Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 2867 postova
On 11. 10. 2023. at 11:59, AndjeoPakla je napisao:

Juče stigao paketić. Kad odradim zamenu javljam utiske.

 

Inače naručio sam u ponedeljak, zvao telefonom Centar S u Boleču, pre svega da proverim šta imaju na stanju (neko je spominjao da je preko webshopa poručeno jedno a da su slali druge ambalaže) a i da pitam za filter ulja jer nisam mogao da pronađem na sajtu. Čim sam im rekao da od Hiflo Filtro ima oznaku HF303 odmah sam dobio odgovor da imaju. Da potvrdim i ja, cena filtera je manja od 200 dinara što mi je bilo baš čudno, a prodavac mi je takođe potvrdio da dolaze često bajkeri i da se svi začude ceni filtera :) vizuelno mi deluje sasvim normalno, ako ne i kvalitetnije od HF, ali to je odokativna procena. Inače prodavac je jako fin i ljubazan čovek, lepo se ispričasmo, dao mi je informacije o cenama filtera i Mannol ulja za mali servis mog automobila, i tu sam se prijatno iznenadio. Za par meseci ću sigurno ovde poručiti komplet, pa da probam Mannol i u automobilu.

 

Drugari, hvala na preporukama!

 

 

PXL_20231010_144052493_MP.thumb.jpg.eaa82460a791457bdd169eed55991b38.jpg

kako se pokazalo ulje i fiter posle mesec dana i kad je proizvedeno ulje-verovatno ima na kantici

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 412 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR
15 hours ago, sasa ns 1 said:

kako se pokazalo ulje i fiter posle mesec dana i kad je proizvedeno ulje-verovatno ima na kantici

 

Ulje je proizvedeno 30.6.2023. a filteri su iz aprila (uzeo dva komada). Na žalost, napravio samo dve instant vožnje, 2-3km odmah nakon zamene ulja i pranja lanca (da prosušim pre podmazivanja), a druga vožnja je bila jedno 5km do garaže u selu gde mi motor stoji preko zime. Na osnovu tok kratkog iskustva mogu da kažem da mi je menjač bio mekši u tom hladnom režimu, a sam rad motora je bio normalan, kao i uvek inače. Nisam stigao ni lepo da zagrejem mašinu da bih video kako je u tom režimu, tako da će to sačekati malo lepše vreme. U odnosu na Motul 5100 15w50 koji sam do sada koristio, ovo ulje mi deluje ređe na sipanju u agregat, i primetio sam da što se tiče mirisa skoro da ga nema, dok Motul ima baš neki prefinjen miris (ako je to uopšte neko merilo i ima neki značaj). 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2867 postova
Pre 6 sati, cezarpa je napisao:

15w-50 kako se ponasa u ove hladnije dane?

juče mi je rekao drugar da mu se sa tim istim manol prvih 3-4 sekunde malo iz glave kad je hladno.Mene zanima i jel ima razlike u ulju u toku exploatacije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 867 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: X11

Ja koristim ovo ulje već 3 sezone u kontinuitetu, na dva različita motora(do duše oba su "uljare"), gradacije sam probao i 10/40 i 15/50, nikada nikakav zvuk, problem, promena rada menjača isl. Na 5 hiljada km ili godinu dana, šta bude pre. Jedino što ja motor ne vozim dok napolju ne predje  10 stepeni, pa za tu eksploataciji u "ekstremnim" uslovima nemam iskustva. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1621 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050
7 hours ago, sasa ns 1 said:

juče mi je rekao drugar da mu se sa tim istim manol prvih 3-4 sekunde malo iz glave kad je hladno.Mene zanima i jel ima razlike u ulju u toku exploatacije

A motul mu je dobar?

 

Beše ti motul valjaš?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 824 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
15w-50 kako se ponasa u ove hladnije dane?
Samo isprati fabričku preporuku za viskozitet spram spoljne temperature i nema zime. Ovo pričam za sva ulja generalno.

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2867 postova

Ja nemam motul već nekoliko godina nego motorex. A drugar je uvezao motor iz švajcarske sa nepoznatim uljem u njemu. Malo mu je trošio ulja i bio je grublji menjač nego da manolom 9832 koji je sipao 3 puta. Jedino kaže da na 15 stepeni ili niže čuje malo iz glave prve 2-3 sekunde ali ništa bitno po njemu 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 156 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki vulcan 1500

Ja takođe imam u agregatu 15w50 mannol. Motor mi je kod matoraca u selu već nekih tri nedelje, znači nije paljen. Čim odem prvi put kod matoraca u goste upliću ga i obratiti pažnju na zvuk agregata kad je hladan. Javljam da li sam nešto uočio, čuo... 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Veliki Crljeni
  • Motocikl: Bmw F800R

Tesko je ustanoviti i oceniti ulje jel dobro ili ne, subjektivni osecaj veoma cesto vara,placebo efekat je dosta prisutan siguran sam u to,samo labaratorija i sto vise km sa nekim uljem pa da mozemo reci nesto o tom ulju,da nas deru sa cenama moto ulja deru to nema govora motul kao da je sveto ulje,sipam castrol power 1 15w50 cena mu oko 1200 300 din kaze mi vlasnik prodavnice da je od uvoznika direkt,vecinom su moto ulja kvalitetna danas nema sta ja se drzim neke zlatne sredine

Promenio član Djolee cbr
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5886 postova

Kupio danas u Louis na Beč 3 kantice od 4l Motul 300V 15W-50 po snizenoj ceni od 59 EUR za kanticu. S obzirom da sam pre 7dana sipao isto sveze u motor mislim da sam miran do kraja 2024 :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1128 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Imam jedno pitanje:).

Uskoro zavrsavam generalnu na motoru gde je menjan klip i busen cilindar. Koje ulje da sipam za razradu od nekoliko sati rada ili par stotina km. Kako me sećanje služi u tim slučajevima se predlaže mineralno ulje. Znam da Motul ima 3000 20-50, ali bih ja uzeo neko 10-40 zbog hladnog vremena u periodu razrade. Postoji li tako nesto?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 824 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Debelo ulje, pa još i mineralno nikako ne ide na ovo vreme. Ako ćeš sad da ga razrađuješ po ovoj zimi, gledaj neko tanje ulje zbog cirkulacije i odvođenja toplote. Ne vidim razlog bežanja od polusintetike? Sipaj šta god, samo da je ređe zbog smanjenih tolerancija usled novih delova, ionako ćeš ga baciti. A u periodu razrade je potrebno postepeno pojačavati snagu, ali svakako ne voziti ceo period razrade kao baba, jer bez pritiska i sile nema ni dobre razrade.

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1128 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan
pre 16 minuta, Jozza je napisao:

Debelo ulje, pa još i mineralno nikako ne ide na ovo vreme. Ako ćeš sad da ga razrađuješ po ovoj zimi, gledaj neko tanje ulje zbog cirkulacije i odvođenja toplote. Ne vidim razlog bežanja od polusintetike? Sipaj šta god, samo da je ređe zbog smanjenih tolerancija usled novih delova, ionako ćeš ga baciti. A u periodu razrade je potrebno postepeno pojačavati snagu, ali svakako ne voziti ceo period razrade kao baba, jer bez pritiska i sile nema ni dobre razrade.

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока
 

Sad vidim da se taj Motul 3000 proizvodi i u gradaciji 10-30 pa bi možda ono bilo naj adekvatnije. Bas mi je u sećanju ostalo da se za razradu koristi mineralno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2867 postova

uzmi 15-40 mineral za auto ali SG ili SF što ćeš svugde naći od naših raznih malih proizvođača-Ređe je, bar duplo jeftinije od moto ulja  ,ne proklizava kvačilo -Ali ne sh, samo sg ili sf ,starije više ni ne postoje

Promenio član sasa ns 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 483 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

Nisotec Univerzal ili FAM univeral, oba su jeftina i kvalitetna i original :).
Ja vozio tdm na Nisotec, nista mu ne fali, mislim da je i menjac najlepse radio sa njim.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4486 postova

Модрича има уље намењено за разраду ремонтираних агрегата, мада сматрам да би полусинтетика била довољна.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 824 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
uzmi 15-40 mineral za auto ali SG ili SF što ćeš svugde naći od naših raznih malih proizvođača-Ređe je, bar duplo jeftinije od moto ulja  ,ne proklizava kvačilo -Ali ne sh, samo sg ili sf ,starije više ni ne postoje
A zašto tako nizak standard? Ulja za razradu ne moraju da umaju deterdžente jer je cilj da se kratko voze, ali zaštita motora mora biti na normalnom nivou. Naleganje komponenti se dešava u prvih 300km i tu ga treba provozati, i ne maziti motor, naravno postepeno. To se zove "italian tuneup"

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4486 postova

Има једно неписано правило, како га научиш у време разраде, тако иде и после. И поново моја констатација је да се превише замарате.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 483 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD
41 minutes ago, Jozza said:

A zašto tako nizak standard? Ulja za razradu ne moraju da umaju deterdžente jer je cilj da se kratko voze, ali zaštita motora mora biti na normalnom nivou. Naleganje komponenti se dešava u prvih 300km i tu ga treba provozati, i ne maziti motor, naravno postepeno. To se zove "italian tuneup"

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока
 

Kolko se secam italian tuneup je kad ga izvezes negde i dusu mu izvadis :D

Voznja punim gasom u nizem stepenu prenosa.
Pomagalo kod juga :)
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8711 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

U moje vreme razrada se radila iskljucivo mineralkom, valja malo vece frikcije u tom periodu, ocekivati i povisenu temperaturu i brzu degradaciju ulja (znaci cesce zamene).

 

Italijansko stelovanje je kao sto kolega rece "auto put i pun gas", to moze kod onih gde se cilindri namerno "labavo" razbuse, sintetika i odmah u obrtaje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 824 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
Kolko se secam italian tuneup je kad ga izvezes negde i dusu mu izvadis
Voznja punim gasom u nizem stepenu prenosa.
Pomagalo kod juga
 
Jeste. Dakle ostavi se malo na leru, da postigne radnu temperaturu, ša se vozi lagano, i kako kilometri odbrojavaju, tako se povećava maksimalni gas prilikom vožnje. Nakon nekih 100km odčepiti do 80% gasa. Dakle nikakvo silovanje na hladan motor, niti odlazak u crveno, samo je potrebna sila da sve komponente nalegnu kako treba. Dakle nije bitna brzina, samo treba voziti dinamično, ubrzanje/kočenje motorom. Takođe treba kočiti motorom, to je jako bitno u periodu razrade. Nakon 300km može i pun gas, ali svakako sa nekim odličnim uljem. Ovo za razradu prosuti

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока


Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja