sam povredio glavu. Bilo je tu svakojakih komentara.
Najpozitivnije komentare sam bas dobio od onih koji su vec ranije vozili preko Albanije. I ovom prilikom bi se zahvalio istima. Takodje bi se zahvalio svima koji su bilo sta napisali o svojim iskustvima na putukroz Albaniju. Svi su oni upravo zato uticali da i ja sam posetim ovu do nedavno zatvorenu i prilicno nepoznatu nam zamlju kao i njene zitelje. Upravo zato bi napisao nesto o utiscima sa ovog putovanja.
Takodje moram da kazem da osim finansija potrebno je imati ispravan motor. Nemora da bude GS, iako je 95% motora koje sam susreo na putovanju bas taj. Nasa mala eskadrila je sve samo ne GS.
Inace su dnevne ture planirane prema konfiguraciji puta i interesantnim ciljevima na putu. Oko 6 – 7 sati voznje sa prosecnom putnom brzinom oko 50 predjenih kilometara na sat voznje. Vozi, stani, fotkaj, cigara, kafa, sladoled, gorivo, nuzda itd.

 

Inace ja slabo fotkam a I nisam neki pisac pa bi zamolio svoje saputnike da slobodno dodaju koju rec ili fotku.

 

Ovo nam je plan

 

2v35206.jpg

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2071 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Inicijator putovanja je Sasa (Zajecarac_Yamaha XTX).

2d9cky0.jpg

Ja sam pripremio logistiku (rute kojima bi se vozilo, rezervisao smestaj za motore i vozace.

1hck21.jpg

U tome mi je pomogao treci clan posade Bobi Krofna (Jagodina_Honda CB500).

e05yk9.jpg

A sve to je lepo ispilotirao Zlatman (Banovo brdo) na svom helikopteru  HD (iako je vise licio na kakvu gradevinsku masinu savladavajuci serpentine).

2udu7hf.jpg

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2071 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Nedelja 29. Maj 2016 je dan kada je odluceno da pocne putovanje.

Zlatmen i ja se srecemo u Cacku I nakon kafice sa njegovim prijateljima nastavljamo do na Mackata gde se nas cekaju Sasa I Bobi.

Posto je rano ne rucamo kod Baje vec peglamo krivine preko Zlatibora I Nove varosi do Prijepolja.

Sasa je odusevljen voznjom preko Zlatibora. Prvi put u Zlatiborskom kraju.

U Prijepolju pravimo prvu pauzu u restoranu pored puta cim se predje preko mosta.

Ne secam se imena ali se secam daje corba bila preslana (vise puta podgrevana) kao I da Sasa nije mogao da pojede “djon” od vesalice. Zlatmen I Bobi se nisu zalili.
Mali oprez pod na pumpi u Prijepolju (LukOil) prilicno klizav. Copa na Bobijevoj Hondi-ci proklizava sklapa se I padanje u mestu neminovno. Dobro je nema stete.
Na prelazu Jabuka-Rance nema zadrzavanja. Sasa nam kaze da nema zeleni karton!!! To ce se pokazati kao veoma skup nedostatak po ulasku u Makedoniju iz Grcke. Za CG, Albaniju i Grcku nije potreban zeleni karton ali zato za Makedonce I Bosance pod obavezno.

Naravno prva veca impresija prirode I arhitekture je Djurdjevica Tara sa cuvenim mostom. Osmatranje kanjona sa sredine mosta. Pojedincima je kasnije bilo krivo sto se nisu spustili zicom.

Ja sam probao pre par godina, video da mogu i to je to. Mislim da je oko 15 eur spust.

 

n142ec.jpg

Stanje puteva u Srbiji necu da komentarisem mada mislim da bi trebalo nesto da nauciti i primeniti od komsija.
U kanjonu Tare asvalt je nanovo odradjen i gume lepo prijanjaju. Licno ja sa poverenjem ulazim u krivine.
Dan suncan, topao bez kise. Jak I hladan vetar na Durmitoru nam daje do znanja gde smo.
Nocenje je u etno selu Nevidio. Docekuje nas Bobijeva poznanica Tanja. Smestaj solidan ima I dorucak. 18e po krevetu.

 

jl07mf.jpg

Vecera, ko je sta poneo od kuce. Sasa strajkuje.
Nasa mala eskadrila je prvi put na okupu I uopste se ne poznajemo. A posto moramo da spavamo u istom objektu nije lose ko nocu reze drva. U ovom slucaju to je Bobi kao i moja malenkost. U narednim nocenjima nas dvojca smo cimeri pa ko koga nadjaca. Ja njega nisam cuo a on kaze da nije ni on mene.

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Испратио на фејсу слике, али чекам и овде да употпуниш неким текстом :)

 

Свака част

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2071 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Ponedeljak 30.Maj 2016, voznja preko Savnika do Vucja sve krivina na krivinu kratke i ostre.

Clanovi eskadrile su se odma izjasnili da polaze na ovaj put samo pod uslovima da se ne forsira „jurnjava“.

Napravio sam kompromis treba mi drustvo i nisam bezao. Trudio sam se da vozim u grupi iako sam uvek vozio ispred krivinu - dve.
Od Vucja prema Niksicu nizbrdo uzivancija. Ipak oprez. Poznato je da su djetici sve jedan dokazani vozaci formule 1. Secenje krivine, prelazenje u suprotnu traku radi obilazenja i ako te vidi ispred sebe, pa to je deo folklora.
Prvi cilj je poseta manastiru Ostrog.

30aauk5.jpg

 

I pored mogucnosti da se motorima popnemo do pred sam manastir odlucujemo da se ispenjemo pjehe i to starim kamenim putem.

Bobi nije raspolozen sa alpinizam I ostaje da nam cuva stvari I motore. Normalno za nadoknadu. Mislim on veruje u Boga.

 Naravno morali smo da se preobucemo I prezujemo.

 

Smestaj imamo u pansionu Kubura u predgradju Podgorice (13 e po krevetu) Imamo I dupli video nadzor. Dve snajper babe koje kontrolisu celu ulicu.
Rucak u Virpazaru, jegulja na zaru, perfeto. Otkrivamo da Sasa ima veoma kratku listu jela koja jede. Dobro se upoznajte sa podnebljem i kulturom mesta koje posecujete kako nebi bili neprijatno iznanadjeni u potrazi za hranom koju zelite da jedete.
Moja deviza je da od probiraca nema j…

 

2e537ll.jpg

 

Pogled sa vidikovca iznad Virpazara

 

Nakon rucka pored jezera vozimo se prema Podgorici ali preko Komarnog I Rijeke Crnojevica do Cetinjske magistrale.
Put izuzetno uzak I na pojedinim mestima prilicno ostecen. Rastinje pored puta osvaja prostor. Vozilo tek po neko.
Vidikovac iznad Virpazara pruza predivan pogled na Skadarsko jezero i grad Skadar koji cemo sutra da posetimo.
Vece provodimo u pesackoj zoni Podgorice. Ima tu sta da se vidi.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2071 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Utorak 31.Maj 2016 Prolazimo kroz Tuzi i umesto da idemo desnim novim putem (kojim sam ja posao a Garmin me navodio) krecemo levim putem koji je vecina iz eskadrile izabrala a isti se izgleda ne koristi vec prilicno dugo vremena. Osim krava i ovaca niko drugi se ne krece ovim putem.
Znaci u Tuzima desni krak „Y“ osim ako preferirate OFF. Novi put je extra.E762 / SH1
Na prelazu Bozaj ulazimo u Albaniju. Verovatno od uzbudjenja zaboravili smo da ovekovecimo prelazak na Albansku stranu fotkanjem.
Albanski policajac i carinik veoma ljubazni. Bez imalo zadrzavanja prolazimo granicnu administraciju.
Prvo cime sam impresioniran je kvalitet puta. Asfalt odlican, put sirok. Znakovi obavestenja veliki i veoma cesti. Samo ako si pijan ili slep mozes da se zeznes.
Ogranicenje 50 ili 80. Ima policije. Nas nisu zaustavljali ali ni mi nismo preterivali.
Gorivo 150-160 leka (1eur = 137 leka) znaci kao kod nas.
Pumpadzije veoma ljubazne. Nije problem da se plati evrima. Imam utisak da na svakih deset kuca ide jedna pumpa. Ko ostane bez goriva u Albaniji nije svoj.
Na sve strane nove kuce i poslovni objekti u veoma prijatnim bojama. Nema sivila, obojeno veselo.
Prolazimo kroz grad Skadar do tvrdjave iznad grada.
Grad veoma ziv. Na ulici ludnica od saobracaja. Kretanje u svim pravcima i smerovima i na svakojakim prevoznim sretstvima. Haos. Oprez.

Ulica kroz grad je podeljena betonskim zidom od oko metar visine ali nemoj da je iznenadjenje da na tvojoj strani ide neko tebi u susret.
Sasa je zeleo da obidje tvrdjavu Rozafa (Turci je izgradili) ulaz 3 evropska.
Savet za one koji nece u obilazak tvrdjave, ostanite dole u ladovini. Mi nismo pa smo se u ful opremi gusterisali na zidinama pod suncem barem pola sata.

 

2cz1p2r.jpg

 

14kl82g.jpg

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2071 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Sad cu malo I da se duvam.

Albanske devojcice(neka eskurzija) samo su se fotkale sa mojim motorom. Zuto-srebrn na radost.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1064 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Ako ne stavite slike motora zaključiću da ste putovali dvokrilcima jer za njih vam trebaju bajkerska odela ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha XT1200ZE World Traveler

Svaka cast za putopis,super tura.  :takoje:  Negooo daj ti da mi vidimo te zeMske na tvom motoru.  :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2071 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Nastavljamo dalje.

Sasa osvaja tvrdjavu

2rhyd7r.jpg

Bobi predlaze da sledeca stanica I kafica bude u Tirani.

Ulazak u Tiranu je prava nocna mora. Nepostoji kruzni put oko Tirane pa se transport obavlja kroz centar grada.

2v2zihs.jpg

Do centra je veoma jednostavno i veoma tesko doci. Putem SH1 ulazi se u Tiranu iz pravca Skadra. Bulevar je sirok ima dosta kruznih tokova ali i semafora. Prakticno samo pravo i na trgu Skender bega si. Samo sto to moze da treje i citav sat. Mravinjak. Pametnije je proanalizirati ulice grada I pokusati sporednim ulicama do centra. Sam trg je totalno preuredjen u odnosu na fotke koje sam video iz nekih ranijih putopisa. Kroz ceo bulevar i sa jedne i druge strane postoji ograda i veoma visok trotoar. Nema gde da se parkiras. Celom duzinom u hladovini drveca kafei I restorani. U veoma modernom stilu kao i ljudi na ulici. Vecina ulica je jednosmerna iako je siroka po nekoliko traka.
Uletevsi u saobracajni kolaps shvatim da su velike sanse da nabijem temperaturu u hladnjaku  do maksimuma. Krecem u dobro uvezbano provlacenje (trenirano na Beogradskim ulicama).
Imam utisak da su Albanci u malom soku. Neveruju da sam se usudio da se provlacim. Ipak pojedinci mi prave mesto. Ostali se ponasaju kao i Beogrdski vozaci. Ljubomorno. U tom provlacenju sam totalno zaboravio da svi prate mene i moj garmin gps. A ja zbrisao ko zmija kroz kamenje.
Totalno sam zaboravio da Zlatmen sa Harlijem nema sanse da se provuce izmedju. Jbg.
Inace pred sam put sam dobio informaciju da ako je neko sa koferima ili ima sirok  motor, nema sanse da se provuce kroz Tiranu. Morace u kolonu sa kamionetima.
Ja sam na kruznom skveru pored biste Skender bega a ostali zakopani u guzvi i bez navigacije promasuju ulicu i nema vise nazad. Ili vozi sve u krug. Krece popizditis. Nema fotkanja.

 

Bobi je siguran u nameri da Tiranu treba istraziti barem 3-4 dana.

 

Utroseno je puno vremena a i ima jos dosta da se vozi. U sedla i pravac Drac.Put SH2. Jednako dobrog kvaliteta kao i SH1. Za pola sata smo u Dracu vozimo do obale lucke kapetanije, biramo neki kafic za odmor. Veoma brzo dobijamo informaciju da lepsi deo grada stotinka metara dalje. I bas je tako.Lepo uredjena ulica, park, palme itd. Jedemo kebab, ajran, sladoled I kolace po veoma niskoj ceni. Ljudi veoma ljubazni. Ovaj deo je pretezno muslimanskog sastava. Uglavnom se vide minareti dzamija.
Kako se krecemo prema jugu sve je manje dzamija a sve vise do samo pravoslavnih crkava.
Put iz Draca SH4 nas void pored obale kroz bulevar koji je totalno orjentisan turistima sa Kosova. Radnje su prepune raznih obelezja Albanske zastave, kece itd.
Rekonstrukcije ulica I izgradnja novih hotela / zgrada u ogromnom broju.

ej7i52.jpg

70yp86.jpg

28wjv28.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2071 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Put SH4 je ustvari autoput, totalno nov. Izmedju Draca I Fierija nema sta da se vidi posbno.

Mocvarni teren, dobro opisan u svim spisima provlacenja Srpske vojske za vreme Prvog Svetskog rata. Kilometri I kilometric mocvarnog terena.

Iz Fierija putem SH8 stizemo u Vlore. Veci turisticki grad na obali. Vlore je u totalnoj rekonstrukciji I izgradnji. Ulice, zgrede / hoteli, priobalje, plaze (pescane). Puno se radi.

ruo45d.jpg

ogdzc9.jpg
Smestaj je u malom hotelu Nika, gde je i vlasnik a i kuvar Beni (Albanac) sa svojom suprugom koja je Sirijka(studirala u Sofiji zna malo i Srbsko/Bugarskog). Veoma ljubazni ljudi.Sobe i usluga odlicni. Cena po krevetu do 12 eur sa doruckom.
Prilaz hotelu, deo ulice u duzini od 30m je totalno off, erodiran potokom vode koja se sliva u more. Harli kamion se dobro izborio.
Nedostatak vremena i umor sprecili su nas da bolje upoznamo grad Vlore sto moze da bude razlog da se ponovo vratim.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 698 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: yamaha fz6r

To snajkaaaaa , raspali

Mani se bre ti harlija , vidis da je poceo da izbacuje nesto kvalitetno

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 698 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: yamaha fz6r

Eno ti bio u TC usce neki skup harlija pa si mogao da gledas dva dana koliko ti volja

Joj samo da sjebem ova pluca i dovedem u red , odmah sedam na motor i idem da nadoknadim sve sto nisam u prvom poluvremenu

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja