Jump to content

Moto Zajednica

MZ Mehanika

Recommended Posts

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ako to što ti treba nema ovde skeniraj pa postavi, Quantislw ima i previše posla sa novim i starim  knjigama, hiljade strana su u pitanju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Sada sam u dilemi, retko perem motor i imam signale da pomalo duva na dihtunzima ispod cilindra i na glavi.

 

Dihtunzi su jeftini pa sam nameravao da pre sezone zamenim dihtunge a zaptivanje poboljšam crvenim hermetikom u tankom sloju.

E sad, kada već skidam cilindar nema razloga da ne zamenim bar karike kada su 1 evro.

 

Šta mislite?

 

U ovom slučaju ne bih vadio klip pa bih poštedeo bolcnu i gornji ležaj klipnjače, sa starim karikama sam prešao oko 15.000 i nije ih nužda menjati, mada nije nužda menjati i dihtunge, duvkaju pomalo tek toliko da se posle 15.000 poznaje da nije baš idealno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Ja bih to menj'o...'bes 1 evro!Mada nakon 15.000 km-a ja bih proverio i cilindar, cisto informativno...?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

cilindar nema potrebe da  gleda sta ima da vidi ako karike nisu pucale?? a nije lose promeniti karike sigurno su se istrosile, pa je verovatno slabija i kompresija isto kao i kod mene, a mene mrzi nesto da to rasturam, MZ je to bato!! ::)

 

normalno kad se skida valja menjati i dihtunge.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Znam da MZ pruza maximum sa svojim originalnim auspuhom ali me zanima da li auspuh utice i na vek trajanja masine,tj moze li da se vozi bez nekih posledica sa drugim auspuhom koji bi sam pravio.Montirao sam sinoc masinu na ES-a i upalio,mnogo mi se svidelo kako bije kada se stavi cevka umesto originalnog auspuha.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Znam da MZ pruza maximum sa svojim originalnim auspuhom ali me zanima da li auspuh utice i na vek trajanja masine,tj moze li da se vozi bez nekih posledica sa drugim auspuhom koji bi sam pravio.Montirao sam sinoc masinu na ES-a i upalio,mnogo mi se svidelo kako bije kada se stavi cevka umesto originalnog auspuha.

kod dvotaktnog motora je mnogo bitan auspluh,,to proracunava tim strucnjaka,tu ti lezi bar 30%snage,,obrtnog momenta,lepog rada,potrosnje,itd itd,,nebi ja tu nista diro,,cvajin auspluh ti je citava tehnologija,,a i bole usi i glava kad krenes negde dalje...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Znam da MZ pruza maximum sa svojim originalnim auspuhom ali me zanima da li auspuh utice i na vek trajanja masine,tj moze li da se vozi bez nekih posledica sa drugim auspuhom koji bi sam pravio.Montirao sam sinoc masinu na ES-a i upalio,mnogo mi se svidelo kako bije kada se stavi cevka umesto originalnog auspuha.

 

Na sam vijek mašine nećeš puno utjecati s drugim auspuhom, ali performase će SIGURNO patiti. Ja sam uspjeo samo s promjenom auspuha povećati max. brzinu s 115km/h na 135km/h.

Ako ikako možeš zadrži originalni auspuh, jer je stvarno dobro konstruiran i izvlači maksimum iz MZ-a.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

samo cevka nece raditi  tj prolazni lonas.na draculinog mza smo stavljali cevku sa pervoriranom cevkom unutra i vunom okolo znaci kao prolazan lonac,i bilo je jako bucno i jako lose je isao,nije mogao preci 60 na sat.daleko losije nego sa standardom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Najbolje bi bilo napraviti rezonu po proracunima bas za mz-a ali treba dosta znanja i vremena  mnogi faktori su tu bitni

 

ni oni programi za to nisu najbolje resenje

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Kada sam radio novinski clanak o vozacima "Zida smrti" usput sam ih pitao i za auspuhe. Kazu da auspuhe gledaju da sto manje "deformisu" a da dobiju jak zvuk zbog publike!I ovi vozaci, koji dvadesetak godina voze samo MZ-jce i dvotaktne masine, kazu da je kod njih original auspuh NAJBOLJI. Prema recima Jovice Nadja(koji je njegovog MZ TS 250/1 terao godinama na "Zidu" po zapadnim zemljama)kaze da mu se u par navrata desilo da samo sa izduvnom granom motor zatrokira u trenutku kada je na "zidu" a takodje i puno trosi. Sto se agresivnosti motora tice, Nadj kaze da to nema veze i da se to samo cini zbog jakog zvuka...

Na slici se vidi da svi MZ imaju originalne auspuhe samo su im poseceni krajevi, odnosno krajnji prigusivaci!!

 

post-2435-12878995996027_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Montirao sam originalni,koji je sav nikakav ali motor lepo radi.Nisam imao volje da ga secem,ispravljam,varim i farbam.I mene komsije definitvno ne vole od sinoc jer sam ga palio samo sa izduvnom granom sinoc oko pola 12,sto rece Boki,bole usi i u stomaku nesto poigrava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Moj auspuh je grozan, korozija ga gricka a ne bih ga menjao baš zbog toga što je fabrički.

 

U Jawa temi Peter Pan je dao jedno rešenje, kaže da se na auspuh namaže svinjska mast koja treba da stoji par dana a onda se opere. To je stara fora za koju nisam čuo ali proverio je i radi. Mast valjda nekako razlaže koroziju pa se pranjem skine.

 

Probao bih ovo ali se to nemože iz stana i sa parkinga, sve je drugačije kada je dvorište na raspolaganju.

 

A kada bih imao dvorište prvo bih kupio kompresor i pušku za pranje, jako pametna stvar za motor, za auto a ima primenu i za domaćinstvo (npr.pranje tepiha).

 

Iz stana se ništa nemože.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Zagreb

Da li je netko na svom MZ-u ima onaj sportski auspuh koji se prodaje u Mađarskoj. Jednog vlasnika u ZG sam pitao da li je osjetio poboljšanje u odnosu na original te mi je on odgovorio da je dobio ne samo ljepši zvuk nego i malo poboljšanje u performansama. Zanima me kao što sam rekao da li netko ima iskustva s tim auspusima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: požega (HR)

imam ja takav auspuh vidi u temi miha emzo i garaža

a sa ja znam prvo bi moro provozat sve emzejce koje poznam vlasnika ima ih par u mojoj ekipi onak na dužu rutu moje mišljenje al još to moram dobro provjerit

men ide malo slabije pri nižim obrtajima al izgleda da dobije malo više negdje oko 4 iljadaokretaja  da dobije neku veču snagu onak ko probije

a i dosta se više čuje tj imam samo cjev s rupicama i okolo vuna

ovak ja mislim da mu je najvažniji onaj prednji konus auspuha od grane do izravnanja a ono odozad i nije toliko bitno na mom je taj konus za oko 15 cm krači nego orginaj

jel on ti određuje jačinu pri nižim okretajima tak nekak rečeno

imam još jedan takav auspuh e sad kontam da negdje najdem prednji ne polupan orgin uuspuh jel imam dva udubljena i privarim zadnji dio rez auspuha

tak sam radio nest slicno na apnu ne gubiš snagu na niskim okretajima a dobiješ onak malo više na nišim obrtajim onak ti malo ko probije to je dobro npr kod šaltanja u petu dobiješ zalet ev to je moje mišljenje

i obavezno ce te dobit glasniji motor i to dosta moj ima zvuk ko apn sam onak krupniji  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 833 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Trenutno bez :/

ljudi imam jedan problem (opet >:()...

nesto se cuje u masini da lupka, kada je na leru cuje se malo slabije a kada ubacim u prvu i krecem cuje se bas jako (TAK TAK)...

motor sasvim lepo vuce, ne trza uopste samo me nervira taj zvuk, a kada se cuje tako nesto to ne moze da bude dobro...

ja mislim da je u pitanju menjac,ali ko sam ja da tvrdim sta je u pitanju kada ga nikad nisam otvarao...

da ne zaboravim, desilo mi se par puta prilikom gurblanja da negde nesto zapne i gurbla jednostavno prokliza kao da je stistuto kvacilo...znaci kada ga palim (a ne upali nego mi zube izbija kad vrati gurblu), cuje se nesto i posle toga gurbla propada. posle toga malo kucnem gurblu i ponovo sve radi.

nadam se da razumete sta sam hteo da kazem, posto ja sam sebe ne razumem ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Išao sam da pogledam za Floyda 125-icu pa eto, da vidite šta sve postoji...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Prvi utisak je dobar ako se ne zagledaju detalji  ;D

 

Prodavac me zamolio da ga ne palimo na gurku jer mu je akumulator snage 2 volta pa bi morali dosta da guramo. A ak ga već ne palimo dobro bi bilo i da ga ne pomeramo sa tog mesta gde stoji, i tamo se sve vidi...

 

Ipak sam pomerio motor gde mi odgovara. Prijatno sam iznenađen, mnogo je lakši od 250/251, nije ni čudo što staunt izvode sa 150-icama

 

post-1570-12878996886259_thumb.jpg

post-1570-12878996886849_thumb.jpg

post-1570-12878996887403_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Na fotografiji 4 može da se primeti kako brava kasete nije potrebna. Ovu bravu ni ja nemam ali kasetu drže opruge a ne šraf no tako možda taj problem rešava vodoinstalater ili zanatlija drugačijeg profila  ;D

 

Fotografija 5 govori koliko su predhodni vozači imali želju za provlačenjem. Sa motora je padano lepo i ravnomerno  ;D, na obe strane pa ako je i povukao u ramu onda nada leži u mogućnosti da je povukao u cik-cak, da ne vuče nigde.  ::)

 

Znam da sam odvratan sa komentarima ali u motor zaista nije NIŠTA ulagano a bezdušno je vožen, to treba kazniti.  :P

 

Na fotografiji 6 sam naučen šta je MZ. Kaže čovek da je ceo motor masan jer MZ ima štitnike lanca pa se lako ceo zamaže. Fotografija je lepa jer se vidi da ne masti lanac već menjačko ulje koje preko dotrajalih semeringa curi iz desnog dekla pa nešto zapadne i na lanac.

 

Možda je to neka dodatna oprema... ma ne, nije, bez ulaganja je, sve je produkt bolesnog mozga. :o

 

Gume lanca su skidane više puta, propale su na krajevima a ubeđen sam da lančanici nisu nikada menjani, pa zašto bi kada je jeftinije i lakše ne raditi ništa.

 

post-1570-12878996891048_thumb.jpg

post-1570-12878996891557_thumb.jpg

post-1570-12878996892052_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 760 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Sto se tice auspuha ja sam jedno vreme vozila sa sportskim jer mi kao lepse izgleda ali sa sigurnoscu tvrdim da sa fabrickim

bolje radi,bolje se smiruje,bolje povlaci...ma mnooogo bolje ide!!! Tako da sam vratila fabricki jer mi je vaznije kako ide nego kako izgleda.

A kome je propao auspuh ode lepo i kupi ponovo fabricki koji je oko 25-30 evra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Sem što je korodirao, auspuh je kraćen a njegova unutrašnjost, siguran sam, više nikome nije poznata. Kada mu pogledam oblik postajem sumnjičav u vodoinstalatera, nisu to zahvati za njega, možda je ipak neki građevinac u pitanju, monter grejanja ili građevinske limarije  ???

 

Na istoj fotografiji, br. 7, može da se primeti kako sistem za podmazivanje ne maže samo lanac, lepo ga baca i na zadnji lančanik pa malo i na točak, ko zna koliko je usran gde sve ulja nema...

 

Fotografija 8 pokazuje kako se na istu stranu može pasti više puta bez posledica za opamećivanjem, izvlačenjem pouke ili smirivanjem strasti... Može da se vidi i kako je motor čist odozgo što nije čudo, zašto ne bi bio kada je dobar deo ulja iscurio put lanca i lančanika a benzina nema, zato nije ni paljen pa je karburator kao nov, sve sija...

 

Na fotografiji 9 izložen je problem ali je usmenim putem data ideja za njegovim rešenjem. Očigledno je da je navlaka sedišta pukla mada to uopšte ne smeta za vožnju ako u to ne gledaš nego samo ako si znatiželjan onda na kraju najebeš pa te nervira... I Bože sačuvaj da kupiš novu, ne, ne, to rade dunsteri pa bacaju pare bezveze, ovo može da se ZALEPI i nikom ništa, kao da se nije ni desilo...

 

Sve u svemu ''pljuni pa zalepi'' sistem.  ;D

 

post-1570-12878996900667_thumb.jpg

post-1570-12878996901181_thumb.jpg

post-1570-12878996901894_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Na fotografiji 10 ne primećujte ulje, to nije ništa novo, ima ga po svim delovima motora, pa šta?

 

Gumeni delovi se na motor uglavnom stavljaju zbopg estetike pa ko ne voli crno može isto i selotejpom, gazom i zavojem, izolirom ili čime god, šta imaš semo ništa ne kupuj!

Fuzasteri su se nakrivili od padanja ali svaka macola to rešava ako ne vrisnu ona dva šrafa odozdo.

 

Dobro je što gornji nosač notora na slici 11 nije zahtevan pa se sve lepo trese kada radi. Na svu sreću motor ne radi pa i ne zvoni, tako je najbolje, nema suvišnih vibracija...

 

Slika 12 predstavlja sistem u koji se nisam udubljivao, tada mi je bilo jasno da Floyd ne treba ni da vidi ovako nešto... Taj sistem najnovije generacije nešto radi sa sajlom gasa a u sprezi sa karburatorom od toga se svašta može očekivati.

 

I saug ili čok je zanimljivo rešen, ko ima sreće može u rukav da ga zabije da ne umara prstiće...

 

post-1570-12878996904617_thumb.jpg

post-1570-12878996907695_thumb.jpg

post-1570-12878996908198_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Slika pod srećnim brojem 13 navela me je na pogrešnu pomisao da se sem padova motor ponegde i podvlačio, iza kamiona ili kombija ko zna. Međutim ne, greška, takvi se udesi ne broje, ovaj udes je onaj pravi sa okretanjem preko prednjeg, ništa se ne radi polovično.

 

Nedostatak sa fotografije 14 je jedan od dva za koje sam od vlasnika čuo. Bez daljnjeg, ovo nije original MZ retrovizor, u tome smo se lako složili. Ako je to najveći problem zaista bi bilo lepo staviti pravi retrovizor (jedan obavezno a dva nikako - košta!)

 

Živopisna je i slika 15, na prvi pogled vidi se ono manje bitno, nedostatak dela nosača satova, pa dobro 'ajde i sata nema ali koji će ti to koji ku...  I baš je iznenađujuće kako na obrtomeru ne piše pređena kilometraža nego baš na satu, majku mu, sad sve mora na poverenje...

Loša perspektiva fotografije ne pruža jasan pogled na kočnicu na volanu. Ljudi, teško je slikati, neznaš gde bi pre okino...  ;D

 

Kočnica nije od MZ-a što mi je čovek pošteno rekao a ja mu poverovao. U kočionom sistemu se nalazi suviše gusto ulje pa bi trebalo zameniti ga za ono a ima neko, prave ih, ono bre belo za kočnice, ma razumemo se...

 

Razmišljam ja kako je suviše gusto ulje sipano jer je verovatno ovo belo bezvezno za kočnice curilo što kod ovog boljeg neće da se desi no to sve nije ni važno, gumica više nema...

 

post-1570-12878996911_thumb.jpg

post-1570-12878996911507_thumb.jpg

post-1570-12878996912017_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja