Jump to content

Moto Zajednica

Polaganje za ATV/Quad

Recommended Posts

  • U prolazu, 3 postova

Imam 16 godina i zelim da kupim neki ATV od 125ccm pa me zanima sa koliko godina mogu da polazem za njega.

 

Nasao sam u zakonu da quadovi koji prelaze 350kg, 45km/h, 50ccm ili 4KW spadaju u teske cetvorocikle.

 

Teske cetvorocikle mogu da voze oni koji imaju B1 kategoriju (18 god) ili B kategoriju (tek posle 21 god).

 

 

Svi quadovi od 125ccm prelaze ovih 4KW tako da u sustini ja NE MOGU da ih vozim do 18. ili 21. godine, zar ne? A na oglasima nigde ne mogu da nadjem ni jedan quad do 4KW a da je "normalan".

 

P.S.

A na primer ovde sam video da za B1 moze sa 16 godina: http://www.vozite.com/novi_zakon_o_bezbednosti_u_saobracaju.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1489 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Yamaha FZ1-SA

Gde si video da se za B polaze/dobija tek sa 21 godinom 0zbunjen.gif to jos nisam cuo...

Inace koliko ja znam i kako je moj burazer uradio je bilo da sa 16 zavrsis obuku a sa 17 mozes da polazes, posle godinu dana full b kategorija. E sad za Probnu B kategoriju da li mozes da vozis quad bas i nisam siguran, mada verovatno vazi kao i za auto zakon ( od 5 do 11 voznja itd ovo samo nagadjam )...

Nego sto se quada tice kod nas za male pare i kubikaze uglavnom ima kineski, koji su preterano mali, slabi, ....., ocajni ... KValitetniji quadovi su dosta skuplji ali i imaju ozbiljnije kubikaze, tako da bi ti dosta dugo morao da cekas. E sada ako planiras da vozis offroad samo onda ti bas i ne treba dozvola za sumu/njive itd...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3631 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Ovo oko polaganja za quad zavisi iskljucivo od toga kako je kod nas registrovan. Posto vecina onih boljih ne moze da se svrsta ni u jednu kategoriju mnogi su promuvali da registruju kao auto, poljoprivrednu masinu... Trebalo bi u sustini da vazi isto kao za auto, dakle 17 godina i probna dozvola

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova

Gde si video da se za B polaze/dobija tek sa 21 godinom 0zbunjen.gif to jos nisam cuo...

Inace koliko ja znam i kako je moj burazer uradio je bilo da sa 16 zavrsis obuku a sa 17 mozes da polazes, posle godinu dana full b kategorija. E sad za Probnu B kategoriju da li mozes da vozis quad bas i nisam siguran, mada verovatno vazi kao i za auto zakon ( od 5 do 11 voznja itd ovo samo nagadjam )...

Nego sto se quada tice kod nas za male pare i kubikaze uglavnom ima kineski, koji su preterano mali, slabi, ....., ocajni ... KValitetniji quadovi su dosta skuplji ali i imaju ozbiljnije kubikaze, tako da bi ti dosta dugo morao da cekas. E sada ako planiras da vozis offroad samo onda ti bas i ne treba dozvola za sumu/njive itd...

Nisam rekao B nego B1.

 

Clan 7.

 

38) лаки четвороцикл је моторно возило са четири точка, чија маса не прелази 350 kg, што

не укључује масу батерија возила са електричним погоном, чија највећа конструктивна

брзина, без обзира на начин преноса, не прелази 45 km/h, при чему радна запремина мотора,

када возило има мотор са унутрашњим сагоревањем са погоном на бензин, не прелази 50

cm3, или чија највећа ефективна снага мотора не прелази 4 kW када возило има мотор са

унутрашњим сагоревањем са другом врстом погонског горива или чија највећа трајна

номинална снага мотора не прелази 4 kW када возило има електрични погон

 

39) тешки четвороцикл је моторно возило са четири точка, осим лаког четвороцикла, чија

маса не прелази 400 kg, односно 550 kg за теретна возила, што не укључује масу батерија

возила са електричним погоном, и чија највећа ефективна снага, односно највећа трајна

номинална снага мотора не прелази 15 kW

Clan 180.

Возачку дозволу може добити лице које је навршило:

5) 18 година за категорије B, B1 и BЕ

Clan 195.

1) АМ - Мопеди, лаки трицикли или лаки четвороцикли

5) B1 - Тешки четвороцикли

 

Возач возила B категорије има право да управља и лаким трициклима и лаким

четвороциклима, тешким трициклима чија снага мотора није већа од 15 kW и тешким

четвороциклима, као и тешким трициклима чија снага мотора је већа од 15 kW када напуни 21

годину.

 

Возач возила В1 категорије има право да управља и лаким трициклима, тешким

трициклима чија снага мотора није већа од 15 kW, лаким и тешким четвороциклима.

 

Izvor: http://www.mup.gov.r...%20putevima.pdf

 

Znaci 125ccm spada u teski cetvorocikli i mora B1 (ne B kao sto si rekao) koji se polaze sa 17 god (i probna godinu dana) ili sa B kategorijom tek od 21. god. Zar ne? :(

 

Inace, znam da su kinezi, jbg, sta sad, da imam malo za zezanje.

 

 

Ovo oko polaganja za quad zavisi iskljucivo od toga kako je kod nas registrovan. Posto vecina onih boljih ne moze da se svrsta ni u jednu kategoriju mnogi su promuvali da registruju kao auto, poljoprivrednu masinu... Trebalo bi u sustini da vazi isto kao za auto, dakle 17 godina i probna dozvola

 

Hmmm, ni jedan ni drugi koji zelim da kupim nisu registrovani. :/ A probna dozvola vazi samo za auto godinu dana, sa probnom ne mozes da vozis nista "ispod" te kategorije sto mozes sa PRAVOM B dozvolom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1489 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Yamaha FZ1-SA

Napisao si B kategoriju tek posle 21... Mada o5 ti ne gine da cekas. Inace kod nas secam se da su neki registrovali quadove kao motokultivator 1lol.gif tako da ti treba AM kategorija u tom slucaju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova

Napisao si B kategoriju tek posle 21... Mada o5 ti ne gine da cekas. Inace kod nas secam se da su neki registrovali quadove kao motokultivator 1lol.gif tako da ti treba AM kategorija u tom slucaju

 

Napisao sam da sa B kategorijom tek posle 21. godine mozes da vozis teski cetvorocikli.

Hmmm, pa je l' moguce sada tako nesto? :/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja