Jump to content

Moto Zajednica

Brusenje diskova na motorima, gde?

Recommended Posts

  • In memoriam, 170 postova
  • Lokacija: Zg i tu i tamo Bg (po nekoliko dana)

I bez kurcenja gospodo! Rekoh da nemam sta da dodam ovoj temi!!!! The-end!

Ja mislim da se niko nije "kurcio", samo smo i caca i ja iznjeli svoje mišljenje!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4275 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

I bez kurcenja gospodo! Rekoh da nemam sta da dodam ovoj temi!!!! The-end!

Ja mislim da se niko nije "kurcio", samo smo i caca i ja iznjeli svoje mišljenje!

 

Ma pusti ga sam je zapoceo temu trazio nase misljenje i na kraju se naljutio :D :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Lokacija: Brcko

slazem se sa vecinom bikera da ne treba stedjeti na kocnicama i gumama. bolje malo se i stisnut pa priustiti. ja na auto stvaim 4 gume i kostaju mi kao pola auta jer smatram da mi je guma i kocnica "ZIVOT". ako to nemas dobro dzaba i brzo i sve. ali to je glavni faktor bez koga se ne ide. bolje  2 mjeseca štedjet nego x godina pod zemljom zbog neke da nazovemo sitnice u odnosu na zivot.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Diskovi se bruse na najmanju moguću meru, čisto da se površine poravnaju. Ako brušenje nije potrebno onda se poliraju. Šta tačno sa tim treba raditi utvrđuju u stručnjaci u mašinskom servisu.

 

Preporučujem mašinsku radionicu MR, prilaz sa auto puta iz pravca Novog a u delu između Dušanovačke pijace i poznate robne kuće nameštaja.

 

MR je jedan od najopremljenijih radionica u evropi, radi mašinske obrade i za vojsku i policiju koja takođe svoje diskove ''pegla'' po potrebi. tamo Rade i bušenja svih vrsta, obrada glava, trnovanja blokova...

 

Jednom rečju, nema bolji. Ako oni kažu da nemože onda nemože i kraj. Može da se desi i da nema risove ali da je u ekcentru, da se iskrivio ili leluja kod okretanja točka i tu spasa nema. No, ako je sve OK i ako postoji i najmanja šansa oni će je iskoristiti.

 

Naglašavam da nije retkost da gumice na klipovima popuste nakon obrade jer je disk tanji pa klipovi više izlaze iz klešta što starijim gumicama ne prija pa bi na tu mogućnost trebao da budeš spreman.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Hvala Vujo, konacno da neko razume pitanje u potpunosti. Pitanje nije bilo da li brusiti, vec gde brusiti, zar je to visa matematika ??? MR je ok, ali oni nemaju masine za diskove motorcikala. Uradio sam kod Stankovica u Juznom Bulevaru i sad je ok ;).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Ja sam to radio, ali nisam siguran da bih ponovo , eventualno za prvu pomoc. Kad je obrusen, stavio sam i nove plocice, i delovalo je sve super, ali prilikom duzih kocenja osetio sam da mi prednji deo motora malo leluja. To je kod tebe manje bitno, jer si Teneru kupio za opustenu voznju po prirodi, pa ces se navici, ali se nadam da nisi stanjio disk vise od fabricki propisane minimale. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

MR je ok, ali oni nemaju masine za diskove motorcikala. Uradio sam kod Stankovica u Juznom Bulevaru i sad je ok ;).

 

Super što si obavio posao a za MR sam stvarno iznenađen, mislio sam da tamo može baš sve da se uradi.  ??? Krpe blokove i glave, usađuju druga ležišta ventila, posle Precizne Mehanike imaju najskuplju opremu na Balkanu a imaju i u cenovniku obradu diskova za automobile 450 din i za komercijalna vozila 600. Uopšte ne shvatam gde se javlja razlika, disk je valjda disk?

 

Ja sam to radio, ali nisam siguran da bih ponovo , eventualno za prvu pomoc. Kad je obrusen, stavio sam i nove plocice, i delovalo je sve super, ali prilikom duzih kocenja osetio sam da mi prednji deo motora malo leluja. To je kod tebe manje bitno, jer si Teneru kupio za opustenu voznju po prirodi, pa ces se navici, ali se nadam da nisi stanjio disk vise od fabricki propisane minimale. 

 

Mislim da ovo nije bilo odrađeno kako treba, verovatno je disk bio mnogo stanjen pa je podložniji deformacijama koje su posledica grejanja. Ovaj posao rade mnogi ali retko ko ga radi dobro, potrebno je mnogo ulaganja u mašine a cene usluga su niske. Pa, da se razumemo, treba polomnjenu bregastu iz dva dela spojiti kao da nije bilo oštećenja, to ipak mora da košta...

 

Pravi mašinci rade sve po standardima, ne rukovode se ''osećajem'', iskustvom i slobodnom procenom. A veliki je problem i sa našim ljudima, ''samo ti to struži'', on ga sastruže pa posle čuješ neko poginuo...

 

Kada se donese stvar u ozbiljnu mašinsku radionicu, oni i ne pitaju šta hoćeš. Mere svim mogućim instrumentima i na kraju kažu: ovde treba to i to... E onda ''majstori'' koji su doneli delove za obradu od svojih mušterija kažu ''dosta je meni ovo, za koga je- dobro je'' i tako stvar na kraju bude loša jer je nekompletno odrađena a ''majstor'' uzeo pare kao da je rađeno sve.

 

U ovom servisu/radionici sprava koja spaja polomljene radilice je svojevremeno koštala oko 6 miliona evra i uopšte nije čudno što to ne rade na drugim mestima. Ali bi hoštoplerski voleli da uzmu lovu, na to nisu gadljivi, pa i kada uzmu veći posao koji ne mogu sami da urade, donesu delove kod onih koji mogu pa se opet pilićarski ugrađuju... ''majstori''.

 

Meni je ustvari jako drago ako se ljudi ne razumeju u ovakve strari, to znači  mnogo toga. Na prvom mestu tumačim to kvalitetnijim proizvodima kod kojih su popravke ređe i manjeg obima, uglavnom se svode na održavanje... Kad sam bio znatno mlađi ratovale su dve škole majstora, oni stariji su prigovarali kako ovi mlađi ništa ne znaju jer ne popravljaju, samo menjaju delove što svaka budala zna. No, eto vidimo ko je na kraju opstao ''menjači delova'' ili ovi drugi.

 

''Popravke'' su umele da idu do banalnosti jer delova nije bilo pa su se ljudi dovijali kako su znali i umeli. 60' godina najveći problem je bila lamela jer remont druk lagera i lepljenje lamela nije postojalo a ovi delovi su ipak potrošni. Po priči najstarijih lamela se u ''kućnoj radinosti'' pravila od plute koji su nabavljali po građevinskim firmama ako je imao ko da mazne ili od čepova-pampura flaša. Koliko ova lamela valja jasno vam je, njen vek bio je određen ne kvalitetom plute već vrstom lepka a retki srećnici su sa ovako remontovanim lamelama prelazili po čitavih 100-150 kilometara, onda se sve zapali pa smrdi, dimi i sl.  Pa šta ćeš, nemožeš zbog takve gluposti da baciš ceo motor, delova nema pa se dovijaš na razne načine a majstorima cveta ego jer su od ničega napravili nešto što traje makar i 100 km, vajda je... Posle se voze samo kada mogu da ih svi vide a ne da bi se prevezli, ipak imaju samo 100 km, svečani su to trenutci kada se seda na motor ;D

 

Danas na svu sreću imamo velike tehnološke mogućnosti pa skoro da ne postoji mehanički kvar koji ne može da se otkloni, samo je pitanje cene a putem nje i opravdanost radova.

 

No, ako ćemo realno, budućnost pripada ovoj novoj, savremenojoj školi gde nema radova, samo vožnja i uživanje  :)

 

Da, ilustracije radi:

http://www.mrm.co.yu/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Greska, nije Stankovic, nego alatnica Lazarevic, juzni bulevar, pored Popeskua (bosista) i sto metara od pocetka ulice. Sad je ulica zatvorena zaq saobracaj zbog rekonstrukcije. Ne znam koliko kosta, radio sam neke stvari ranije kod njih, pa mi je dao veeeliki popust ;D i ne znam da li je magnetno brusenje, ali da su najbolji u Srbiji i da imaju najbolje masine, istina je! Ako nema dovoljno "mesa" na disku, nece da rade :) Znaci. samo ako je dobar disk i nikad nije brusen moze se izbrusiti, a da ostane bezbedan (i da nije hajabusin, onda kupis nov odmah).

MR nema masine i stege koje hvataju disk za motorcikle, za auto je sasvim drugacije.

Jozeph, tebi su lose obradili disk, kad se dobro uradi mora da koci perfektno. Kupio sam plocice, kad one odu, menjacu i disk, a do leta cu ovako ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

najgore je kad ti disk (ja sam protiv bilo kakve obrade diskova ali nema veze) obrađuju na običnom strugu, tada ne mogu da uhvate disk tako da dve ravni budu paralelne - ravan koja naleže na felnu i ravan po kojoj idu pločice, tako obrađeni disk mora da leluja ko god da ga obradi, zavisi samo koliko će to biti izraženo.

 

vujo, ja nisam čuo da neko može da sastavi polomljenu radilicu?

 

postoji mašina za varenje radilica koja ustvari vrši navarivanje metala na delove radilice gde treba da budu ležajevi, to se radi sa radilicama koje su merama otišle van svih mogućih specijala, ili sa radilicama kod kojih uopšte nije predviđena obrada pa se onda taj naneseni materijal obrađuje na fabrički standard.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

vujo, ja nisam čuo da neko može da sastavi polomljenu radilicu?

 

Nemogu ni ja da se zakunem u to, nisam radio. Čuo sam priče mada ne sa merodavnog mesta a postupak koji si objasnio mi je poznat i naveo me je da poverujem da cela može da se ''spoji''. Bregaste se rade, to je OK, ali radilice...  ???

 

Nisam verovao u mnogo toga pa su me na kraju uverili. Pošto mi struka nema veze sa mašinstvom, sa oduševljenjem sam gledao kako ljudi rade sve i svašta pa sam u osnovi uveren da stvarno može sve da se uradi samo je pitanje cene.

 

Za ''spajanje'' radilica nisam siguran, i meni deluje nemoguće ali toliko lepo zvuči da želim da verujem.

 

Opet, da meni lično treba tako nešto, ne verujem da bih se odlučio da svoju radilicu spajam, čak i da može.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Ja sam radio i to vise puta (na razlicitim diskovima, samo se malo obrusi ono sto je risovano i ako je u granicama iznad min. nema nikakvih problema). Naravno da cu ga menjati za nov pre puta u Aziju, ali do tada ce da posluzi kao prelazno resenje. Ovde pricamo o onome sta je moguce, a ne sta je najbolje, novo je uvek najbolje i motor i gume i diskovi, ali retko ko uvek ima sve novo ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 0 postova
  • Lokacija: Kostolac
  • Motocikl: Suzuki GS 500E

Pozdrav ljudi,

da ne otvaram novu temu jer je jako povezana sa ovom. 

Naime, kupio sam Suzuki GS 500E 2001. godiste. Motor je dosta dobrom stanju, jedini problem koji imam je prednji kocioni disk. Ne znam kako je uspeo ali predjasnji vlasnik ili ko zna ko, ga je iskrivio. Tuzno je u celoj prici sto na njemu ima mesa (6,2 mm). Kad koristim prednju pri laganom kocenju, podrhtava blago, cim se malo stisne motor bukvalno skace kao jarac. :)

Trazio sam po netu da kupim disk, nista nisam uspeo da uradim. Mislio sam da ga obradjujem ali citajuci ovu temu, vidim da to nije pametno.

Da li neko zna gde bih mogao da nadjem disk? Kontam da je nov preko 100e a polovan mi je malo neizvesna kupovina. 

Unapred hvala na odgovorima. Pozdrav.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 339 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB 750 K, CB 750 C, CB 750 F, VF 750 S, VF 750 C
On 10.11.2007. at 6:48, Joseph B. je napisao:

Kad je obrusen, stavio sam i nove plocice, i delovalo je sve super, ali prilikom duzih kocenja osetio sam da mi prednji deo motora malo leluja.

I ja nesto da kazem, secam se kada smo klinci bili isto smo nosili diskove od automobila na obradu i desavale su nam se ove stvari.

Znam da se nije ovo desavalo kada strugar obradi prvo unutrasnju povrsinu na koju naleze disk i po njoj obradjuje disk (to je bila skuplja varihanta :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8486 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Po cenu da me "ispljuju" reci cu ti proverenu stvar... Ukoliko je disk blago zakrivljen, 2mm npr. mozes ga ispraviti na licu mesta... Ako si pedantan mozes ga dovesti u skoro perfektno stanje...

Ako komparater nemas, podignes prednji kraj u vis i zavrtis tocak, kljesta na motoru!

Gde nema otpora to ti je "merica", prema tome ispravljas resto...

Na stap vezes zicu i do krajeva iste namestis deo koji kroz kljesta lepo prolazi, po 1mm sa svake strane razmaka.

Kupis sparing 1metar duzine, debljine 10mm, 60mm sirok. Negde 10mm pred kraj napravis rez kolika je kociona povrsina diska, sirina reza tolika da na disk moze stati.

To ti je alat za ispravljanje, sa tolikom polugom veoma mala sila je potrebna za rad, obrati paznju!

Vrtis polako i po postavljenim zicama pratis iskrivljenost diska, alatom koji si napravio korigujes u malim koracima.

Kod starih gusanih diskova ova metoda "ne radi" i kod plivajucih...

Ne treba vise od 15min da se disk dovede u vozno stanje... Uz dva komparatera moze se skoro i u "nulu".

Ne pricam napamet i molim one koji nisu probali da se uzdrze od kontriranja, hvala.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.
12 hours ago, N.F.S. said:

Ne pricam napamet i molim one koji nisu probali da se uzdrze od kontriranja, hvala.

Prvo pozdrav. :)

Za one koji to žele, slažem se da se čelični i liveni mogu brusiti (strugati) ako ima "mesa", naravno ne ispod minimuma.

Čelični se mogu ispravljati.

Nije kontriranje ali, Ukoliko je disk blago zakrivljen, 2mm npr. pa točak ne bi mogao da se okreće (kako je došlo do toga?).

Najbolje je kupiti nov i to original, a cena...?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8486 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
Pre 8 sati, Blueser je napisao:

pa točak ne bi mogao da se okreće

2mm aksijalnog pomeranja diska mnogi i ne primete, to je po 1mm "levo/desno"... Kociona celjust svojim "plivanjem" kompenzuje nepravilno kretanje.

Voze ljudi sa doosta krivim diskovima, toliko da kocione klipove pri svom pomeranju gurne unutra...

Sto jaci motor to su diskovi "ljuci", zvone na udarac, lakse pucaju... Skuter diskove iskrivis kljestima...

Postoje "plivajuci" diskovi, na sastavu srca i diska je caura bez feder platne, imaju aksijalni rad tolerancije 3mm ukupno (prosecno (po 1,5mm levo/desno od centra)) i tesko "zapekne".

Polu plivajuci su vec ucestaliji, nalaze se na vecini motora koje vozimo, na gore pomenutim caurama imaju naponske platne koje ne dozvoljavaju slobodno pomeranje vec samo forsirano, tu ume da zapekne te iste valja jednom godisnje "razraditi". 

:moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja