Jump to content

Moto Zajednica

Honda Africa Twin

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Konačno značajan pomak! :D

 

AGREGAT VRAĆEN U RAM! :takoje: :takoje: :takoje:

 

post-6496-0-17159600-1324303941_thumb.jpg

 

post-6496-0-03412600-1324303942_thumb.jpg

 

Nego, ima li neko ideju gde da nabavim prednji lančanik?

Ja to do sada nisam ni gledao, a zadnji mi je perfektan. Sad vidim da je gori i od onog koji je Popsy imao svojevremeno na Super Teneri :D

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

Nego, ima li neko ideju gde da nabavim prednji lančanik?

Ja to do sada nisam ni gledao, a zadnji mi je perfektan. Sad vidim da je gori i od onog koji je Popsy imao svojevremeno na Super Teneri :D

 

Jesi siguran onda da je zadnji "prefektan" ako je prednji u takvom stanju ??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Pazi kad je stvarno dobar. I lanac mi se čini sasvim u redu još jedno (duže) vreme. Stvar je u tome da je prednji lančanik sakriven ispod one plastike, pa nisam nikada ni gledao u kom je stanju. Šteta što ga nisam slikao. Pravo čudo kako mi nije spadao lanac. Zupci ne da su u obliku šurikena NEGO IH NI NEMA! Nešto neverovatno. Sigurno najgori mogući prednji lančanik koji sam imao prilike da vidim :)

Moguće je da je taj ko je menjao lanac i zadnji lančanik, ostavio stari prednji. Ne vidim neko drugo logično objašnjenje. Nema šanse da je zadnji sasvim OK, a da je prednji otišao toliko, ako su zajedno menjani... Razmišljao sam ja da kupim ceo set, sad je i na popustu u Louis-u, ali em nemam para, em je totalno nepotrebno, majke mi :) Menjaću sve tamo na leto. Do tada, samo prednji lančanik.

A i svećice moram da kupim... prednje pločice.... JAAAAAaaOOOooOo :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

Pazi kad je stvarno dobar. I lanac mi se čini sasvim u redu još jedno (duže) vreme. Stvar je u tome da je prednji lančanik sakriven ispod one plastike, pa nisam nikada ni gledao u kom je stanju. Šteta što ga nisam slikao. Pravo čudo kako mi nije spadao lanac. Zupci ne da su u obliku šurikena NEGO IH NI NEMA! Nešto neverovatno. Sigurno najgori mogući prednji lančanik koji sam imao prilike da vidim :)

Moguće je da je taj ko je menjao lanac i zadnji lančanik, ostavio stari prednji. Ne vidim neko drugo logično objašnjenje. Nema šanse da je zadnji sasvim OK, a da je prednji otišao toliko, ako su zajedno menjani... Razmišljao sam ja da kupim ceo set, sad je i na popustu u Louis-u, ali em nemam para, em je totalno nepotrebno, majke mi :) Menjaću sve tamo na leto. Do tada, samo prednji lančanik.

A i svećice moram da kupim... prednje pločice.... JAAAAAaaOOOooOo :D

 

Pazi sad ovo,

 

ja sam gledao kod sebe pre desetak dana bas taj prednji i sasvim je ok. E sad, cekam neki kesh ovih dana pa cu ja svakako menjati ceo set, pa mogu da ti posaljem taj moj prednji da ga drljash do leta ako te zanima takva kombinacija :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 405 postova
  • Lokacija: Beograd - Vozdovac
  • Motocikl: Africa Twin rd04

Smokes, nema sanse da se USD viljuske sa KTM-a uvijaju vise od originalnih sa Afrike, to si ti nesto utripovao.

 

A ako ti je ona voznja na Gocu posteno mucenje motora, onda ti ne znas sta je pravo mucenje motora i ogibljenja pogotovu. Pitaj Kepu kako je vozio ove godine na Kucaju sa sve saputnicom i da li je osetio uvijanje fabricke viljuske ;)

 

Sad sam ubedjen da mi je lose ulje u vilama i da je red da ga zamenim :) U glavnom, nekako se cudno ponese u toj situaciji kad silazim sa ivicnjaka i namotam pun levi. U ostaloj voznji sve je super.

I ako je verovatno lose ulje u vilama, meni je motor ostriji, sigurniji u krivinama u odnosu na originalne vile. A prilikom kocenja sasvim drugacija prica ;) Verovatno cu osetiti promenu kada odradim servis na vilama.. Mada me ceka ove zime da sredim i zadnji amortizer tako da ce sve ovo biti totalno druga prica..

 

Meni je za sad to bio najtezi off :) Pa samim tim sam je tu najvise izmucio :moto3: Nisam je stedeo ;)

 

Naravno da postoji tezi off, jaci i td.. Ali ima vremena :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Vancouver
  • Motocikl: CB125 K3

Jageru, evo linka za prednji zupcanik:

 

http://www.ebay.de/itm/Honda-XRV-750-Africa-Twin-RD04-RD07-Ritzel-17-Zahne-/150605651565?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item2310cbde6d#ht_1412wt_1163

 

Na forumu ima ljudi koji rade e-bay.

 

 

SkokeS, ja sam svoje standardne prednje vile kompletno servisirao,ubacio nove original ležajeve, Wirth opruge, novo ulje 10W i otkada sam to uradio isto sam primetio neki luft u prednjem kraju, naročito pri kočenju. Jeziv osećaj, stalno mi se čini da će se prednji deo odvaliti... Pre mesec dana sam skinuo dotegao maticu vrata prednje viljuške (bila je otpuštena da sam rukom mogao da je privrnem još krug-dva) i problem je bio rešen.... sve dok pre neke dve nedelje nisam krenuo sa xenom na prednjem disku :lud: . Srećom nisam se zaleteo nego sam gurao motor tako da sam samo malo iskrivio prednji disk (ispravio gumenim čekićem za 5 sekundi) ali i primetio ponovo onaj luft, još više nego prvi put. Proveriću da li se matica ponovo otpustila... možda kada sam stavljao nove šoljice ležaja one nisu legle do kraja?

 

Nego, zna li neko kako da proverim da li je zadnji amortizer na RD07A OK? Ili kako da proverim da li je opruga zadnjeg amortizera oslabila? Čini mi se da mi je ceo zadnji kraj prenisko, npr. kada se spustim niz obične stepenice najnižim delom motocikla pošteno udarim o ivicu prvog stepenika, što znači da je klirens ipak premali za jednu afriku. Takođe sam primetio da se lanac rasteže suviše brzo i lako, za pola godine sam ga morao zategnuti od nekog srednjeg - optimalnog do (sada) poslednjeg zuba na ona dva zatezača-distancera (i opet je sada toliko rastegnut da spada). Bojim se da nije zbog toga što je zadnja suspenzija ili opruga zadnjeg amortizera oslabila?? Matice za podešavanje zadnjeg amortizera su zavrnute otprilike 15mm od gornjeg kraja navoja.

 

Da li neko zna gde bih )ili preko koga) mogao da nabavim/poručim novu i jaču (za dvoje ili jednog debelog) oprugu za zadnji amortizer? Radi li neko Ohlins, WP i sl?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Prekidach, 1093 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin CRF1000L & Suzuki DR 650 SE
  • Prekidach, 1093 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin CRF1000L & Suzuki DR 650 SE

a ta matica gore treba kilo kljuchem na neku vrednost jbg... mozhda je do toga... a mozhda lageri volana... ili su ti klimava kochiona kljeshta dole?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 405 postova
  • Lokacija: Beograd - Vozdovac
  • Motocikl: Africa Twin rd04

Smoki, jesi stavio neke distancere izmedju viljuske i volana? Moze to da ti stvara taj osecaj.

 

Jesam, podigao sam korman ako na to mislis? Hm, ne verujem da mi to pravi taj osecaj. Mada nisam nikad obratio paznju na to. Provericu :moto3::takoje:

 

Jageru, evo linka za prednji zupcanik:

 

http://www.ebay.de/itm/Honda-XRV-750-Africa-Twin-RD04-RD07-Ritzel-17-Zahne-/150605651565?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item2310cbde6d#ht_1412wt_1163

 

Na forumu ima ljudi koji rade e-bay.

 

 

SkokeS, ja sam svoje standardne prednje vile kompletno servisirao,ubacio nove original ležajeve, Wirth opruge, novo ulje 10W i otkada sam to uradio isto sam primetio neki luft u prednjem kraju, naročito pri kočenju. Jeziv osećaj, stalno mi se čini da će se prednji deo odvaliti... Pre mesec dana sam skinuo dotegao maticu vrata prednje viljuške (bila je otpuštena da sam rukom mogao da je privrnem još krug-dva) i problem je bio rešen.... sve dok pre neke dve nedelje nisam krenuo sa xenom na prednjem disku :lud: . Srećom nisam se zaleteo nego sam gurao motor tako da sam samo malo iskrivio prednji disk (ispravio gumenim čekićem za 5 sekundi) ali i primetio ponovo onaj luft, još više nego prvi put. Proveriću da li se matica ponovo otpustila... možda kada sam stavljao nove šoljice ležaja one nisu legle do kraja?

 

Nego, zna li neko kako da proverim da li je zadnji amortizer na RD07A OK? Ili kako da proverim da li je opruga zadnjeg amortizera oslabila? Čini mi se da mi je ceo zadnji kraj prenisko, npr. kada se spustim niz obične stepenice najnižim delom motocikla pošteno udarim o ivicu prvog stepenika, što znači da je klirens ipak premali za jednu afriku. Takođe sam primetio da se lanac rasteže suviše brzo i lako, za pola godine sam ga morao zategnuti od nekog srednjeg - optimalnog do (sada) poslednjeg zuba na ona dva zatezača-distancera (i opet je sada toliko rastegnut da spada). Bojim se da nije zbog toga što je zadnja suspenzija ili opruga zadnjeg amortizera oslabila?? Matice za podešavanje zadnjeg amortizera su zavrnute otprilike 15mm od gornjeg kraja navoja.

 

Da li neko zna gde bih )ili preko koga) mogao da nabavim/poručim novu i jaču (za dvoje ili jednog debelog) oprugu za zadnji amortizer? Radi li neko Ohlins, WP i sl?

 

Ja taj osecaj nisam imao. Sad kad kocim, sve je super. Tipa, sa suvozacem preletim neki lezeci sve prodje u odlicnom stanju. Ne osecam ikakvo uvijanje, luft i ostale negativne pojave. Samo iskljucivo primetim kad silazim sa tog ivicnjaka :D (taj ivicnjak je kod devojice ispred njene kuce gde redovno parkiram motor, vidim ja da cu da napravim sebi lep parking kod nje i resen problem :moto3: )

 

Moguce da se popstilo opet.. Uzmi donju maticu i zategni do kraja, da jedva pomeras vile, da bi lezajevi legli lepo. Onda je popustaj dok ne krene lepo da ti se okrece tocak levo desno, ne smes da osetis nikakav "klik" i ne sme otezano da se okrece bilo kom polozaju (ako ostane pretegnuto, motor moze da ti seta levo desno prilikom voznje, da nece da ide pravo kao strela). Kada si odredio u kom polozaju treba da ti bude donja matica, samo jako zavrni kontra maticu preko nje. Stim da ces morati da drzis donju maticu da se ne pomera. I nema sanse da imas neki dalji problem u vratu. Stim da su ti lezajevi novi kao sto si naveo :takoje:

Kada dobijes luft gore u vratu, prilikom kocenja ti podize i vraca vile nazad i dobijas bas taj neprijatan osecaj.

 

Bilo bi najbolje da skines amortizer i da ga odvojis oprugu sa njega. Uzmes metar i izmeris. U manualu pise tacna njegova duzina. Evo sad sam i proverio za rd07, treba da bude 245.5mm, servis limit je na 240.6mm

Pise i podatak kad je postavljena opruga da treba da bude duzine 242.7mm.. Za minimum i maximum nije navedeno. Za rd04 ima sve mere.

Amortizer mislim da se cak lakse skida kod rd07 nego kod rd04. Kod rd04 mora da se skinu bocne plastike, otkaci se pupma za benzin, skine se sa onog nosaca. Motor je na centralnom, odsrafis one koske dole, ili kako li se vec zovu, U obliku slova "U" ili tacnje "П". Posle imas jedan sraf na amortizeru sa donje strane, jedan sa gornje i to bi bilo to. Svuces ga dole i mozes da ga proveris lepo. Ja ga skinem za 15-20ak min. Posle popusti oprugu skroz.. Sad se setih da ne mora skorz da se rastavlja amortizer. Kad odvrnes ona dva srafa, opruga ce biti "labava" i mocices da je premeris.

 

Ako je losa, preporucujem ti da kupis progresivnu oprugu. Rusic je dao link ka istoj. Imas i WP da kupis, i jos neki proizvodjaci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Vancouver
  • Motocikl: CB125 K3

Hvala momci!

 

Ne secam se da sam video kontra maticu na donjoj matici vrata viljuške :stabre: :stabre: ?? Vidim i na microphishes da je nema, samo jedna (ona zvezdasta). Jesi li tu kontra pravio?

 

Je lć ima šanse da se kod nekog poruči ova opruga? Yacugar, WP, Ohlins? Na Ruggedroads sam video da Ohlins pravi opruge različite tvrdoće pa je moguće naći neku jaču koja bi bila OK za pretovareni motor (vozač, suvozač, prtljag). To mi zvuči skroz OK.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 405 postova
  • Lokacija: Beograd - Vozdovac
  • Motocikl: Africa Twin rd04

Joj, moguce je da ima samo jedna kod AT :zbunjen: Zaboravio sam vec.. Jer sam ja kod sebe sad napravio sa kontra maticom, da ne bi mrdalo nigde.. Pa mi je sve u glavi da ima dve matice.. Morace neko da potvrdi da li ima jedna, nisam siguran..

 

To bi bilo lepo da se dogovorimo nas vise, jer ja ili cu kupovati novi WP zadnji amortizer (ohlins tesko, skuplji mi je) Ili, ako budem budzio jedan ohlins koji imam, moracu da narucim jacu oprugu za njega. I poslednja kombinacija ako ostavim original amortizer uzecu i ja progresivnu oprugu. Pa da porucimo svi zajedno, da vidimo ako moze jeftinije tako da nas izadje..

Mozda bih uzimao i zadnju felnu. Zavisi od kombinacije :D

 

Sto se tice ohlins opruga, mislim da su to opruge samo za njihove amortizere. Pa se onda bira da li je za pretovaren motor i td..

 

Sad sam nasao sliku, moja greska, ima ipak jednu maticu..

Promenio član SmokeS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Vancouver
  • Motocikl: CB125 K3

Ja sam za da poručimo zajedno, samo nemam pojma koga bi mogli da cimnemo. Ima li WP jače opruge za afrikin stock shock i postoji li neka oznaka, model...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Vancouver
  • Motocikl: CB125 K3

...a ako napravim kontra maticu, ima li mesta da gornji trougao dodje na svoje mesto? Moja logika je da ako fabrički postoji samo jedna donja matica, onda gornji trougao treba da nalegne preko matice i ne dozvoli da se ona usled vibracija odvija, pošto se ona i onako ne sme zategnuti više nego što se rukom to može uraditi... a ona gornja hromirana matica se pritegne jako, nešto preko 100 Nm.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 405 postova
  • Lokacija: Beograd - Vozdovac
  • Motocikl: Africa Twin rd04

...a ako napravim kontra maticu, ima li mesta da gornji trougao dodje na svoje mesto? Moja logika je da ako fabrički postoji samo jedna donja matica, onda gornji trougao treba da nalegne preko matice i ne dozvoli da se ona usled vibracija odvija, pošto se ona i onako ne sme zategnuti više nego što se rukom to može uraditi... a ona gornja hromirana matica se pritegne jako, nešto preko 100 Nm.

 

Ne znam, ne secam se. Mislim da nema mesta za jos jednu maticu. Mislim da mozes donju malo jace da stegnes.. Mislim da je rukom ne dovoljno.. Idi isto kao sto sam naveo gore. Pritegni donju max. Pa je popustaj dok se tocak ne bude lako zakretao.. Onda kao sto si rekao bi trebalo gornji trougao da nalegne na maticiu i kada se to stegne da ne mrda nikud...

 

Evo Srdjane sta ce mo da uradimo " off road front fork brace" ima da drzi ko pas jeza

 

Bi ja to da nemam USD vile :)

Nego ti pricaj koje ideje imas za felne! :) Gledao bih samo zadnju da sredim za sad.. Pocela je da korodira unutra, pa mi se to ne svidja..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 405 postova
  • Lokacija: Beograd - Vozdovac
  • Motocikl: Africa Twin rd04

Pa najverovatnije ce pasti 18" :)

Ali moracu onda i gumu da uzmem, i drugi zadnji lancanik.. Ali posto su mi lanac i lancanici losi bilo bi dobro da od jednom to sve zamenim.. :) samo di cu pare da nadjem za sve to, ne znam :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

...a ako napravim kontra maticu, ima li mesta da gornji trougao dodje na svoje mesto? Moja logika je da ako fabrički postoji samo jedna donja matica, onda gornji trougao treba da nalegne preko matice i ne dozvoli da se ona usled vibracija odvija, pošto se ona i onako ne sme zategnuti više nego što se rukom to može uraditi... a ona gornja hromirana matica se pritegne jako, nešto preko 100 Nm.

 

Momci, mislim da nema potrebe za kontra maticom, donja matica se steze na kilazu sto je mnooogo vise nego samo rukom tako da stegnite lepo lager kilo kljucem i sve je ok 0takoje.gif Dakle nema sanse da se ta matica odvije zbog vibracija. Mislim da vash problem "lufta" lezi u necem drugom, a ne u lageru volana.

 

Sto se tice MatijaK lanca, ne bih rekao da "potrosen" zadnji amortizer moze toliko da utice na lanac, nego jednostavno sve ima svoj vek trajanja. Koliko ti je star lanac? Koliko je presao? Jel vozish i zimi? itd.

Meni je svaki DID (a ovo je vec 5. po redu na dva motora) "odradiio" svojih 35-40k, (verovatno bi i duze da nije off-a, neredovnog odrzavanja, zime, soli i sl.) pri tom ne bih smeo da se zakunem da mi je zadnje vesanje "idealno"

 

Sto se ulja tice 10W sam takodje sipao i mogu ti reci da je to cist promasaj po meni. Kepo mi je lepo govorio, ali morao sam da probam :D Fabrickim vilama najvise prija fabricko ulje (5W) jer je 10W pretvrdo i recimo po losijem asfaltu (o off-u da ne govorimo) vila ne stigne da isprati neravnine i rupe vec se tocak odbija, tako da pravi "skakanje" motora i lose prijanjanje. Aftermarket opruge su vec potpuno druga i zdravija prica, da ne kazem, pravo resenje za one kojima je fabricko vesanje premekano 0takoje.gif

 

Zadnji amortizer mozesh jedino sigurno proveriti kako ti je Smokes napisao, da ga rasturish i izmerish fabricku toleranciju opruge 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Vancouver
  • Motocikl: CB125 K3

Fala komšo, pogledaću na koliko se priteže donja matica vrata viljuške. Kolo ključ imam, tako da nama frke. ;)

 

Nemam pojma koliko je lanac prešao, bio je na motoru kada sam ga kupio. Možda je dotrajao, mada koliko je lanac loš, toliko su zupčanici dobri, pa me je to navelo da pomislim da se lanac isteže zbog lošeg ogibljenja pozadi. Možda se tripujem i možda se još nisam navikao na razliku u odnosu na RD03?? :D ... mada sam prometio da kad parkiraš afriku pored moje, tvoj zadnji kraj je viši za bar 5cm.

 

Što se tiče ulja koje sam usuo u prednje štapove, sledio sam fabričko uputstvo proizvođača opruga koje kaže 10W za afriku. Čak i ja koji nisam nešto preosetljiv na ponašanje motora sam primetio poboljšanje u odnosu na stare opruge. Ako ništa, manje propada pri kočenju.

 

Svejedno bih poručio progressive oprugu zadnjeg amortizera, tako da ako neko ima kombinaciju - cimajte me.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja