Jump to content

Moto Zajednica

honda cb900f boldor paljenje

Recommended Posts

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CB900F Bol D'or iz 1982g.

Sa akumlatora ide jedna zica plus voda na automat, i to na taj kontakt na kojeg je spojen i glavni osigurac od 30A.

Ova zica od akumlatora do automata treba da je sto kraca i sto deblja (to vazi i za minus izmedju aku. i sasije)

Ako nema dovoljno debele zice za ovo, moze se staviti dve tanje paralelno vezano. Meni su ovi vodovi ako se ne varam oko 10mm2. Stopice treba da su debele i jake, bakarne, ciste, bez oksidacije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

Svecice NGK D8EA. zazor je 0.6-0.7mm (prema servisnom uputstvu)

 

Najbolje ulje koje mozes sipas (po misljenju mnooooogih koji dugo voze ovaj motor) je

Castrol GTX 15w50. I ja sam ga koristio 2 godine i nemam nikakvih zamerki, ali nisam uspeo da ga nadjem vec neko vreme.

 

Posle toga sam se prebacio na Elf mineralno 20w50. Motor radi bolje nego ikad, daleko tisi i menjac prosto ulazi kao u sir... Jeste malo gusce, pa mu treba neki minut da ga skroz 'razbije' ali posle toga radi jako lepo i mirno, a pre svega tiho... Eliminise sve zvukove (zveckanje) iz motora, a cena je smesna.. nesto oko 370din litar ;)

 

Od jode sam prvi put u zivotu cuo da neko sipa sinteticko ulje u motor koji je star preko 30 godina...

 

:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Ja sipam Total 20-50 a promenio sam ni sam ne znam koliko vrsta ulja.Kakvo bre sintetičko :zbunjen::zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CB900F Bol D'or iz 1982g.

U mojoj boldorki imam svecice NGK DR8ES a isprobao sam zazore od 0,6...1,2mm, najbolje mi radi u svim uslovima i leti i zimi (ne vozim ga samo kad je sneg ili led) sa zazorima 0,8...0,9mm ali je primetno losije ako je manje od 0,7mm i vece od 1,0mm.

 

A na komentar "prvi put cujem da sintetika u tako stari motor" Na BJB-u je pre izvesnog vremena bio objavljen opis karakteristika ulja Mineralno, polusintetika, sintetika, redje, gusce, aditivi itd... To je bila fantasticno prikazana tema. Veoma sam zahvalan autoru, steta sto sad ne znam navesti njegovo ime (ili njihova imena) zasluzuje to. U to vreme kad se pojavila Boldorka nije ni postojalo sinteticko ulje, ali nije ni bezolovni benzin a probajte sada staviti u rezervoar olovni super od 98 oktana. Ali ide i sa bezolovnim i nikom nista.

A svako neka stavlja lje kakvo zeli ali sem da sam isprobao Castrol Magnatec sa pohabanim motorom i razocarao se, prvih oko 600km posle generalke kad sam motor uhodavao isto sam stavljao mineralno ulje, sav ostali period Liqui Moli sintetiku.

Obrazlozenje: (izvedeni zakljucak na osnovu clanka kojeg sam spomenuo + licno iskustvo)

Ovo su kako god bilo, vec svi uglavnom stari pohabani motori a delovi skupi. Sintetika mnogo bolje drzi razdvojeno mehanicke delove od mineralnih, pa je habanje najmanje moguce. Mineralna ulja su nakon 2000...3000km vec dosta razbijena i lapljiva, taj efekat je jedva primetan kod sintetickih. To se jako oseti u radu kvacila a malo manje u menjacu.

Kad je hladan, sintetika manje uhvati motor pa se lakse startuje (mozda ga zato palim lakse nego oni koji sumnjaju u to). A Liqui Moly vec ima dosta veoma prijatnih aditiva vec ugradjeno u svoja ulja. On jeste gadno izgleda, crno je ko da je za baciti, ali ja sam snjime veoma zadovoljan.

Inace, posteno je navesti da sam imao veliku prednost u odnosu na mnoge, da poznajem Cvrkusic Vladu koji je vec vise od 30g velik entuzijasta i vrsni moto-mehanicar. Kad sam kupio svoju Boldorku pravo sam je nosio kod njega. On je od jednog veoma bolesnog motora izvuko cudo. On mi je stavio ove svecice, ovo ulje, podesio paljenje, karbove, ventile (mada bi karburatore trebalo prestelovati na sadasnje stanje posle generalke koju sam sam radio ja sam bez njega). Sve u svemu, njegova podesavanja i saveti su mi pruzili pouzdanu referencu za kasnije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 52 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: HONDA CB900F BOLDOR

skinuo sam alnaser opet i zakljucio da 1 kolektor majtor nije promenio i da na tom mestu se zaustavlja, sutra opet kod elektricara, pa ce se pokazati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 52 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: HONDA CB900F BOLDOR

evo ljudi jesam , sinoc mi je stigao alnaser sa ponovnog sredjivanja, otisao je 1 kolektor, to je uradjeno , promenio sam neke zice, i evo problem je resen motor vergla lepo, ostalo mmi je da kupim svecice, i ja se nadam da ce upaliti!!! frailauf je malo u problemu, ali mislim da nije mnogo po nekad se cuje da proklizi ali ne stalno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

Cekamo izvestaj kad probas da upalis! :)

 

Sto se tice freilauf-a, to je standardna boljka... Ja sam na mom agregatu stavio nove (mislim da su oko 50e) i par meseci je bilo oka, a onda opet pocelo... :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Cekamo izvestaj kad probas da upalis! :)

 

Sto se tice freilauf-a, to je standardna boljka... Ja sam na mom agregatu stavio nove (mislim da su oko 50e) i par meseci je bilo oka, a onda opet pocelo... :neznam:

 

Frajlauf na Hondi može uvek da se popravi,ja nikada nisam kupovao.Ako su opruge sabijene nađete mere po manuel zamenite ili istegnetena na tu meru.

Mera valjčića ako je u minusu izvadite iz nekog ležaja ili stare hromirate i obrusite .Frajlauf oće da proklizava kod gušćeg ulja i po hladnom vremenu :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 52 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: HONDA CB900F BOLDOR

EVO DIVNE VESTI, upalio je kao mina :) treba stelovati karburatore jos. frajlauf jeste los ali radi i ovako :) prezadovaljan sam, trebam jos ulje uzeti , ispustiti staro i to je to. koliko ulja ide u njega? i ako neko ima lin neka mi posalje od SERVICE MANUALA

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

Sa zamenom filtera 4,5 litara :zdravo:

 

Drugar, malo si pogresio...

Kod ovog agregata 4.5 ulja ide posle generalne, a prilikom standardne zamene ulja+filter, potrebno je oko 3.5l-3.7l :) Meni prilikom standardne zamene nikad nije stalo vise od 3.7L, a kad ispustam dobro ga 'ocedim' i naginjem na obe strane da iscuri sto vise starog ulja...

 

Evo i service manual to potvrdjuje ;)

 

67420069.png

 

@GAMEOWER: Moja topla preporuka ti je ELF 20w50 mineralno.

Znam nekoliko ljudi koji to sipaju u ovaj agregat (ukljucujuci i mene) i motor samo peva, a pritom mu je cena 340 ili 360din za litar ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 52 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: HONDA CB900F BOLDOR

HVALA vam ljudi svima na pomoci jedan veliki problem je resen ( bitani problem paljenja ) sada ostaju sitnice koje trebaju da se sredjuju , nadam se da ce motor do proleca biti u top stanju :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja