Jump to content

Moto Zajednica

Lepa akcija za placanje (smanjivanje) putarine

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 721 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Fora je na tkzv ceonim rampama odnosno na samom autoputu. Inkasant kaze da tu obavezno prijavljuju i policija reaguje. Bocni izlazi nisu tako dobro pokriveni pa tu moze da se prodje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1062 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar... Novi Sad
  • Motocikl: Bev 250ie.

Ja nesto i ne koristim auto put....ali nebi bilo lose da se organizuje nesto slicno kao u Hrvatskoj...zasto ne probati???

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

A za šta saobracajna policija da vas cima, za neplaćanje putarine? Ja se ne sećam da je to saobraćajni prekršaj. A tek ta budalaština da te neko zaustavnom trakom vraća. Pa to je tek teško kršenje i vaše i njihove i bezbednosti trećih lica na šta samo ortodoksna budala može da pristane.

 

EDIT: Evo sad gledam Zakon, ne postoji reč putarina niti naplata :)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Beograd - Cherry Spa

Od kolege lawyer, pre tacno dve godine:

 

 

Napisao 19 June 2011 - 07:01 AM

 

Za one koje zanima pravni aspekt ovog pitanja:

 

Obaveza plaćanja putarina, njihova visina i nadležnost za naplaćivanje su određeni uredbom Vlade Republike Srbije i poverene su u nadležnost "JP Putevi Srbije."

 

Lice koje je na samom auto-putu, slaže se da plati iznos putarine za određeno pređeno rastojanje auto-putem, što je inače rešenje i u drugim zemljama, čak i za neke druge objekte putne infrastrukture (npr. mostarine u Istambulu).

 

Možda će se neko upitati kako??? Ugovor između dve strane se najčešće sklapa u pisanom obliku sporazumom dveju strana i to nije ništa novo. Međutim, Zakonom o obligacionim odnosima Republike Srbije, predviđeno je da se određeni oblici preuzimanja obaveza i odricanja od prava mogu izvršiti konkludentnim radnjama. Konkludentna radnja je takva radnja iz koje se nesumnjivo može shvatiti volja određenog subjekta:

 

1. Ukoliko ostavite staru veš mašinu pored kontejnera, iz te radnje se jasno zaključuje da ste se odrekli prava svojine na njoj,

2. Ukoliko uđete u prodavnicu i stavite nekoliko artikala u korpu, tom radnjom ste pokazali da želite da sklopite ugovor sa određenim prodavcem i za nju platite i niko vam neće tražiti da na kasi potpišete ugovor,

3. Ukoliko uđete u gradski prevoz, pokazali ste želju da sklopite ugovor sa prevoznikom, ali ste u obavezi da platite kartu, i najvažnije

4. Ako koristite auto-put, "JP Putevi Srbije" od vas očekuje da platite putarinu, jer ste konkludentnom radnjom iskazali saglasnost na sklapanje ugovora ili da citiram Skyrunnera "obligaciono-pravnog odnosa".

 

Da li policija može da organizuje "sačekušu" ispred rampe? Ovo bih odbacio kao apsolutnu nemogućnost, osim u slučaju potpunih glupana, kakvih ima nažalost odenutih u plavo. Policija ne sme ni u kakvim okolnostima ugroziti bezbednost učesnika u saobraćaju, a ovakva akcija bi narušila bezbednost svih onih koji se nađu u neposrednoj blizini rampi. Sa druge strane, oni koji inače ne plaćaju putarinu, bi videli sa poprilične udaljenosti brojnost policajaca, pa bi lepo stali u kolonu, platili i mirno se odvezli dalje. To je neko zdravorazumsko razmišljanje.

 

Aćim je u pravu za znak STOP i o tome ne bih dužio. Policija vas može zaustaviti (ne ulazim u to koga su jurili, koga ne i tsl.), legitimisati vas i napisati prijavu za prolazak na znak STOP, a kazna je manje-više ista kao i za prolazak na crveno svetlo (prekršajne sudije ponekad znaju da ne budu drakonske u primeni zakona, jer nije u pitanju svetlosni znak, ali sve u svemu kazna predviđena u zakonu je ista).

 

Policija vam ne može naplatiti putarinu, niti doplatnu kartu, a kazna za neplaćanje putarine ne postoji. U tom smislu je i doneta skorašnja odluka Ustavnog suda, kojom je stavljena van snage odluka "JKP Parking servis" da naplaćuje kazne, jer niko osim države ne može da propiše kaznu za određeno ponašanje, odnosno kršenje propisa. Ono što je dosta važno, policija ne sme da vas legitimiše i da podatke o vašoj ličnosti (lično ime, adresu, JMBG, br. lk.) preda drugom neovlašćenom licu - u ovom slučaju to bi bila lica zadužena za naplatu putarina.

 

"JP Putevi Srbije" bi moglo koristiti svoje kamere za snimanje tablica onih koji ne plaćaju putarine i pokušati da preko suda, tužbom utuži iznos za koji je preduzeće oštećeno. Visina jedne putarine je suviše mala, ali ako neko često prolazi kroz rampe, mogli bi sakupiti sve te informacije, sabrati koliko je to u novcu i takvu aktivnost preduzeti. Ova opcija nije verovatna i stoga niko nije dobio tužbu, jer je vreme koje treba uložiti, broj zaposlenih koji je potrebno zadužiti za pregledanje snimaka suviše veliki za dobit koja bi se mogla od utuženja povratiti. Prosto srpski, jevtinije im je da se pomire sa manjkom, nego da preduzmu skupa suđenja.

 

Slažem se da je skandalozno da putarina za motocikl bude jednaka iznosu koji treba izdvojiti za putničko vozilo. Takođe je genijalna ideja bajkera iz Hrvatske da kovanicama ukažu na miran način na problem koji postoji, jer nema opravdanja da vlasnik automobila sa osovinskim opterećenjem od preko jedne tone plaća kao i motociklista čije je opterećenje od 50-200 kilograma (sve zavisi ko šta vozi ;)).

 

Ovaj propis je prosto zastareo i ne odgovara prilikama u zemlji pogotovo pri porastu broja motocikala u Srbiji.

 

Da li treba izbegavati plaćanje putarine prolaskom kroz rampu za vozilom ispred sebe? Primetio sam da mnogi pišu, skoro hvaleći se, da prolaze kroz naplatne rampe bez plaćanja i da ne vide u tome problem. Meni prosto kućno vaspitanje ne dopušta da se tako ponašam, jer zašto stati na tome? Zašto ne izbeći poreze, opljačkati zlataru, oteti nekoga i pokupiti otkup? Primeri su ekstremni i ne plediram da prethodno vodi ovom potonjem, ali zašto prosto ne reći svetu MI NISMO TAKVI!!! Želimo da nas svet vidi kao normalne građane ove zemlje, a ne želimo da poštujemo osnovne premise svakog uređenog društva? To je nonsens.

 

Ukoliko se bude tražilo smanjenje putarina, šta će sprečiti one koji odlučuju da izvade statistike i kažu: "60 ili 70 ili 80 odsto motociklista se ne zaustavlja na znak STOP ispred rampe." Kako nam to ide u prilog?

 

Takođe, svi želimo da vozimo po boljim saobraćajnicama, svi se žalimo na loše održavanje naročito auto-puteva, a savet je da izbegavamo da platimo naknadu za njihovo korišćenje? Ne bih se sa tim složio.

 

Šta je najbolje preduzeti? Ne bih se pravio pametan, a ostaviću AMS-u da odluči na koji način se pozabaviti ovim pitanjem.

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

Neplacanje putarine nije saobracajni prekrsaj i za to se od strane saobracajne policije ne moze napisati kazna, cak ni mandatna na 5000din.

 

Ako platis putarinu, ti placas PREDUZECU Beograd put, Srbija put, PM put pravo koriscenja tog dela puta.Ako ne platis, to nije saobracajni prekrsaj.

 

E sad, policija moze, bez problema da te cima, ako si prosao pored spustene rampe, jer po zakonu prolaz je zabranjen ako je branik (rampa) spustena, bilo to pruga ili naplatna rampa. Ako je rampa podignuta, a prodjes paralelno sa nekim vozilom i za to mogu da te cimaju jer u jednoj saobracajnoj traci ne mogu da se krecu 2 vozila paralelno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 333 postova
  • Motocikl: Suzuki GSX600F '01

Borise, lepo si ti sve ovo rekao0takoje.gif Meni konkretno nije problem da platim svaki put,ali bez neke akcije mi necemo docekati da putari spuste cenu, samo sam ukazao na lep nacin na koji su Hrvati skrenuli paznju i medijima i ljudima, dok mi ovde polemisemo sta i kako, vecina ni ne razmislja o tome. Znam dosta ljudi koje ne mogu da ubedim da njihovi neregistrovani motori ne predstavljaju opasnost za druge vec za njih same,a ne daj Boze da saznaju na tezi nacin da sam bio u pravu,ali na meni je da im skrenem paznju.

Tako bih rado ucestvovao u bilo kakvoj akciji smanjivanja putarine za motocikle, a ne sedeo na dupetu i kukao preko foruma, ali posto smatram da smo mi (forumasi ovde) jedna odabrana grupa dobrih ljudi, ljubitelja motora i vozaca istih, mislim da bi bilo super da upravo BJB u saradnji sa pojedinim moto klubovima ucestvujemo u organizaciji,ne moram ja imati korist od toga,ali sam siguran da ima mnogo ljudi koji cesce putuju i kojima bi bilo znatno lakse i da plate,bilo da su ustedeli ili izbegli neprijatnost.

Ja imam kasicu prasicu i rado cu podeliti bar jos za 3 putarine iz nje,sve po 5din 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 721 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

A za šta saobracajna policija da vas cima, za neplaćanje putarine? Ja se ne sećam da je to saobraćajni prekršaj. A tek ta budalaština da te neko zaustavnom trakom vraća. Pa to je tek teško kršenje i vaše i njihove i bezbednosti trećih lica na šta samo ortodoksna budala može da pristane.

 

EDIT: Evo sad gledam Zakon, ne postoji reč putarina niti naplata :)

 

Neplacanje putarine nije saobracajni prekrsaj i za to se od strane saobracajne policije ne moze napisati kazna, cak ni mandatna na 5000din.

 

Ako platis putarinu, ti placas PREDUZECU Beograd put, Srbija put, PM put pravo koriscenja tog dela puta.Ako ne platis, to nije saobracajni prekrsaj.

 

E sad, policija moze, bez problema da te cima, ako si prosao pored spustene rampe, jer po zakonu prolaz je zabranjen ako je branik (rampa) spustena, bilo to pruga ili naplatna rampa. Ako je rampa podignuta, a prodjes paralelno sa nekim vozilom i za to mogu da te cimaju jer u jednoj saobracajnoj traci ne mogu da se krecu 2 vozila paralelno.

 

Svi ste vi u pravu. To je zaista tako, na papiru. U stvarnosti je drugacije. Policija moze, zato sto im se moze, da te vrati nazad ili na neki drugi nacin pokusa da te ubedi da je placanje putarine prava stvr za vas.

Kao sto sam napisao vec, postoji primer kad nisu hteli da puste motoriste da izadju iz zemlje jer nisu imali dokaz o placenoj putarini. Ha, nigde to ne pise na papiru/zakonu, ali im se moze. Zasto? Zato.

Dakle, ako vec ne placate, onda pazite gde ne placate.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

Od kolege lawyer, pre tacno dve godine:

 

 

Napisao 19 June 2011 - 07:01 AM

 

Policija vam ne može naplatiti putarinu, niti doplatnu kartu, a kazna za neplaćanje putarine ne postoji. U tom smislu je i doneta skorašnja odluka Ustavnog suda, kojom je stavljena van snage odluka "JKP Parking servis" da naplaćuje kazne, jer niko osim države ne može da propiše kaznu za određeno ponašanje, odnosno kršenje propisa. Ono što je dosta važno, policija ne sme da vas legitimiše i da podatke o vašoj ličnosti (lično ime, adresu, JMBG, br. lk.) preda drugom neovlašćenom licu - u ovom slučaju to bi bila lica zadužena za naplatu putarina.

 

"JP Putevi Srbije" bi moglo koristiti svoje kamere za snimanje tablica onih koji ne plaćaju putarine i pokušati da preko suda, tužbom utuži iznos za koji je preduzeće oštećeno. Visina jedne putarine je suviše mala, ali ako neko često prolazi kroz rampe, mogli bi sakupiti sve te informacije, sabrati koliko je to u novcu i takvu aktivnost preduzeti. Ova opcija nije verovatna i stoga niko nije dobio tužbu, jer je vreme koje treba uložiti, broj zaposlenih koji je potrebno zadužiti za pregledanje snimaka suviše veliki za dobit koja bi se mogla od utuženja povratiti. Prosto srpski, jevtinije im je da se pomire sa manjkom, nego da preduzmu skupa suđenja.

 

1. "doneta skorašnja odluka Ustavnog suda, kojom je stavljena van snage odluka "JKP Parking servis" da naplaćuje kazne".

 

Tačno, ali problem je od strane JKP Parking Servis prevaziđen time što umesto kazne naplaćuju "doplatnu kartu". Ostaje pitanje da li je na taj način ne samo izigrana nego i ismejana Odluka najvišeg suda, ali svi smo svedoci i žrtve takve prakse koja se sprovodi nesmetano.

 

2. "JP Putevi Srbije" bi moglo koristiti svoje kamere za snimanje tablica onih koji ne plaćaju putarine i pokušati da preko suda, tužbom utuži iznos za koji je preduzeće oštećeno.", "Ova opcija nije verovatna i stoga niko nije dobio tužbu".

 

Borise, na žalost imam "neposredna saznanja" da JKP Parking Servis ovo utužuje, sudski - na opisani način, za putnička vozila. Imao sam ovakva utuženja u rukama, na osnovu snimka njihovih kamera. Za motore još nisam čuo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Beograd - Cherry Spa

Zdravo druže, ja sam samo pitao. Posle, tokom vrele diskusije, našao sam ovo od pre par godina - dakle i plusevi i primedbe idu dalje. Imam još tri nedelje do polaska na Tasos i odluke: avantura ili play it safe! :-D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

U poslednje vreme često viđam policiju na naplatnoj rampi kod Niša, čim prođeš rampu, desno, iz pravca BG ka Nišu.

 

Kad sam rekao čoveku koji naplaćuje da nisam trebao ni da stanem, rekao je "ovi bi te odmah vratil".

 

Mada, to i ne mora da bude tačno, možda samo priča za nas "uzorne"građane......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Beograd - Cherry Spa

Ma, na to se svodi, na naizgled "babe i zabe" dilemu: ili si pristojan ili glup.

Ako neko bude prolazio glavne naplatne rampe na putu za Grckum neka dojavi kako izgleda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 219 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSX-R 1000 K4

Evo na primer ja, :) kao revnosan građanin prema gotovo svakoj stavci formalnog administrativnog života, ne plaćam putarinu. Potpuno razumem da je nekakvo kućno vaspitanje i stvar korektnosti i poštenja tako nešto ne raditi, ali ljudi, što ja voooooooolim da ne platim putarinu... :) To mi je poseban fetiš, građanski bunt, a na kraju, i ništa posebno nelegalan.

 

Naime, rampu prolazim sa vidljivom tablicom, pa kad uđemo u onu priču o obligacionim odnosima, shvatimo da bi putari mogli da nas tužakaju na osnovu video snimaka, ali to ne rade. Potpuno je jasno da je to prećutni koncenzus između nas i njih. Kada bi putari tu temu potegli, ispali bi budale. U Bugarskoj putarina za motore 0% cene za automobile. U Mađarskoj i Austriji vinjeta je 50%, u Hrvatskoj oko 60%, a gle, baš u Srbiji 100%. I oni kao ne znaju da su u paradoksu. Znaju, zato i ćute, jer bi otvaranje te teme na kraju ispalo bolno po njih.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

Evo na primer ja, :) kao revnosan građanin prema gotovo svakoj stavci formalnog administrativnog života, ne plaćam putarinu. Potpuno razumem da je nekakvo kućno vaspitanje i stvar korektnosti i poštenja tako nešto ne raditi, ali ljudi, što ja voooooooolim da ne platim putarinu... :) To mi je poseban fetiš, građanski bunt, a na kraju, i ništa posebno nelegalan.

 

Naime, rampu prolazim sa vidljivom tablicom, pa kad uđemo u onu priču o obligacionim odnosima, shvatimo da bi putari mogli da nas tužakaju na osnovu video snimaka, ali to ne rade. Potpuno je jasno da je to prećutni koncenzus između nas i njih. Kada bi putari tu temu potegli, ispali bi budale. U Bugarskoj putarina za motore 0% cene za automobile. U Mađarskoj i Austriji vinjeta je 50%, u Hrvatskoj oko 60%, a gle, baš u Srbiji 100%. I oni kao ne znaju da su u paradoksu. Znaju, zato i ćute, jer bi otvaranje te teme na kraju ispalo bolno po njih.

 

:lol: onda ništa manje ni više, nego insistirati na putarini kao u bratskoj bugarskoj :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braveheart, 669 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bmw K1300s, Piaggio Madley 150.

Skoro sam bio do Ns.a i to auto putom,kojim bas dugo nisam bio... Zaprepastio sam se cenom od 250 din. Covece... koja haracina a put... Kooja katastrofa !!!! Pa ja ne znam dal je ovo normalno jos hoce da povecaju... Hteo sam da pitam onog na rampi... Druze da li si ti nekad kolima se provozao Bg-Ns. sta bre mi tu placamo... kad na auto putu moram da vozim kao na reliju da izbegavam rupe i kolotrage... ili kako se vec to zove ... Tuga. Ima perioda kad bas oguglam na ovu Srbiju a ima kad ne verujem sta se desava sa ovom Drzavom ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 333 postova
  • Motocikl: Suzuki GSX600F '01

Jos bolje je kada se prikljucim u Vrbasu na autoput Subotica-NS i dodjem do NS-a (30km) i naplate mi kao da sam isao od Subotice.. to obozavam0ljut2.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 791 postova
  • Lokacija: Beograd, Palilula
  • Motocikl: Honda CBR1000RR 2005, Honda CBR600F4 1999, KTM 950SMR 2007

Jednom prilikom kada sam se provlacio malo je falilo da se skucam u rampu jer sam mislio da je tu elektronska naplata i da se ona ne spusta. Kada me je radnik spazio spustio je rampu. Srecom nista nije bilo ali me je navelo na razmisljanje. Kapiram da ovde na forumu se nikada necemo sloziti za nesto ovog tipa ali mi nije jasno kako neki ujedinjeni entitet kao sto su moto klubovi ne organizuju nesto ovog tipa pa ko zeli od nas sa foruma moze da se pridruzi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 333 postova
  • Motocikl: Suzuki GSX600F '01

Ni meni nije jasno, ali prestao sam da se trudim, mi smo narod kome sve smeta ali da bi napravili bilo koji oblik demonstracije od koje bi mozda imali korist svi motoristi, treba ili imati politicku poledjinu (a takva zajednica definitivno nismo) ili da iz inata idemo,jer smo takav narod. Ne shvatam te ljude sto razmisljaju na nacin "ja ne idem ni 2 puta autoputem,necu ni da ucestvujem", da sam tako razmisljao ne bih se bunio ni za studentske nepravde kada nisu dali ljudima da upisuju na budzet sa 48esp bodova dok sam ja tu godinu ocistio u junskom roku (ko razume shvatice).

Takozvanih "hejtera" ce uvek biti, tako i ovde, pa ko voli nek' izvoli.

Mojih 10ak drugara i ja smo na "stand by-u" pa ukoliko nam se prikljuce bar jos 3-4 moto kluba mislim da bi bio lep pocetak za miran i kulturan protest, koji bi daj Boze urodio plodom pa bi svi imali neku korist.

PS:i ja sam od onih sto putuju DO 5 puta autoputem, da ne bude zabune. 1zdravo.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 791 postova
  • Lokacija: Beograd, Palilula
  • Motocikl: Honda CBR1000RR 2005, Honda CBR600F4 1999, KTM 950SMR 2007

Dovedi ti svojih 10ak drugara, ja cu mojih 5, i tako svi zainteresovani pa ce nas se valjda skupiti izmedju 50 i 100 i mislim da je to ok za tako nesto :)

 

Hocemo lo da pokrenemo prijavljivanje pa da ne nadjemo jedno vece na nekoj kafi ili soku da to jos razradimo?

 

1. bugsy

2. ?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 333 postova
  • Motocikl: Suzuki GSX600F '01

Bugsy, naravno da moze, samo bilo bi super da to odradimo za poslednji vikend avgusta/prvi vikend septembra, upravo zbog godisnjih odmora a i da se, daj Boze, taman lepo organizujemo do tada...

eto spiska pa makar nas 15 napravilo protest a ostali koji mogu tada da se prikljuce,a nece, neka slobodno sede kuci, njima na obraz ide:

1.bugsy

2.mouse0

3.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 791 postova
  • Lokacija: Beograd, Palilula
  • Motocikl: Honda CBR1000RR 2005, Honda CBR600F4 1999, KTM 950SMR 2007

Ja verujem da mogu povesti bar jos 4 drugara. Svako po kojeg i eto armije da nam svima bude bolje, koristili autoputeve ili ne :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja