Jump to content

Moto Zajednica

Spremanje za zimu

Voznja zimi ?!?  

65 članova je glasalo

  1. 1. Da li vozite motor tokom zimskog perioda?



Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 144 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F '92, Aprilia Leonardno 125 1997, Honda silver wing 600 '02, BMW F650 gs 2008.

Hajde napisite detaljne opise toga kako sredjujete svoj motor za zimski san 1zzz.gif osim ako ne vozite motor i po snegu 1moto3.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Suzuki Savage 650 , Prince 125

Nista specijalno . Meni motor stoji u improvizovanoj garazi , zatvorena sa tri strane , sa ceone otvorena skroz . Pokriven sa obicnim najlonom , skidam akumulator , palim ga svakih 10-15 dana i obavezno pun rezervoar . Ovo su tri obavezne stavke jer je motor fakticki napolju . Imam i kineza i japanca i ovo za sad fenomenalno funkcionise .dobar.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 508 postova
  • Lokacija: Lajkovac
  • Motocikl: BMW R 1200 GS Triple black

Obavezno pun rezevoar da ne bi poceo da oksidira (citaj rdja) iznutra, osim za motore novijih god koji imaju plasticne rezervoare! Inace ja sam moj detaljno oprao, podmazao lanac, skinuo akumulator, podigao ga na oba stendera, stavio kesu na auspuh, prekrio starim cebetom i ciradom, i naravno parkirao u garazu.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 144 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F '92, Aprilia Leonardno 125 1997, Honda silver wing 600 '02, BMW F650 gs 2008.

Obavezno pun rezevoar da ne bi poceo da oksidira (citaj rdja) iznutra, osim za motore novijih god koji imaju plasticne rezervoare! Inace ja sam moj detaljno oprao, podmazao lanac, skinuo akumulator, podigao ga na oba stendera, stavio kesu na auspuh, prekrio starim cebetom i ciradom, i naravno parkirao u garazu.

 

E to je spremanje za zimu ! 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Suzuki Savage 650 , Prince 125

Nema taloga ako ga redovno palis npr. 10-15 dana . Ako je rez. polu prazan ili prazan velike su sanse da se napravi talog od korozije u rez. Problem moze da napravi i staro gorivo u karbu , jer je mala kolicina i brzo izgubi na kvalitetu , pa onda moras da ga ispustis iz karba , ubacis jace iz rez. i onda ga palis . Zato ga zime i dodaj iz kante sveze gorivo jednom tokom zime i prolece ces docekati po sistemu PALI I VOZI . A da , trebalo bi akumulator da malo osvezis na punjacu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ○○○○○○○○○○, 213 postova
  • Motocikl: Honda CBR 600 Ф

Mislio sam nesto da ga ispohujem i tako zastitim, samo ne znam da li ce uspeti sa punim rezervoarom pa cu ispustiti ono pola litre i osusiti ga pa tek onda motor pohovati, a i jeftinije je nego da punim pun rezervoar? :nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 574 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: '03 Kawasaki KLE 500

Ima da se kupi aditiv koji se sipa u rezervoar i između ostalog, " Sprečava koroziju i pojavu rdje u sistemu za gorivo."

Ja ga godinama koristim - pred zimu pun rezervoar+aditiv, par minuta rada da prođe kroz ceo sistem, i na proleće par sekundi verglanja i brrrrm :)

Pored ostalog što su kolege navele, ove godine sam namontirao utičnicu 12v (kao za "upaljač" u kolima), i samo čekam kuma da ga poveže - tako da ove zime ne skidam akumulator, već s'vremena na vreme kačim punjač preko utičnice... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Nista specijalno . Meni motor stoji u improvizovanoj garazi , zatvorena sa tri strane , sa ceone otvorena skroz . Pokriven sa obicnim najlonom , skidam akumulator , palim ga svakih 10-15 dana i obavezno pun rezervoar . Ovo su tri obavezne stavke jer je motor fakticki napolju . Imam i kineza i japanca i ovo za sad fenomenalno funkcionise .dobar.gif

 

 

hierwegoagain

 

Pitanje (kao i pred svaku zimu) od milion dolara je zasto ga palis svakih 10-15 dana?

 

Pa onda ide kamara odgovora tipa "da ne istrune", "da se ne zacepi", "da se ne ukoci", "da mu ne zardja uberzokna", ...

 

Pa onda i par legitimnih odgovora tipa "da ga cujem malo", "da me zelja mine" i slicno, sto je sasvim u redu (sta kosta da kosta jel)

 

A onda se zavrsi sa "98% habanja je dok radi hladan, a 2% dok je zagrijan", pa "kondenzacija vlage i rdjanje iznutra, ako ne radi dovoljno dugo" i tako dalje....

 

One sto vozim zimi, palim (pred voznju), ali me dusa boli kad ga kresnem na minusu, pa dok se ne ugrije.

One sto ne vozim, palim u proljece sa punim akumulatorom iz prve. :)

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 144 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F '92, Aprilia Leonardno 125 1997, Honda silver wing 600 '02, BMW F650 gs 2008.

Zasto paliti motor svakih 10-15 dana ? Sta kao bice mu bolje ako se pali?

 

 

Jel ima neko strucno misljenje o tome ? DA LI TREBA PALITI MOTOR SVAKIH 10-15 DANA ILI NE ??0stabre.gif

 

Meni je sada motor stajao 20 dana i na kisi i na suncu i upalio sam ga pre neki dan bez problema.. Mozda je stvarno problem ako se ne pali po 3-4 meseca... 0zbunjen.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Odvezem u garazu, spustim copavu, okrenem kljuc u levo, naslonim ga na copavu, iz kofera povadim rukavice, podkapu i neki zalutali duks ukoliko ga nadjem (zbog pranja)...Ako stignem, onda operem i motor 0takoje.gif

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 144 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F '92, Aprilia Leonardno 125 1997, Honda silver wing 600 '02, BMW F650 gs 2008.

Odvezem u garazu, spustim copavu, okrenem kljuc u levo, naslonim ga na copavu i to je to...Ako stignem, onda ga i operem 0takoje.gif

 

KRALJ !!! 1care.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: ktm duke 690

Zasto paliti motor svakih 10-15 dana ? Sta kao bice mu bolje ako se pali?

 

 

Jel ima neko strucno misljenje o tome ? DA LI TREBA PALITI MOTOR SVAKIH 10-15 DANA ILI NE ??0stabre.gif

 

Meni je sada motor stajao 20 dana i na kisi i na suncu i upalio sam ga pre neki dan bez problema.. Mozda je stvarno problem ako se ne pali po 3-4 meseca... 0zbunjen.gif

 

To je jedna od mnogobrojnih narodnih zabluda u vezi motora/automobila. Kao što reče GhostMile najveće habanje se dešava dok se motor zagreva i ako to radiš samo ćeš mu skraćivati životni vek a nikakvu korist nećeš imati. 6 meseci je suviše kratak period da bi bila neophodna neka veća priprema osim skidanja akumulatora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Vozim sve do snega a kad okopni, sačekam par dana da se so spere sa ulica i GAS!

 

Oba motora stoje u grejanoj garaži. Sa BMW-a skidam klemu jer njegov sat i alarm stalno troše struju pa tako i lažu "pametni" punjač. Sa skutera (TA) ne skidam ni akumulator, samo iskopčam alarm (ima konektor) i okačim ga na punjač. Puni rezervoari i samo prebacim čaršave da se ne vata prašina.

 

Pošto stoje samo mesec, mesec i po dana, ne palim ih i ne gledam ih. Jedino pred prvo paljenje ubacim špricom malčice ulja u cilindar kroz rupu od svećice i rukom okrenem par krugova tek da se namažu cilindri. Onda sauh i pali. I kad ih tada upalim, ne gasim ih do sledećeg snega.

 

Ulja, mazanje lanca, filteri, gume... sve to spada pod redovno održavanje i ništa posebno ne radim pred zimu jer, kao što rekoh, stoje samo kratak period dok ona bela tvar sere po ulicama >:(

 

Isto kao i Mimi, povadim iz kufera šta ima za pranje :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 212 postova
  • Lokacija: Beograd-Cerak,Banovo brdo
  • Motocikl: Yamaha R6

Ni meni nije jasno cemu paljenje svakih 15 dana? Pa to doprinosi jos vecem praznjenju akumulatora,jer se motor ne vozi. Gde je najbolje ostaviti akumulator, u toploj sobi ili hladnijem podrumu ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Upravo sam juce parkirao motor u prizemlju zgrade. Posto je u zgradi toplo i nemam nista sto bi mi trosilo akumulator, ni ne vadim ga. Pre parkiranja sam oprao motor, namazao lanac i wd sprejom naprskao sve delove gde se moze hvatati korozija (tipa matice, sarafi, neki oguljeni delovi na ramu...), Rezervoar napunjen i to je to.

 

A sto se paljenja na svakih desetak dana tice, to nije dobro za masinu jer se haba dok je hladna. Bolje ga je ostaviti pa kad okopni onda palis i gas...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 764 postova
  • Lokacija: BEG
  • Motocikl: ER6n

Ni meni nije jasno cemu paljenje svakih 15 dana? Pa to doprinosi jos vecem praznjenju akumulatora,jer se motor ne vozi. Gde je najbolje ostaviti akumulator, u toploj sobi ili hladnijem podrumu ?

 

Iskljucivo hladnom podrumu, nikako topla soba, moze i u frizider (ne zamrzivac) ako imas mesta :)

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 574 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: '03 Kawasaki KLE 500

Kolega Popeye mozes da nam kazes koji je to aditiv?

 

WYNN'S INJECTOR CLEANER PETROL

 

ili

 

WYNN'S PETROL TREATMENT

 

Nisam baš skroz siguran - morao bih do garaže, ali je Wynns u svakom slučaju. Čitam sada opise, i slični su, a ako da cleaner ima više stavki... Cena ista.

 

NAPOMENA: ima i drugih proizvođača (Liqui Moly Petrol System care npr...) - ali ja sam sllučajno probao prvo Wynns, i na proleće bez problema upalio motor - pa ostao na njemu (i da se razumemo - ne kažem da ne bih i bez njega možda lako upalio motor - ideja je da se voda neutrališe...

 

@Aleksandar:

 

Dečko da zna - ne bi pitao. Ako se već šališ, stavi na kraju jasan znak, a ne samo smajli :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ○○○○○○○○○○, 213 postova
  • Motocikl: Honda CBR 600 Ф

Ima gi raznih, cak i onih cuveni ponekad posegnu za Riletovim majstorijama i zeninom najlon carapom, ali eto uzmes sta ti se svidja ostalo odbacis kao i sve sa Interneta jer i na netu kao u zivotu nazovi strucnjaka koliko volis, a i rekao mu drugov tata a on je strucnjak jer je jedne godine bio na Grobniku, a ima i strica u Kanadi koji ima motor i zna sigurno sta valja. Meni jednog proleca ispred zgrade vojni penzioneri i strucnjaci za mehaniku rekli da nece da pali jer je jako zgusnulo ulje - ko da je motor tenk pa..:D :D .:moto3::D

 

(ovaj egngleski svi znate)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja