Jump to content

Moto Zajednica

Полирање усисних и издувних канала - ЗА и ПРОТИВ

Да ли сте за или против полирања канала?  

40 članova je glasalo

  1. 1. Да ли сте за или против полирања канала?

    • Да
    • Не
    • Само исисне канале
    • Само издувне канале
    • Немам појма...
    • Фабрика је закон!


Recommended Posts

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Пошто се повела расправка око овог посла, ево теме где би колеге могле да изнесу своје аргумента за или против полирања свих канала, коморе за сагоревање и чела клипа.

 

Па, извол'те...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Колико ја мало ових 30-ак година пратих дешавања на мото ГП-у, СВИ тркачки мотори су полирани свуда где је то дозвољено. Дакле, сви канали, комора за сагоревање и чело клипа. То се ради, колико сам и у школи мало учио, да би се смањио отпор флуида који теку туда (у усисним каналима смеша горива и ваздуха а у издувним каналима издувни гасови и продикти сагоревања). Полирањем коморе за сагоревање смањује се - предупређује се детонантно сагоравање у цилиндрима. Оваквим полирањем се много спречава да се хватају наслаге на зидове свих ових делова. Погледај слике уназад па види какви су били канали, комора за сагоревање и клипови. Вероватно ће се то дешавати и после али много мање и требаће дуже времена да се наталоже остаци.

 

Ово је моје виђење и аргументи да то урадим. Шта ви мислите?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 789 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

U dosadašnjem iskustvu jedino sam protiv poliranja kanala kod cvaja i uopšte karburatorskih usisavanja goriva. Tamo gde su injektori i gde se gorivo ubrizgava tamo se polira do visokog sjaja.

Mišljenja sam da neravnine unutar usisne grane stvaraju vrtloženja koja doprinose boljem mešanju smeše , nešto kao slučaj kod golf loptice.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Колико ја мало ових 30-ак година пратих дешавања на мото ГП-у, СВИ тркачки мотори су полирани свуда где је то дозвољено. Дакле, сви канали, комора за сагоревање и чело клипа. То се ради, колико сам и у школи мало учио, да би се смањио отпор флуида који теку туда (у усисним каналима смеша горива и ваздуха а у издувним каналима издувни гасови и продикти сагоревања). Полирањем коморе за сагоревање смањује се - предупређује се детонантно сагоравање у цилиндрима. Оваквим полирањем се много спречава да се хватају наслаге на зидове свих ових делова. Погледај слике уназад па види какви су били канали, комора за сагоревање и клипови. Вероватно ће се то дешавати и после али много мање и требаће дуже времена да се наталоже остаци.

 

Ово је моје виђење и аргументи да то урадим. Шта ви мислите?

 

Kod dvotaktnih motora ima smisla i dosta doprinosi boljem radu, vecim obrtajima i vecoj snazi motora,ali kod cetvorotaktnih motora nije vrijedno trositi vrijeme i trud na taj dio posla. 0namigivanje.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

А шта фали побољшању перформанси на моторима који нису баш тркачки?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

U dosadašnjem iskustvu jedino sam protiv poliranja kanala kod cvaja i uopšte karburatorskih usisavanja goriva. Tamo gde su injektori i gde se gorivo ubrizgava tamo se polira do visokog sjaja.

Mišljenja sam da neravnine unutar usisne grane stvaraju vrtloženja koja doprinose boljem mešanju smeše , nešto kao slučaj kod golf loptice.

 

I ja sam tog misljenja takodje....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Ducati 748 S

Najbolje je onako kako je fabrika uradila. Da trebaju da se poliraju kanali ( dodatno posto je to vec uradjeno na svakom motoru ) fabrika bi to uradila , a to sto majstori kazu treba to oni sigurno znaju bolje od inzenjera u nekoj fabrici. Ovo vazi za fabricke masine , a ne ako se spremaju za trke i tako to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

А шта фали побољшању перформанси на моторима који нису баш тркачки?

 

Evo iskreno al nemoj da se ljutis,ti si jedan od onih ljudi koji sve bezpotrebno komplikuju(a ima ih jos na forumu,narocito je zanimljiva teme gde je covek zamenu ulja pretvorio i filozoviju i potrosio 40 litara ulja za ispiranje agregata i 3 cela dana:))..

 

Kao prvo samim poliranjem usisnih/izduvnih kanala neces nista preterano dobiti,ako vec hoces da se igras lepo sto vise prosiris izbuvne i usisne kanale,filter za vazduh sa vecim protokom,vece dizne u karbu i otvoren auspuh....u tom slucaju bi nesto i dobio....

 

A misljenja sam da na motorima male snage i koji sportski nisu orijentisani to neme nikakvog smisla,jer sta znaci gvozdenom motoru od preko 200 kila i 70ak konja ako dobije jos 5-10 konja....a i sve to ima savrsenu ravnotezu snaga-trajnost-potrosnja,nesto cim nesto izmenis drugo se poremeti...pojacas snagu,poveca se potrosnja i smanji trajnost i opet ti dodje na isto....

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Najbolje je onako kako je fabrika uradila.

 

 

Ovo je potpuno netacno, sta bi radile onda tjuning kuce i ostali, fabrika uradi da to bude u nekom balansu a da ima najvecu zaradu...

 

Inace koliko sam i ja upoznat "ogledalo" usisni kanali kod 4takta nisu bas "najresenje" kao sto su kolege vec napisale zbog vrtlozenja i boljeg mesanja smese goriva i vazduha, losije je kod poliranog usisa...zbog boljih performansi eventualno sirenje istih...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Dobar pod pritisak na usisu,veće vrtloženje goriva koje se pretvara u maglu je uspeh boljeg sagorevanja što znači da ne treba usis polirati.Znači, dzabe si krečio :lol:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Mnogo vise efekta ima kod visoko turaznih motora, ali nece stetiti sigurno, u svakom slucaju ces spreciti hvatanje cadji ubuduce. imao sam u rukama nove glave i nista nisu posebno glatke. Sa slike usisnog ne ociscenog ventila bi se reklo da ima masnih naslaga, pa povedi racuna o vodjicama, gumicama... To sto ventil drzi benzin nije bas merodavno, ispitaj to na hidro stolu. Sto se tice povrsine naleganja ventil sediste debljina linije naleganja je uglavnom 0,8-1,2 mm, ako je vise postoji mogucnost da opruga nema snage da zatvori ventil da izdrzi 10 bara. Sto se tice paste iz Louisa, dobra je, ja je koristim. Ako nemas iskustva sa slajfovanjem, pitaj nekog starijeg mehanicara, ima nekih sitnijih fazona da se manje mucis. Kad zavrsis uzmes marker, obojis ventil i sediste i okrenes par puta. Pazljivo izvadis ventil i dobro pogleda. Linija mora da bude iste debljine, bez prekida i tackica. Pozdrav

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Jel tema samo o poliranju unutrasnjosti ili obuhvata i obradu usisnih i izduvnih kanala?

 

Ko misli da motori izlaze iz fabrike napravljeni od najboljih mogucih materijala, skovanog nekom svemirskom tehnologijom, taj je ili u zabludi ili vozi nesto skuplje od 100.000€.

 

Kod masina za nas obicne smrtnike glavno pitanje pri konstrukciji bilo je "koliko ce to nas da kosta", pa se nije radilo sve sto nije bilo neophodno, i sto je kostalo vise nego sto je davalo.

 

Poliranje inace daje vrlo mali plus, nisam cak siguran ni da je procenat koji se dobija cjeli broj, a kamoli da je dvocifren, naravno zavisi na kojoj se masini radi i kakav je fabricki stepen i kvalitet obrade.

 

Naravno da ce da ga rade na masinama za trke, jer kad prvih 10vozaca zavrsi krug u istoj desetinki svaka sitnica znaci.

 

Za ulicu ta dodatna snaga ne igra, ali znaci to sto motor lakse dise, jer ce ljepse da radi, manje da trosi i stabilnije ce drzati temperaturu. Naravno razlika ce biti minimalna ili skoro neprimjetna. Pa sto bi onda to neko radio?

 

Pa zato sto moze :D

 

Ne, ozbiljno, ko je vec otvorio masinu, ima mogucnosti, alat, mjesto, vrjeme za zajebanciju i volju, zasto to ne bi uradio?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Ducati 748 S

Najbolje je onako kako je fabrika uradila.

 

 

Ovo je potpuno netacno, sta bi radile onda tjuning kuce i ostali, fabrika uradi da to bude u nekom balansu a da ima najvecu zaradu...

 

Inace koliko sam i ja upoznat "ogledalo" usisni kanali kod 4takta nisu bas "najresenje" kao sto su kolege vec napisale zbog vrtlozenja i boljeg mesanja smese goriva i vazduha, losije je kod poliranog usisa...zbog boljih performansi eventualno sirenje istih...

 

Tjunerske kuce menjaju i klipove i ventile i jos mnoge delove( stavljaju od boljih materijala ) tako da oni mogu da izdrze vece temperature i pritiske tako da tjunerske kuce mogu da ubacuju vise vazduha ( poliranjem usisnih kanala - jedna od metoda ) i goriva i onda je veca snaga . A to da su usisni kanali "hrapavi" da bi se bolje izmesao vazduh sa gorivom mislim da nema veze , jednostavno fabrike nece da prave mnogo obradjene usisne kanale zato sto to povecava cenu , a motor moze lepo da radi sa tim "hrapavim" usisom. Zbog toga su trkacki motori dosta skuplji od obicnih sportskih motora jer je njihova obrada mnogo finija ( jedan od razloga).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Evo iskreno al nemoj da se ljutis,ti si jedan od onih ljudi koji sve bezpotrebno komplikuju

 

U mom slucaju apsolutno tacno! :takoje:

 

Kao prvo samim poliranjem usisnih/izduvnih kanala neces nista preterano dobiti

 

Verovatno tacno, ali sam omogucio svom motoru da mnogo lakse dise. Ovim nisam nista mnogo promenio ali mislim da ce se sad lakse vrteti.

 

A misljenja sam da na motorima male snage i koji sportski nisu orijentisani to neme nikakvog smisla,jer sta znaci gvozdenom motoru od preko 200 kila i 70ak konja ako dobije jos 5-10 konja...

 

Bas tim motorima i treba tih 5 - 10 konja da lakse zive.

 

,ako vec hoces da se igras lepo sto vise prosiris izbuvne i usisne kanale,filter za vazduh sa vecim protokom,vece dizne u karbu i otvoren auspuh....u tom slucaju bi nesto i dobio....

....a i sve to ima savrsenu ravnotezu snaga-trajnost-potrosnja,nesto cim nesto izmenis drugo se poremeti...pojacas snagu,poveca se potrosnja i smanji trajnost i opet ti dodje na isto....

 

E kad se ovo uradi onda se dodje na deo citata koji nije podebljan. Kad bi to sve uradio tek onda bi nesto ozbiljno promenio u motoru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Najbolje je onako kako je fabrika uradila. Da trebaju da se poliraju kanali ( dodatno posto je to vec uradjeno na svakom motoru ) fabrika bi to uradila , a to sto majstori kazu treba to oni sigurno znaju bolje od inzenjera u nekoj fabrici. Ovo vazi za fabricke masine , a ne ako se spremaju za trke i tako to.

 

To se prijatelju u fabrici zove:

"Pojeftinjenje proizvodnog procesa uz kompromisni gubitak kvaliteta".

Tako su mene kao konstruktora ucili u tehnickoj skoli. Znaci, moj zadatak je bio da kad na povrsinskom kompu u Drmnu projektujem osovinu za bager da se ona napravi sto je moguce jednostavnije i brze a da sluzi svojoj svrsi i zadovolji (za)dati kvalitet.

 

Tako se sve radi. U ovom slucaju pricamo o glavi motora. Pa pogledaj slike u mojoj temi o GS 450L-u i obrati paznju na tragove hrapavosti i tragove obrade u svim kanalima. Nije to ostavljeno zato sto pospesuje vrtlozenje u kanalu (kako mnogi misle) vec je tako bilo najjeftinije napraviti uz dovoljan kvalitet krajnjeg proizvoda.

 

Da bi smesa savladala hrpav zid kanala mora da utrosi (izgubi) odredjenu snagu i brzinu zbog otpora materijala. Poliranjem se taj otpor materijala svodi na najmanju mogucu meru i time se izbegavaju gubici izazvani otporom materijala. Ne mogu bas to bas skolski i naucno da obrazlozim jer sam skolu zavrsio davno i dosta toga je izvetrelo...1hmm.gif:neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Mnogo vise efekta ima kod visoko turaznih motora, ali nece stetiti sigurno, u svakom slucaju ces spreciti hvatanje cadji ubuduce.

 

Meni je ovo sasvim dovoljno! Hvala na savetima kolega! :takoje::zdravo:

 

Naravno da ce da ga rade na masinama za trke, jer kad prvih 10vozaca zavrsi krug u istoj desetinki svaka sitnica znaci.

 

Za ulicu ta dodatna snaga ne igra, ali znaci to sto motor lakse dise, jer ce ljepse da radi, manje da trosi i stabilnije ce drzati temperaturu. Naravno razlika ce biti minimalna ili skoro neprimjetna. Pa sto bi onda to neko radio?

 

Pa zato sto moze :D

 

Ne, ozbiljno, ko je vec otvorio masinu, ima mogucnosti, alat, mjesto, vrjeme za zajebanciju i volju, zasto to ne bi uradio?

 

Tacno, ja se necu trkati ali ce mi motor lakse i bolje raditi (bar se nadam). Manje ce se hvatati naslage ubuduce a to ce uticati na bolje hladjenje motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6494 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

covek zamenu ulja pretvorio i filozoviju i potrosio 40 litara ulja za ispiranje agregata i 3 cela dana:))..

 

 

 

Ako već imaš suprotan i negativan stav, nemoj da ga obrazlažeš bar netačnim podacima jer ovo što si naveo je totalna neistina.

 

Usput, radio sam sebi sportske agregate. Veliki problem je obezbediti što veću količinu vazduha u što kraćoj jednici vremena koja je sve kraća kako obrtaji rastu i efekat modifikacija se shodno tome i projektuje. Lak i brz protok je samo jedan segment, mnogo više utiču dužina usisa, prečnik, geometrija, vrtloženje... ne bitno da li je u pitanju karburator ili direktno ubrizgavanje. Lično, nikad nisam pipao agregat za običnu upotrebu jer to iziskuje vrlo precizan rad jer se može dobiti negativan rezultat. Ako bi sad odlučio da radim, to bi se svelo na obično skidanje grubih ostataka od liva i uklanjanje, odnosno zaobljavanje oštrih stepenica odnosno ivica ako postoje u samom vodu i posvetio pažnju da sve komponente što pravilnije pašu na jedna na drugu. Vrlo često je da recimo neki dihtung ima uži prečnik od kanala.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Jel tema samo o poliranju unutrasnjosti ili obuhvata i obradu usisnih i izduvnih kanala?

 

Obuhvata i obradu kanala i sve sto je vezano za poliranje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Lak i brz protok je samo jedan segment, mnogo više utiču dužina usisa, prečnik, geometrija, vrtloženje... ne bitno da li je u pitanju karburator ili direktno ubrizgavanje. Lično, nikad nisam pipao agregat za običnu upotrebu jer to iziskuje vrlo precizan rad jer se može dobiti negativan rezultat. Ako bi sad odlučio da radim, to bi se svelo na obično skidanje grubih ostataka od liva i uklanjanje, odnosno zaobljavanje oštrih stepenica odnosno ivica ako postoje u samom vodu i posvetio pažnju da sve komponente što pravilnije pašu na jedna na drugu. Vrlo često je da recimo neki dihtung ima uži prečnik od kanala.

 

Ovo sam i ja uradio (bar koliko sam mogao jer moze i bolje) i nista vise od toga! Nisam skidao mnogo materijala (samo koliko je neophodno) tako sa se o nekoj obradi usisnih kanala ne moze pricati u mom slucaju vec SAMO O POLIRANJU.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja