Jump to content

Moto Zajednica

Custom made electric bicycles

Recommended Posts

  • U prolazu, 7 postova

Pozdrav svima, jest' ovo motoraški forum, ali smatram da i ovako nešto može da "prodje"...

 

Od skoro radim na projektu elektro bajka koji ima izgled starih motocikala iz 20 - 30 tih godina prošlog veka.

 

qqqqqqqq-1_zpsd10e765b.jpg

 

Ovo je nešto skroz novo kod nas, doduše i globalno, pa ko velim, da podelim to sa vama.

Na sva pitanja ću rado odgovarati, a više detalja možete videti na mom sajtu: www.nse-bikes.rs

 

Pozdrav

 

Mirče

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8946 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Lepo izgleda nema sta, kakvi su nam putevi nekako mu dodje ne upotrebljiv s'obzirom koliko je nizak ram.

Jel su mu to baterije u ramu ili sta vec?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Subotica(Tavankut)
  • Motocikl: MZ ETZ 125,HONDA CM 125

Pozdrav Mirce

 

Meni se ovo svidja,jeste da mu je nizak ram ali za gradsku voznju mislim da prolazi,ima u sebi nesto starovremensko ali na ovom forumu su bas motorasi koji vole da cuju onaj '" iskonski" zvuk motora,snagu koja dolazi od zvuka benzinskog motora zato pretpostavljam da nema toliko reakcija na tvoju temu.Inace posetio sam tvoj sajt i video koliko truda si ulozio u ovaj projekat,od mene samo reci pohvale i samo ovako nastavi.Ja licno mislim da je elektricni pogon nesto sto je neminovno,pre ili kasnije bice u masovnoj upotrebi.Ja licno bih rado posedovao i jedan ovakav kao tvoj projekat.Ne znam kolika ce mu biti cena ali mislim da nece biti jeftin.Nego ne vidim gde mu stoje baterije.

 

Pozdrav sa salasa

 

Dule

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Mirče ja sam odusevljen idejom i rado bih posedovao jedan ovakav, nadam se postovati jos malo detalja. Kolika bi bila okvirna cena za takvo nesto? Samo napred!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova

Pozdrav svima, izvinite na malom zakašnjenju u odgovorima, ovih dana sam bio poprilično bolestan od neke "viroze" i tek od danas mi je malo bolje...

 

Hvala svima na komentarima. Iskreno, nisam znao čemu da se nadam i ovo prija kad se čita. Znam da je ovo moto forum, ali mislim da je tema interesantna, a i ja sam "stari" motoraš...

 

Kao što je red, da se predstavim, moje ime je Miroslav Terzić, mnogi me znaju i pod nadimkom Mirče...

 

Živim u Novom Sadu i pošto ću za koji dan da zagazim u 48-mu godinu života, mogu slobodno reći da je i moja "moto karijera" trala poprilično dugo.

Od tamo neke '79 i prvih Tomosovih zoljica, prko APN-aca sa elektronikovim motorima, prvih (da, kad su se pojavili) Tomos BT 50, preko Gilere RX 200, KLR 650, Yamahe FZR 600 Genesis, Yamahe FZ 6.... Bilo je tu svega...

 

Početkom devedesetih sam se "manuo" japanaca i počeo da vozim skutere...

Prva Yamaha Majesty 125 koja se pojavila kod nas bila je moja, kao i prvi u Srbiji X-Max 250 - maxi scooter iste firme...

Kad sam vozio Majesti, ljudi su me zaustavljali na ulici i pitali šta je to. Tada nije bilo skutera kao danas, a onaj je u to vreme izgledao kao "sa druge planete"...

 

Prvaci Srbije u Superbike-u Marko Čenejac ili Roda, čuveni, na žalost pokojni, Pera Jovanović, samo su par mojih prijatelja iz detinjstva...

 

Verovatno su svi čuli za "Mikserovu krivinu" na Mišeluku, ja sam bio prisutan kad je Mikser tamo pao davne 80' ili 81'...

Mnogo moto uspomena...

 

Verovao sam da ću motore voziti dokle god mrdam, ali pre par godina sam prodao skuter i okačio "kacigu o klin"...

 

Kao što to obično biva, ljubav prema biciklovima je bila i pre motora, vozio sam i moutain bike trke, tako da nisam prestao da vozim dvotočkaše, ali zadnjie dve godine oni imaju pedale.

 

Pošto volim tehniku i skoro se dvadeset pet godina bavim avio modelerstvom ( www.nsmodelers.rs ), radovi na "projektima" mi nisu strani.

 

Ideja oko elektro biciklova je vrlo jednostavna ali moja vizija nije na masovnoj produkciji ili na izradi nečega što se može otići i kupiti u radnji.

Surfujući po Internetu našao sam segmant koji mi se svidja, nudi dosta prostora kreativnosti, dizajnu, a to je ono što mene "pokreće"...

 

Verovatno zbog "uzrasta" sve više mi se dopadaju hot rod ili "vintage" stvari, tako je i ideja o pravljenju elektro bicikla proistekla baš iz toga.

Kad sam video sliku modela, koju sam okačio na početku ovog topika, poželeo sam da pravim baš to. Znači elektro bicikli o kojem pričamo biće skoro isti kao sa slika u prvom tekstu.

 

Da sad ne bih pisao dva puta jedno te isto, na web sajtu o elektro biciklovima već ima teksta o izradi. Kao što rekoh, u zadnjih par dana nije ažuriran zbog moje bolesti, ali za dan dva krećemo dalje "punom parom"...

 

I sad par odgovora na postavljena pitanja...

 

Jeste, ram je malo nizak, ali to je takav tip elektro bicikla.

Poenta priče je na dizajnu, kvalitetu komponenti, završnoj obradi i elektro pogonu. Ovakav bicikli neće nikog ostaviti ravnodušnim i ne možete da odete i da kupite ni u jednoj radnji. Treba dosta znanja i vremena da se "sklope sve kockice"...

 

Ovo je elektro bicikli koji liči na motore iz 20 - 30 godina prošlog veka.

Najnovija elektronika, tipa LiFePo 4 baterije & brushless motor, uklopljena je sa čuvenim ramom Project 346, ogromnom prednjom viljuškom, hidrauličnim disk kočnicama, DH (down hill) točkovima i gumama, i sve to čini ovaj elektro bicikli specifičnim.

 

Moram naglasiti i da će performanse biti bolje nego na sličnim elektro biciklovima koji se mogu naručiti preko, jer kod nas ne postoji limit za elektro motor od 250W kao što je to slučaj u EU. Naravno, performance utiču na autonomiju, ali mnogo parametara se da podesiti na PC-u...

 

Sem toga, ne treba zaboraviti ni estetski deo priče. Boja, neki delovi i oprema mogu da se biraju i menjaju, tako da će praktično svaki elektro bicikli biti mali unikat...

 

Baterije se postavlja u kutiji koja se nalazi u srednjem delu rama. Baterija nije mala, snage je od 48V i kapaciteta je od 10 Ah. Naravno, puni se i potrebno je oko 3 sata da se napuni ako je skroz prazna. Uz bicikli se dobije i tipski punjač za bateriju, a puni se kao i svaki, recimo, mobiloni telefon.

 

Što se tiče cene to pitanje je relativno. Bicikli kao na slici, ali sa delovima koje sam nabrojao koštaće malo manje od 2400 evra. To je cena za 600 evra manja od cene istog takvog elektro bicikla u EU.

Mnogima će to naravno biti skupo, ali ja sam siguran da će se naći ljudi koji će želeti da imaju nešto atraktivno i nesvakidašnje.

 

 

Za sada da se vratimo izradi, a o "lovi" ćemo da brinemo kad dodje vreme za to.

Moramo "mašinu" prvo da napravimo, pa da je probamo, da okačimo neki you tube, tako da, čujemo se...

 

Pozdrav

 

Mirče

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 442 postova
  • Lokacija: Evanston, Illinois
  • Motocikl: NC750X

Ovo izgleda vrlo zanimljivo. :takoje:

Gde se moze naci ova zadnja nabla sa motorom? Jel se kupuje ceo zadnji tocak ili kako to ide?

Da li ce ti ova prednja kocnica sa onim Aligatorom biti dovoljna na tu masu, ako su baterije teske? Iskreno, nemam pozitivna iskustva sa tim rotorom, pregrevao mi se na spustu i propadala mi je kocnica. Jel koristis Avid elixir kocnice?

I poslednje, kako je resena ova prednja viljuska? Jel kruta kao sto izgleda ili radi? :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova

Predpostavljam da je "zadnja nabla" glavčina zadnjeg točka. Da to je motor... U njemu je već integrisan kontroler...

Pošto je ovakav motor predvidjen za ugradnju na bicikli (može bilo koji bicikli da se prepravi na elektro) sa svake strane zadnje glavčine nalaze se mesta, sa leve za disk, a sa desne za lančanik.

 

Disk kočnice su od firme Avid model Elixir 3. Diskovi će biti i na prednjem i na zadnjem točku, napred 180 mm, a pozadi 160 mm. Ovaj elektro bicikli neće ići brže od 30 - 35 km/h tako da će ta dva diska biti više nego dovoljna.

Na mnogim elektro bicošima postavljeni su mehanički diskovi i oni su više nego dovoljni, tako da ovi hidraulični zasigurno prevazilaze potrebe...

 

Prednja vila je kruta...

 

Pozdrav

 

Mirče

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova

Gotov je prednji točak...

 

1-58_zpsa68077b1.jpg

 

2-52_zps6e03193e.jpg

 

Široka felna doprinosi da guma izgleda još deblje. U odnosu na prednji točak mountain bike razlika je očigledna...

 

3-56_zpsc59eb3ee.jpg

 

4-51_zpsfada5433.jpg

 

Nadam se da će do kraja nedelje biti gotov i zadnji točak, kao i da će prednja viljuška biti montirana na ram...

 

Pozdrav

 

Mirče

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 442 postova
  • Lokacija: Evanston, Illinois
  • Motocikl: NC750X

Da, mislio sam upravo na to. Da li se uz nju dobijaju i zbice odgovarajuce duzine, pa da moze da se montira na bilo koji obruc? Moze li neki link/informacija gde si nabavio taj motor? :D

 

Onda za kocnice ne bi trebalo da bude nikakvih problema, elixir 3 radi odlicno, bar iz mog iskustva. Samo napred, nestrpljivo cekam jos neke slike! :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova

Firma koja prodaje motore i baterije zove se Golden Motor - www.goldenmotor.ca

 

Oni prodaju setove u kojima se menja praktično ceo zadnji točak. Znači skinete svoj točak sa bicikla i montirate njihov.. Sve je već namešteno i sve je šraf na šraf.

U kitu dobijete i druge ručice kočnica, ručicu za gas i sve neophodne kablove za povezivanje.

 

Sem ovog kita potrebna vam je i baterija. Ja za moj elektro bicikli koristim bateriju od 48V i 10 Ah.

 

Pošto za elektro bicikli koji pravim ide specijalna široka felna, u ovom slučaju je kupljen samo motor bez točka. U Planet Bike-u u Novom Sadu trenutno mi prave zadnji točak, odredjena je već dužina žbica i način na koji se postavljaju. Sad samo čekam da sve montiraju i nadam se da će točak biti do kraja nedelje, kao i da će do kraja nedelje i dobar deo posla na ramu biti odradjen.

 

Slike naravno slede...

 

Više informacija imate na sajtu: www.nse-bikes.rs

 

Pozdrav

 

Mirče

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 437 postova

Meni je ovo skroz kul. Volim da vidim lepo i inventivno. Imaš moju moralnu podršku uz želju za uspeh svake vrste.

Pošto to rekoh, da dodam bez namere da kažem da i ovako nije sjajno, tvoj rad bi još više imao na težini kad bi uradio model po sopstvenoj zamisli; naravno inicijalna ideja pripada autoru elektrobicikla sa fotografije.

Na pamet pada nešto u sajberpank fazonu, mislim da bi patinirani mesing čučnuo na ovu liniju odlično.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova

Hvala na lepim rečima...

 

Za sada se držim proverenih stvari, a deo kreativnosti ostavljam samo oko farbanja i ponekog detalja.

U firmi gde sam kupio ram ima još različitih ramova koji su pogodni za prepravku na elektro pogon. Low ride biciklovi su segment tržišta koji je dosta popularan preko.

 

Što se tiče elektro biciklova, meni je za sada ovo vrh - http://www.marrscycles.com

 

Cela koncepcija je bazirana na moto tehnologiji, a design je brutalan... Pogledajte sajt...

 

Pozdrav

 

Mirče

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Svaka čast za poduhvat.:takoje:

 

Nije lako biti medju prvima u jednoj oblasti koja je tek u povoju (bar kod nas, čini mi se) pre svega zbog nabavke svih neophodnih delova koji su neophodni za realizaciju celog projekta a nabavka iz inostranstva svakako ne olakšava i onako zahtevan posao.

 

Želim ti da u svom naumu istraješ ali i da nas obaveštavaš i ovde (ne samo na tvom sajtu) o daljem napreovanju. Fotke se podrazumevaju.

 

:Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova

Hvala Nimmin, biće sve kako si poželeo i teksta i fotki...

 

Trenutno čekam da se elektro bicikli sklopi. Stvari su se malo "otegle" iz prostog razloga što su skoro svi saradnici bili ozbiljno bolesni od virusa koji je vladao zadnje dve tri nedelje.

Imam čvrsta obećanja da će bicoš biti gotov za dan dva, a onda prelazimo na "sledeći nivo" - izradu kutije za bateriju i ostale bravarske zahvate...

 

Svakako se čujemo i još jednom hvala na podršci...

 

Pozdrav

 

Mirče

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Ima li nekog pomaka, bliži li se probna vožnja?

 

:Mina:

 

Ili to toliko dugo traje da opravda i cenu?:zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CX 500 E ,"83g.

Zaista zanimljiv poduhvat izrade custom el.-bike .Da li si priveo zavrsetku "projekat" ? Kolika je prosecna autonomija u gradu , ravnome N.Sadu ?

Mozes li pokazati fotke , konacne verzije el.bicikla?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja