Jump to content

Moto Zajednica

MZ Caffe

Recommended Posts

  • U prolazu, 49 postova
  • Lokacija: HR/SB
  • Motocikl: Dark side KTM LC4

2 Svakak

 

Voleo bih da Kubik ostane sa nama kao što je onda Okrad rekao: ''Motori se menjaju mi ostajemo''. Obratio bih se njemu ali neznam koliko ga malodušnost obuzima, ne javlja se ovde odavno što je šteta.

Kako ti se čini manji prednji točak, kako se ponaša? To je suprotno ovom 251 konceptu gde su zadnji smanjili.

 

 

Ma tu sam ja redovno, pratim forum, ali mi se ne da prijavljivati i odjavljivati stalno, pa pratim pasivno  ;)

Uglavnom kada sam na poslu, ali ništa se ne događa do kasno popodne, pa mi nije zanimljivo !

 

Uglavnom, osim što motor izgleda prelijepo (bar meni), imma strmiji kut vilice, odnosno manji predtrag, što će reći da je reaktivniji, kako da objasnim, brže pada u zavoj, i lagan je za ući i izaću u zavoj....mana je to što je pri većim brzinama po ravnim dijelovima motor nestabilniji jer i mali vjetrić kada te zanese točak skreće više nego originalni pa malo i ljulja....

Ima deblju gumu, i moguće je naći i japanske (mislim kvalitetnije) gume od save, pa bolje i drži.

 

Meni je osobno veliki misus što prebolesno koči, kočniica uma 2 moda rada - ili uopće ne koči, ili blokira točak  ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

2 Kubik

 

Drago mi je da je motor završio u pravim rukama ali mi je žao što si bez motora. Nekako želim da verujem da je ovo jedna od faza u kojoj te više ne ispunjavaju iste stvari u jednakoj meri kao ranije.

 

Ja sam imao iste faze i nisam takva stanja umeo da definišem kod sebe. Kada sam prodao poslednji Mz rekao sam da je sa tim gotovo, da mi motor više nije potreban i da ću, ako ponovo nešto budem kupovao, kupiti nešto sa alanserom kako više ne bih skakao po njemu.

I prošle su godine. No, svaki put kada na ulici vidim MZ srce mi zaigra, znam ga, osetim ga, gledam kako ga neko vozi pa mi sve smeta, nezna magarac ni brzinu da pronađe, muči ga na svirep način... I bude mi krivo.

 

kako sudbina kroji čudne puteve ka istom cilju tako sam sa prijateljima razgovarao o nekim zajedničkim aktivnostima koje bi u osnovi bile pozitivne, da svi uživamo u njima a da se ne svodi na abnormalne količine alkohola. Bilo je raznih pokušaja, stoni tenis, bilijar, stoni fudbal... I sve je bilo zaista super ali je kratko trajalo, za ovaj lek nema substituta.

 

Onda sam jednom prilikom sedeo u kafani sa svoja dva kuma, pričali smo o tome koja bi to zanimacija mogla da bude interesantna ali trajna. Jedan kum svira sve instrumente koji su zastupljeni po rock bendovima, predložio je da nas dvojca izaberemo šta bismo svirali i da u muziciranju uživamo, sviramo muziku koju želimo, bezgranično se zezamo i putujemo kojegde radi koncerata.

 

Lepo ali ne ide, nemam ni naznaka o talentu koga mora da bude bar malo. Ili, za utehu, nema instrument za mene.  ;D

 

Kada je i ovaj pokušaj propao, ponovo smo u kafani razmatrali mogućnost zajedničke konstruktivne zabave. Tada mi je sasvim slučajno palo na pamet da bih jedino u vožnji uživao, vozim sve što u sebi sadrži motor i jedino se sa avionom nisam okušao. U uskom izboru između čamca i motora prevagnuo je motor, mogu svi zajedno da se voze a mogu i odvojeno, potreban je svakodnevno za tekuće životne i radne aktivnosti.

 

Moj predlog je ozbiljno shvaćen i posle kratkog vremena kum muzikant je počeo da se razvija u motociklizmu, kupio je skuter gde je odmah bilo jasno da toliki nabildovani čovek ne ide na takvog komarca. Prodao je skuter i kupio Vespu. Super je Vespa, baš stvar imidža, ali nije motor. Sa te sam Vespe najgore najebao, uspeo sam da pređem preko svoje noge dok sam preskakao ležećeg policajca. Svarno sam bio ogorčen, jeste lepa Vespica, kvalitetna je mašina ali ne valja ništa kao kompletan motorcikl, đubre 100%.

 

Posle Vespe kupio je BMW R 50/5. To je već motor, nije šala. Vozio je to jednu sezonu pa se osetio prevarenim, on je kupio motor i to ko zna koji po redu a drugi kum i ja - ništa.

 

Na novom većanju u kafani ponudio mi je motor pod stvarno neverovatnim uslovima: cena motora je 1.200 evra a pare mogu da dam odmah, mogu posle 5 godina, na rate u iznosima koji mi odgovaraju, kako bilo... Na kraju krajeva, pare nisu ni bitne, važno je da ja dođem do motora.

 

Možda će neko pomisliti da sam lud ali odbio sam. Smetalo mi je što je motor star, težak a i širok zbog boxer cilindara, kvalitetan je (ipak je to BMW) ali sa 2 cilindra, kardanski prenos koji se ne kvari ali hm... i uz to ima doboš kočnice. Prednja kočnica je neuporedivo lošija od one na koju sam naučio i zaista me strah obuzimao pri pomisli da takvu masu treba zaustaviti tom kočnicom.

 

Na kraju je drugi kum uzeo BMW i jedino sam ja ostao bez motora. I dok su se njih dvojca vozikali ja sam muku mučio sa parama, rodio mi se drugi sin, potreba za bebu neograničeno a budžet nikakav, nisam tada radio.

 

Po prijateljskoj liniji nađem izuzetnu Hondu CB 450, motor sa 12.000 km, garažiran, bez ulaganja. Ide lepo, 6 brzina ali japanac, ko će tu štelovati ventile, delovi se naručuju iz Grčke, gume su malo trule a kroz dve sezone izvesna je bila i zamena lančanika što opet ne bih mogao sam da radim.

 

Baš sam bio u beznađu, pune novine oglasa, ima šta god hoćeš ali ja neznam šta hoću. A nemam ni pare mada bih za to nekako iskopao, neznam šta kupujem samo mi je jasno da moram da kupim. Ubedio sam ljude da se bace u trošak, jedan je dao 1.200 evra dok je drugi za jamahu drag star dao 7.500 evra što su u gomili lepe pare, nema načina da zajebem stvar.

 

Na ko zna kom po redu skupu u kafani predlože mi da razmislim o kupovini MZ-a. Taj predlog me je toliko iznenadio da nisam imao nikakav komentar a oni ga nisu ni tražili, želeli su da samo razmislim o tome.

 

E, to je kraj, virus je ušao i nazad nema. Tu noć nisam spavao, pred očima mi je bio predhodni srebrni zmaj, negovan kao odojče. Razmišljao sam kako sam robovao predrasudama o kubikaži i kako sa MZ-om ustvari ni u čemu nisam bio uskraćen, šta god mi je palo na pamet izveo sam a on me je verno služio. Da, on me je verno služio a ja sam ga bezdušno prodao. Mada, jebeš motor, ima ih pune novine...

 

I bacio sam se u poteru koja se završila razočarenjem, zub vremena čini svoje a ljudi motore nisu održavali. I nema ništa da valja, sve neke prevare u prikrivenoj formi, čim malo pogledaš vidiš da više stvari ne valja nego što je ispravno. Na kraju sam u nekom selu pored Vršca kupio ovaj motor na kome sam uradio baš sve, sastavljen je od novih delova malo po malo. I nisam zadovoljan, motor je izuzetan ali srce traži 250, savršenstvo funkcionalnosti, lepote i sklada u vožnji.

 

Eto tako je to bilo. I sada mi je bezveze što Svakak hoće da od dva motora napravi jedan, šteta motora da ode u delove kada su bar oni jeftini. Od dva je teško napraviti tri ali dva odlična uvek mogu da ispadnu.

 

A i ti se u perspektivi nećeš pronaći bez motora. Kao što ovde kaže jedna reklama za pivo.: ''ili jesi ili nisi LAV''.

 

A lav si!  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

2 Svakak

 

Odmah se vidi koliko trenutno slobodnog vremena imam pa brinem o svemu i svačemu.  ::)

 

Žao mi motora da se rastura pa koji god bio. U nameri da te nagovorim da ostaneš na oba cela i čitava, daću ti par ideja.

 

Rešenje je u ženama. Budeš izdašan, pokloniš joj MZ-a. Doduše, jeste da je rekla da ne voli cvaje ali to je za njeno dobro, da vidi gde greši i bolje sagleda životne istine  ;D

 

Ja sam svojoj bivšoj ženi za godišnjicu braka kupio kacigu iako je ona rešila da se na motoru ne vozi. Kacigu sam doneo kod nje na posao a kada sam otišao kolege iz kancelarije su je napale kako sam ja divan jer mislim na nju i da mora da se vozi, nema joj druge.  :P :P :P

 

O drugim važnim prilikama znao sam da će ceniti komplete gedora, set šrafcigera i inbuse koje uvek treba imati pri sebi, nikad se nezna a žene ionako vucaraju tašne u kojima neznaju šta sve ima. Sitan alat može u ukrasni papir dok na motor moraju cvetovi po izboru. Mogu i srca mada je motor crven.

 

Svojevremeno je prijatelj automehaničar imao fićin kombi i dijanu, kola koja su služila da bi unutra stao alat i delovi a on tako opremljen išao na popravke onima koji su ostali negde na putu. I kombi i auto sam rukom, četkicom tj. kistom ofarbao u cvetove, lepota jedna, gde god prođe sa tim svi okolo su nasmejani.  :D

 

Moj kolega, urednik jednih dnevnih novina, kupio je svojoj ženi trabanta i ofarbao ga u roze. Trabant je dobar, onaj pravi, karavan, da može lakše da ode u kupovinu ili na pijacu dok se on bavi pametnijim stvarima, npr. gleda fudbal.

 

Jedno je sigurno, Evropa nam neće pobeći a mi njoj teško. A u Evropi vlada Evropski standard, svako domaćinstvo ima po dva prevozna sredstva, obično dva automobila. I sad, šta je loše da se mi individualno već sada spremimo za tu Evropu, da ih ne razočaramo kada nas upoznaju, obezbedimo odmah dva prevozna sredstva i uživamo. Kako mi još nismo u toj Evropi, nemamo mogućnosti za novim stvarima pa kupujemo ono što možemo. A eto, ti njoj nisi uzeo Automatika ili biciklu a sebi ostavio MZ, ne, ti si njoj uzeo isto što i sebi u nadi da ćeš sutra, kada Evropa pozvoni na vrata pre poštara, kupiti tako dva nova MZ-a koja nisu cvaje i sve ok.

 

Da se razumemo, ja na ovu priču ne bih pao ali pruža privid jako loše argumentacije što je već nešto.  ;D

 

A inače o braku najviše saveta mogu da daju oni koji ga ili nemaju ili su razvedeni, ti znaju sve i za svakog imaju rešenje. Zbog toga ako se odlučiš da usvojiš moje sugestije, unapred odaberi bolji motor kojim ćeš bežati jer sada postoji mogućnost da te pojuri sa onim drugim.  :D

 

Eto koliko motor može da me obraduje, opet sam poblesavio, idem da spavam.  ::)

 

Izvinjavam se na euforiji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 49 postova
  • Lokacija: HR/SB
  • Motocikl: Dark side KTM LC4

2 Vuja

 

Ma ne mislim ja ostati bez motora, samo sada sam imao priliku uzeti bicikl koji je malo rečeno zakon  ;D  To mi je i kolega Svakak rekao, pa ti si lud, šta će ti bicikl, sredi emzu......a ja sam mu rekao da mi se ne da objašnjavati, kada dođe da će provozati bicikl i sve će mu biti jasno.....

 

I ništa, sjeo je i provozao, a kad se vratio imao je osmijeh na licu i samo je izjavio ovo je zakon  ;D

 

Planiram uzeti neki četverotaktni motor, jer definitivno stvari se mijenjaju, sjećam se da je prije nekih 7 godina gorivo bilo 4,5 kuna po litri, a eto danas je već preko 8 kuna po litri. Jenostavno je moguće predvidjeti cijenu goriva za idućih 7 godina, pa makar se povodili linearnom aproksimacijom (a sve mi se čini da će cijena goriva rasti gotovo eksponencijalno), i to sve radi onih glupih amerikanaca, pa oni samo preko zime potroše goriva koliko cijela europa troši godišnje.....i sad ćemo još u EU, pa će i cijene porasti, a naravno kako to biva na balkanu plaće neće..... >:(

 

Zato gledam da uzmem 125 4T motorić, malo troši, mala registracija, ide dovoljno brzo za mene (kad budem trebao adrenalina išćefim se na biciklu niz brdo - downhill  ;D).......a tu su još i porezi (motori su još uvjek luksuz, a motoristi banda kod nas, i davanja za izgradnju autocesta na koje nikada neću ići, pa porez za zagađivanje okoliša i što sve ne....

 

Volio bi uzeti MZ SM125, pravo mi se sviđa, i u doba kad je izašao je bio ispred svoga vremena, jer su japanci tek nakon par godina počeli proizvoditi takve motore, a za usporedbu 90% sličnih motora na tržištu je zračno hlađenje, da ne spominjem prednosti cijelog motora...ali je preskup, polovnih nema (baš me zanima zašto ga nitko neće prodati  ;) ).......i tako to......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Vujo, napomenuo si da bi ti bio drazi 250 nego 251, i potpuno te razumem. Kupio drug jos jednog ETZ-a ali ovog pta 251. Probao ga ja, ubrzava super lepo radi, fino pali, u odlicnom stanju. ALI.... stabilnost mu je slabija strana, previse je lak, kratak i ne daj boze da se trebas naglo zaustaviti. Uporedili smo ga sa 250, ima razlike u dimenzijama ali nisu bas toliko drastisne, medjutim vozne karakteristike su neuporedive. Mozda je u pitanju stvar navike, ili je ovaj koji sam probao "izasao iz ose", ali mi je neverovatno da se toliko razlikuju. Davno sam probao 251 ali mi se cini da nije bilo ovolike razlike. Jeste da je napred disk ali potpuno neiskoriscen jer pri naglom kocenju strahovito gubi stabilnost. Kakva su tvoja iskustva? ???  :o  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

etz 250 vs etz 251??? osovinski razmak je isti! premerio sam. mislim da vizuelno vara! 251 ima manji zadnji tocak, krace sediste i onaj uzviseni rezervoar pa  taki izgleda da je kraci. eto mozda se  varam???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Vujo, napomenuo si da bi ti bio drazi 250 nego 251, i potpuno te razumem. Kupio drug jos jednog ETZ-a ali ovog pta 251. Probao ga ja, ubrzava super lepo radi, fino pali, u odlicnom stanju. ALI.... stabilnost mu je slabija strana, previse je lak, kratak i ne daj boze da se trebas naglo zaustaviti. Uporedili smo ga sa 250, ima razlike u dimenzijama ali nisu bas toliko drastisne, medjutim vozne karakteristike su neuporedive. Mozda je u pitanju stvar navike, ili je ovaj koji sam probao "izasao iz ose", ali mi je neverovatno da se toliko razlikuju. Davno sam probao 251 ali mi se cini da nije bilo ovolike razlike. Jeste da je napred disk ali potpuno neiskoriscen jer pri naglom kocenju strahovito gubi stabilnost. Kakva su tvoja iskustva? ???  :o  ???

 

Pa isto mislimo samo što mi je možda falilo malo hrabrosti da sve to tako definišem. A i meni je delovalo neverovatno da su vozne razlike toliko velike a u mehaničkom smislu zanemarive. Kada sam stavio zadnji točak 18 odmah sam osetio promenu, počeo je bolje da leži u krivini. Ranije, što bi logično bilo, morao sam da probam razliku duge i kratke krivine, razliku na postepeno i naglo obaranje, razliku na neravan teren u srednjem ili izlaznom delu krivine... Sve je to trebalo uraditi ali mi motor nije delovao sigurno da bih ga testirao onako olako, bez limita. najveći paradoks je kod putovanja gde sam u društvu onog Bandita odlično pratio tempo na pravcu ali u krivinama bandit ide kao po šinama dok se meni motor nekako izvija, neznam ni sam šta se dešava. kada sam zamenio točak, svi su primetili da sam po krivinama duplo bolji mada se nisam ni trudio da ga forsiram, spontanost je pokazala da je to tako.

 

No, koliko god se izgubilo na asfaltnoj varijanti mislim da se više dobilo na zemljanim. Tu sam po šumskim putevima izvodio čudesa sa starim točkom 16, vozio sam ga preopterećenog a rupe nije ni osetio. Tu je valjda presudno bilo što je jedva primetno kraći pa ga motaš kako hoćeš, snagu u mašini ima pa zaista možeš da izvedeš šta ti padne na pamet. Mislim da je za 251 idealna konfiguracija terena ona koju je DUKI predstavio na fotkama, zemljani put koji može da bude i blatnjav, usponi, nizbrdice, kamenjar... potpuno čudo, kao da je kros.

 

I dalje mi nije jasna namera, šta su oni hteli ustvari sa tim modelom. Kada se 251 pojavio ja sam bio strašno razočaran, mislio sam da je sve drugačije od 250 bezveze, da donosi samo estetske promene koje opet nekome mogu da se dopadnu a nekome ne. Eto, meni se baš i ne dopadaju ali je Wolflord kategoričan da mu je 251 lepši, nabudženiji, ''nadrkaniji'' i sl. No, to su ukusi, tu nema istine samo želje...

 

Kada sam stavio zadnji točak 18 u ovim mojim majstorskim krugovima mišljenja su bila podeljenja. Pojedini su se čak i kladili da veći točak neće ući jer je viljuška kraća, ovako nevidljivo ali kada se stavlja točak onda se primeti, drugi su mislili da može da uđe ako je guma nižeg profila, jedino sam ja bio ubeđen da može i to ne zato što sam probao nego zato što se sećam da su to ljudi radili u to ranije vreme kada se 251 pojavio. I ispalo je da sam bio u pravu samo što nisam dobio neke posebne rezultate. Motor je stabilniji, sa odličnom mašinom ima jako dobru brzinu i ako se izuzme malo teži polazak zbog potrebe za većom snagom dobijaju se duže brzine i jako lepo ubrzanje. Ove karakteristike su još izraženije jer je prednji zupčanik 22 tako da mi je 100 km/h dostižno već u 4. dok konačnu brzinu neznam jer mi se nikako neda da napravim pinjon za brzinomer. Poslednje zabeležen podatak je bio da u 5. imam 110 na nekih 2-2.500 odbrtaja, ne sećam se više tačno. Ipak, ovo su dobri rezultati ali uz sve manjkavosti koje je pokazao 251 ne deluje mi naročito korisno.

 

Sem navedenih, ima i drugih problema. Točak 18 je ograničio opterećenje pa sem mene od 95 kg na motor može da sedne još neko od 70 kg i to po idealno ravnom asfaltu, vać na prvoj rupi guma kači unutrašnju stranu zadnjeg branika. Sa starim točkom 16 vozio sam se ja od tadašnjih 115 kg i kum og sigurnih 130 kg i nije bilo nikakvih problema, vukao je onako kako je inače vukao. Mome oduševljenju nije bilo kraja kada sam video da je tako opterećen motor išao sa samo jednom čitavom kopresionom (gornjom) karikom dok su ostale dve bile bez parčića. To ipak može samo MZ pa neka kaže ko šta hoće, voleo bih da vidim da bilo koji drugi motor samo upali sa jednom karikom a ne još i da vuče tako nešto.

 

Ukupan utisak ipak nije da je jedan bolji od drugog već da je primenljiviji u različitim uslovima. Tvoje pentranje do vinograda sigurno bi bilo neuporedivo bolje sa 251. 251 je apsolutni šampion u provlačenju između kola u gradskim gužvama, nijedan motor te kubikaže nije tako okretan a bolje se guziče jedino sa onim skuterčićima koje pokreće mašina aparata za brijanje. No, za ozbiljan asfalt, brzinu po njemu, otvoreni put kao i duge i kratke krivine po asfaltu 250 je bez premca kao i kod nošenja dvoje na motoru ili sa koferima.

 

Sada sam u ozbiljnoj dilemi baš zbog takvih karakteristika. Mislim da bi daleko bolje bilo staviti prikolicu na 251 kada je već ''ograničeno stabilan'' za uslove u kojima ja vozim motor dok bih 250 trebao da sredim u brzinskoj varijanti onako kako sam ovaj želeo. Opet, Svakak je u pravu, prikolica u estetskom smislu ipak najbolje ide na 250 ali šta ću, nisam našao da kupim 250 pa da ga lepo radim u kompletu a šteta mi je da kvarim ovaj kada sam ga već završio, nema više šta da se na njemu radi sem ovih sitnica koje sam slomio kada sam padao.

 

Možda bi najbolje bilo kada bi mi se pojavio neki 250 za iste ili slične pare, da ga bušim na onaj lepi klipčić od 301, popravim Joskinim paljenjem uz isti prednji lančanik od 22 i eventualno nađem Sava gume a prikolicu nakačim na 251 pa kako god to izgledalo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

vujo pozdrav  samo da te ispravim mz ima 2 kompresione karike jer je dvotaktni a oni imaju samo kompresione,, a cetvorotaktni imaju mazajucu brisajucu pa tek kompresionu,,,,,kad cemo na pice i rostilj,/rostilj nije obavezan zbog moje buduce dijete / ;D ;D ;D ;D ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

ja sam vozio draculinog 251 i razlika izmedju mog 250 je enormna...mislim da je 250 daleko udobniji i prijatniji za voznju...a mislim i da je malo duzi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

E Vujo stvarno imaš volje i vremena pisati. Svaka čast! Ako nisi izdao knjigu, pod hitno se baci na pisanje, uspjeh ti je zagarantiran :)

 

Kubikovog MZ-a sam već rastavio i skinuo dijelove radi kojih sam primarno i kupio taj motor (kad sam prošli put stavljao zadnji točak nešto sam sjbao, pa se samljeo onaj aluminijski odstojnik i uništio ležajeve i zadnji lančanik). A kako sam primjetio da motor ide skoro duplo bolje od mog poludio sam. Razbijao sam glavu zašto, i na kraju svjevne - AUSPUH! To je jedino što nisam još promijenio na mašini (promijenio sam 3 karburatora: 30N2-5, 30N3-1, Dellorto PHBH30), promijenio sam klip, karike, cilindar, svjećice, nekoliko filtera zraka i uglavnom sam dobijao mizerne promjene na bolje ili gore, ali ništa onako značajno. Maksimalna brzina je bila 115km/h, češće bi to bilo 110kim/h.

Jučer sam stavio kubikov auspuh i dogodilo se čudo - maksimalna brzina 132km/h :D :D :D Motor prede, osim što sam riješio problem max. brzine riješio sam i problem trzanja pri vožnji u nižim okretajima, kao i zatrzavanja prilikom puštanja gasa.

Do sada sam imao novi auspuh kupljen u Mađarskoj, a izgleda da su Mađari samo kopirali vanjski izgled auspuha, a nisu se potrudili iskopirati i složenu unutrašnjost.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

vujo pozdrav  samo da te ispravim mz ima 2 kompresione karike jer je dvotaktni a oni imaju samo kompresione,, a cetvorotaktni imaju mazajucu brisajucu pa tek kompresionu

 

Da ja ispravim tebe :P MZ ima 3 kompresione karike i Vuja se dobro izrazio - ostala mu je samo jedna (od 3) kompresione karike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

kad sam prošli put stavljao zadnji točak nešto sam sjbao, pa se samljeo onaj aluminijski odstojnik i uništio ležajeve i zadnji lančanik

 

Isto mi se desilo kada sam rasturao motor u dnevnoj sobi, gledao sam da završim što brže kako od dece ne bi napravio masne crnce  ;D

Grešku sam napravio jer sam taj deo montirao naopačke pa kako ceo lančanik nije mogao da se ušrafi u viljušku ja sam stezao a on je krckao. I kao, dobro je to, šta mu fali, okreće se...

Međutim, dok sam vozio do majstora primetio sam da zadnji kraj leti na sve strane i protivno svim pravilima fizike. Nije mi palo na pamet zašto ali sam osetio da to nije dobro i da ga takvog ne treba voziti.

Onda sam imao muku da objasnim šta sam ustvari radio. U manualu piše da se ceo taj deo sa osovinom zove ''svonjak'', to je izraz koji sam prvi put čuo u životu a sigurno nije izmišljen jer drugi ne postoji, provereno na 10 mesta.

sam taj deo je jako bitan i ne shvatam zašto je rađen od tako lošeg materijala. Prvo sam mislio da je plastika, onda da je aluminijum a kada sam detaljno gledao ostatke video sam da je u pitanju neka legura aluminijuma ali jako loša, u strukturi sam našao mehuriće, ceo deo je lagan pa nije ni čudo što lako puca.

Ako je za utehu, isti je i kod 150 samo prodavcu treba objasniti šta je u pitanju.

 

Do sada sam imao novi auspuh kupljen u Mađarskoj, a izgleda da su Mađari samo kopirali vanjski izgled auspuha, a nisu se potrudili iskopirati i složenu unutrašnjost.

 

Ovo je baš korisno što si rekao, sve sam imao u glavi da je u Mađarskoj auspuh jeftin, moj je malo korodirao pa sam mislio da ga zamenim. Ovako, izgleda da ću morati da ga palim brenerom kako bi sagoreo masnoću iznutra. Drugi način za čišćenje neznam a i ovo mi komplikuje život jer ga nisam nikada skidao, neznam čime da odvrtim okrugli šraf na cilindru.

 

ja sam vozio draculinog 251 i razlika izmedju mog 250 je enormna...mislim da je 250 daleko udobniji i prijatniji za voznju...a mislim i da je malo duzi

 

Njegov motor je izuzetan, lep je kao lutka i jako mi je žao što nam se čovek ne javlja. Taj motor je očigledno prošao sve estetske faze najuspešnije i lepo bi bilo kada bi u Restauracijama dao neki tekst kako ga je radio. Imamo nekoliko restauracija u toku pa sam siguran da bi svaki njegov savet zlata vredeo svima koji su sa radovima počeli, očigledno je da čovek ima iskustva i zna šta radi što se po motoru najbolje vidi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

vujo pozdrav  samo da te ispravim mz ima 2 kompresione karike jer je dvotaktni a oni imaju samo kompresione,, a cetvorotaktni imaju mazajucu brisajucu pa tek kompresionu

 

Da ja ispravim tebe :P MZ ima 3 kompresione karike i Vuja se dobro izrazio - ostala mu je samo jedna (od 3) kompresione karike.

upravu si ,,,ali sve jedno mz ima samo kompresione karike,,neki 3 a po neki 2,,,, :P :P :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Upravo sam premerio cilindar dukijevog es-a 175. I prijatan podatak je ima prostora da se ugradi klip ne samo 69mm od 250-ice nego cak i 75mm od 301-ice. To me je bas obradovalo. Registrujete motor od 175ccm a vozite, za istu cenu registracije, 300ccm... bas fino.  ;D ;D ;D

Inace 250-ice imaju 3 karike dok ostali imaju po 2.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Upravo sam premerio cilindar dukijevog es-a 175. I prijatan podatak je ima prostora da se ugradi klip ne samo 69mm od 250-ice nego cak i 75mm od 301-ice. To me je bas obradovalo. Registrujete motor od 175ccm a vozite, za istu cenu registracije, 300ccm... bas fino.  ;D ;D ;D

Inace 250-ice imaju 3 karike dok ostali imaju po 2.

 

U čemu je fora sa tim karikama, pričali smo o ETZ 250/251, ne o ostalima.

 

Kako ti se čini glava, da li bi na njoj trebala neka intervencija ako bi se stavljao klip 75 ili bi mogla da se našrafi kao i sa standardom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Sto se tice glave ova 175-ica iam prilicno mali komprecioni prostor, sto ce reci da ce stvarati nesto veci udarac ne celo klipa. Nisam probao ali mislim da klip nece udarati u glavu pa nema ni potrebe za prepravkama. Taj manji kompresioni prostor moze da dovede do toga da se motor drugacije ponasa od standardne 250-ice, tj. da ima maksimum snage na razlicitim obrtajima. Inace time se povecava stepen komresije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: Vrsac

@vuja:

Za taj okrugli sraf na auspuhu ti treba "nosasti kluc"

Sto se tice klipa 75, ocekujem sutra katalog i cenovnok delova za MZ.

Posto planiram klip 75 na mom ETZ-u, obavesticu vas o tehnickim detaljima

onako kako ih budem resavao.

Pozdrav svima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Upravo sam premerio cilindar dukijevog es-a 175. I prijatan podatak je ima prostora da se ugradi klip ne samo 69mm od 250-ice nego cak i 75mm od 301-ice. To me je bas obradovalo. Registrujete motor od 175ccm a vozite, za istu cenu registracije, 300ccm... bas fino.  ;D ;D ;D

Inace 250-ice imaju 3 karike dok ostali imaju po 2.

ja mislim da neces moci da ugradis taj klip u tu stub linu od 175ice,,probaj ali tesko,,,,nema stublina dovoljno mesa,kolko se ja secam,,ali ako uspe  svaka cast,plus moras da znas da stublina treba da ima dovoljno mesa da moze da se ohladi,,znaci nesme da bude pretanka jer ce se iskriviti cim se prvi put bude zagrejao,,a i sa mnogo malim kompresionim prostorom u glavi motora ce brzo prolupati,jer ce imati preveliku kompresiju pogotovu ako nebudete menjali lezaj na klipnjaci

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

2 Impuls

 

Baš me interesuje katalog, moj dobavljač je imao klip ali samo klip, ne i osovinicu, igličasti ležaj, dihtung glave i klipnjaču za 301. Ukoliko tvoj dobavljač ima sve delove za 301 nema razloga da se nešto petlja, to je to i na jednom mestu.

Da li je katalog u štampanom ili elektronskom obliku?

 

2 TS Chopper

 

Da li bi sada mogla da se izvuče analogija da MZ proširivanjem cilindra nije težio komplikacijama na glavi, da različiti prečnici nemaju previše uticaja na čelo različitih klipova? Ovo bi bilo dobro jer bi omogućilo jednostavnu doradu sa 250/251 na 301.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: Vrsac

Evo, danas sam porucio delove:

 

komplet klip 75.5 ( a ima sve do 77.5 po 0.5) sa dve karike, bolcnom i segerima  15 Eur

sve ostalo, nisam nigde video da se razlikuje za 250 i 301, ali verovatno dihtung glave

treba doraditi;

klipnjaca komplet (sa lezajevima, donjom bolcnom i podloskama, taiwan-ska) 20 Eur

 

plus sve ostale "sitnice i krupnice" sem lezajeva. Lezajeve kupujem SKF od zvanicnog

uvoznika tako da tu nema jeste - nije pravi.

 

Mislim da nije po pravilima foruma da napisem ovde ko je dobavljac, inace drzi i delove

za Jawu, Simson i delove za japanske motocikle - uglavnom takmicarske kroseve.

 

Ako nekog interesuje dobavljac, zna se - pp. Osim ako ne bude dozvoljeno da se ovde

javno napise, jer ipak je komercijalna delatnost u pitanju.

 

Pozdrav

 

P.S. Ima i ona bakarna podloska za sraf za ispustanje ulja, kosta 0.5 Eur

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Mislim da nije po pravilima foruma da napisem ovde ko je dobavljac, inace drzi i delove

za Jawu, Simson i delove za japanske motocikle - uglavnom takmicarske kroseve.

Ako nekog interesuje dobavljac, zna se - pp. Osim ako ne bude dozvoljeno da se ovde

javno napise, jer ipak je komercijalna delatnost u pitanju.

 

U proteklom periodu imali smo dosta razgovora na tu temu. Do skoro, sajt i forum su bili strogo neprofitnog karaktera, postoje radi druženja i materijalni interes nije prisutan ni kod osnivača - vlasnika.

 

Međutim, svima je jasno da to nije moguće na dalje a nije bilo moguće ni do sada. U normalnim prilikama pare nisu potrebne ali kad god se nešto desi Pablo, Igor i Neša se hvataju za džep. Ok, njihovo je pa tako i ide ali zar baš mora kada postoje potencijali da se i ovde uzmu pare pa da cela stvar sama sebe finansira.  I još preko toga, dobro dođe koji dinar više za akcije tipa Deda Mraz kao i ostale kojih će biti u narednom periodu.

 

Opet, zvanična politika vlasnika nije bila da se neko ojadi za pare pa šta dobije, cilj je da oglašivač ima interesa (a imali su ga svi koji su se u komercijalnom smislu ovde predstavili, i to pošteno) ali i da mi članovi imamo neke povoljnosti prilikom kupovine ili korišćenja usluga.

 

Ja tu celu stvar odavno imam u glavi samo sam čekao da se vremenom iščačka neko ko je zaista pouzdan a i da se mi omasovimo, što nas je veći broj bolje pogodnosti mogu da se postignu u pregovorima. Međutim eto, niko se ozbiljno nije dohvatio MZ-a pa da ima pošten servis, delove, da daje garanciju na obavljene radove i sl. A toliko majstora ovde.  ??? O uvozniku novih motorcikala da i ne govorim, potpuni fijasko.

 

Ovaj drugi uslov je ispunjen, ima nas toliko da bi bilo koji oglašivač morao da izdvoji ogroman budžet kako bi vlasnici Mz-a putem drugih medija saznali da uopšte postoji dok bi na stvaranju reputacije potrošio još više vremena i para. Ovim putem, sve je lakše i brže, mi smo prava ciljna grupa pa u poređenju sa oglašavanjem ovde svako drugo gubi smisao. Drugim rečima, ono što je bilo do nas urađeno je.

 

E sad, i dalje nam treba dobar prodavac delova i dobar serviser. Ovaj tvoj kontakt smatram za korektan, cene su niže od mog dobavljača koji je fizičko lice, šalje delove pouzećem što znači da se plaća poštarina a na kraju dobiješ ono što je on razumeo što ne mora da se podudara sa onim što ti treba pa šetnja sa poštom i poštarima nikada ne prestaje čak i kod banalnih kupovina.

 

Moj predlog je sledeći: kada si već poručio delove treba sačekati da oni i dođu, da ispratimo ceo posao do kraja kako bi doneli neki zaključak da li je sve Ok ili nije. Ukoliko sve prođe kako treba, a zaista bih voleo da tako bude, kontaktiraćemo ih i pokušati da napravimo neki dogovor. Sigurno je da mi njima imamo šta da ponudimo, sa komercijalizacijom sajta i foruma se tek počelo pa su resursi neiskorišćeni, u ovoj fazi mogu i da biraju.

 

Naravno, popust članovima je jedan od osnovnih motiva za ovakve dogovore jer i novac koji se uzima za oglašavanje opet ide u investiciju, u razvoj BJB-a pa sve ostaje ''u kući'', razvijamo se i ulažemo u sebe. Zato te molim da mi na PP pustiš kontakt, raspitao bih se o njima ali ne bih ništa kupovao dok ne postignemo dogovor, ne zbog popusta koji realno gledano ne može da bude veliki, već zbog učinka oglašavanja, činjenica je da sam za tog dobavljača čuo putem BJB-a, zar ne?  ;D

 

Usput, ukoliko neko ima dobar kontakt u nekoj pouzanoj firmi za ovakve dogovore iskoristićemo šansu, bilo da su u pitanju ulja, oprema ili bilo šta, jedino je poželjno da se obe koristi dobiju, i novac za oglas i popust za članove. Kažem poželjno ali ne i obavezno, ukoliko oglašivač nema tolike mogućnosti koliki su nam apetiti preživećemo i to mada je jako lepo da svi budu potpuno zadovoljni a saradnja trajna.

 

Iako je sve navedeno deo ''uređivačke politike'' ono nije tabu niti je zaštićeno od predloga ili sugestija. Nije cilj nabiti banere nekih koji nas iritiraju, neću da mi se smuči život kada mi se otvara strana, želim da ostanem nasmejan i dalje. A želim da imam i neku korist, da ne jurcam delove kojekuda, da me ne ucenjuju cenom, da me ne prisiljavaju da uzmem nešto što ne želim jer ih mrzi da se cimaju oko kvalitetnijih nabavki...

 

Za ovu stvar važno je mišljenje svih članova jer predstavljenim unapređenjem treba da imamo samo koristi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Jeste da priča nema veze sa bilo čime ali interesantno zvuči pa bih je podelio sa vama.

 

Odem danas u servis za auto. termin je zakazan, treba samo da ostavim ključeve a oni me zovu kada ga završe i kažu cenu radova. Tako je bilo svaki put, nema čekanja, formulara, priznanica, uplatnica... sve rešeno.

 

Međutim ovaj put drugačije, gužva u servisu koji je u sklopu uvoznika i ljudi stoje u redu ispred zgrade. Ja pokušam da uđem preko reda a ''čekači'' da me pojedu, ''sram te bilo, to je zato što je ćelav, svi su ti taksisti barabe...''  ::).

 

Bezuspešno ja objašnjavam da imam zakazano i da se neću zadržavati, samo da ostavim ključeve i to je to.

 

U tom trenutku dolazi šef servisa koga poznajem i koji me uvodi unutra.

 

- Šta je ovo, pitam ja, da li je nešto džabe?

 

- Jeste džabe, jedino ovako i može da bude kada je za džabe!  >:(

 

- PA jesam li stigao na vreme za to džabe?  ;D

 

- Nisi, sve je završeno pa se dele nagrade neke nagradne igre

 

- A što je tolika gužva, vidim 20 automobila, to se razdeli za najviše sat vremena

 

- Eto, neko uvek mora da zasere, došla jedna da umre ovde

 

- Kako bre da umre u servisu, zar nema bolje mesto  ???

 

- Nije ona planirala da umre ali kada je videla da je stvarno dobila pala u nesvest, došla hitna pomoć i bore se za život, nikoga ne puštamo dok ne budu mogli da je odnesu

 

- A šta je dobila?

 

- Reno Lagunu (oko 30.000 evra) i montažnu kuću (nemam poima koliko može da košta).

 

I sad zamislite to, ostvare se životni snovi preko noći pa od zadovoljstva možeš da umreš.

 

E, jeb.. te živote!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 833 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Trenutno bez :/

uskoro treba da farbam motor a nikako ne mogu da se odlucim u koju boju...mislio sam da bude kombinacija zelene i crne (kao na slici)...kako izgleda?

imate li neki predlog?(radjeno je u paint-u,pa nije bas najbolje)

 

post-1656-12878992992739_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 202 postova
  • Lokacija: Bileca
  • Motocikl: MZ chopper

kombinacija zelene i crne nece bas najbilje da legne na MZ-u,moja 150-ka je bila zelena ako bas hoces da zasija probaj kombinaciju krvavo crvene i crne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja