Jump to content

Moto Zajednica

Полирање усисних и издувних канала - ЗА и ПРОТИВ

Да ли сте за или против полирања канала?  

40 članova je glasalo

  1. 1. Да ли сте за или против полирања канала?

    • Да
    • Не
    • Само исисне канале
    • Само издувне канале
    • Немам појма...
    • Фабрика је закон!


Recommended Posts

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

abarth@

 

 

Razlika je u tome sto se protok gasa(izduv) i smese (goriva i vazduha) ne ponasa isto.

Ako bi gledali samo protok vazduha kroz usis(usisna grana plus kanal u glavi) polirani usis na probnom stolu gde se meri protok (flow bench) daje pobiljsanje. Medjutim kada se u vazduh doda i benzin, dolazi do usporenja srednjeg dela tog protoka. Zasto?

Sam zid kanala daje svoj otpor kretanju (protoku) jer se formira sloj koji je uz sam zid kanala koji je najsporiji i onaj u samom centru poprecnog preseka koji je najbrzi. Testiranjem na istom flow benchu se vidi da je taj sloj uz zid kanala deblji kada je kanal poliran a tanji kada je povrsina rebrasta, u odredjenoj gradaciji. Samim tim to utice i na brzinu celog protoka koji je manji kod polirane obrade.

 

http://honda-tech.com/showthread.php?t=2538866

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Znam da je ova tema napravljena u inat mom postu al neka...Poliranje usisnih kanala ima efekat kao pas kad oliže OO,pije vode i misli da je sit :nanana:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Znam da je ova tema napravljena u inat mom postu al neka...Poliranje usisnih kanala ima efekat kao pas kad oliže OO,pije vode i misli da je sit :nanana:

 

Није друже, тема је направљена да би се растеретила она друга тема где је твој пост. Ова прича би се повела иовако - ионако, па је онда боље да има своју тему него да се нека друга "загађује" непотребно.

 

Други део твог поста је дискутабилан... :zbunjen:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

 

Да ли си погледао, на том истом форуму на који се позиваш, шта је члан @joni titi рекао у посту бр. 20? Дао је линк у истом форуму на тему и рекао да се обрати пажња на пост бр. 20 (игром случаја у обе теме пост бр. 20) Да се не мучиш, ево ти па погледај шта је он добио полирањем усисних канала.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

Srele, on je razbusio (portovao), vidis da je sve sekao da bi to uradio, ali na kraju nije polirao nego je ostavio grub finis smirgla 120.

 

I da dodam, mogao je da polira granu jer su njemu injectori tek na ulazu u glavu, a tebi je karb od samog pocetka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Ducati 748 S

Najbolje je onako kako je fabrika uradila. Da trebaju da se poliraju kanali ( dodatno posto je to vec uradjeno na svakom motoru ) fabrika bi to uradila , a to sto majstori kazu treba to oni sigurno znaju bolje od inzenjera u nekoj fabrici. Ovo vazi za fabricke masine , a ne ako se spremaju za trke i tako to.

 

To se prijatelju u fabrici zove:

"Pojeftinjenje proizvodnog procesa uz kompromisni gubitak kvaliteta".

Tako su mene kao konstruktora ucili u tehnickoj skoli. Znaci, moj zadatak je bio da kad na povrsinskom kompu u Drmnu projektujem osovinu za bager da se ona napravi sto je moguce jednostavnije i brze a da sluzi svojoj svrsi i zadovolji (za)dati kvalitet.

 

Tako se sve radi. U ovom slucaju pricamo o glavi motora. Pa pogledaj slike u mojoj temi o GS 450L-u i obrati paznju na tragove hrapavosti i tragove obrade u svim kanalima. Nije to ostavljeno zato sto pospesuje vrtlozenje u kanalu (kako mnogi misle) vec je tako bilo najjeftinije napraviti uz dovoljan kvalitet krajnjeg proizvoda.

 

Da bi smesa savladala hrpav zid kanala mora da utrosi (izgubi) odredjenu snagu i brzinu zbog otpora materijala. Poliranjem se taj otpor materijala svodi na najmanju mogucu meru i time se izbegavaju gubici izazvani otporom materijala. Ne mogu bas to bas skolski i naucno da obrazlozim jer sam skolu zavrsio davno i dosta toga je izvetrelo...1hmm.gif:neznam:

 

Ja sam sad u drugoj godini ( tehnicka skola , smer za dijagnostiku na vozilima ) bas imao predmet SUS motori . Ovo sto si napisao o jeftinijoj proizvodnji i vrtlozenju sam i ja napisao pre tebe na strani 1. Poliranjem se nece dobiti na snazi osetno , a ako se sire usisni kanali verovatno znas da postoji jos mali milion stvari koje moraju da se urade. Nije to sam prosiri usisni za toliko i izduvni za toliko i to je to. Sve to mora da se proracuna da bi motor dobro i kvalitetno radio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Ducati 748 S

Najbolje je onako kako je fabrika uradila.

 

 

Ovo je potpuno netacno, sta bi radile onda tjuning kuce i ostali, fabrika uradi da to bude u nekom balansu a da ima najvecu zaradu...

 

Inace koliko sam i ja upoznat "ogledalo" usisni kanali kod 4takta nisu bas "najresenje" kao sto su kolege vec napisale zbog vrtlozenja i boljeg mesanja smese goriva i vazduha, losije je kod poliranog usisa...zbog boljih performansi eventualno sirenje istih...

, jednostavno fabrike nece da prave mnogo obradjene usisne kanale zato sto to povecava cenu , a motor moze lepo da radi sa tim "hrapavim" usisom. Zbog toga su trkacki motori dosta skuplji od obicnih sportskih motora jer je njihova obrada mnogo finija ( jedan od razloga).

 

 

Pa ipak znaci nije najbolje kako je fabrika napravila....

 

Sto se tice mene ja usise ne bih niti sam ikad polirao, sirio sam i skidao "vece" ostatke od odlivka...ali mislim da je tema o ovome ne potrebna jer je odnos onih koji su za i protiv 50:50...

A i sa samo ispoliranim usisima nema razlike, sem placebo efekta koji dozivljavaju oni koji su polirali...

 

Pa naravno da nije najbolje , ali je odlicno za tu namenu za koju je motocikl predvidjen. Nece istu obradu da imaju moji supermoto Suzuki od 125ccm i sportski Ducati 1199 Panigale.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Znam da je ova tema napravljena u inat mom postu al neka...Poliranje usisnih kanala ima efekat kao pas kad oliže OO,pije vode i misli da je sit :nanana:

 

:takoje::lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Poliranjem se nece dobiti na snazi osetno ,

 

a ako se sire usisni kanali verovatno znas da postoji jos mali milion stvari koje moraju da se urade.

 

Nije to sam prosiri usisni za toliko i izduvni za toliko i to je to. Sve to mora da se proracuna da bi motor dobro i kvalitetno radio.

 

Тачно!

 

Наравно да ширење канала није све!

 

Па зато ја нисам ни ширио канале, већ само полирао! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2747 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

@ dfast

Thanks, ovaj podatak sam znao iz neke literature i zaista ima logike, jer onaj deo fluida koji se uhvati za zid, sluzi kao podmazivanje, tj tecno trenje (lamelasto) umesto suvog. S tim da je to koliko ja znam posle neke granice brzine protoka.

 

Moglo bi se (verovatno negde ima, ali nisam trazio po netu) probati ovo na stolu. Da se vidi kriva snage i O.M. pre i posle poliranja.

Hm... Na faxu je probni sto taman skroz sredjen, medjutim sad nesto pregradjuju laboratiriju! :(

 

Sama brzina fluida nije jedina bitna stvar, zar ne? Sem sto je maximalni br obrtaja kod benzinca momenat kada je vazduh toliko brzi od cestica benzina, da alfa nema zadovoljavajucu vrednost,tj. u cilindar ne stigne da udje dovoljno benzina. Osim naravno za Direct Fuel Injection (ubrizgavanje benzina u cilindar)

 

Bitan je sastav sveze smese i fizicke karakteristike (dinamika je jedna od njih) fluida (tu spada i brzina, ali i turbulentnost npr.)

 

Hm, imam lepu temu za razmisljanje. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Ducati 748 S

@ dfast

Thanks, ovaj podatak sam znao iz neke literature i zaista ima logike, jer onaj deo fluida koji se uhvati za zid, sluzi kao podmazivanje, tj tecno trenje (lamelasto) umesto suvog. S tim da je to koliko ja znam posle neke granice brzine protoka.

 

Moglo bi se (verovatno negde ima, ali nisam trazio po netu) probati ovo na stolu. Da se vidi kriva snage i O.M. pre i posle poliranja.

Hm... Na faxu je probni sto taman skroz sredjen, medjutim sad nesto pregradjuju laboratiriju! :(

 

Sama brzina fluida nije jedina bitna stvar, zar ne? Sem sto je maximalni br obrtaja kod benzinca momenat kada je vazduh toliko brzi od cestica benzina, da alfa nema zadovoljavajucu vrednost,tj. u cilindar ne stigne da udje dovoljno benzina. Osim naravno za Direct Fuel Injection (ubrizgavanje benzina u cilindar)

 

Bitan je sastav sveze smese i fizicke karakteristike (dinamika je jedna od njih) fluida (tu spada i brzina, ali i turbulentnost npr.)

 

Hm, imam lepu temu za razmisljanje. :D

 

 

Mislim da ne mora da znaci samo za GDI motore ( sa direktnim ubrizgavanjem u cilindar ) vec za sve sa direktnim ubrizgavanjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2747 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

@ Ducatista, zavisi od duzine kanala od mesta gde je brizgaljka do pecurke ventila... Sto je veca duzina to je ovaj efekat drasticniji. Tj. granicna brzina fluida je niza.

Tako da fakticki samo kod direktnog ubrizgavanja ne postoji ovaj efekat, ako kod ubrizgavanja u kanal postoji manji ili veci, ali postoji. Naravno, ako je brizgaljka bas blizu pecurke ventila, onda postoji samo u teoriji, jer je prakticno ne izvodljivo toliko zavrteti motor.

 

 

A to da motor nije pradvidjen za vecu snagu, nije bas tacno. Svaki motor ima neku rezervu i tolerancije. Do nekog momenta povecanja snage, eksploatacioni vek teorijski ostaje jednak. Npr. oni stariji pasati su sa istim motorima imali 90, 105, 130 KS. Nisam siguran da su tacne cifre, ali okvirno. Oni TDI modeli pa jedno crveno slovo u oznaci, 2 crvana slova ili sva 3....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2309 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Naravno da je dobro skinuti sve neravnine i prepreko preko koje gasovi ili gorivo mogu naici a ima ih mnogo da sada ne nabrajam(banalan primer je kada masina pravi rupu tj siceve ventila a ulazi pod pravim uglom i uvek zakopa sam kanal koji je pod uglom) e sada ko je lud da na svakoj glavi motora obrusi to u fabrici, uz to i malo prosiriti kanale..... Sve to ne steti motoru vec mu samo olaksava rad. dokle kod se ne povecava kompresija i ne povecavaju obrtaji sve je bezbedno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

Kad smo se vec dotakli prosirivanja kanala :zvizduk: iako Srecko nije to radio, sta se dobija a sta gubi.

Fabrika jeste optimizovala poprecne preseke usisa, tako da optimalno pokrivaju opseg rada motora od niskih do viskoh obrtaja. Kada je kanal(povrsina poprecnog preseka) mali, brzina strujanja je veca sto doprinosi boljem punjenju prostora u cilindru na malim obrtajima pa motor ima bolji(veci) obrtni moment. Ali pri visokim obrtajima uzak kanal predstavlja otpor i samim tim punjenje cilindra je otezano.

Sta se dobije prosirenjem kanala ako nista drugo u motoru ne menjamo -> manji obrtni moment na malim obrtajima, znaci kriva momenta se pomera u desno(ka visim obrtajima) i bolje punjenje cilindara na visim obrtajima uz vise snage(jer vise rasprsene smese ulazi u cilindre).

A zasto je sve to komlikovano, pa zato jer svi cilindri treba do dobiju ujedancenu kolicinu goriva, znaci protok svakog usisa pojedinacno treba da se meri i uskladi... a to rade smo profesionalci. Urade za odredjeno vozilo i odredjenu namenu, testiraju, pa ponove to jos deset puta sa varijacijama, uporede i nadju najbolju varijantu. Onda se tako dobijena grana odliva ili radi na masini uz precizne upute gde i koliko... znaci skoro kompletan razvoj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2309 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Da ne pametujemo mnogo. Dobija se i to mnogo. Meni je Sasa (mcm_racing na forumu) radio to na motoru za stazu i dobili smo u svim rezimima rada snagu. Mozda bi on najbolje objasnio sve ovo. Kod mene smo radili kanale, obradjivali kompresioni prostor i jos mnogo toga. Posla ima mnogo jer treba znanja a i fizickog posla. U nemackoj ovakva zezancija da se uradi glava sa svim stelovanjem (bregastih, vakumiranjem injectiona ili karburatora, pravljenje mape tj prave smese) kosta oko 1500 eura.

Skrolujte na dno strane. Poliranje i sirenje kanala tu se nalaze slike mog i Sasinog motora.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

ОК, усис је пројектован да испуни одређене захтеве, а шта је са издувним каналом?

 

Код двотакташа је то уметност, а код 4Т, колико ја капирам, циљ је да се сагорели гасови што ефикасније евакуишу даље.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Ducati 748 S

ОК, усис је пројектован да испуни одређене захтеве, а шта је са издувним каналом?

 

Код двотакташа је то уметност, а код 4Т, колико ја капирам, циљ је да се сагорели гасови што ефикасније евакуишу даље.

 

I kod cetvorotaktnih motora imas nesto slicno Rave ventilu ( tako bar Aprilia zove taj ventil ) da bi se povecao obrtni moment na niskim obrtajima. Naravno nema svaki motor ovaj ventil na izduvu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Da ne pametujemo mnogo. Dobija se i to mnogo. Meni je Sasa (mcm_racing na forumu) radio to na motoru za stazu i dobili smo u svim rezimima rada snagu. Mozda bi on najbolje objasnio sve ovo. Kod mene smo radili kanale, obradjivali kompresioni prostor i jos mnogo toga. Posla ima mnogo jer treba znanja a i fizickog posla. U nemackoj ovakva zezancija da se uradi glava sa svim stelovanjem (bregastih, vakumiranjem injectiona ili karburatora, pravljenje mape tj prave smese) kosta oko 1500 eura.

Skrolujte na dno strane. Poliranje i sirenje kanala tu se nalaze slike mog i Sasinog motora.

 

Ovde je prica sta se dobija i dali se dobija nesto ukoliko se samo poliraju usisni kanali BEZ sirenja, BEZ bregastih, BEZ vecih vetila...znaci bez nazovimo "tjuninga glave". A i cini mi se da kod tebe nije odradjeno poliranje - visoki sjaj nego "finija obrada"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

I kod cetvorotaktnih motora imas nesto slicno Rave ventilu ( tako bar Aprilia zove taj ventil ) da bi se povecao obrtni moment na niskim obrtajima. Naravno nema svaki motor ovaj ventil na izduvu.

Мене интересује има ли вајде о портовања издува и како да се одреди права мера за то на мотору старије генерације без RAVE, EXUP, SET, HTEV сличних система.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

Ma sve sto smanjuje trenje bilo da su mehanicki sklopovi,fluidi.... ima vajde.E sad je pitanje koliko ima vajde da se ubijes od poliranja,da sijaju ko pasja mu..a ,i to sto si polirao ce ubrzo da zacadjavi,ali ne u tolikoj meri kao da nije polirano.Po meni taj posao bez nekih vecih zahvata tipa prosirenja kanala, zamena ventila vecim(uglavnom neki polini ili drugi race set da se ugradi) ne pije vodu.Vise je po meni to ubijanje dosade ili dovodjenje do perfekcije nekih fabrickih odlivaka.Srecko je koliko sam primetio dosta pedantan cak do te mere da postaje picajzla u pozitivnom smislu naravno :takoje:!!Jos jednom cu da napomenem da je to moj motor i da ga ja sklapam,sklopio bi ga bez poliranja,mnogo je bre to naporan posao(radio sam poliranja svega osim aluminijuma) a da znam da se mozda nesto malo dobije!Pre bih to vreme trosio na estetiku motora tipa farbanja ili poliranja felni i drugih stvari koje se vide !To je moje misljenje,a vi shvatite to kako hocete!Pozdrav! :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja