Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 818 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
elf-moto4t-sport-10w60.jpg&key=363140e27bb90e98c89ffd07464cf89d15c9c9bac11baad3d5fcc1812d7c0436 LAVAUTO.RS
Ulje moto 4T ELF MOTO 4 SPORT.COMP. 10W60 1l - ELF - Moto ulje za 4T motore. Neko probao ovo 10-60 gradacija? Ne nadjem ovo ulje ni na oficijelnom sajtu, cini mi se da je nesto zaostalo od ranije sto se proizvodilo. Kakvo je uopste misljenje o 10w-60 gradaciji, previse ili?

Mozda glupo pitanje ali negde sam procitao da motor moze malo da izgubi na snazi zbog velike gustine ulja, istina ili ne?
 
Mada, ciljam onaj Petronas probati pa da vidim.
Pregusto. Treba mu.previše vremena da zaulji sve delove (sklop u glavi), i slabije odvodi toplotu

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
elf-moto4t-sport-10w60.jpg&key=363140e27bb90e98c89ffd07464cf89d15c9c9bac11baad3d5fcc1812d7c0436 LAVAUTO.RS
Ulje moto 4T ELF MOTO 4 SPORT.COMP. 10W60 1l - ELF - Moto ulje za 4T motore. Neko probao ovo 10-60 gradacija? Ne nadjem ovo ulje ni na oficijelnom sajtu, cini mi se da je nesto zaostalo od ranije sto se proizvodilo. Kakvo je uopste misljenje o 10w-60 gradaciji, previse ili?

Mozda glupo pitanje ali negde sam procitao da motor moze malo da izgubi na snazi zbog velike gustine ulja, istina ili ne?
 
Mada, ciljam onaj Petronas probati pa da vidim.
Одлично за летње температуре, и за оне које гњаве моторцикле. То је баш формула за тешке услове експлоатације.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2839 postova

Ko hoće provereno dobro a povoljno polsintetičko ulje ima motorex four stroke za 760 dinara ima i 15-50 i 20 50 što je retko kod polusintetike pa onaj ko hoće gusto ima polusintetiku 20-50

 

Screenshot_2020-12-21 FOUR STROKE 4T 10W40 Motorex Oil Australia.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4402 postova
2 minutes ago, sasa ns 1 said:

Ko hoće provereno dobro a povoljno polsintetičko ulje ima motorex four stroke za 760 dinara ima i 15-50 i 20 50 što je retko kod polusintetike pa onaj ko hoće gusto ima polusintetiku 20-50

 

Screenshot_2020-12-21 FOUR STROKE 4T 10W40 Motorex Oil Australia.png

Hteo sam uzeti 4l ali posto Motolanda nema vise u NS, skipovao sam. Probacu ovo na prolece pa cu javiti utiske. Mozda ce ovaj Motorex biti sledece za probu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4402 postova

Zanimljivo je da je uvoznik na deklaraciji napisao ulje za dvotaktne motore novije generacije loool, iako je na ambalazi jasno 4T, JASOMA2 itd... Nzm da li da im pisem da isprave gresku u kucanju xD

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Use of SF/SG or SH/SJ in API with MA in JASO.
Suzuki recommends the use of SAE 10W-40 engine oil

 

Kad stoji ovako treba polu ili full sintetika? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Znam da su to odredjeni standardi, ali u upustvu to su jedine informacije koje stoje u vezi ulja koje treba da se sipa.

Sto znaci ako polu ili ful ispunjavaju ove standarde, sve jedno je koje se sipa?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 818 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
Znam da su to odredjeni standardi, ali u upustvu to su jedine informacije koje stoje u vezi ulja koje treba da se sipa.
Sto znaci ako polu ili ful ispunjavaju ove standarde, sve jedno je koje se sipa?
Puna sintetika će svakako držati duže. Pa biraj u zavisnosti koliko prelaziš godišnje. A zavisi i od proizvođača, nekada je razlika između "pune" i "polu" mala, a nekad ogromna

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 818 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Narode, pitanje u vezi mirisa ulja. Ovo Mobil1 5w50 rally formula ima gadan miris

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Kad sam ja sipao Mobil 1 15w50 u Yamahu, smrdelo je sačuvaj me 2 božeta. Kao da je stajalo 30 godina u buretu. To je znači to! Nije nemoguće...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 818 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Smrdi na jeftino ulje. Ne znam, možda zavisi od aditiva. Navikao sam na Motul, koji sam u zadnjih 15 god sipao u sve i svašta, i onaj slatki miris estara

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Isčitao sam poslednjih 30ak stranica ove teme, kao i neke druge o uljima, i našao dosta korisnih informacija, ali imam i par pitanja, ako se nađe neko da odgovori.
Kod mene u motoru je polusintetika Motul 5100 10W-40. To je koristio prethodni vlasnik, pa sam i ja nastavio. Međutim, hoću da probam nešto drugo - a glavni razlog je što imam utisak da mi je menjač malo grublji (probao sam drugu mašinu gde menjač dosta mekše i lakše radi, ne oseti se takoreći). Sekundarni razlog je što bih voleo da vidim da li bi motor bio malo tiši i uglađeniji sa drugim uljem? Znam da tiši rad motora ne mora da znači da je ulje bolje i da je dobro za motor, čak naprotiv - ali kapiram da su to nijanse.

Izbor sam suzio na Motul 7100 i Silkolene Pro 4 (eventualno Comp 4). E sad, pitanja:
1. Da li da nastavim sa 10W-40, ili da pređem na 10W-50 ? Znam šta znače oznake, znam da je i jedno i drugo ok prema manualu, ali kako je u praksi, kolika je to razlika? Kako viskoznost ulja utiče na menjač? Motor je 10ak god star, 35k km na satu.

2. Buni me što u manualu piše da je kapacitet ulja 2.9l ali da pri zameni sa filterom ide 2.6l . Šta je sa tih 0.3, predpostavljam da to ne može da se iscedi iz motora? Ili je potrebna neka procedura ispiranja s obzirom da menjam tip ulja ?

 

Toliko za sada od mene.
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4402 postova
25 minutes ago, antir3ality said:

Isčitao sam poslednjih 30ak stranica ove teme, kao i neke druge o uljima, i našao dosta korisnih informacija, ali imam i par pitanja, ako se nađe neko da odgovori.
Kod mene u motoru je polusintetika Motul 5100 10W-40. To je koristio prethodni vlasnik, pa sam i ja nastavio. Međutim, hoću da probam nešto drugo - a glavni razlog je što imam utisak da mi je menjač malo grublji (probao sam drugu mašinu gde menjač dosta mekše i lakše radi, ne oseti se takoreći). Sekundarni razlog je što bih voleo da vidim da li bi motor bio malo tiši i uglađeniji sa drugim uljem? Znam da tiši rad motora ne mora da znači da je ulje bolje i da je dobro za motor, čak naprotiv - ali kapiram da su to nijanse.

Izbor sam suzio na Motul 7100 i Silkolene Pro 4 (eventualno Comp 4). E sad, pitanja:
1. Da li da nastavim sa 10W-40, ili da pređem na 10W-50 ? Znam šta znače oznake, znam da je i jedno i drugo ok prema manualu, ali kako je u praksi, kolika je to razlika? Kako viskoznost ulja utiče na menjač? Motor je 10ak god star, 35k km na satu.

2. Buni me što u manualu piše da je kapacitet ulja 2.9l ali da pri zameni sa filterom ide 2.6l . Šta je sa tih 0.3, predpostavljam da to ne može da se iscedi iz motora? Ili je potrebna neka procedura ispiranja s obzirom da menjam tip ulja ?

 

Toliko za sada od mene.
 

1. Mozes da sipas gradaciju koju god zelis, 10w-50, 15w-50... Ako ne vozis po jakoj zimi, 15w-50 je dobar izbor narocito za leto a i motor ce manje da trosi ulja. 

 

Sto se tice menjaca, to je lutrija pa kako pogodis. Probaj naci nekoga ko ima isti motor tako je najbolje. Npr. meni se Silkolene i Elf pokazao najbolje a Bardahl i Ipone jako lose.

 

2. 2.9l je kada je masina potpuno suva, znaci nakon otvaranja i neke ozbiljne intervencije na motoru. Znaci kupi 3l i to ti je to. Pri zameni ulja, sipas prvo u filter pa ga zavrnes a onda dosipas i kada saspes 2l, pratis na prozorcetu nivo ulja. Kada bude negde izmedju min i max (motor mora da je na centralnoj nogari ili da je neko na njemu da ga drzi uspravnim), upalis da radi malo i ugasis. Nakon jedno 15-20minuta mozes proveriti prozorce ponovo i po potrebi dosuti. Gledaj da ne predjes max podeok na prozorcetu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 818 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
Smrdi na jeftino ulje. Ne znam, možda zavisi od aditiva. Navikao sam na Motul, koji sam u zadnjih 15 god sipao u sve i svašta, i onaj slatki miris estara

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока


Lažna uzbuna. Smrdele mi ruke na menjačko ulje. Danas pomirisao bocu u kojoj je ostalo 200ml, i miriše na normalno Mobil ulje. Doduše, nema onaj "mentol" šmek kao Shell Ultra ili Motul

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Lažna uzbuna. Smrdele mi ruke na menjačko ulje. Danas pomirisao bocu u kojoj je ostalo 200ml, i miriše na normalno Mobil ulje. Doduše, nema onaj "mentol" šmek kao Shell Ultra ili Motul

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Аааа колега ти помешо станице, ракија се студира тако

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.





×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja